Žítkovské bohyně

Žítkovské bohyně https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113303/bmid_zitkovske-bohyne-g8g-113303.jpg 4 6946 1388

Nový román autorky bestselleru Vyhnání Gerty Schnirch. Fascinující příběh o ženské duši, magii a zasuté části naší historie. Vysoko v kopcích Bílých Karpat žily odedávna ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Uměly léčit a pomáhat s kdejakým trápením, uměly poradit v nesnázích a také prý viděly do budoucnosti. Říkalo se jim bohyně a své umění si předávaly z generace na generaci. Dora Idesová patří k posledním z rodu žítkovských bohyní. Jejich umění se však nenaučila, vystudovala etnografii a rozhodla se napsat o nich rozsáhlou vědeckou studii. Na konci devadesátých let objeví v pardubickém archivu ministerstva vnitra operativní svazek StB vedený na vnitřního nepřítele - její tetu, bohyni Surmenu. Dora rozplétá osudy žítkovských žen a s překvapením zjišťuje, že ačkoli se sama bohyní nestala, je i ona nedílnou součástí tajemné tradice..... celý text

TaLu
19.07.2016 4 z 5

Jedna z knih v mém "vnitřním" seznamu.
Prostě jsem věděla, že ji chci přečíst.
A to přesto, že podobná témata ( léčitelství, esoterika) nejsou mými oblíbenými tématy.
Podle mne lidé velmi často otevírají dveře, o kterých ani trochu netuší, kdo, nebo co, jimi projde.
Tato kniha však byla psána jako životní příběh.
Příběh o lidech, o ženách, které díky svému přesvědčení trpěli pro svou odlišnost v minulém režimu a vlastně v mnoha jiných režimech také.
Ono se na jednom místě píše, že bohyně vždy platí za své nadání těžkým údělem v životě. Že jejich moc je vždy draze vykoupena. A to platilo o těch, co se skrze své dary rozhodly pomáhat i o těch, co se nezdráhaly naopak škodit.
Z tohoto důvodu hodnotím tuto knihu, která místy připomíná hodnověrný studijní materiál, vysoko. Praktiky bývalého režimu v době normalizace mi připomněly, že vše jiné a odlišné se neslučovalo s linií Strany, a bylo tedy násilně potlačováno.
Škoda, že máme tak krátkou paměť.
Snad nám tato kniha připomene cenu svobody, tak jako mně.
Velké uznání autorce, která ve svém mládí dokázala napsat tak čtivý a propracovaný román.
Doporučuji !

Stanenka
08.07.2016 5 z 5

Jsem knihou nadšená. Netušila jsem, že existovaly "bohyně" a jsem ráda, že jsem se to díky této skvělé knize dozvěděla. Velmi poutavý příběh, chtěla jsem jí přečíst na posezení.

jarki
07.07.2016 5 z 5

Výborně žravě vypracovaná kniha, doslova mě vtáhla do děje. Děkuji za příjemné počtení.

sarahmoon
07.07.2016 5 z 5

Moje druhá kniha od Kateřiny Tučkové a rozhodně nebude poslední. Naprosto mi vyhovuje její styl psaní. Velmi se mi líbily dokumenty v textu, díky nimž mi připadala kniha celistvá a příběh naprosto skutečný. Téma žitkovských bohyní mě ohromilo, dokonalé prostředí Bílých Karpat, životy lidí, které jsou v těch kopcích tolik vzdálené ostatnímu životu a přesto jsou tak důležité.
Nezlobila bych se za detailnější popisy života bohyní a dění na Žitkové. Ale i tak jsem velmi nadšená.

pajuu
27.06.2016 4 z 5

Chci bydlet v Bílých Karpatech... Kniha naprostá pecka! Pro mě jedna z nejlepších v poslední době. Hlavní postava Dora sice nemastná neslaná a její soukromí je tak trochu povrchně popsané, což je škoda, člověk si ji nestihne moc oblíbit. Ale Surmena skvělá, i když se zdaleka nedozvíme vše. To ale tak trochu přidává víc tajemna do celé knihy. Celá historie bohyň je skvěle zpracovaná a taky je zde hezky ukázáno, jak všechny režimy se snažily nějakým způsobem bohyně zničit nebo z nich profitovat, ale jen bolševik dokáže likvidaci (a to nejen zde v knize) dovést až na dřeň. Proti komunismu je každá tyranie slabý odvar. Skvěle zpracované osudy lidí, autorce se moc povedlo.

