Zhubni

Zhubni https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/121134/bmid_zhubni-wN2-121134.jpg 4 1483 271

Billy Haleck má všechno, co si může přát - drahý dům, hezkou rodinu a výnosné zaměstnání v advokátní kanceláři. Má však také silnou nadváhu a jeho doktor ho varuje před infarktem. Ve chvíli nepozornosti za volantem přejede cikánku, jejíž starý otec nad ním vysloví podivnou kletbu: "Zhubni," řekne mu a pohladí ho po tváři. Jedno jediné slovo, ale za šest týdnů je Billy o třiadevadesát liber lehčí a naprosto zoufalý a vyděšený. Vsadí všechno na jednu kartu a dostává se do souboje se silami zla, které způsobují, že dál nedobrovolně hubne...... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Thinner , 1984

Metla
08.08.2018 4 z 5

Mrazivý příběh o vině, trestu, pomstě a životních hodnotách. Člověk by si mohl položit otázku, co je zajímavého na knize o chlapovi, jehož prokletím se stalo hubnutí? Když na tohle prosté téma píše Stephen King (nebo Richard Bachman), může si čtenář být jistý, že se nudit nebude. Ano, jsou zde typické autorovy pasáže, kdy se pouze buduje atmosféra a poznáváme jednotlivé účastníky konfliktu, jejich chování, jejich povahu, jejich životy ve zkratce. Někoho možná tyhle „detaily“ nebaví, mě naštěstí ano – čím jsem starší, tím víc si je vychutnávám. Byla jsem hodně zvědavá, jak a jestli dokáže advokát Billy Halleck čelit cikánské kletbě i vlastním démonům. A k tomu jsem dostala pořádnou porci námětů k přemýšlení. Události v tomto příběhu nejsou černobílé, stejně jako postavy, ale přece jen mě trochu štvalo jakési sebemrskačství vyplývající z textu. Jako by každý člověk se stálým domovem a (dobře) placenou prací byl automaticky xenofob, pokrytec a vůbec díky spokojenému životu do jisté míry zkažený. Na druhou stranu mě King potěšil, když do románu přidal minimum úvah o Bohu, přestože se moralizování a teoretizování v tomto směru dost nabízelo. Do TOPky Kingových knih se „Zhubni!“ nezařadí (tedy u mě ne), přesto zvedám spokojeně palec.

zofie3000
05.08.2018 2 z 5

Skvěle vymyšlený název hororu

DoDidDone
04.08.2018 5 z 5

Taková zdařilá jednohubka. :) Rozhodně nedosahuje kvality například Zelené míle nebo Dallasu 63, ale neurazí a naopak zaujme napětím a zvraty. I když jde o útlou knížečku, stejně mě pan King překvapil nápadem a provedením. Sice původně psáno pod pseudonymem (z jiné knížky vím, že ho používal, aby si ověřil, jestli dokáže prodávat knížky i pod jiným jménem), ale Kingův klasický styl psaní a vyprávění příběhu jsem z toho dokázal poznat. Hlavní hrdina žije zdánlivě obyčejný život se svojí manželkou a svojí dcerou, jenže to se mu překazí a on se musí s novým údělem naučit žít. Líbilo se mi, jak děj postupně postupoval, a zápletka gradovala. A nazvat některé kapitoly podle váhy, kterou postava momentálně váží, je dobrý nápad. ;) Konec se dá v průběhu docela snadno odhadnout, ale i tak to ničemu neubere. Nenašel jsem žádné místo, kde bych se nudil nebo si přál, aby byla kniha u konce, proto dávám pět hvězdiček, ačkoliv si myslím, že na Kinga to je trochu slabší odvar. Líbí se mi hlavní myšlenka a jistá dávka tajemna, paniky a strachu je skvělá. Příběh jako takový se podle mě nedá zapomenout, protože nápady autora skloubené se stylem psaní to nedovolí.

kyssling
13.05.2018 4 z 5

Skvělá kniha, napínavá, prostě klasický King (i když pod pseudonymem ...) :-)

kajanovakova
25.04.2018 5 z 5

Stručně - tohle mě dostalo! :)

evickakyticka
22.04.2018 4 z 5

První polovina knihy pozvolná, druhá už má šťávu. Líbilo se.

wally
17.04.2018 4 z 5

Útlá a rychle se čtoucí knížka, která pobavila a zaujala. Konec byl lehce předvídatelný, ale stejně jsem do poslední chvíle doufal, že to skončí ´nějak´ jinak....no nevadí. Nejvíc mne asi děsil ten koláč :-)

bukiet
12.04.2018 5 z 5

Příjemně přímočaré, s očekávatelným koncem.

pm...
07.03.2018 4 z 5

Někdy se stane, že celkem nevinné laškování v autě v podobě orálního sexu, může mít fatální následky, tedy pokud se řidič dostatečně nevěnuje řízení, přejede nešťastnou náhodou starou cikánku, jejíž ještě starší snědý otec uvalí na viníka dopravní nehody kletbu, při níž půjdou kila dolů tak rychle, jako rtuť teploměru při náhlé změně počasí...

Krub
02.01.2018 4 z 5

Podobně jako ostatní hlavní postavy z kingovek je Billy Haleck docela obyčejný chlapík. Má menší manželské potíže se svoji ženou, ale v zásadě se jedná o šťastné manželství. Miluje svoji dceru. Funguje coby naprosto typický zástupce střední třídy. Žije na maloměstě v rodinném domě. Atd.

