Závan klíčovou dírkou

Závan klíčovou dírkou https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/427348/bmid_zavan-klicovou-dirkou-wgk-427348.jpg 4 707 107

3. vydání Magická směs fantasy a hororu, vizionářská série Stephena Kinga, která se nepodobá ničemu, co jste kdy četli Závan klíčovou dírkou se chronologicky řadí mezi čtvrtý a pátý díl cyklu Temná věž, tedy mezi knihy Čaroděj a sklo a Vlci z Cally. Čtenáři cyklu Temná věž se zde znovu setkají s Rolandem z Gileadu a jeho ka-tet: Eddiem, Susannah, Jakem a Ochem. Při jejich putování po stezce Paprsku je zastihne prudká bouře, která je donutí nějakou dobu setrvat v úkrytu. Venku skučí vichr a praskají stromy, a Roland zatím vypráví ne jeden podivný příběh, ale dva, a vrhá jimi fascinující světlo na svou těžkou minulost.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Wind Through the Keyhole , 2012

hankamol
23.06.2019 5 z 5

Já pořád nevím, jak jdou díly po sobě....

jaroiva
22.05.2019 4 z 5

Vzhledem k tomu, že už je to má šestá část série, (vč. Sestřiček z Elurie), už jsem si tak nějak zvykla, že se nemám snažit chytat nit a prostě se jen nechat zanést tam, kam zrovna zavály myšlenky autora...
A tentokrát jsem si to i užila, už jsem se oprostila od očekávání, takže jsem to nechala plynout, jak to přišlo. Takže poprvé dávám víc než 3 *. Dala bych tak asi 3 a 3/4.
Stejně jako u ostatních dílů, si toho nebudu moc pamatovat, ale však on tohle je takový mezidíl, takže mi to do budoucna chybět nebude :)

Metla
17.02.2019 4 z 5

Vynucenou zastávku na cestě za Temnou věží vyplní Roland vyprávěním krvavé historky ze svého mládí. Westernová atmosféra, lehce detektivní zápletka, více než hororový nádech... a uvnitř této povídky další příběh o chlapci, který musí v krutém světě prokázat mnoho vůle a kuráže, zažije spoustu dobrodružství, zkrátka jde o napínavou pohádku, kde nechybí čarodějové, víly ani draci, tím nejhorším však jsou (jak to obvykle chodí) zlí lidé.
"Závan klíčovou dírkou" je čtení poněkud ponuré, přesto v sobě má určitou vlídnost, moudrost, vychutnala jsem si ten krátký návrat do podivného světa Temné věže - poděkuji čtyřmi hlubokými poklonami.

