Žítkovské bohyně

Žítkovské bohyně https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113303/bmid_zitkovske-bohyne-g8g-113303.jpg 4 6968 1392

Nový román autorky bestselleru Vyhnání Gerty Schnirch. Fascinující příběh o ženské duši, magii a zasuté části naší historie. Vysoko v kopcích Bílých Karpat žily odedávna ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Uměly léčit a pomáhat s kdejakým trápením, uměly poradit v nesnázích a také prý viděly do budoucnosti. Říkalo se jim bohyně a své umění si předávaly z generace na generaci. Dora Idesová patří k posledním z rodu žítkovských bohyní. Jejich umění se však nenaučila, vystudovala etnografii a rozhodla se napsat o nich rozsáhlou vědeckou studii. Na konci devadesátých let objeví v pardubickém archivu ministerstva vnitra operativní svazek StB vedený na vnitřního nepřítele - její tetu, bohyni Surmenu. Dora rozplétá osudy žítkovských žen a s překvapením zjišťuje, že ačkoli se sama bohyní nestala, je i ona nedílnou součástí tajemné tradice..... celý text

RyxiraAmyGinger
17.11.2016 5 z 5

Těšila jsem se na každou stránku. Podobný příběh jsem až dosud nečetla a zanechal ve mně hluboký dojem, místy byl dokonce strašidelnější než lecjaký filmový horor. Bohužel jsem se maličko ve všech těch bohyních a bosorkách ztrácela - Irma, Baglárka, Mahdalka, Justýna.. kdo si to má všechno pamatovat. Nicméně, skoro se mi to nestává, ale u téhle knížky si říkám, že bych si ji časem přečetla znovu, už jen proto, abych si v těch jménech udělala pořádek. Atmosféra zkrátka nezaměnitelná, příběh patřičně pochmurný... Moc jsem se na knihu těšila a rozhodně jsem nebyla zklamaná. Ani maličko.

Amalberga
16.11.2016 odpad!

Na knížce hodnotím stylistiku, příběh a myšlenku díla. Stylisticky byla knížka příšerná, Tučkové se neustále opakovala slova. Příběh mě nijak nezaujal, příhody plné "magie" mi přišly směšné a jen jsem nevěřícně kroutila hlavou. K myšlence díla jsem se nedostala, protože jsem tak nudnou, suchopárnou knihu nějaký pátek nečetla. Opravdu nechápu, proč se něco tak průměrného jazykově lehce nad úroveň Řeháčkové a jejích pitomých románů pro naivní třináctky líbí tolika lidem. Radši si přečtu odbornou knihu o Žítkovských bohyních než vymyšlenou báchorku.

hancijar
15.11.2016 5 z 5

Paradni kniha, myslela jsem ze to bude blbost, ale byla jsem mile prekvapena. Celou dobu napinave, ale ten konec, byla jak rana sekerou.

n.ezn.amy
14.11.2016 5 z 5

skvělá kniha, nic jsem od ní nečekal, o to víc jsem byl příjemně překvapený. Bohužel udavači ovlivnili život hodně rodin a lidí

Schary
13.11.2016 5 z 5

Skvela kniha, bohyne mi ucarovaly... Ale trochu rychly konec

haki34
11.11.2016 4 z 5

úpřímně, čekala jsem ještě víc (no jo, někdy je na škodu číst hodně recenzí předem)...každopádně výjimečná a docela tmená knížka a významný člen mojí knihovny
...prolínající se minulost a současnost, mýty a magie Kopaníc a tvrdá realita tehdejšího režimu, bruttalita vůči "nepohodlným" lidem...

Martooni
21.10.2016 5 z 5

Kniha mi vyrazila dech. Nejen tim, jak byla skvele čtivá. Ale hlavně svou náročnosti a spickovou autorcinou pripravou. Klobouk dolu, pani Tuckova!

Po přečtení knihy Vyhnáni Gerty Schnirch, jsem od autorky dalsi knihu číst nechtela. Díky Bohu, ze jsem si to rozmyslela!

ondaboss
19.10.2016 5 z 5

S hodnocením knížky jsem čekal dokud neuvidím divadelní představení.
Naprostá spokojenost. Jak s knižní předlohou tak s představením.
___
Hned na začátku jsem se oprostil od představy, že se jedná o literaturu faktu a příběh jsem si užil.
___
V létě jsem některá místa i osobně navštívil a na netu prošel hodně fotek abych si dokázal představit o jak úžasnou a přitom složitou krajinu šlo.
Knížka se výborně četla a temný příběh prostupoval až do morku kostí.
Samotnou kapitolou je divadlo - úžasný a emotivní zážitek - doporučuji
___
spojler: žádná z bohyní neměla tak krutý osud jak kniha popisuje. Jedno z vysvětlení je, že jak fašouni tak i komanči měli k jejich moci respekt, úctu a pravděpodobně i strach. Nejspíše se báli cokoli proti nim podniknout. Ovšem podle mě neměli ani důvod proti nim cokoli podnikat.

