Závan klíčovou dírkou

Závan klíčovou dírkou https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/427348/bmid_zavan-klicovou-dirkou-wgk-427348.jpg 4 707 107

3. vydání Magická směs fantasy a hororu, vizionářská série Stephena Kinga, která se nepodobá ničemu, co jste kdy četli Závan klíčovou dírkou se chronologicky řadí mezi čtvrtý a pátý díl cyklu Temná věž, tedy mezi knihy Čaroděj a sklo a Vlci z Cally. Čtenáři cyklu Temná věž se zde znovu setkají s Rolandem z Gileadu a jeho ka-tet: Eddiem, Susannah, Jakem a Ochem. Při jejich putování po stezce Paprsku je zastihne prudká bouře, která je donutí nějakou dobu setrvat v úkrytu. Venku skučí vichr a praskají stromy, a Roland zatím vypráví ne jeden podivný příběh, ale dva, a vrhá jimi fascinující světlo na svou těžkou minulost.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Wind Through the Keyhole , 2012

Felipé
22.02.2021 4 z 5

Příjemná jednohubka na závěr celé Temné věže... Teď už jen zůstává smutek, že už je to celé opravdu za mnou...

danny_21
11.12.2020 4 z 5

Kingův návrat do Pistolníkova světa u mě zabodoval a rozhodně spravil pachuť po neslaném nemastném, zato notně pocukrovaném díle předchozím. Tyto 2 příběhy, které Roland servíruje spolupoutníkům, byly povedené - ať už Pistolníkovo pátrání po krvežíznivém měníči nebo Timovo dobrodrúžo, které nastražil nikdo jiný než starý známý R. F. - takhle by to šlo, říkám díky sai Kingu - 80%

Set123
11.11.2020

Ale joo, tohle by šlo. Víte, po celé sérii Temná věž mi v ústech zůstala pachuť, zapříčiněná hlavně Zpěvem Susanah a Temnou věží, to konec konců rozebírám ve svých komentářích u obou knih. A misím říci, že Závan klíčovou dírkou tuto pachuť pokud ne přímo smazal, pak alespoň zmírnil
Tato knížečka mi připomněla, jak krásný dokáže být vesmír Středosvěta, jak úžasnou má King představivost a že i ok dokáže používat pěkný jazyk. ¨

Jedná se o příběh z Rolandova mládí, volně navazující na vyprávění z Čaroděje a skla, který je příběhem smíření a vypořádání se s minulostí. Sám děj tohoto příběhu není nikterak podstatný. Důležitý je jeho konec.

Tento příběh je proložen stostránkovou pohádkou. Pohádkou, která doplňuje něco z historie Waltra, či Flaga, či Martena, či Muže v černém, také ale příběhu Maerlyna a jeho osudu. Je to příjemná pohádka s krásným jazykem, která nám ukazuje, že pohádky Středosvěta mohou mít mnoho společného s realitou. Zároveň je to však podstatná část cesty smíření.

Musím hodnotit maličko jako sviňárnu stran pana Kinga, že tuto knihu, která je celá jenom vyprávění, zařadil mezi Čaroděje a sklo – knihu čistě vyprávěcí – a Vlky z Cally, kteří začínají rozsáhlým líčením Callahanovy cesty, tedy vyprávěním. Tak pro toho, kdo by četl tuto knihu tak jak se číst má, tedy jako 4,5. díl, dostal by dohromady prakticky tisíc a jedno sto stran, kde se pouť ka-tet posunul o několik desítek mil pochodu, avšak bez reálného posunu děje. Mě osobně by to snad ani tolik nevadilo, ale nedivil bych se lidem, které by to, abych tak řekl, pěkně nasralo.

Ale to je jen taková maličkost. Kniha je to velice příjemná a rychlá, nemám proti ní větších výhrad.

Pitbullka
10.10.2020 4 z 5

Moc pěkná pohádka. A konečně zase setkání s mám milovaným brumlákem.

