Vypravěčka

Vypravěčka https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/461963/bmid_vypravecka-PeK-461963.jpg 5 4251 4251

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Ikar (ČR)

Storyteller , 2013

Mišulenka
13.01.2015 4 z 5

Zpočátku jsem byla hodně skeptická, protože se zdálo, že se autorka marně pokouší zpracovat rozsáhlé a tak strašně těžké téma a nastudovala k tomu jen minimum, kapičku z oceánu. Sama jsem četla nespočet knih a začátek příběhu pro mě byl vážně nechutně naivní a nevyzrálý.
Během Josefova vyprávění jsem povytáhla obočí v němém komentáři: "A vida." Když vyprávěla Minka, bylo mi jasné, že přeci jen něco si přečetla o Osvětimi a jiných koncentračních táborech. Nicméně jsem ji podezřívala, že si některé miniosudy vymyslela. Osobně bych pojala pasáže s rádoby-fakty jinak.
Myslela jsem si, že mě Jodi nemůže překvapit a ačkoliv jsem ke konci už začala chápat souvisloti, povedlo se jí to.

Neubráním se poznámce o neskutečné náhodě setkání dvou lidí v prostoru, kudy proudilo denně přes 4 000 cizích osob. To bylo na mě trošku moc.
Ale je fakt, že pro člověka, který nemá tolik nastudováno a načteno, to může být zajímavý a úderný příběh. Já osobně znám mnohem zajímavější.
Na druhou stranu hodnotím kladně několik dějových rovin, retrospekci a vsuvku v podobě příběhu o Anie.
Čtyři hvězdičky jsou trošku jiné, než čtyři hvězdičky, které jsem rozdala. Upřímně je to spíš 3,5.

Zaujalo mě pár pasáží, z faktického i emočního hlediska:
... Vyprávím vám to proto, že se lidé vždycky ptají: Jak se mohli nacisté dostat k moci? Jak mohl Hitler vládnout bez omezení? No, řeknu vám, že zoufalí lidé často dělají věci, které by je normálně ani nenapadly...

... Vytáhla jsem z hromady další zavazadlo.
Tohle jsem poznala.
Spousta lidí může mít stejný kufřík jako můj otec, ale kolik z nich si opraví ucho kouskem drátu?...

...Možná se mě teď zeptáte, proč jsem o tom nemluvila nikdy dřív. Vím, jak silný a mocný dokáže být příběh. Může změnit běh dějin. Může zachránit život. Ale může to být také jímka, pohyblivý písek, v němž uvíznete a nedokážete se z něho vyhrabat...

... Zbraně, které má autor v tomto případě k dispozici, nefungují. Některá slova jako by přílišným užíváním ztratila tvar. Třeba láska. Mohu napsat slovo láska tisíckrát, a pro každého bude představovat něco jiného...

Lenka.Vílka
10.01.2015 4 z 5

Prvni pribeh od aurorky, na ktery mam jiny nazor (Je to i muj zivot me nijak zvlast nedostal a Desaty kruh byl proste prumer), proto me prekvapilo, ze se mi kniha tak moc libila, tohle se moc povedlo, mohu jen doporucit!

Monty
07.01.2015 5 z 5

Kniha je velice čtivá, příběh Minky strhující a mrazivý a morální dilema, které vyvstává pro hlavní hrdinku vás opravdu donutí přemýšlet, jak byste se zachovali vy sami.

BlackFun
05.01.2015 5 z 5

Dlouho jsem přemýšlela, jak Vypravěčku popsat, nakonec se spokojím s ,,Neobyčejně silné - ve všech směrech".

Anny90
04.01.2015 4 z 5

Velice zdařilá kniha :)

martulkat
03.01.2015 5 z 5

Kniha mě velmi oslovila, tak jako každá od této autorky. Velmi vkusně podané téma, které bylo popsáno už v mnoha předešlých knihách. Kniu mohu jen doporučit.

Miška.Miška
02.01.2015 5 z 5

Když jsem si knihu koupila tak jsem díky komentářům od ní dost očekávala ale musím říci že předčila mé očekávání. Nic lepšího jsem snad nečetla, příběh mě zaujal hned od samého začátku, vyzařoval tolik pocitů .... když jsem knihu přečetla do konce tak jsem ještě druhý den uvažovala o tom konci. Příběh měl tolik možností.... Prostě super

alexis818
01.01.2015 5 z 5

Právě jsem dočetla a musím říct,že tak silnou a bravurně vypracovanou knihu jsem snad ještě nečetla.Jsem naprosto zahlcena pocity,které se tak těžko popisují.Moc děkuji autorce za toto dílo.které se postará o to,aby hrůzy,které člověk dokáže udělat člověku nebyly zapomenuty.Opravdu doporučuji.

myskula
31.12.2014 4 z 5

Výborná kniha,naprosto originální příběh.Přesto mi některé části přišly trochu rozvleklé.Proto 4 *.

