Žítkovské bohyně

Žítkovské bohyně https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113303/bmid_zitkovske-bohyne-g8g-113303.jpg 4 6969 1392

Nový román autorky bestselleru Vyhnání Gerty Schnirch. Fascinující příběh o ženské duši, magii a zasuté části naší historie. Vysoko v kopcích Bílých Karpat žily odedávna ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Uměly léčit a pomáhat s kdejakým trápením, uměly poradit v nesnázích a také prý viděly do budoucnosti. Říkalo se jim bohyně a své umění si předávaly z generace na generaci. Dora Idesová patří k posledním z rodu žítkovských bohyní. Jejich umění se však nenaučila, vystudovala etnografii a rozhodla se napsat o nich rozsáhlou vědeckou studii. Na konci devadesátých let objeví v pardubickém archivu ministerstva vnitra operativní svazek StB vedený na vnitřního nepřítele - její tetu, bohyni Surmenu. Dora rozplétá osudy žítkovských žen a s překvapením zjišťuje, že ačkoli se sama bohyní nestala, je i ona nedílnou součástí tajemné tradice..... celý text

rohlajda
03.08.2015 5 z 5

Skvěle napsaná kniha.

orinka3
29.07.2015 5 z 5

Poctivá, výborně napsaná kniha. Jsem ráda, že jde o mladou autorku, před kterou je ještě spousta dalších. Cením si toho, že shromáždila tolik pramenů a dala si takovou práci. Nejde o prostý román, ale i o literaturu faktu. Mravenčí práce autorky i Dory. Hlavní hrdinka se dotýká mnoha osudů, nevzdává důsledné pátrání, a my si můžeme živě představit, jak zákeřně se před ještě nedávnými lety mohlo legálně naložit s nepohodlnými osobami. Citový život Dory je jen naznačen, i ten se vymyká všednosti. V knihovně je na Žitkovské bohyně neustálá rezervace, a není divu. Dávám 5 hvězdiček, dala bych i šest.

sarkafo
28.07.2015

Ze začátku jsem se do knihy začetla, ale tak v půlce knihy mě zájem opustil...bohužel zatím jsem se ještě nedostala k tomu, abych ji dočetla...

Makropulos
25.07.2015 5 z 5

Je to velmi silná kniha, člověka až překvapí, jaké příběhy lidé u nás prožívali.

LuckaH2
24.07.2015 4 z 5

Je to silný příběh, při kterém si člověk uvědomí některé věci - například jak šílené jsou některé režimy, které ovládaly naší zemi, a také to, jak blízko jsou někteří lidé přírodě a jak dnes spoléháme na medicínu jako jedinou správnou vědu o nápravě těla. Kniha mi hodně dala, konec jsem asi podvědomě čekala (ne takový, ale že se něco stane), jediné co mi vadilo, bylo zdlouhavé přepisy některých záznamů z archivů. A neudělala jsem si špatný obraz o lidech, doby a místa byla zlá, ale ne všichni lidi takoví.

Natali_
22.07.2015

Fiktivní obsah knihy po vydání vyvolal velký rozruch. Spisovatelka Tučková popsala obyvatele kraje Moravských Kopanic jako pijany, násilníky, nevzdělance a hrubiány. Ti, co z oblasti ,,Žítkovských bohyní" nepocházejí si proto mohou udělat špatný náhled na tyto lidi. To mi na knize velmi překáží.

Thessaloniki
21.07.2015 5 z 5

Konečně jsem se dostal k přečtení této knihy.
Čekal jsem, že to bude dobré... ale nečekal jsem, že to bude až tak dobré, tak silné a působivé.
Je to Velký román.

monikaKU
15.07.2015 5 z 5

Výborné! Ďalšia príjemná, čtivá a obohacujúca kniha. Autorka znova prišla s obsiahlym a podrobným rozpracovaním ďalšej zaujímavej témy, o ktorej som nemala ani len tušenie.

macaha
13.07.2015 5 z 5

Knížka, která se mi velmi líbila. Má strhující děj a přiznám se, že jsem překvapená koncem.

shmaic
30.06.2015 5 z 5

Rozuzlení na konci zřejmě mnoha čtenářům, stejně jako mně, vyrazí dech.
Způsob, jakým paní Tučková příběh vypravuje, dokáže skutečně vyvolat pocity a nálady, které zažívají osoby v knize. Jednoznačně doporučuji a sám se vrhám na další knihu autorky.