bukiet
05.02.2019 5 z 5

Po vzpomínce na Sestřičky z Elurie se vracíme zpět na cestu k Temné věži. A u vzpomínek zůstaneme. Na cestě mezi Smaragdovým městem a Callou je Rolandovo ka-tet donuceno skrýt se před bouří. Roland pro ukrácení chvíle vypráví příběh ze svého mládí, kdy šel řešit problém vraždícího zvěrodlaka a v rámci tohoto vyprávění vypráví další příběh, legendu, mýtus o Závanu klíčovou dírkou. Díky této historce se poprvé (pokud čteme sérii chronologicky podle času děje a ne času napsání) seznamujeme s faktem, že za Mužem v černém stojí ještě mocnější postava - Karmínový král, kterému je Walter podřízen. Muž v černém zde vystupuje pod titulem Kontraktor panství a jen letmo je zmíněn jeho široký plášť. Je evidentní, že Roland, který tento příběh zná od matky, si není vědom skutečnosti, že Kontraktor je jeho úhlavní nepřítel Walter, alias Randall Flagg. Také tvrzení, že Karmínový král je uvězněn v Temné věži jej nechává chladným. Lze to a další nesrovnalosti vysvětlit také tak, že Roland toto vyprávění bere právě jen jako pohádku z dávnověku, z doby, než se narodil děd tvého děda a nepřikládá faktům ve vyprávění takovou důležitost. Poprvé se v tomto vyprávění dozvíme i nějaké podrobnosti o další důležité postavě z minulosti, o kouzelníku Maerlynovi, ovšem i jeho vylíčení je poplatno vyprávění zašlých vzpomínek a liší se od skutečnosti. V knize se také, myslím poprvé, vyskytuje zařízení, či místo zvané dogan, které jsme zatím mohli znát jen z komiksů. Jde o zařízení North Central Positronics, ve kterém se spojuje technologie s magií za účelem vytváření ničivých zbraní. Jen pro zajímavost, existují i virtuální dogany, místa kam se postava může uchýlit v mysli. A některé hlavní postavy v sérii už dogan mysli využily, či ještě využijí. Například v románu Strážci zákona se Audrey Wylerová jednoznačně skrývá před Tekem ve svém virtuálním doganu.
Cesta k Temné věži:
1. Temná věž I: Pistolník
2. Přemístění – povídka (Temné vize)
3. Dračí oči
4. Temná věž II: Tři vyvolení
5. Svědectví
6. Talisman
7. Temná věž III: Pustiny
8. Nezbytné věci
9. Temná věž IV: Čaroděj a sklo
10. Prokletí Jeruzalémské – povídka (Noční směna)
11. Prokletí Salemu
12. Na dobrou noc – povídka (Noční směna)
13. Mlha – povídka (Mlha)
14. To
15. Nespavost
16. Rose Madder
17. Beznaděj a Strážci zákona
18. Všechno je definitivní – povídka (Všechno je definitivní)
19. Pytel kostí
20. Sestřičky z Elurie – povídka (Všechno je definitivní)
21. Temná věž IV ½: Závan klíčovou dírkou
22. Srdce Atlantidy

ivka212
02.01.2019 5 z 5

Závan klíčovou dírkou - obálka i název přímo zvou k přečtení a já jej vřele doporučuji. Oba příběhy, které jsou v knize popsány vypráví Roland svým společníkům na cestě za Temnou věží. Nadchlo mě, jak autor zasadil vyprávění jednoho z příběhů do vyprávění druhého příběhu, je to takový příběh v příběhu. Příběhy, které Roland "vypráví" vždycky přečtu jedním dechem, mám to dokonce raději než vlastní putování za věží...za mě tedy rozhodně plný počet hvězd (přečetla jsem to s astronomickou rychlostí) a doporučuji všem, ať už v chronologickém pořadí Temné věže nebo až úplně nakonec :)

denniys
23.12.2018 5 z 5

Tento díl je zatím nejslabší, ale pořád je to jasná pětihvězda..když jsem začala Závan číst, působil na mě jaksi mimo, bez děje, poté jsem zjistila, že ho autor napsal až jako poslední a že je pouhou vsuvkou mezi čtvrtý a pátý díl, tím se vysvětlila ona "bezdějovost" a nyní se nemohu dočkat Vlků z Cally, kde (jak doufám) příběh dostane zase pořádné grády :)

markéta783
23.11.2018 5 z 5

Už ten název knihy je naprosto dokonalý a originální, takže člověk hned začne být zvědavý, o čem ta kniha je. Obálka je taky skvostná, jenom v člověku podpoří tu zvědavost. A když se začtete, taky rozhodně nelitujete. Kniha sakumpraskum skvělá. Skvělý závěr série.

deirdre
31.10.2018 5 z 5

Majster King je neprekonateľný rozprávač príbehov. Príbehov plných symboliky, ale aj surovej pravdy. Za celú sériu kníh o Temnej Veži hlboká poklona a hovorím Díky, Sai.
PS: Aká úžasná musí byť Kniha Eldov!

EmanuelBremi
04.10.2018 4 z 5

Opět klidnější příběh. Když tam není tolik megalomanských prvků, tak mě celkem baví.

Mergirus
07.09.2018 5 z 5

Pro mě krásné zakončení série Temná věž, i když vím, že dějově je jinde. Jen u ní na některých místech nedoporučuju jíst.

Anushka1
30.07.2018 5 z 5

Četla jsem až po dokončení celé ságy. Takové milé zavzpomínání na staré známé. V celkovém kontextu není děj zas tolik důležitý, ale pro ty, co se nechtějí rozloučit s Temnou věží, je nutnost si ji přečíst.

boxas
21.07.2018 5 z 5

Jako setkání se starými známými...

