Vypravěčka

Vypravěčka
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/461963/bmid_vypravecka-PeK-461963.jpg 5 4259 4259

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Ikar (ČR)

Storyteller , 2013

Bertička
27.08.2015 5 z 5

Pět hvězdiček je málo!

Candide
26.08.2015

Vždy mám trochu obavu, když se dílo věnované šoe označí za bestseller. Takový titul podle mě náleží jen Anně Frankové. Nicméně v tomto případě se před námi otevírá patrně nejzajímavější a nejcennější dílo loňského roku, které si širokou čtenářskou pozornost bezesporu zaslouží. Má švih, spád, originální zápletku a hlubokou psychologii postav. Tedy vše, co od dobré knihy očekávám. Jednou ji určitě chci mít ve své domácí knihovně.

Nezbývá než doporučit - přečtěte si a zařiďte, aby se nic z toho, o čem kniha hovoří, nikdy neopakovalo...

Alienn
24.08.2015 5 z 5

Pro mě první kniha od této autorky. Nejen že se četla sama, na chvíle s ní jsem se vyloženě těšila, ale navíc zanechala tolik různých pocitů... Po dlouhé době kniha, o které jsem musela přemýšlet, která ve mně doznívala ještě dlouho po přečtení. Určitě zkusím i další autorčiny knihy.

Lenny33
23.08.2015 5 z 5

Četla jsem i jiné (starší) knihy od J. Picoult, takže jsem věděla do čeho jdu. Vím jak si autorka dokáže dopodrobna nastudovat vybrané téma, a pak ho brilantně popsat ve svém románu. Jak strhující její knížky jsou,... a jak ničivé dokáže psát konce.
To všechno vím, to vše očekávám a stejně mě její knihy neskutečně baví a vždy překvapí.
Je pravda, že zde jsem měla trochu problém se začíst, ale od vyprávění Minky už se kniha četla sama.
Není to nejlepší kniha, co jsem od autorky četla, ale byla dobrá. Hodnotím 4,5*.

ChristineP
21.08.2015 5 z 5

"Není jen bílá a černá, ale i spoustu odstínů šedi."

Vypravěčka skrývá spoustu emocí. Je těžké je najednou zpracovat, a tak jsem si mezi čtením musela dávat pauzy. Nejvíce mě bavilo vyprávění Minky o krutém zacházení v koncentračním táboře a hledání naděje. Zbytek knihy byl malinko slabší a možná bych i uvítala více kapitol z Josefova pohledu.
Konec byl pro mě překvapivý, i když něco takového jsem tušila od návštěvy v nemocnici. Poslední čtyři stránky jsem měla ústa dokořán.
Nicméně příběh je to nezapomenutelný.

Kniha mě ale donutila přemýšlet nad různými věcmi. Kdo všechno si zaslouží odpuštění? Kdo ho může poskytnout? Můžou se i sebehorší lidé změnit k lepšímu a litovat svých činů? A mají pak právo na druhou šanci?

Řekla bych, že správná odpověď na tyto otázky neexistuje. Každý by totiž odpověděl jinak.

achilles
18.08.2015 4 z 5

Tak nevím. Asi jsem se opět moc těšil. Nic moc. Čekal jsem více toho, co bylo proklamováno v úvodu-tedy dialog Sage s Josefem. Toho bylo pramálo. Podstatnou část knihy vyplnilo vyprávění její babičky Minky, bohužel o tématu, který je všeobecně znám a literárně to nebylo nijak zvlášť povedené. K tomu se přidaly opět milostné stavy, které tam byly naplácnuté jak modelína. Kupodivu se mi nejvíce líbilo, ačkoliv to asi nemělo být ústředním tématem knihy, její pekařské kulinářství. S velkým citem je popisováno toto řemeslo a to tomuto dílu pomohlo.

Eli-Eli
16.08.2015 3 z 5

Nejsem příznivcem světových bestsellerů současných amerických autorů. Ale zajímá mě každé literární zpracování válečných událostí a tohle dílo je originální v prolínání dějových a časových linií, které spolu zdánlivě nesouvisejí, ale přitom se dokonale propojí: vztah upířích bratrů v románu babičky Minky a vztah bratrů důstojníků SS v Osvětimi; Minčino hledání odpovědi na otázku, zda existuje i "hodný" nepřítel (několik takových jí zachránilo život) a Sageino zvažování práva na odpuštění za zločiny spáchané na jiných. Nejčtivější, i když zároveň nejhrůznější část knihy je Minčino vzpomínání. Oceňuji překvapivý závěr, poslední 4 strany mi nadzvedly obočí: Cože? To se mi líbilo - překvapení místo happyendu.
Ještě jeden bonus pro čtenáře: chvílemi se mi sbíhaly sliny na křupavé čerstvé pečivo a na jazyku jsem cítila chuť skořice a čokolády. :-) Brilantně podané pekařské umění.
Rušily mě pasáže o současných milostných vztazích Sage - ale co se dá dělat... jednou je to "americký bestseller".