triatlet
30.12.2014 4 z 5

Úvod je sice zdlouhavý, ale díky mistrovství Jodi Picoult jsem si užíval personifikované pečivo. Navíc motiv chleba je důležitý pro stěžejní příběh Minky. Ve chvíli, kdy vypráví Minky, jsem stránky obracel. Myslím, že autorce se podařilo díky studiu historických materiálů popsat velice dobře prostředí Osvětimi. Samotný závěr mi přišel přibližně od půlky knihy předvídatelný. Poslední kapitola je zbytečná. Škoda, že Picoult příběh neukončila otázkou "Jak to bylo dál?".
Zajímavě působila pasáž, v níž Minka s Hartmannem interpretují text o upírech.
Kniha je - stejně jako ostatní autorčiny příběhy - čtivá, ale v porovnání s Merleho "Smrt je mým řemeslem" bych vyzdvihl Merleho. Přesto si Jodi Picoult zaslouží respekt - už jen to, že v komentářích jsou odkazy na další knihy, pokládám za přínos.

EvaEma
30.12.2014 2 z 5

Četla jsem celkem hodně knih s touto tématikou, navíc jsem ještě měla tu možnost vyslechnout si zkušenosti z války od prarodičů. A když mám za sebou např. Modlitbu za Kateřinu Horowitzovou, Životy ve vypůjčeném čase a především zmíněné Laskavé bohyně, pak mi Vypravěčka přišla místy až směšná. Z pozice historické výpovědi je tato kniha naprosto zbytečná, občas až urážlivá (např.vůči současným Němcům).
Od autorky příběhu "Je to i můj život" jsem čekala něco jiného.

evarec
29.12.2014 3 z 5

Příběh je poutavý a sám o sobě silný, takže by asi nebylo nutné, aby si autorka k tomu přimýšlela další záplatky. Konec je podle mě krkolomný, autorka se zbytečně snažila o ještě větší napětí a překvapení, ale asi zbytečně. Takže celá knížka je hezká, příběh se mi líbil, hezky se čte, poslední kapitolu bych vynechala.

gallovl
27.12.2014 3 z 5

Pardon za chybejici diakritiku.
Ano, pribeh Minky byl poutavy a psychicky narocny, prezila koncentrak, takze se neni cemu divit, ale to okolo byly romanticke blaboly pritazene za vlasy a konec se vubec nepovedl - to konecne zjisteni bylo celkem usmevne. Celkove to bylo zklamani.

vyvodka
19.12.2014 4 z 5

Doporučuji přečíst si tuhle knížku. Neumím výstižně popsat pocity, které mě při čtení doprovázely. Téma židovské ghetto či Osvětim jsou prostě náročné - pro autora i pro čtenáře. Oceňuji, jak autorka naskládala jednotlivé dějové linky. Asi právě díky prokládání vyprávění o realitě koncentračních táborů Minčiným románem o upírech a příběhem o Sage jsem u knížky vydržela. Kdyby byla knížka "zahájena" drsným vyprávěním Minky o holocaustu....knížku bych nedokázala dočíst.
Nejsem odborník na historii a už vůbec se neodvažuji soudit autorku, jestli "má na to" téma holocaustu zpracovat. Prostě čtivě a zajímavě napsané. Mé hodnocení: 4 a půl hvězdičky. Půl hvězdičky ztráta, protože téma upírů mě prostě nebere.

Jusa
06.12.2014 2 z 5

Kterak se nenapravitelná romantička Jodi rozhodla napsat nám ženský román o holocaustu.
Velkolepé Laskavé bohyně od J. Littella nevratně (de)formují pohled na jakékoli jiné knihy na podobné téma.
Neuvěřitelný shit s neuvěřitelným hodnocením.

Nanynna
01.12.2014 4 z 5

Doporučuji

lenula.8
01.12.2014 5 z 5

Úžasný, poutavý příběh. Příběh Minky jsem četla jedním dechem.

DasaN
29.11.2014 5 z 5

Vypravěčka je poutavý příběh, zvlášť mrazivé je vyprávění Minky, přesto jaký děsivý obsah měla, jsem se od ní nemohla odtrhnout. Zajímavé je morální dilema, které Sage prožívá, ale i závěr.

ugisha
24.11.2014 5 z 5

Velice silný příběh, který ukazuje, že nic není černé nebo bílé. Příběh Minky mě uchvátil, stejně jako bylo zajímavé sledovat, co přinutí mladého kluka dát se k SS. Zajímavé, poučné, překvapující! Pohled na holocaust zas z trochu jiného úhlu, k tomu pěkně propracované tři vyprávěcí roviny. Určitě si od této spisovatelky ještě něco přečtu :) Doporučuju!

dubakm
24.11.2014 5 z 5

Miluji autori, kteří se nebojí promíchat černobílý svět a donutí nás tím k úvahám o pochybnostech. Protože od pochybností je jen krůček k uvědomení si a o tom knihy přeci jsou :-) Vypravěčka je silná kniha, která pocuchá svědomí každého z nás, přinutí nás zpochybnit vlastní pohled na to, co je-není dobré a zlé. Všem vřele doporučuji k přečtení.