Antoaneta
23.06.2016 3 z 5

Tak nevím tahle kniha mně celkem zklamala čekala jsem od ní něco víc.Nemohu se přidat k všeobecnému nadšení u mně je to za 3 hvězdy vůbec mne kniha nezaujala více dát nemohu.

dana6032
21.06.2016 5 z 5

Pro mě jednoznačně jedna z nejlepších knih vůbec - velmi zajímavé téma, perfektně vystavěná složitá zápletka, popisy, které mě jakoby vtáhly přímo na ta místa. Knihu jsem poslouchala jako audioknihu a i načtení bylo hodně dobré. Nemohla jsem se od poslouchání vůbec odtrhnout .Super zážitek, děkuji!

wiix
19.06.2016 4 z 5

Zručne prepletená minulosť dávna, minulosť nedávna a súčasnosť. Inak spracované "kladivo na čarodejnice" v spojení s praktikami v socializme poprepájané s tematikou náboženstva, domova a česko-slovenských lazov. Nejde o ľahké čítanie, ale o to pútavejšie a "na zamyslenie".

Gi-Gi
18.06.2016 4 z 5

Dlouho jsem váhala, každý mi ji doporučoval, každý se k ní vracel a i když ji nečetl, věděl. Kniha mě oslovila, už jen proto, že ten kraj znám, je nádherný, nádherně divoký a drsný. Místa, která autorka popisuje, nejsou pro mne jen body na mapě, ale místa, která znám z osobní zkušenosti, byť jsem návštěvníkem a nikoli odrodilcem. když se mě ptali, tak jsem říkala, čte se to blbě, zvlášť ty dokumenty, ale přitom na to nemůžu přestat myslet a nemůžu přestat číst. Zůstala spousta otazníků, na druhou stranu chápu, že pak by to nebylo ono, tak to má zůstat. Jsem ráda, že jsem neodolala.

maneri
15.06.2016 5 z 5

Ojedinělá úžasná kniha

Oxi
20.05.2016 5 z 5

úžasná

Martiana
19.05.2016 5 z 5

Kniha byla velmi čtivá, vyprávění o tom, jak žily a jaké byly osudy žen, které bohovaly v okolí Hrozenkova mě opravdu zaujalo. Těším se na další dílo od této autorky.

tyna4828
18.05.2016 4 z 5

Tato kniha mne velmi oslovila. Dostala jsem se k ní celkem pozdě, až po té, co proběhl asi ten největší boom, takže jsem měla dost vysoké očekávání. Ale nemohu říct, že by mne kniha zklamala, naopak jsem jí přečetla téměř jedním dechem. Autorka má velký potenciál, dovede vyprávět velmi zajímavým, trochu temným způsobem, což se mi velmi líbí. Určitě si ráda přečtu i jiné knihy od Kateřiny.

Grafoy
18.05.2016 4 z 5

Má první kniha od Kateřiny Tučkové - doufám, že ne poslední. Přestože uděluji čtyři hvězdičky z pěti, kniha se mi velmi líbila a až na dvě věci jí nemám co vytknout.
Za prvé, dlouho jsem si nemohla zvyknout na absenci uvozovek, přímou řeč autorka zahajuje pomlčkou a mně to přišlo velmi matoucí a nepřehledné. Na konci jsem to už nevnímala (což považuji za důkaz toho, jak kniha čtenáře pohltí), ale na začátku mi to vadilo.
Za druhé, přiznám se, že jsem několik stránek přeskočila. Chápu, jak nesmírně obtížné musí být vysvětlit naprosto neinformovaným čtenářům problematiku bohyň a seznámit je s historií a společností regionu. A dokážu si těžko představit, jak bych to udělala jinak než vkládáním dokumentů, jako to udělala autorka. Ale člověk to podle mě moc dlouho číst nevydrží, obzvlášť pak moje generace - musím říct, že po prvních výskytech "buržoazie", "marxismus" a "nepřítel státu" jsem se do dokumentů pouštěla jen velmi nerada. Ovšem je to nedílnou součástí příběhu a celé knihy, jen jsem kvůli tomu chvilkami nabyla dojmu, že mě kniha nudí, což si po menším odstupu rozhodně nemyslím.
Teď k kladům.
Velmi mě zaujala hlavní postava knihy a její přístup. Celkově mi přijdou jednotlivé postavy velmi povedené a líbí se mi, že ač pochází víceméně ze stejného prostředí, jsou odlišné. Také musím pochválit mistrné zmapování jednotlivých osudů postav. Trochu mě mrzí, že jsem se na samém konci nedozvěděla víc podrobností, které bych určitě chtěla znát - kdo četl určitě pochopí na co narážím. Myslím, že by to krásně uzavřelo celou historii, ale na druhou stranu to krásně navodí pravdivou skutečnost, že dnes už svět bohyní a jejich příběh stejným stylem jako Dora vyprávět nemůže.
Co se týče členění knihy, velmi se líbí, jak je kniha rozdělena na pět částí , jejichž kapitoly jsou přehledně členěny a soustředí se na jednu myšlenku - to u mnoha knih postrádám.
Za největší plus knihy asi považuji autorčinu schopnost přenést čtenáře do prostředí a navodit správnou atmosféru. Obdivuji fakt, že mě jakožto Pražačku, která na venkově strávila minimální čas a ještě ke všemu knihu čte po tramvajích a ve škole, dokázala Žítkové a Bílé Karpaty zcela pohltit a až do samotného konce nepustit. Velkým plusem pro mě také je, že nechybí sex ani násilí, ale podané je to tak, že si pak po přečtení nepamatujete kdo zemřel a kdo ne (jak tomu bývá u většiny knih) , ale že si odnesete širší obraz.
Proto bych knihu spíše doporučila, i když věřím, že téma a netradiční styl jeho podání mnoha lidem nesedne.

