Vypravěčka

Vypravěčka https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/461963/bmid_vypravecka-PeK-461963.jpg 5 4251 4251

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Ikar (ČR)

Storyteller , 2013

zuzana029
12.02.2015 4 z 5

Knihu jsem právě dočetla a... nějak nemám slov ke svým čerstvým rozporuplným pocitům. Z příběhu a zejména z jeho (i pro mne) překvapivého konce, ne ze stylu, jakým bylo dílo zpracováno.

První polovina knihy mne nějak extrémně nepohltila - ano, souhlasím, kniha je velmi čtivá, ovšem za to může zejména její druhá polovina, která má tu schopnost Vás pohltit a způsobit, že i při dalších činnostech během dne nad příběhem přemýšlíte.

Jednu hvězdičku ubírám za některé rozvleklé pasáže a za několik neuvěřitelných náhod, které se v příběhu dějí (Minka a Josef po letech ve stejném městě, spousta okolností, které Mince zachránily život). Ale především za to, že mne příběh prostě pohltil o něco málo méně než těch pár knih v poslední době, které si ode mne plný počet zasloužily :)

Přesto si ale myslím, že kniha je skvělá, velmi zdařile zpracovává téma, na které se nesmí zapomínat, a doporučuji ji k přečtení.

denuska
10.02.2015 5 z 5

S Jodi Picoultovou jsem se poprvé setkala nedávno poté, co jsem shlédla film Je to i můj život.
Brečela jsem jako malé dítě. Dnes jsem dočetla knihu Vypravěčka a prožívám podobné pocity. Knihu jsem přečetla jedním dechem v autě při návratu z lyžovačky ( byla to dlouhá cesta ), krk mám ještě teď zatuhlý, ale nešlo to jinak. Příběh je tak poutavě napsaný, že místy cítíte vůni pečeného chleba stejně jako bolest Minky i Sage. Kdybych mohla, přidám ještě dalších 5 hvězd.

Adriana.82
06.02.2015 5 z 5

Kdo má rád Jodi , tak toto si prostě musí přečíst !!!! A 5 hvězdiček je tuze málo pro tak strhující příběh !!

gossipavlina
06.02.2015 5 z 5

Tady hvězdiček alespoň sedm prosím.
Jodi Picoultová je fakt Paní spisovatelka, její knížky prostě můžu kdykoliv a kdekoliv. Zase mě dostala. Až na kolena.
Nechci hodnotit příběh sám o sobě, protože k tomu nemám slov. Ale jinak i přes ty hrůzy, které Minka (babička Sage) popisuje, se knížka krásně čte. A mám radost, že pravda a láska vítězí. A že i Sage na to přišla, že ji někdo může mít rád takovou, jaká je. A protože Jodi Picoultová patří mezi moje oblíbené spisovatelky, odpustím jí i ten předvídatelný, americky přeslazený konec.

SelenaDemi428
05.02.2015 5 z 5

Knížka mě doopravdy překvapila. Vtáhla mě do děje během okamžiku a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Byla úžasně napsaná a nikdy by mě nenapadlo tohle propojení. Byl to velmi silný příběh a neumím si představit, jaké to pro ty lidi v té době bylo. Konec mě celkem překvapil.

mysterygirl
04.02.2015 3 z 5

Sice jsem to měla přečtené za 2 dny a téma holocaust mě zajímá...přesto kniha nebyla podle mých představ..jako bych už něco takového četla..a potom ten konec...

kikies
03.02.2015 5 z 5

Výborná kniha, skvěle postavený příběh. Pravda, holocaust je již stokrát, tisíckrát, možná i víckrát omílané téma, ovšem je potřeba, obzvláště s ubývajícími počty pamětníků, všem to neustále vtloukat do hlavy a aktivně se bránit popíračům a jinému zlu, které se z pro mě nepochopitelných důvodů rozmáhá. Příběh není jen o vzpomínkách z koncentráku, ale je výborně protkán alegorickým vyprávěním o upírovi, střídání všech rovin je osvěžující a napomáhá čtivosti. Morální dilema hrdinky, otázka viny, trestu a odpuštění knihu odlišují od podobných děl. Na závěr pouze podotknu, že snad každý čtenář bude v závěru knihy všímavější než hrdinka a odhalí skutečnou identitu pana Webera dříve. :-)

VePe
02.02.2015 4 z 5

Zajímavá kniha, ačkoliv vyprávění o Osvětimi už mi přijde, co do popisu, totožné jako v jiných obdobně zaměřených knihách (ale jinak to asi nejde). Kniha se mi líbila, přečetla jsem ji rychle, myšlenka propojení hrdinů je taky fajn (i když to je dost náhoda, že oba bydleli v jednom městě..). Konec je možná pro někoho překvapivý, mi to bylo jasné :-)

Topolka
02.02.2015 5 z 5

Úžasná knížka! Tak smutné a tragické téma jako je holocaust...