Falda
13.08.2015 5 z 5

Jedna z nejlepších knih co jsem kdy četla. Příběh byl opravdu špičkový, i když se jedná o tak hrozné téma... Napsána velmi čtivým způsobem a ten konec - nečekaný, překvapivý. Děkuji autorům, že takové knihy píšou a lidem, že je čtou. Díky nám všem nebude tato hrůzostrašná doba zapomenuta... Kniha mi změnila pohled na svět, díky

gumkacik
12.08.2015 4 z 5

Pohled na holocaust očima pachatele, oběti i zástupce dnešní mladé generace, která nic z toho osobně nezažila. Propojení těchto tří rovin vytváří zajímavé emotivní napětí. Jodi Picoult má nesporný talent přivádět čtenáře k slzám, k čemuž jí zvolená tématika přirozeně poskytuje rozsáhlý prostor. Přiznám se, že mě taky dostala, a to při vyprávění babičky Minky. Je ovšem třeba dodat, že kniha není jen jedním velkým citovým vydíráním. Pozitivem je, že otevírá řadu otázek a etických dilemat. Německá nacistická organizace dokázala vytvořit dosud bezprecedentní vyhlazovací mechanismus, ve kterém se stával vrahem i obyčejný úředníček, který seděl v kanceláři, "pouze" plnil rozkazy, pohrával si s čísly a zbraň nevzal do ruky. Je více vinen ten, který přímo držel v ruce nůž, než ten, který tomu přihlížel? Má být souzen stejně ten, který nemá výčitky svědomí, jako ten, který zůstává součástí té obrovské mašinérie výčitkám navzdory? Pokud zachráním jednoho (mně sympatického člověka) a ke zbytku dění jsem slepá, ubírá to něco z mojí viny? Každopádně: knih o jedné z největších tragédií dějin nikdy nebude až příliš.

lenka1095
11.08.2015 5 z 5

Výborná kniha. Skvělý příběh, překvapivý závěr. Čte se jedním dechem. Za dva dny přečteno, neodtrhla jsem se...

Betyty
06.08.2015 5 z 5

Nejlepší kniha všech dob. Jestli někdo váhá s koupí, tak dělá hloupost. Nic lepšího za poslední roky nevyšlo. Už se těším na novinku od této autorky

morpyth
06.08.2015 5 z 5

Tuhle knížku ve svém osobním žebříčku řadím hodně vysoko. Sice nedosáhne až na úplný vrchol, ale i tak je označení "světový bestseller" - dle mého názoru - oprávněné. To že se prolíná minulost se součastností mi nijak nevadilo. Vyprávění Minky mě dostalo, součastnost mi do toho celého příběhu tak nějak zapadla, že se celá knížka četla jedním dechem a nutné přestávky - hlad, žízeň, potřeba se vyspat a další - byly otravné. Přesto pokud úpřímně můžu říct, co mě doopravdy zaujalo a neskutečně bavilo, byl příběh Anii a Alekse. To že romantický děj byl od začátku jasný mi nevadilo. A mám takový pocit, že po vyprávění Minky, se ve mě pralo tolik emocí a informací, že tahle prkotina, jako Sage a Adam a Leo mi byla úplně...
Konec mě zase tolik nepřekvapil. Už během čtení mi bylo jasné, že to nebude jen tak a každý, kdo ten příběh jenom trochu vnímal a používal u toho mozek, tak už v té nemocnici mu muselo dojít, že je něco špatně.
Takže pokud chcete nějakou knížku, která vás dostane, tady jednu máte!!!

bilu
01.08.2015 5 z 5

Toto je moje první kniha od této spisovatelky a určitě si od ní přečtu ještě další díla. Je to hodně emotivní příběh, po přečtení není člověk schopný na nic jiného myslet než na osoby v knize a jejich osudy.

kacimilek
29.07.2015 5 z 5

Nemám slov. Nebo možná spíše slova nedokáží dostatečně popsat to, co jsem přečetla. Nepopsatelné dílo.

milunka21
28.07.2015 5 z 5

Silný příběh,místy opravdu opravdu smutný a ten konec sem nečekala

Coucouha
27.07.2015 4 z 5

Skvělá kniha s úžasným příběhem. Konec mě absolutně dostal a jsem moc ráda, že jsem absolutně netušila, jak to všechno dopadne. Na začátku jsem si myslela, že příběh z 2. sv. války mě moc nevtáhne, ale opak byl pravdou. Dokonce jsem si jednou i pobrečela. Opravdu hrůza, co se všechno dělo v naší nedávné historii...

Alex.Barunka
27.07.2015 3 z 5

Na to že máš kniha poměrně vysoké hodnocení, mě spíše zklamala.
Námět je opravdu výborný, ale za celou dobu jsem se do knihy nemohla začíst, někde bych uvítala, kdyby byla kratší.
Vyprávění Minky mě strhlo na svoji stranu, ale kam se poděl Josef? To je velká škoda, protože i s ním si mohla autorka pohrát. Hlavní hrdinka Sage mi byla velmi sympatické, oproti tomu Leo se mi moc nezdál.
No, knihu hodnotím jako průměr, četla jsem už lepší.

Karloska
22.07.2015 5 z 5

Řadím ji mezi moje nejoblíbenější knížky! Suprová.
Mám ji koupenou, takže se k ni budu vracet.

tatruszka
19.07.2015 5 z 5

Rozhodně jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla. Rozhodně doporučuji přečíst. Hodně se mi líbilo perspektivní popisování příběhu z různých pohledů od různých lidí.

Zorka
16.07.2015 5 z 5

Moje třetí kniha od této autorky, opět zcela jiné téma, nicméně úžasné zpracování. Beletrizovaná problematika holocaustu, přesto tak uvěřitelná. Vřele doporučuji.