Žítkovské bohyně

Žítkovské bohyně https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113303/bmid_zitkovske-bohyne-g8g-113303.jpg 4 6946 1388

Nový román autorky bestselleru Vyhnání Gerty Schnirch. Fascinující příběh o ženské duši, magii a zasuté části naší historie. Vysoko v kopcích Bílých Karpat žily odedávna ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Uměly léčit a pomáhat s kdejakým trápením, uměly poradit v nesnázích a také prý viděly do budoucnosti. Říkalo se jim bohyně a své umění si předávaly z generace na generaci. Dora Idesová patří k posledním z rodu žítkovských bohyní. Jejich umění se však nenaučila, vystudovala etnografii a rozhodla se napsat o nich rozsáhlou vědeckou studii. Na konci devadesátých let objeví v pardubickém archivu ministerstva vnitra operativní svazek StB vedený na vnitřního nepřítele - její tetu, bohyni Surmenu. Dora rozplétá osudy žítkovských žen a s překvapením zjišťuje, že ačkoli se sama bohyní nestala, je i ona nedílnou součástí tajemné tradice..... celý text

barbora2863
16.02.2016 4 z 5

Ak by som mala vyjadriť pocity z knihy len jediným slovom, povedala by som čarokrásna!
Začítavalo sa mi do nej trošku ťažšie, predsa len štýl písania je na míle vzdialený dnešným moderným románom s krátkymi vetami či hovorovým jazykom, no potom som si ju užívala. Úplne. Každú vetu, niekedy rozvitú aj na niekoľko riadkov.

Presne takýto príbeh som potrebovala, akoby z iného sveta. Ten odlišný spôsob vyjadrovania. Ten pomaly plynúci dej, kde ani tesne pred záverom knihy netušíte, ako to celé dopadne. Občas ma prepadne potreba siahnuť po takýchto príbehoch, keď mám pocit, že mi z hovorovej či súčasnej reči kníh, pomaly prepne v hlave. Vtedy siaham po Jane Eyrovej, Rebeke či Búrlivých výšinách, aby som trošku vypla :)

Žítkovské bohyně mi to všetko dopriali plnými dúškami. Sledujeme osud Dory Idesovej, potomkyne žítkovských bohýň, ktorá však nenasledovala ich poslanie, nebola ich pokračovateľkou. Prečo sa dozviete :)
Cez životný príbeh Dory a jej tety Surmeny nám autorka priblížila necelé storočie života na kopaniciach Bielych Karpát, kde sa život s nikým nemaznal, bol tvrdý, neúprosný až krutý. Dora postupne odhaľuje minulosť svojej rodiny, skladá skladačku kúsok po kúsku, a to doslova. Pátranie v archívoch, ktoré jej minulý režim neposkytol, mravenčia práca postupne dostáva celistvú podobu. Kniha obsahuje podrobné zápisnice zo spisov ŠtB, listy nemeckých dôstojníkov, dobové policajné zápisy, samozrejme upravené pre potreby príbehu. Nepôsobili rušivo, skôr boli autentickým doplnením deja. Zvykla som si na ne, dali príbehu ďalší rozmer.

Autorka sa s príbehom vyhrala, pátrala, pýtala sa, a preto pre mňa bol uveriteľný a o to viac príťažlivý. Prežívala som ho, ostal mi v mysli, rezonoval pár dní. Hlavou mi lietali myšlienky na minulosť, aký bol minulý režim, vojna, Nemci, gestapo, drsný život na kopaniciach... a to "bohovanie" ~ liečiteľstvo, všetky zvyky, obyčaje, zariekavania, uzdravovania... no proste úžas, zachytené tak autenticky, že som mala chuť nahliadnuť do minulosti. Určite sa tam raz chcem ísť pozrieť, na kopanice Bedovej a Žítkovej, na úpätí Bielych Karpát...

Mínusom bol pre mňa koniec knihy, preto nedávam plný počet, ktorý si kniha zaslúži!
Akoby to autorka proste sekla, a bodka.
Nechcelo sa jej písať už? Či chcela byť "in" s čudným koncom? Mňa to aj sklamalo, priznám sa. Listovala som chvíľu späť, či som niečo nepreskočila, ale nie, naozaj to tak ukončila! A ostáva na čitateľovi to oceniť. A domyslieť si, čo sa asi stalo. Prečo sa to stalo... Škoda, trošku to zmarilo môj počiatočný úžas a nadšenie z knihy.
Napriek tomu si knihu prečítajte, ak môžete, neoľutujete (pevne verím).
Je to skutočne krásny príbeh, priam čarovný... ako žítkovské bohyne.

konformita
16.02.2016 4 z 5

Velmi zajímavá kniha. Přežily všechno, až na toho bolševika byly krátké. Pěkná ukázka toho, jak to dopadá, když blbec dostane funkci, zatahá za nitky a zničí naráz několika lidem život.

