Závan klíčovou dírkou

Závan klíčovou dírkou https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/427348/bmid_zavan-klicovou-dirkou-wgk-427348.jpg 4 707 107

3. vydání Magická směs fantasy a hororu, vizionářská série Stephena Kinga, která se nepodobá ničemu, co jste kdy četli Závan klíčovou dírkou se chronologicky řadí mezi čtvrtý a pátý díl cyklu Temná věž, tedy mezi knihy Čaroděj a sklo a Vlci z Cally. Čtenáři cyklu Temná věž se zde znovu setkají s Rolandem z Gileadu a jeho ka-tet: Eddiem, Susannah, Jakem a Ochem. Při jejich putování po stezce Paprsku je zastihne prudká bouře, která je donutí nějakou dobu setrvat v úkrytu. Venku skučí vichr a praskají stromy, a Roland zatím vypráví ne jeden podivný příběh, ale dva, a vrhá jimi fascinující světlo na svou těžkou minulost.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Wind Through the Keyhole , 2012

Remi BeLo
04.12.2017 4 z 5

Tak knihu jsem si zařadil do své jízdy za Temnou Věží hned po čtyřce a hezky mi do všeho zapadala. Je to taková odbočka, ale krásně popisuje další část celého světa Pistolníka.

henrimgd
08.11.2017 5 z 5

Super odbočka, vrátil jsem se k Pistolníkovi, asi si ho přečtu znovu. Kniha se čte sama, přečetl jsem jí za pár dní v autě. Když jsem se blížil ke konci, úplně mi to bylo líto. Pro začínající doporučuji přečíst nejdřív sérii. Bohužel zároveň s knihou jsem shlédl i film Temná vež :(.
Kniha super.

sali13
29.10.2017 5 z 5

No, je to takové příjemné navrácení do světa Temné Věže. Kniha děj nijak neposouvá, ale jsem rád, že vznikla. Bude mi to chybět.

Faila
26.09.2017 5 z 5

Nostalgický a nádherný návrat do Středosvěta. Už jsem skoro zapomněla, jak mě příběhy z něj dokázaly uchvátit a naplno vtáhnout do děje. A byť je tady Roland spíše vypravěčem než hrdinou příběhu, dozvídáme se zde o něm a jeho osudu pár moc důležitých maličkostí.

Laf
16.09.2017 4 z 5

Další příběh o životě Rolanda a o jeho světě, než se vydal na cestu za Věží. Pro každého, kdo si oblíbil tuto sérii :)

callahanh
25.08.2017 4 z 5

Je dobře, že King tuhle knížku napsal až po dokončení celé série, protože do ní nepřináší vůbec nic nového, postavy se nepohnou ani o píď a v celém putování se vlastně nestane vůbec nic. Je upřímně úplně jedno, zda knihu čtete po dočtení celé ságy, nebo mezi čtvrtým a pátým dílem, kam patří a jak jsem to četl já. Závan klíčovou dírkou je vyprávění ve vyprávění, které King zvládl naprosto mistrovsky - oba příběhy jsou trochu jiné a zároveň stejné a jen upevňují auru a moc Pistolníka, který v něm vzpomíná na jednu událost ze svého mládí, v níž ještě vyprávěl příběh, který slýchá od dětství. Na knize, která je na Kinga nezvykle krátká, je vidět, jak mistrovský je to vypravěč, protože se v obou liniích neztratil, hezky je propojil a navíc je každá trochu jiná, takže se vzájemně nepletou. Nechybí tu momenty posmutnělé i veselé, děsivé i vysloveně hororové a celé to má poctivou westernovou a lehce pohádkovou atmosféru. Těžko něco zásadního vytýkat, snad jen to, že tu chybí typicky kingovské minispoilery na konci některých kapitol a celé to není tak výborné jako jeho nejlepší díla nebo jako celá sága Temná věž, přesto ale myslím, že je dobře, že kniha vznikla. Ty, kteří mají přečteno, ještě jednou přenese do kouzelného a zároveň děsivého světa, který se hnul a ti, kteří ještě čtou, si jen prohloubí celou mytologii a společně se čtvrtým dílem ještě o něco doplní Rolandovo mládí. Jen si nejsem úplně jist, jak se na ni bude dívat ten, který je sérií nepolíben, ten by asi třetinu knihy moc nepochopil. 75%

Charmedka
02.06.2017 3 z 5

Kniha je tenká, má jen přes dvě stě stran, takže jsem ji zvládla přečíst během dne a půl. I když se čte dobře a celkem mě bavila, díl mi přijde naprosto zbytečný. Temná věž byla ukončená a nevidím důvod, proč by se měl ještě psát mezidíl, pro mě zkrátka zbytečný příběh.

Tímto mám celou sérii za sebou, ukončenou a už ji v životě nechci vidět. Je mi jasné, že tímto fanoušky Temné věže naštvu, ale pro mě to bylo už utrpení.

Schary
06.03.2017 5 z 5

Krásný návrat za Rolandem a jeho přáteli. Knížka je důstojnou součástí serie Temná věž. Po jejím přečtení se mi zastesklo po Ka-tet a asi si v nejbliší době celou serii přečtu - pro mě je to totiž nejlepší knižní serie, kterou jsem četla!!! Ale ke knize: přišlo mi dost vtipné, jak je kniha pojatá - v příběhu putování Rolanda je další příběh z jeho mládí a v tomto příběhu Roland opět vypráví třetí děj a to pověst z Gileadu o mladém pistolníkovi.

lil_monster
11.02.2017

Závan klíčovou dírkou jsem četla asi rok - dva poté, co jsem dočetla Temnou věž. Možná to bylo čistě tím časovým odstupem, ale měla jsem u čtení pocit, že už tu další příběh nemusel být. Temná věž je uzavřená /nejen Ka je kolo, které se otáčí/, svět se hnul.
Až budu číst Temnou věž znovu od začátku, Závan zařadím mezi díly, kam patří. Možná poté změním názor.

