Vypravěčka

Vypravěčka https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/461963/bmid_vypravecka-PeK-461963.jpg 5 4251 4251

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Ikar (ČR)

Storyteller , 2013

Hellou
30.04.2015 3 z 5

Do čtení jsem se musela ze začátku nutit. SPOILER Sage mi přišla nesymatická, vztah s Leem se dal čekat. Jen od vyprávění Minky jsem se nemohla odtrhnout (za to třetí hvězda). Konec byl jasný,protože krevní skupina byla zmíněná už v nemocnici. Čekala jsem, že se bude knížka víc zabývat etickou stránkou asistované sebevraždy ve smyslu "Je vražda na tyranu zločinem?".

zuzana4291
30.04.2015 4 z 5

Tato kniha se čte nejen skvěle....ale člověk si uvědomí, co se dělo....škoda jen, že lidstvo velmi rychle zapomíná.....tuto knihu, bych zavedla jako povinnou četbu pro základní školy
Jinak druhá část knihy je fascinující, zdrcující a zároveň hodně emotivní....je to nejlepší část této knihy, i když další 2 části také nejsou špatné

Hanusseecka
28.04.2015 5 z 5

Mám ráda knihy o 2. světové válce. Člověk se jakoby probere a zjistí, jaká zvěrstva se dřív děla a začne si vážit života, jaký teď má.Trochu jsem byla zaskočena koncem, chováním Sage, ale sama nevím, co já bych v její situaci udělala.

LejcaS
25.04.2015 5 z 5

Opravdu silný, strhující příběh, který v mnohých z nás nepochybně dlouho zůstane. Tři linie děje: jedna snová, jedna z doby války a jedna ze současnosti. Osudy židovské dívky v koncentračním táboře a následně její vnučky. Otázka viny a odpuštění. A je vůbec možné odpustit zločiny nacismu? Kolik je toho člověk schopen vydržet, ale jizvy a šrámy na duši si pak už táhne celým svým životem. Pocit alespoň částečného zadostiučinění chytá na konci knihy hořkou pachuť.

ThrisaManx
24.04.2015 5 z 5

U žádné knihy jsem neproplakala tolik stran jako u Vypravěčky. Krásný spisovatelčin styl, silný příběh a dokonale propracováno. Doporučuji.

jasmína
21.04.2015 5 z 5

Výborná kniha, ale jen pro ty, co vydrží popisy SS bestií. Se mnou to hodně zacloumalo, ač jsem viděla spousty filmů, četla pár knih, ale tohle byla opět síla, a nikdy to nepochopím.....

Nedalo se od knihy odtrhnout, ani chvilku.....

fruitbueno
20.04.2015 4 z 5

Již druhá kniha s podobným tématem v krátkém časovém sledu a zcela odlišné dojmy, i když zůstává společná (bohužel) kritika. Vypravěčku tvoří vlastně tři relativně samostatné texty: příběh současný, vyprávění válečné a fiktivní upírský příběh. Nejvyšší míru nesouhlasu ve mně opět vyvolává současná linie: je plná hloupých klišé a stereotypů bez jediné hlubší myšlenky (zohavená tvář vs. čistá duše, nepravděpodobná a naprosto okatá láska u postav, vztah s ženatým mužem, noční život hrdinky a šest tun dalších), které knize velmi výrazně škodí, podobně jako náznaky. Co se týče válečné linky, tj. stěžejního, nemám výhrad, psát o hrůzách spjatých s židovskou genocidou autorka dovede čtivě, poutavě, bez zbytečného patosu a s dostatečným odstupem, který neuvěřitelné hrůzy podává věcně, až střízlivě, a přitom velice lidsky, z optiky obyčejného člověka. Na druhou stranu - podobných příběhů je napsáno již hodně, nezaručuju tedy, že mi časem úplně splynou. Co musím nahlas a ráda pochválit, je Minčin fiktivní příběh; ač ho jako alegorii asi nevymyslela a nezapsala, zafungoval parádně, bavil mě nejvíce a upřímně řečeno - vyloženě jsem se těšila na pasáže psané kurzívou, protože stály za to. Palec hore za tuto fikci ve fikci.