Přesto je v tom něco navíc. Zhubni totiž nemá hlavního hrdinu. Jenom se tak v prvních kapitolách tváří. Jakmile ale čtenář postoupí v ději, pochopí, že Billy a jeho přátelé jsou ve svém jádru jenom banda pokrytců. Tak jako zbytek města, jež tvoří. Líbí se mi, že Haleck nežije ve společenském vzduchoprázdnu. Skutečnost, že je součástí nějaké společnosti a je nucen s ní reagovat, považuji za hlavní důvod, proč si tuto knihu přečíst. 7/10

trudoš
13.11.2017 4 z 5

Říká se, že když spácháme špatnost, osud nám to vrátí. Přesně to se stalo právníku Billymu Haleckovi. V nepozornosti přejel člověka, ovšem díky svým konexím trestu unikl. A tak dojde na prokletí. Haleckův život se najednou obrací vzhůru nohama, když ze své původní váhy 113 kg bezdůvodně ztrácí jedno kilo za druhým. Zpočátku je to fajn, pak nastupuje nevěřícnost a nakonec zoufalství. Za chvilku je už každá rada drahá.
Výtečné psychologické drama o jednom herci, okořeněné motivem viny, sobeckosti a odpovědnosti. Bachmanovky jsou oproti jiným Kingovým knihám sympatické ve dvou věcech - v jednoduchosti zápletky a krátkém rozsahu. Přesto mi přišlo, že se román lehce vleče, i když se vyprávění odvíjí nečekaným směrem. Jenže chyběla šťáva, která by mě popoháněla ve čtení. Možná to bylo tím, že mi ústřední postava byla veskrze nesympatická, což byl, předpokládám, autorský záměr. Tohle není Běh o život ani Blaze. Tady naopak veškeré nesnáze hrdinovi přejete a čekáte, kdy už bude konečně po něm.

Gabi.K
25.10.2017 3 z 5

Toto je jediná kniha , u které přesně nevím jak jí vylíčit. Dlouho po pře čtení jsem si nebyla jistá zda se mi líbila. Tedy ano, líbila se mi jen jsem nevěděla jak knihu popsat, nevím, vždy se zaseknu a myšlenku nedokončím....

Příběh muže , advokáta, který při laškování s manželkou nevěnuje pozornost řízení a srazí autem cikánku, která zemře . Muž díky "korupci" odejde od soudu jako vítěz. Nepočítal , ale s tím že ho cikánky příbuzný prokleje a vzhledem k tomu , že muž má velkou nadváhu , prokleje ho slovem "zhubni".
Muž začne nezadržitelně hubnout a po té mu dojde , že je něco špatně. Pomáhat mu bude jeho klient, který rozhodně nepatří mezi ty právně morální (ten se mi v příběhu moc líbil).
Konec byl neuvěřitelně šokující, nečekaný.
Muž, manželka , dcera , dort skvělý a překvapivý závěr.
Z knihy jsem byla v rozpacích, zanechala ve mě dojem, zvláštní příběh.

macekkk
10.10.2017 odpad!

Chtěla jsem vědět co všichni na tom Kingovi mají a takhle mi padla do oka, ale jen názvově. Vůbec to není můj styl. Kniha mě vůbec nezaujala, pořád jsem čekala, kdy už bude tom ,, BUM ,, a najednou byl konec knihy a já jsem zjistila, že bylo utrpení to číst. Může to být špatným výběrem, ale už teď víc, že po další autorově knížce nesáhnu :-(

mulderka
12.09.2017 3 z 5

Na Bachmana by to ušlo, na Kinga slabota. Celkem předvídatelnou proklínací historku zachraňuje akorát několik napínavějších pasáží a stylový závěr /naštěstí!/ bez happyendu.
Poté, co jsem tuhle kingovku /v originále/ zdědila a dočetla, za český překlad vyhazovat peníze nehodlám. Sorry, Mistře, nic moc.

anko57
03.09.2017 3 z 5

Nalákal mě originální námět. Kniha má spád a konec fakt překvapí, tenhle závěr jsem rozhodně nečekala. Ale jinak souhlasím s názorem, že je z těch slabších.

MikeDV3
29.08.2017 3 z 5

Tato kniha rozhodně nebyla špatná, ale ve srovnání s ostatními knihami od Stephena Kinga mi připadala docela slabá. Začátek byl velmi zajímavý a na čtení jsem se těšil, ale postupem času mi to připadalo zbytečně zdlouhavé a jediným dalším skutečně zajímavým momentem byl pro mě až konec, který mě docela překvapil.

danny_21
22.08.2017 4 z 5

Řekl bych, že společně s Blazem je Thinner to Bachmanovo nejlepší. Originální nápad jak zhubnout pro modelky, je nechat se uřknout od starýho maďarskýho cigoše a pak jen nechat kletbu působit, jen nezapomenout na to, že chrastící lidská schránka už není sexy. Slušně stylový, i když očekávaný, Bachmanovský konec - 75 %

HonzaT
24.05.2017

Začátek knihy mne tak znudil, že ji odkládám na neurčito. Ten styl psaní mi vůbec nesedl, a to jsem od Bachmana už četl dost knih.

ThomasRuhe
18.05.2017 3 z 5

Rozhodně originální námět. Sice se mi zdálo, že by se hodil k povídce, ale King příběh rozvedl,a přitom udržel rychlé tempo děje. Závěr má taky něco do sebe.Takže solidních 60%.

EnaryFeniel
05.05.2017 5 z 5

Když jsem otevřela knihu, opět jsem byla plna očekávání a nenapadalo mě jakým směrem by se mohl ubírat příběh o prokletém hubnutí, jinak než snahu kletbu prolomit. O to samozřejmě šlo, ale trošku jinak, než by mě bylo napadlo...mafiáni... a noční komando útok... nu, Mistr opět překvapil a opět ten krásný konec, který Vás nechá přemýšlet. Ať žije fantazie, která mě na několik dní bude zase obtěžovat přemýšlením a domýšlením. :) A domácí váhu chovám v posvátné úctě.