Lanley
11.09.2020 4 z 5

Krásná pohádka, která jen dokresluje celou energii a náladu Temně Věže. Doporučuju přečíst jako takovou třešničku na dortu celého příběhu. Jediné co mi možná trochu při čtení chybělo, byl větší vhled do celého světa. Každopádně opravdu stojí za přečtení!

n.ezn.amy
07.08.2020 5 z 5

Při putování za Temnou věží celé společenstvo přepadne silná bouřka a tak se ukryjí a Roland začne vzpomínat na své další dobrodružství z mládí, kdy byl poslán vyšetřit záhadnou vraždu na dalekou farmu. Sice je to řekněme vsuvka mezi knihy o cestě za Věží, ale skvěle mezi ostatní knihy zapadne. Baví mě číst příběhy z dob, kdy se z Rolanda stával pistolník. Temná věž jako celek je naprosto famozní dílo.

Annelies
17.06.2020 5 z 5

Skvělá kniha, skvělý příběh. Absolutně bych nepoznala, že se jedná o "kingovku". Je to úplně jiný žánr, než na který jsem u něj zvyklá, dokonce i jiný styl psaní. King často předem prozrazuje, co se v následném ději stane. Tohle je však úplně jiné. I po jazykové stránce se mi líbila. Četla jsem pouze tuto jednu, takže se vrhnu na celou sérii a snad bude taky tak skvělá :)

Luigi1
15.06.2020 5 z 5

Je to opět překrásný díl,který čtenáře vtáhne do děje a nepustí.I tuto knihu mohu číst vícekrát.Skvělé

sedw
21.05.2020 4 z 5

Velmi příjemný přídavek k hlavní sérii. Temná věž je z mého pohledu nejlepší knižní série, kterou jsem četl a klidně bych se do jejího světa vracel i v dalších knihách. Na plný počet to není, ale velmi silné 4* jsou jasné.

bjorn1322
12.05.2020 5 z 5

K vynikající sérii Temná Věž není snad co dodat a tento doplněk série (vlastně dle slov autora kniha v pořadí 4 a 1/2.) čtenářům rozšiřuje sérii o další epizodu z Rolandova mládí + jeden příběh k dobru. Čteno znovu po cca 7mi letech a není co vytknout.

VikyKleinik
20.02.2020 odpad!

Jedna historka jako sidequest z mládí a druhá historka (zakomponována do té první) je takovou pohádkou ze světa Středosvěta. Kniha ve mě nevzbudila žádnou emoci, ani mě o nic neobohatila. Jistě je to čtivé a v pohodě, ale pokud bych to neposlouchal jako audioknihu během pracovní doby, tak bych to musel považovat za ztrátu času a čtení bych zanechal.

Enforcer
08.02.2020 5 z 5

Jeden z nejlepších dílů Temné věže. Oba vložené příběhy jsou nadmíru silné. Knihy 3 - 4,5 mi přijdou z celé série nejlepší.

evickakyticka
01.02.2020 4 z 5

Příběh v příběhu - Závan klíčovou dírkou nás opět vtáhne do děje s našimi starými známými. Každý, kdo si prošel jejich cestu (nebo ji teprve prochází) si musí tento díl vychutnat. Já jsem knihu zařadila až po přečtení celé série, jako bonus. Smrtidech byl jako příběh dobrý, hodnocen asi na trojku. Ale Závan klíčovou dírkou s Timem - to byla absolutní pecka. Takové já miluji. A nevylučuji, že až na něj budu mít chuť - jen tak, bez přečtení celé knihy - přečtu ho zas. A taky věřím, že se na stezku paprsku zase jednou vydám.