Kočičáci
19.04.2015 4 z 5

Poutavě zachycené téma na které se nesmí zapomenout.
I přes to, že jsem už četla o něco lepší knihy s obdobným námětem, musím uznat, že Vypravěčka se četla výborně. Bohužel se u mě tentokrát neprojevily naplno emoce, proto hvězda dolů...
Přesto díky autorce za toto více románové zpracování, protože pro některé čternáře to může být právě jejich první zážitek a otevře jim cestu k dalším podobným...
Konec byl opravdu překvapivý, doporučuji :-)

Hanin
15.04.2015 5 z 5

Co víc napsat k Vypravěčce, než tu bylo řečeno...
Prolínání minulosti se současností vám skoro nedovolí knížku odložit. Líbil se mi příběh Sage a s obtížemi se mi četl příběk Minky a jejich blízkých.
Pokud jste Osvětim navštívili, nejde, aby se vám všechna ta hrozná místa nevybavila před očima, a vy skoro viděli život tam.

Vlastně bych na knížce něco změnila.Ten smyšlený příběh ze současnosti bych vyměnila za skutečnost. A příběh procházející válkou, Osvětimí, bych vyprávěla jen jako fikci.
Ale to není spisovatelčina vina, to už bohužel "vymyslel" někdo jiný. I když my to nechápeme....

Damato
14.04.2015 4 z 5

Knihu Vypravěčka jsem dostala k Vánocům 2014, do konce vánočních svátků jsem ji přečetla, nedalo se od toho utrhnout, i když zážitky z koncentráu děsivé - a to jsem o tom něco málo věděla, neboť můj děda to stačil také zažít-ale kniha jednoznačně úžasná

Dadula118
10.04.2015 5 z 5

první půlkou jsem se hodně prokousávala,ale pak jsem se zase nemohla odtrhnout.Skvěle napsaný příběh. z něhož mrazí.Jsem moc ráda,že žiju v téhle době,můžu každé ráno budit a hladit svoje děti.dát jim jíst,pít.

kobyb
01.04.2015 5 z 5

Moc hezká a smutná kniha, při popisu života v ghettu a v koncentračním táboře mně mrazilo. Mrzelo mě jen, že jsem se nedozvěděla, jak se Sage vyrovnává se smrtí Josefa W., obzvláště ve vztahu ke svému novému příteli. Ale to už by asi byl námět na další knihu.

Merynkaw
31.03.2015 5 z 5

Nádherné vyprávění z dnešní doby o tom, že na holocaust se stále nezapomíná. Je neuvěřitelné čím židé museli projít. Na to by se opravdu nikdy nemělo zapomínat a proto vřele tuto knihu doporučuji.
Kniha je napsaná tak, že byť uroníte slzičku při vyprávění babičky hlavní aktérky děje, tak se i zaradujete, že někomu se zase začne vést dobře.

Diorissimmo
30.03.2015 4 z 5

Souhlasím s tím, že prostředek knihy- příběh Minky byl nejlepší, vydal by na samostatnou knihu. I když jsem měla pocit, že jsem něco podobného už někde četla - Schindlerův seznam, Chudí v Lodži, Pianista. Ale to není podstatné, příběhy lidí, kteří přežili holocaust, ghetto v Lodži a Osvětim se v mnohém podobají. Ani otřesné zážitky Minky nejsou v příběhu prvoplánově na efekt, ale odpovídají realitě. Zaujal mě i životní příběh důstojníka SS.
Souhra šťastných náhod díky kterým Minka přežila... z životopisů lidí přeživších holocaust se s neuvěřitelnými náhodami setkávám často- a jsou to osudy, které se skutečně staly, žádný spisovatel je nevymyslel.
V knize je pár situací, které se dají předvídat - vztah Sage a Lea, dále je tam možná až moc předčasných úmrtí v rodině Sage, celkově mnoho tragédií a náhod na jednu rodinu.
Také jsem si zpočátku říkala, že povídka o upírovi je zbytečná, nicméně táhne se osudem Minky jako červená nit a dokresluje celý příběh. Konec mi přišel málo uvěřitelný a zbytečně překombinovaný. Katarze se nějak nedostavila.
Ale kniha se velmi dobře četla, zaujal mě i jazyk a spousta metaforických obratů a zajímavých myšlenek. Takže ta slabá místa autorce odpustím a přečtu si nějakou její další knihu.