hejnak
13.02.2016 5 z 5

Přesto, že v knize jsou i vymyšlené věci a né vše je podle skutečnosti, knížka mě naprosto uchvátila.

vikaa
06.02.2016 5 z 5

Knihu jsem měla koupenou už více než rok a nějak jsem neměla tu pravou chuť si ji přečíst. Teď, když jsem se vrátila do dětství a dočetla Gabru a Málinku, naladila jsem se na "žítkovskou vlnu". Do knihy jsem se začetla okamžitě a za dva dny jsem knihu doslova zhltala. Životní osudy Dory, Jakoubka a její tety nám autorka postupně otevírá pomalým tempem, kterým Dora objevuje neuvěřitelné skutečnosti o své rodině a ostatních bohyních. Smyšlený příběh o kopanických bohyních se mohl takhle docela dobře odehrát, je uvěřitelný a opravdový. Je vidět, že autorka psala o tom, co ji zajímalo, bavilo a zcela pohltilo a že rozhodně nepodcenila studium archivních materiálů i spisů, vydaných na toto téma. Dora mi byla velmi sympatická, ale potom, co odkryla pečlivě uchovávané tajemství, už jsem nevěřila tomu, že kniha skončí happyendem. Kniha mě přivedla k tomu, že se pokusím i z jiných zdrojů (knihy, internet) zjistit něco dalšího o životě těchto moudrých žen. Za mě určitě 6 hvězdiček z pěti, kniha ve mně bude ještě dlouho doznívat...

Monncca111
04.02.2016 5 z 5

Nejprve mě kniha příliš nebavila, ale tak kolem 50. stránky jsem se začetla a nemohla jsem se odtrhnout. Tato tematika mě obecně hodně zajímá. Navíc jsem toto území navštívila a tím pádem jsem si dokázala vše zasadit do dané oblasti. Musím uznat, že i pro byl konec nečekaný, ale o to větší dojem vě mě kniha zanechala. Ještě dlouho po přečtení jsem tento příběh "rozdýchávala".

citronekodvedle
03.02.2016 5 z 5

Vzhledem k tomu že se hlavní děj odehrává za kopečkem a i ostatní místa jsou mi známá, mě kniha absolutně pohltila a přečetla jsem ji jedním dechem, jenom mě na konci trošku zklamalo to že jsou postavy a děj trochu jiný než skutečnost ale i tak se mi kniha velmi líbila a určitě si o bohinich ještě něco přečtu :-)

NoCha
03.02.2016 4 z 5

Rozhodně velmi zajímavá kniha. Pro mě absolutně nové téma, vyprávěné věcně, ale čtivě. Knihu jsem přečetla jedním dechem, ale musím říct, že konec mě hodně překvapil. Je pochopitelný, kniha asi ani jinak skončit nemohla, každopádně si nejsem jistá, zda jsem ochotná ho akceptovat :) Mohu jenom doporučit.

kika 13
01.02.2016 4 z 5

A nemůžu dát pět hvězdiček konec mě zklamal.Dočetla jsem knížku včera a i druhý den závěr románu rozdýchávám.
Spíše hodně smutné a místy těžko k pochopení jaká byla dříve doba těžká k žití.
Obsahově ji hodnotím jako velmi bohatou,četla se dobře stále mě hnal pocit jak tohle všechno bylo.....
Bylo o čem přemýšlet a vlastně i je pro mě stále na román musím myslet a nejen kvůli tomu konci.

MajkaCZ
27.01.2016 4 z 5

četla jsem jedním dechem, pro mě neznámé téma, depresivní, když si uvědomíme, co všechno se tenkrát dělo. Podle knihy vznikl scénář pro divadelní hru (nastudovalo Zlínské divadlo), viděla jsem v Brně, stojí to za vidění. M

levac
27.01.2016 5 z 5

Pro mě úžasná kniha, napínavá, originálně napsaná, plná zajímavých informací. Navíc do Žítkové a Bílých Karpat jsem od přečtení zavítala už 2x, v březnu má to místo přesně onu zvláštně ponurou atmosféru, v létě si člověk zase vychutná nádhernou krajinu. Doporučuji knihu i návštěvu.

TheSarcasm
26.01.2016 5 z 5

Tak pro mě teda velké překvapení. Netušil jsem, že by mne takové téma vůbec mohlo oslovit. Začal jsem číst víceméně z nouze a nestačil se divit. Opravdu dospěle a poutavě napsané, zajímavé, dramatické, skutečně velmi kvalitní kniha. A když se ještě podívám na autorčino mládí, tak teda....

hany77
25.01.2016 5 z 5

Každopádně velmi zajímavá kniha co se týče tématu léčitelství a života v období před i poválečného, opět velmi čtivý děj, jen mě osobně dost otravovalo pátrání v archivech a zdlouhavé výtažky ze spisů, někdy jsem i přeskakovala mezi řádky. Ale na její obranu nutno říct, že o to pak kniha působí autentičtěji. Takže hodnotím pěti hvězdičkami, styl psaní je naprosto kouzelný a při čtení této autorky mi pokaždé na nové stránce naskakují živé obrazy, jako bych byla součástí příběhu....jen ten konec, opravdu to není pohádka....