Rihatama
31.01.2020 5 z 5

Žádné velké nervy drásající napětí, jak King tak dobře umí. Ságu Černé věže si napsal pro radost. Ve svém psaní odhaluje nejniternější kouty své duše, která je neodmyslitelně ukotvena na planetě zvané Amerika. Píše, jako si nemluvně brouká samo pro sebe. A je z toho přesně tohle. Pistolníkova pouť. Dlouhá pouť, jako život sám. Má svůj konečný cíl, Temnou věž, ale ta je pro mne téměř stejně vzdálená, jako byla na samém počátku této cesty. A King už mi ukázal tolik z tajů svých myšlenek, že za žádnou věží vlastně ani nespěchám. Kingova cesta k Temné věži, přesněji cesta Rolanda z Gileadu, se mi jeví coby životní pouť jednoho z jeho alter ego, jakou si King vysnil a kterou nakonec vykonal. Závan klíčovou dírkou, tak se toto intermezzo nejenom jmenuje, ale jednoduše i vyzní. King je mistr vypravěč (jak již mnohokrát zaznělo) a jeho příběhy, kde vítězí člověk ryzí, spravedlivý a statečný, zatímco k pochybujícím a chybujícím je osud nemilosrdný, jednomu snadno beznadějně učarují.

"Nejkrásnější slovo v jakémkoli jazyce je "odpouštím"."

gambinka87
15.01.2020 4 z 5

Stephen King je mistr vypravěč. Přestože se v knize prolínají 3 příběhy, krásně na sebe navazují. Nejvíce mě upoutal příběh, který dal jméno i celé knize - závan klíčovou dírkou. Kniha byla mou první ze série Temná věž a mne natolik zaujala, že jsem se ihned dala do prvního dílu Pistolník. Jinak "přečteno" jako audiokniha a nelituji, Libor Terš to vypráví skvěle, navíc máte pocit, jakoby příběhy Roland vyprávěl přímo Vám.

BStone
23.12.2019 5 z 5

Malý dárek pro všechny fanoušky Temné věže, ve kterém se vrátíme k milovaným hrdinům této epické fantasy a ve kterém se Roland opět ukáže jako skvělý vypravěč.

cube6
29.10.2019 5 z 5

Rolanda a jeho Kat-et při cestě do Cally zdrží Smrtidech a tak se schovají do bezpečí a čekají, než se přežene. Mezitím Roland vypráví jednu historku z jeho mládí a k tomu ještě jednu pohádku pro odrostlejší. Oba příběhy mají své kouzlo a oba příběhy díky své délce snad ani nemají hluché místo. Pro fandy této série to sice není nepostradatelný díl, bez kterého by se neobešli, ale věřím, že kdo si tuhle sérii zamiloval uvítá každou další knihu, která je přenese zpět do tohoto světa, byť jen na chvilku.

Hodnocení: 9,5/10

Metalizza
08.07.2019 5 z 5

Skvělý příběh, který vypráví Roland svému Tet.

soupik2012
04.07.2019 5 z 5

Příjemný návrat k mým oblíbeným hrdinům. Dvě pohádky v jedné. King to prostě nikdy nenapíše jednoduše. V tom je tak geniální a oblíbený. Chtěla bych další pohádky a další nová a tajemná dobrodružství. Moc se mi to líbilo, asi také pomohlo, že jsem měla od Temné věže tak dlouhou pauzu. Ráda střídám žánry a cesta k Temné věži byla dlouhá a tak mě poslední díl, který byl vlastně asi nejlepší, již tolik nebavil. O to víc jsem si teď užívala návrat. Pan Libor Terš, čte celou Temnou věž a už by mě to asi od nikoho jiného tak nebavilo.

hankamol
26.06.2019 5 z 5

Úžasný díl. Nemám, co víc dodat.

americká literatura horory Walter Padick

Stephen King
americká, 1947
1994  87%Řbitov zviřátek
2010  89%Pod kupolí
1993  90%Osvícení
2001  95%Zelená míle
2008  89%Svědectví

Kniha Závan klíčovou dírkou je v