Chemiczka
01.02.2015 5 z 5

Právě teď dočteno.....Jako většina jsem byla nalákána tématem šoa. Z počátku jsem byla v rozpazích z rozložení knihy (především proložení příběhem Anii mi přišlo absolutně o ničem, až později mi došel kontext celého vyprávění o "Dívce a Netvorovi"). Při části přímo se odehrávající v Osvětimi jsem si občas řekla, že je tam až moc náhod, které Minku zachránilo (ano, jsem v tomto skeptická, nejspíše je to množství literatury faktu k tomuto tématu). Chvíli jsem měla pocit, že čtu jinou knihu a to Ďáblova čísla od Jane Yolenové (v momentu, kdy Minka svým příběhem drží Dariju a ostatní při životě).
Více než nové poznatky o Osvětimi, či utrpení židů během šoa, jsem si odnesla z čtení jinou věc a to jak s tím "Netvor" dokázal žít. A zamyšlení jestli může člověk taková zvěrstva odpustit? Nelze zapomenout, ale odpustit??? Kdo ví......

martunka
31.01.2015 5 z 5

Musím přiznat, že o holocaust se velmi zajímám, dlouho. Proto jsem si tuhle knihu koupila. A udělala jsem moc dobře. Příběh se dobře odvíjí a nemohla jsem se odtrhnout. Krásný příběh.

Clairka
31.01.2015 5 z 5

Přečetla jsem spoustu knih s tématikou holocaustu...Myslela jsem, že mě už nic nepřekvapí, ale překvapilo, až moc... Výborný příběh, kniha vás nenechá usnout ani na jedinou noc. A ten konec !! Doporučuji všem a u mě si získala doživotní místo v knihovničce i v srdci :)

NikiVai
31.01.2015 4 z 5

Vypravěčku jsem přečetla jedním dechem. No, není to asi nejúžasnější kniha na tohle téma jakou jsem kdy četla. I když použití slova úžasný pro téma holocaustu je šílený. Každopádně chválím autorku, román je čtivý a hlavně se pustila do tématu, které by nikdy žádné generaci nemělo být zapomenuto. Rozhodně doporučuji přečíst.

slonyk
23.01.2015 5 z 5

Asi budu jen těžce hledat knihu která by se téhle vyrovnala. Nezapomenutelná kniha!

alisek
20.01.2015 4 z 5

Vypravěčku jsem si vůbec nechtěla koupit. Sama mi skočila do košíku (asi chtěla bydlet v mé nové knihovně). Název nic moc, autorku jsem neznala a téma holokaustu je pro mě děsivá historie, která se může kdykoliv opakovat, po světě chodí hodně takových šílenců, kteří si myslí, že jsou nad ostatními. Ale Vypravěčka mě tak uchvátila, že jsem litovala každé minuty, kdy jsem nemohla číst. Nechci se vyjadřovat k obsahu, doporučuji si ji přečíst. A opravdu, jak už bylo v knize napsáno, autorka stejně jako Minka maluje slovy.

zpevSusannah
19.01.2015 5 z 5

Víc není třeba než tato vševypovídající citace:

"Když člověk dokáže nevyhnutelné, je to vždycky lepší. Proto predátor svou oběť vždycky pronásleduje. Není to pohrávání si s potravou, jak si někteří lidé myslí. Jde o to, aby se u lovce a oběti srovnala hladina adrenalinu.
Přijde ale okamžik, kdy už není možné čekat. Zaslechnete srdce oběti bít ve vlastní hlavě a to je poslední myšlenka, kterou se vám podaří vědomě zachytit. Jakmile převládne pud, stává se z vás pozorovatel, sledujete své druhé já , jak trhá maso, aby našlo ten nejlepší kus. Vpíjíte se do strachu oběti, ale ten chutná jako vzrušení. Nemáte minulost, budoucnost, soucit ani duši.
Ale to jste věděli už předtím, než jste se do toho pustili,ne?"

cornetka
19.01.2015 5 z 5

Pro mě "drsné", ale o to víc poutavé.

Knihomolkaa
19.01.2015 5 z 5

Nedokážu pochopit, že skutečně proběhlo něco tak strašlivého a nelidského jako je holocaust. Nedokážu uvěřit tomu, že se lidé chovali jako chladné zrůdy bez špetky zdravého rozumu, bez špetky svědomí. Jak mohli jenom tak zabít člověka? A kdyby jen jednoho... Miliony. Tento příběh mě skutečně pohltil, za dva dny jsem měla knihu přečtenou. U knížky mi po tváři několikrát tekly slzy, které jsem nedokázala zastavit. Myslím, že tuto knihu by si měli přečíst snad všichni. Je poutavá a poukazuje na téma, které by nemělo přijít v zapomnění. Tato kniha se dostala na můj seznam 10 nejlepších knih, které jsem zatím četla. Vřele doporučuji všem.

jitka83
17.01.2015 5 z 5

Jedním slovem úžasná. Skvěle napsaná. Příběh mne strhl natolik, že jsem knihu přečetla za dva dny.

marca_m
17.01.2015 3 z 5

Z tohoto románu mám ambivalentní pocity. Na jedné straně je psán velmi čtivě, což je aspekt, který na knihách primárně oceňuju, ale na druhou stranu jsem prakticky od začátku měla pocit, že si autorka hraje na něco, na co nemá (vyprávět silný příběh o holocaustu, vině a odpuštění). Kniha je plná klišé a předvídatelných konců. Ano, vyprávění babičky je plné nepochopitelných hrůz, jaké museli zažívat lidé v koncentračních táborech, ale samo o sobě to k vytvoření silného příběhu prostě nestačí. Navíc mi příběh Minky přišel překombinovaný, což mu ubírá na uvěřitelnosti, a je vystavěn spíš pateticky a samoúčelně.