LiLLu
03.05.2016 5 z 5

10lidí 10 názorů, asi tak bych to schrnula.
O knížku jsem zakopávala dlouho ale šáhla jsem po ní až ted. Téma čarování magie bohování je mi velmi blízské, a tak to pro mě bylo zajímavé. Ano, některé pasáže byli nudné, ale autorka to prostě chtěla udělat jinak trochu dokumentárně, takže mi to nevadilo. Také jsem měla ze začátku problém najet na její styl a co mě hodně vadilo, byla absence uvozovek nahrazena pomlčkou. Ale budiž, dalo se zvyknout. Místy jsem měla problém že jsem nevědela zda je to přítomnoust nebo minulost, to bylo taky špatně rozenatelny. ale Mě to bavilo, dneska je každá druhá knížka o tom stejném a tak to byla pro mě příjemná změna. Žádné násilý, žádný sex, romantika, prostě knížka když vám neni hej...
Pro mladé lidi to bude asi nudné nezajímavé.
Jo a ještě malý dodatek, znám osobně jednu bohyni, a je opravdu užasná a co dokáže wow
měla jsem možnost něco od ní pochytit, takže nedám dopustit na alternativní medicínu bohyň:-))

niknikita
25.04.2016 3 z 5

Asi jsem čekala víc. Trochu připomíná učebnice dějepisu a v těch si čtenář většinou moc neužije.

Vyomi
14.04.2016 5 z 5

Kateřina Tučková je pro mě jednoznačně novou nadanou, mladou autorkou o které se možná bude jednou učit ve školách.
Příběh Bohyň je naprosto fascinujicí, autorka mě dokázala přenést do oblasti Žítkové. Dokázal jsem si představit každý detail popisu Žítkovska. Souhr úchvatného příbehu a fakt. Kateřina se knize věnovala plně svým srdcem, což je z příběhu vycítitelné.

Eliška_P
12.04.2016 5 z 5

Strhující vyprávění. Docela rozsáhlý román, ale za přečtení rozhodně stál. Dokonce jsem toto dílo přečetla dvakrát, protože po prvním přečtení ve mně zanechal nějaké nejasnosti, a tak jsem to vzala ještě jednou - z gruntu :) Obrázek si ovšem každý musí udělat sám a názor taky. Problematika Žítkovských bohyň není jednoduchá, ale rozhodně stojí za zamyšlení. Knížka zanechala hluboký dojem...

vlčice68
11.04.2016 5 z 5

Kniha, která ve mě zanechala hluboký dojem.
Autorka popisuje víru, která tyto ženy nazývané bohyně obohacovala, jejich úctu k bohům a sílu. Sílu nejen vnitřní, ale také sílu slova ať už myšleného či vyřčeného. Jejich pronásledování a trestání již od dob inkvizice až do doby nedávné, pramenilo pouze ze strachu a obav právě z těchto žen.

honZic
05.04.2016 4 z 5

složité na čtení. Prolínání s konkrétními dokumenty je však skvělé i kdyz pro čtenáře tím složitější v orientaci textu. Ovšem čtenářský zážitek za to stojí.