Predator666
08.07.2018 3 z 5

Tak jsem byl spíše zklamán, než nadšen. Taková útlá knížečka od mistra vás přece nemůže ukojit. Ale jo, není to špatné, ale je to spíš takové komorní cestování zpět. Jako součást Temné věže je to pšak povinné čtení.

Romčuška
13.06.2018 5 z 5

Moc krásný příběh... no vlastně takový bonbonek tři v jednom... líbí se mi že se v tom člověk neztratí, že se v tom dokáže zorientovat... prostě nejlpeší série všech dob.... bude mi smutno Rolande, hrdino můj!!

BlackieSirrah
16.05.2018 5 z 5

Přečteno pár týdnů po hlavní sérii. Díky své celistvosti je to můj nejoblíbenější díl.

SeanFifield
22.04.2018 5 z 5

Želva drží Svět a mistr King drží Želvu.

nefernefer
08.04.2018 5 z 5

Jako když vám poté, co jste spořádali výtečné menu, sai King nabídne ještě desert. Takovou sladkou tečku pro fanoušky Temné věže. Rafinovaně naservírovanou, abyste nejprve museli otevřít obyčejnou krabičku a v ní našli úhledně zabalený bonbónek. A teprve, když rozbalíte další vrstvu, dostanete se k samotnému obsahu a můžete si vychutnat jeho podmanivou chuť a vůni poskládanou z mnoha čarovných přísad. Krásný pohádkový příběh, který s Temnou věží vlastně ani nesouvisí a klidně by bylo možné jej číst i samostatně. Ale pokud ho budete číst až po dočtení celé série jako já, bude pro vás tou třešničkou na dortu, bez které je samotný dort sice stejně dobrý, ale s ní je lepší.

„Čas je klíčová dírka [...] Občas se shýbneme a nakoukneme do ní. A závan, který při tom ucítíme na tváři – závan větru, který tou klíčovou dírkou fouká –, je dech celého živého všehomíra.“

k4chna
18.02.2018 5 z 5

Krásný návrat do Rolandova světa. Příliš krátké, ale rozhodně potěšující.

alef
03.01.2018 5 z 5

Příběh Temné věže byl odvyprávěn ... mysl autorova se uvolnila pro nové příběhy ... a přeci ještě nebylo řečeno poslední slovo. Je to tak hezky zvláštní
... opět se setkat se starými přáteli a „novým“ příběhem,
... opět se setkat, abychom si připomněli, jak strašně těžký úkol na sebe Roland vzal, udržet řád ve světě rozpadajících se zákonů, ve světě, kde čas je jen „tvář na vodě“ ,
... opět se setkat, abychom se ujistili, že ka-tet, jedno učiněné z mnoha, neopustilo stezku Paprsku.

Připadá mi to dávno ... ty dny, kdy jsme společně putovali ... přesto to bylo tak snadné ... vrátit se a poslouchat Rolandovo vyprávění ... stačilo jen vsunout ten správný klíč do klíčové dírky a otevřít další z tajemných dveří ... do Středozemě ... ale hlavně do Rolandovy mysli ... a nechat Rolanda dovyprávět ...to, co dovyprávěno nebylo ... příběh z doby, než se svět hnul, ... „není nad příběhy za větrné noci, kdy lidé našli ve studeném světě teplé místo".

„Za stěnami stále kvílel vítr – hlas bez těla. Jake si pomyslel: Je na druhé straně klíčové dírky. A co je tam, odkud ten vítr vane? Celá věčnost. A Temná věž.“

slawa.cap
17.12.2017 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Poslouchal jsem mezi 4. a 5. dílem. Ději nic nepřinesl, ale příjemně prodloužil čas strávený ve Středosvětě. Rozhodně hodnotím jako velmi zdařile zpracovaný příběh.

americká literatura horory Walter Padick

Stephen King
americká, 1947
1994  87%Řbitov zviřátek
2010  89%Pod kupolí
1993  90%Osvícení
2001  95%Zelená míle
2008  89%Svědectví

Kniha Závan klíčovou dírkou je v