Nikuskaaa
26.06.2015 5 z 5

Skvělá knížka, přečetla jsem jí jedním dechem!

ctecka_knih
12.06.2015 5 z 5

Dávám pět hvězdiček za čtivost knihy. Četla se s takovou lehkostí. Velmi zajímavý příběh bohyň ze Žítkova a okolí. Určitě si o této tématice ještě najdu nějaké zdroje.

lllsss
07.06.2015

Zatim jsem komentovala pouze zlodejku knih, ktera me nadchla a pohltila. Tato kniha byla pro me hodne rozporuplna. Jeste pred polovinou jsem nevedela,jestli ji doctu. Zpravy z archivu me ubijely a nudily.Jak nekteri psali,ze konec je nudil,tak me prave naopak. V druhe polovine me pribeh pohltil a nemohla jsem se od knizky odtrhnout. Byl to silny pribeh. Na teto autorce si cenim,ze jeji knihy jsou propracovane a nechrli jich nekolik za rok.Je videt,ze za touto knihou je hodne usili a prace.Tesim se na dalsi knihu,ktrou si od autorky budu moci precist.

Dax
31.05.2015 4 z 5

Pěkný výlet do estébáckých archivů, Bílých Karpat a "pohanské" minulosti.

martina.riz
17.05.2015 5 z 5

První kniha, kterou jsem od K.Tučkové přečetla. Spisovatelka je velký talent.

Grety
13.05.2015 3 z 5

Kniha je to jistě zajímavá, ale podle mého názoru je v některých pasážích vyhnaná do extrému a čtenáře dost odradí čtení z archívu na 7 stran. Donutila mě, ale i k zamyšlení nad dobou, kterou autorka shnula a jistě nebyl život na přelomu válek a po nich jednoduchý (ať už pro bohyně nebo prostý lid). Ale hlavně nad hlavní hrdinkou, která místo aby žila svůj život se neustále snažila hrabat v minulosti a snažila sama sebe trestat za to, že je jiná.....

gossipavlina
13.05.2015 5 z 5

Knížka se mi líbila. Dobře se četla. Téma je víc než zajímavé.
Pravda je ta, že při čtení z historických archívů jsem trochu pozornost ztrácela. Ale jinak mě knížka bavila.

mulderka
03.05.2015 4 z 5

Jako literatura faktu a dokument - výborné. Jako beletrie se to číst moc nedá, na to jsou postavy příliš nepropracované, neživotné a slouží jen jako "výkonné odhalovačky" a prohrabávačky archívů. Škoda, určitě by se z pozoruhodného tématu dalo vytěžit strhující drama... Takhle to skoro neexistující propojení děje a faktů pořádně drhne. Možná měly vzniknout knížky dvě, anebo z úplných znění estébáckých dokumentů sestavit jen dodatek na závěr...

Vivienca
28.04.2015 3 z 5

Příběh mě na začátku knihy hodně chytil, bohužel postupně ztrácel dech a někde v polovině mě už dost nebavilo pročítat zprávy z archivů, které byly psané "úředním" ne moc čtivým jazykem. To mě hodně rušilo a do pokračování jsem se musela trochu nutit. Stejně tak jsem měla pocit, že se příběh posouvá z osobní do politické roviny, což mě také nebavilo. Hlavní hrdinka odlidštěná a zahrabaná mezi úředními protokoly mě také moc nezaujala a bylo mi vlastně jedno jak to s ní dopadne. Oceňuji ale výběr tématu a snahu o precizní zpracování. Mě ale knížka nesedla.

Phenomenon
25.04.2015 5 z 5

Velmi pěkná kniha, poctivě zpracovaná na základě rozsáhlého studia. Opovažuji se napsat jedinečné dílo na rozhraní beletrie a naučné literatury. Fabulace přechází do reality a naopak. Je dobré se podívat do minulosti, jít ke kořenům našich předků, jejich myšlení a zvykům, magii a to se autorce skvěle podařilo.