Alaglesia
14.12.2016 5 z 5

Konečně je zpátky ten starý King. Tenhle styl vyprávění miluju. Navíc kombinace fantasy, scifi a hororu je výborně skloubená. Miluju svět Temné věže a příběhy, které se v tom světě odehrávají. Měla jsem obavy, aby ten příběh nebyl násilný a úplně mimo, když King sérii Temné věže už ukončil. Ale nebyl. Navíc, jak psal v předmluvě, kniha se dá číst i bez znalosti ságy Temné věže. Jsem opravdu nadšená, knihu jsem, přečetla jedním dechem a určitě si zaslouží pět hvězd.

michal3736
12.08.2016 5 z 5

Četl jsem mnoho let po přečtení celé ságy a jako bych se vrátil zpět do nejlepšího příběhu, který jsem kdy četl. Proto jsem se teď do něj vrátil znovu v komiksové verzy a nemohu si vynachválit.

freestyla
12.04.2016 4 z 5

Četl jsem až po přečtení celé série. Kniha nepřináší nic nového v příběhu o temné věži, kromě vyjasnění Rolandova vztahu s matkou a vzájemného "odpuštění".
Gileadská pohádka Závan klíčovou dírkou i příběh z Rolandova mládí o zvěrodlakovi se mi však líbili.

Pár citátů z knihy:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Jediná hloupá otázka, milánkové moji, je ta, kterou nepoložíte." Vdova Smacková svým studentům.
"Štestí je slovo, které ti s ubohým srdcem používají pro ka, Susannah z New Yorku." Roland
"Modli se o déšť kolik jen chceš, ale při tom kopej studnu." Gileadské přísloví

tometal
31.01.2016 5 z 5

Návrat do Středosvěta
Uplynuly roky od mého rozloučení s Rolandem u Temné věže (čas letí stále kupředu a díky knihám se dokážeme zastavit alespoň v příbězích) a dlouho ve mne zůstával tento silný sáhodlouhý příběh plný symboliky a odkazů našeho světa i životů. Velmi mne potěšila tato výprava doprostřed časů katet na jeho cestě a krásné až dětsky malované příběhy promlouvající skrze Rolanda z Gileadu.

premacech
27.01.2016 5 z 5

Tohle je to, co se mi líbí. 100%

Dax
27.09.2015 3 z 5

Nevím, jestli je to tím, že jsem ze Středosvěta odešel už před nějakým týdnem, ale přišlo mi to slabé. Nedokázalo mě to vtáhnou (ačkoliv Rolandovo mládí v Čaroděj a sklo mě z Temné věže bavilo asi nejvíc) a měl jsem z toho pocit, že King se chtěl bavit návratem do světa Temné věže, a čtenář ho moc netankuje. Atmosféra vyčpěla....

Mates-K1
14.09.2015 3 z 5

Četl jsem mnoho knih od Kinga a myslím, že pohádky mu moc nejdou. Po několika málo stránkách mi přišlo, že autor používá mnohem víc zdrobnělin než v jiných dílech, tak jsem raději zkontroloval překladatele - stále Linda Bartošková.

Dozvěděli jsme se několik dalších detailů z Rolandova života a mnoho dopřesnění (např. převod kolo x míle,...). Pro mě pouze zdržení na cestě za Temnou věží.

Taťka Hraboš
23.08.2015 5 z 5

Ze začátku se mi autorovo snažení začlenit tento text do děje celé série zdálo poněkud křečovité, ale oběma příběhy to spravil. Příjemné, napínavé, oddechové čtení, které zase vrhá trochu více světla na některé postavy knih Temné věže i některých jiných Kingových knih.

dadako
14.08.2015 5 z 5

Pro mně to nebyl návrat, jelikož čtu sérii až nyní, ale jen další díl v řadě. Vložil jsem ho mezi četbu 4. a 5. části série. Bylo to krátké a strhující...

Terva
19.04.2015 5 z 5

Další kniha na námět Temná věž ze světa Teritorií nebo-li Středosvěta.
Stephen King napsal další knihu o Temné věži tentokrát pod názvem Závan klíčovou dírkou.
Kniha nesmí chybět v žádné sbírce fandů Stephena Kinga.
V knihovně si ji zařaďte mezi knihy "Čaroděj a sklo" a "Vlci z Cally"
Již jsem přečetl a názor?
Někde jsem již psal, že Stephen dokáže flashbackama zajít pěkně do hlubin minulosti.
Tuto knihu bych tituloval "Back to the Flashback" až si jí přečtete, pochopíte.
A jako vždy pár citátů:

Říkáš pravdu? zašeptal Tim. ......................Pravdu, jako že Želva drží svět.

a ještě jeden:

A tak se to stalo, kdysi dávno, dlouho před tím, než se narodil děd tvého děda.......

Autorem kresby na titulní straně je Tomáš Kropáček.

Chipsonator
01.09.2014 4 z 5

Příjemný to závan, který připomněl staré časy s jedním ka-tet z mnoha kde a kdy. 85%

PS: Randall je prostě ďábel!
PSS: Parádička toto https://www.youtube.com/watch?v=rJkdX83F0ZI

2010  89%Pod kupolí
1993  90%Osvícení
2001  95%Zelená míle
2008  89%Svědectví

Kniha Závan klíčovou dírkou je v