haluz
18.10.2016 5 z 5

Dodatek k mému komentáři - určitě kdo můžete, zajděte si na divadelní představení... ještě teď mi běhá mráz po zádech :)

Susan94
18.10.2016 5 z 5

Opravdu velmi povedené dílo české autorky. Mám z toho tak dobrý pocit, že jsem si přečetla tak dobrou knížku, která v člověku něco zanechá. Velmi dobře styl psaní. Úžasný děj. Ačkoliv tuto knížku chci jen chválit, nedokázala jsem se v celém jejich rodokmenu orientovat. Nicméně bych ji doporučila všem. Dozvíte se něco o části naší republiky, a ačkoliv pocházím z druhé strany republiky a miluju Krkonoše, Bílé Karpaty jsou moje druhé zamilované místo, tak moc na mě knížka působila a už teď vím, že se k ní po čase zase vrátím a ona mi předá zase něco nového čeho jsem si minule při čtení nevšimla.

marierachel
12.10.2016 5 z 5

Strhující kniha, ještě dlouho po přečtení ve mně rezonovala. Klobouk dolů před autorkou, která v tak mladém věku napsala tak vyzrálé a propracované dílo.

Kalina
10.10.2016 4 z 5

Kniha se četla dobře. Pro mne spousta nových informací. Konec mi překvapil, ale vlastně zcela správně navázal na děj.

kolacky
06.10.2016 3 z 5

Velice dobře napsané, zpracované a do detailu vymakané... ale jako taková mi knížka nesedla. Čekala jsem buď čarující čarodějnice nebo realitu. Miluju, když je obojí... ale tady se mi to fantaskno zdálo nedotažené, nedostatečně využité, odstrčené... Jistě, je na autorce, jak to cítí. Já bych cítila trochu jinak.

yetti74
05.10.2016 5 z 5

Klobouk dolů, Žítkovské bohyně i Vyhnání Gerty Schnirch naprosto skvěle zpracované a napsané. Nemůžu se dočkat, až autorka vydá další knihu!!

Martina999
02.10.2016

asi tak v polovině jsem musela četbu přerušit, tak silně to na mě zapůsobilo, a asi po týdnu jsem ji dočetla během soboty. Neskutečné, jaká doba to byla, v jaké době jsme žili, aniž bychom to věděli. Za mě plný počet.

Obuvník
01.10.2016 5 z 5

Celou dobu jsem inklinoval ke čtyřem hvězdám, ale pak přišel ten skvělý závěr, kterým mě autorka rozbila jako míšeňskou vázu.
V Bojkovicích mám část rodiny, takže mě při každé zmínce o tomto městečku přemáhala touha zazvonit u sousedů a říct jim: "Vidíte? Tohle je kniha, kde se píše o místech, kam jezdím každý rok! A na Žítkové jsem byl letos v létě na houbách. Hustý, co?"
Na každé stránce lze pozorovat autorčinu mravenčí práci s reálnými údaji. Jistě, postavy jsou přikrášlené dle potřeby. V tomto případě však pouze mírně přisolené, aby dostaly lepší chuť. Ono balancovat na laně mezi skutečností a beletrií a nenakrknout při tom celé Bíle Karpaty, to věru není lehký úkol. Je to zamotané, ale promyšlené. Autorka umí pracovat s detaily a všechny je s noblesou ukočírovala, což se mnohdy nezadaří ani věhlasnějším kolegům.
Doporučuji jak knihu, tak výlet na Žítkovou. Až uvidíte místní kopce jako vystřižené z omalovánek, snadno uvěříte, že kouzla existují.

Nombeko
01.10.2016 4 z 5

Chvílemi jsem se mezi všemi těmi bohyněmi ztrácela a v jednu chvíli jsem se musela do čtení i nutit. Celkově však musím ocenit dobrý námět a pečlivost s jakou autorka příběh poskládala, určitě to zabralo mnoho času dát vše dohromady. Příběh hoden obdivu.

luba65
29.09.2016 3 z 5

Asi jsem od knihy hodně čekala. Téma je krásné,
bohužel jsem se musela nutit, abych ji dočetla.

ritz
29.09.2016 5 z 5

Výborná knížka z prostředí, které je mi vlastní, o bohyních jsem slýchala od dětství, ale že měly tak hrozné osudy, to jsme asi nikdy netušili. I když je to asi pochopitelné, jednak byly konkurentky mezi sebou a určitě nebyly pohodlné žádnému režimu. Za mě plný počet bodů.

New-radus
28.09.2016 5 z 5

Po dlouhé době "tlustá" kniha, která mi nedala spát, dokud jsem ji nepřečetla. Výjimečný popis běhu událostí, výjimečný popis krajiny i pocitů. Husí kůže z přepisu listů z archivů a zhnusení nad tím, jací lidé dokážou být - zákeřní, udavači, kabátníci... Doporučuji i divadelní představení, které v ničem nepolkuhává za knihou a je výborné!