Nielada
29.03.2015 3 z 5

Od knihy Vypravěčka jsem toho hodně očekávala, během čtení však ve mně bojovalo několik pocitů najednou a ne všechny byly pozitivní. Chvílemi jsem měla pocit, jako když jíte napohled lákavý dort, ale po prvním kousnutí zjistíte, že je sice plný různých příchutí a lákavých ingrediencí, jenže je toho až trochu moc, jaksi přeplácané. Takže se brzy přesytíte a říkáte si, že se to mohlo bez spousty těch věcí klidně obejít a chutnalo by to lépe. Pro mě osobně byl příběh Sage a jejích přátel jako z přehnaného hollywoodského filmu, mnoho bombastična, aby čtenář valil oči, jak je to hluboké, promyšlené a propletené. Další věc, která mi nesedla, bylo místy až hororové líčení určitých událostí, které mi opět přišlo zbytečné. Knih o holocaustu jsem už přečetla dost, a vím, že silný zážitek se dá navodit i bez všech těchto přehnaností. Také jsem měla několikrát chuť knihu odložit, ale neudělala jsem to. Lákalo mě zjistit, co bude dál. A prostřední část je vážně skvělá (když se tím dortem tedy prokoušete, najdete lahodný nugát nebo marcipán:-). Oceňuji postřehy o tom, jak to chodí při hledání válečných zločinců, to jsem zatím nikde jinde nečetla. Závěr mi však opět ztěžkl v ústech. Vytrhla bych prostě prostředek a bylo by to mňam:-)

RADOST
28.03.2015 5 z 5

Silný román o svědomí, vině a trestu, o nelidskosti i lidskosti, o různém chápání spravedlnosti, o úmyslném zatajování nezapomenutelného. Příběhy tří generací a jedna nedokončená kniha jsou plné symboliky a nutí k zamyšlení. Pátrání po minulosti, na kterou by se tak rádo zapomnělo, je zároveň výstrahou pro budoucnost. Člověk by neměl poslušně plnit příkazy, které z něho dělají nelidskou bestii. Protože bestie pak lehce vítězí nad všemi.

mmmisulka.r
27.03.2015 5 z 5

★★★★★ Velmi silné a emotivní...neuvěřitelný zážitek! Tato kniha nám připomíná krutost a děs minulosti. Část dějin, která by chtěla být zapomenuta, ale nikdy se tak nestane.

amladar
23.03.2015 5 z 5

Druhá knížka od této spisovatelky a opět dostane 5 hvězdiček. Nesmírně zajímavé téma, propojení minulosti se současností, milostný příběh, krutost, bolest a možná i odpuštění? Co já vím. Příběh mi leží v hlavě a na dlouhou dobu mám o čem přemýšlet. Komu nevadí nelidskost nacistů doporučuji přečíst. Těším se na další příběhy od Jodi.

tori69
23.03.2015

Nádherná kniha.Ze začátku jsem se do knihy nemohla začíst,už jsem si říkala že si ji nechám na později....ale pak se příběh rozběhl,vyprávění Minky bylo ..nemůžu napsat krásné,protože to co se tenkrát dělo bylo hrozné,nepochopitelné jak se lidé můžou takhle chovat...Opravdu stojí za přečtení!!!!!

Šánka
21.03.2015 5 z 5

Tak z této knihy se budu nějakou dobu vzpamatovávat.
Jodi Picoultová píše skvěle a její témata jsou vážná a nevšední. I tak jsem si ale nemyslela, jak moc mě tento příběh zasáhne. Část, kde Sageina babička vypráví hrůzy a zvěrstva, kterými lidé v Osvětimi museli projít, jsem nedokázala číst na jeden zátah.
Je to úžasně napsaná kniha a i když vím, že už ji znovu číst nikdy nebudu, jsem ráda, že jsem si ji prožila a bude mít v mé knihovně čestné místo a všem vřele doporučuji si ji přečíst.