Vlcatko333
25.01.2016 1 z 5

Tuhle knihu už jsem hodnotila na několika místech a asi nemám nic nového pro ty co mě znají, každopádně - od knihy jsem čekala víc, po tom obrovském boomu, reklamách a propagaci kam jsem se podívala. Věci o kterých autorka píše (snaží se psát?) mi jsou velice blízké (možná i proto to zklamání) a celkově mi přišlo že to "bohování" je tam jen na ovonění příběhu o komunistickém bezpráví prokládaném suchými "dokumenty". Což prostě není můj šálek čaje. Na zkoušku dáno k přečtení i mé mamince, nadšené loupatelce bestsellerů a její hodnocení taky špatné. Čím to zakončit - asi jsme divné (ale nejsme samy!)

Jonny
23.01.2016 4 z 5

Zas další kniha na pomezí reality a románu. (Jako by mě poslední dobou pronásledovaly :-) ).

Příběh z Bílých karpat, kde se dějí věci mezi nebem a zemí.
Výstřižky posbírané po archivech a výslechy STB působí věrohodně. Autorka odvedla dobrou práci. Těším se na další díla. (snad vyjdou :))

Albina
17.01.2016 4 z 5

Hodně lidí ji chválí, a tak jsem si ji taky přečetla. A nebyla jsem zklamaná. Vlastně v jednom ohledu ano - trochu mně vadila nekonzistentnost mluvy bohyní, v zaklínání používají autentické nářečí, v běžné řeči mluví spisovně. Přivítala bych, kdyby postavy mluvily přirozeně, dalo by to knize další rozměr.

slapr
12.01.2016 5 z 5

Paní Tučková si musela dát spoustu práce s přípravou a napsáním této knihy. Příběh je to drsný a ukazuje v plné síle ukrutnosti fašismu a posléze možná ještě ukrutnějšího komunistického režimu s vypracovaným systémem STB, který fungoval bezpečně jako DDT , takže následky v lidech pořád přetrvávají. Osobně to hodnotím, že se jí kniha velmi povedla a určitě si budu chtít přečíst nebo poslechnout od ní i jiné díla.

katy238
12.01.2016 3 z 5

Knihu jsem si vyhledala poté, kdy jsem viděla veliké nadšení u rodiny mého muže, která se většinou sestává z nečtenářů a najednou mezi nimi tato kniha létala jako bumerang. Přivítala jsem, že část příběhu se odehrává v Kroměříži, poblíže tohoto krásného města už několik let bydlím, stejně tak i další lokace příběhu jsou mi velice dobře známé a tajemné pátrání v archivech STB mě také potěšilo. Potud nadšení končí.
Vsuvky lesbické lásky hlavní hrdinky mi do příběhu neseděly, jako když namažete cukroví nutellou. Sladké to je, ale něco je špatně.
Pak i různá setkání po letech v chalupách, působilo to koženě.
Jinak je ale příběh velmi zajímavým připomenutím fenoménu, který není příliš známý a jistě stojí za hlubší pátrání.
Dle mého názoru ale příběh osloví spíše ty, kteří mají vztah přímo k dějištím příběhu nebo k tématu samotnému.

mila.vesela
11.01.2016 5 z 5

Knihu mi doporučilo již několik známých a tak jsem se rozhodla si ji koupit. A včera jsem se do ní tak začetla, že jsem na stránce 296. Čte se výborně, děj je neskutečně napínavý a přitom kniha nabízí tolik faktických informací. Kde končí realita a začíná fikce můžete jen těžko odhadnout nebo je to celé realita? Člověka to vybízí zabalit se a vydat se tam.

hanap
09.01.2016 5 z 5

To nelepší co jsem za poslední dobu přečetla jsou právě Žitkovské bohyně , určitě si knihu zakoupím a budu se k ní vracet . Vřele doporučuji .

aralka
05.01.2016 5 z 5

Knížku jsem si půjčila a po přečtení jsem věděla, že jí musím mít doma ve své knihovně, tak jsem si jí pak koupila ...Patří mezi ten typ knih, na které vzpomínáte a něco ve vás zůstane. Myslím, že je založená určitě alespoň částečně na faktech ..je skvěle napsaná a téma je hrozně zajímavé, myslím, že autorka musela prostudovat dost podkladů než se pustila do psaní.... Za mě prostě super, určitě 5 hvězd a doporučuji k přečtení!