Vražda na faře

Vražda na faře https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/52650/bmid_vrazda-na-fare-wXs-52650.jpeg 4 700 110

Slečna Marplová série

Fara vesničky St. Mary Mead se stane dějištěm vraždy. Obětí je člověk, jehož nikdo neměl rád, dokonce ani sám farář. Kdo by mohl být pachatelem činu, když důvod k němu měli snad všichni – nejbližší příbuzní, nebo jiní obyvatelé vesnice? Vyšetřující zástupci zákona nejsou bezmocní a hloupí, ale vztahům mezi místními nerozumějí… Na scéně tohoto zločinu, již ve své knize z roku 1930 zinscenovala královna detektivek Agatha Christie, se poprvé objevuje později tak slavná slečna Jane Marplová. Zpočátku ji policie přijímá jako ostatní osamělé staré dámy, jako neškodnou povídalku s podivnými názory. Ona však nejen zná místní poměry, ale také dokáže nahlédnout do hloubi lidských povah. Přesto dlouho tápe, neboť nadprůměrně inteligentní vrah promyslel každičký detail. Slečna Marplová je však bystrá, neunikne jí žádná nitka, snad umí i číst myšlenky – a je to nakonec ona, kdo poradí policii poslední, usvědčující krok…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Murder at the Vicarage , 1930

Edona
28.09.2020 5 z 5

Moje první setkání s paní Marplovou a vůbec s Agathou Christie. Je to vcelku poklidná detektivka se starosvětským kouzlem. Moc se mi líbila. Doporučuji.

1amu
03.09.2020 5 z 5

U oběda na faře v městečku St Mary Mead vypravěč příběhu vikář Leonard Clement prohlásí, že „kdo by zabil plukovníka Protheroa, prokázal by lidstvu velkou službu“.
Není to krásné ? Cosi jako dozorce nad mravností vyřkne hříšnou větu v rozporu s oním známým přikázáním "NEZABIJEŠ !"
A na potvoru se mu přání splní.
To je krásné na příbězích velké dámy přes detektivní příběhy, že ji nestačil mužíček s knírem a šedými mozkovými buňkami.
Jako králíci z klobouku V.Jiránka, vložila do klobouku ručku a pravačka vytáhla ?
Vesničku St Mary Mead, která tak vstupuje de dějin literatury. Pochází odtud Miss Jane Marple. (Nesnáším přechylování-typu Osakaová).
Slečna Jane se může jevit jako typická anglická dáma. Je vždy elegantně oblečená a většinu času tráví pletením nebo prací na zahrádce. Její chování se občas může zdát potrhlé, ale při řešení záhad se projevuje jako velmi inteligentní žena. Je znalec lidské povahy a všech jejích lepších i horších stránek, slabostí a výstředností. Jak je v detektivním žánru zvykem, slečna Marple slaví větší úspěchy než policejní vyšetřovatelé a "kliďánko želvička" řeší záhady, se kterými si policajti neví rady . Slečna Jane se nikdy neprovdala. Jejím nejbližším žijícím příbuzným je její synovec, „známý spisovatel“ Raymond West, který zde byl též poprvé představen.
Samozřejmě, že případ je vyřešen a slečna Jane se následně objeví úspěšně v 11-ti dalších knihách.

Marekh
23.08.2020 4 z 5

Jedná se o první knihu, kterou jsem přečetl od Agathy Christie. Vzpomínám si, že tuto knihu si koupila mamka a později jsem si tuto knihu také přečetl.

Polinius
14.08.2020 3 z 5

Ačkoliv autorka už deset let aktivně psala v době napsání této knihy, tak musím konstatovat že tato kniha je taková nedopečená.
Charisma postav je minimální, některé působí až parodicky a jsou takové jednorozměrné.
Děj je překombinovaný a všechno je to takové neuspokojivé. :/
Písmena, slova, věty, odstavce, ... tohle všechno je v pořádku a autorka prostě umí psát velice šarmantně a i o století později se čtenář rád začte, ale jako celek to prostě není ono.

EvikU.
12.08.2020 4 z 5

Kniha vybrána do Čtenářské výzvy 2020 - 11. Kniha od autora, který získal cenu E. A. Poe. Agáta Christie je stará dobrá klasika. K její první knize jsem se také dostala díky výzvě.

Je to taková poklidná detektivka a má své kouzlo. Přečetla jsem ji za necelé 4 hodinky. Četla se rychle a skoro po celou dobu jsem měla úsměv na rtech. Je vtipná, čtivá, není to žádná drasťárna. O slečně Marplové jsem už slyšela. Někdy jsou její knihy zmiňované v jiné knize či filmu.

Asi se poohlídnu po celé sérii slečny Marplové, protože jsem si ji zamilovala. ???? Knihu doporučuju!

Shui-Xian
07.08.2020 3 z 5

První setkání se slečnou Marplovou mě neoslovilo. Myslím, že autorka příliš tlačila na pilu a natolik překombinovaná zápletka se k vesnické idyle (kde se řeší nanejvýš klepy, pytlačení a staropanenské rozmary) příliš nehodí. Zpočátku se tak nechce ani věřit brilantnímu úsudku té nenápadné pomocnice zákona, která příhodně hlídkuje se svým kukátkem, kde je třeba. Že se to vyplatí, se ukáže až po četných (a zdlouhavých) peripetiích. Ještě, že průvodce dějem, pan vikář, má příjemný smysl pro humor, který udržuje příběh svěží...

kudrdlinka
28.07.2020 5 z 5

Další audiokniha od Agathy - tentokrát se slečnou Marplovou, její první případ. Líbilo se mi to, mám ráda detekivky z anglického venkova.

Jenny055
21.06.2020 5 z 5

Najlepšie dovolenkové čítanie pri mori pod slnečníkom. Aj keď už zvyčajne poznám vraha (čítala som od A. Christie skoro všetko), vždy sa mi vybavia nové detaily, na ktoré som zabudla. Popri thrilleroch a detektívkach súčasných a nielen severských autorov, ktoré "bohužiaľ " tiež čítam, je Agatha balzam na dušu.

m_martina
05.06.2020 5 z 5

Už tento úplně první případ slečny Marplové je výborný. Tuto starou dámu jsem si oblíbila hned a knihy s ní moc ráda čtu.

kamila5406
27.05.2020 5 z 5

Jo Agatha Christie co dodat super

Allena24
26.05.2020 5 z 5

Tohle byla sázka na jistotu (jednak díky autorce a druhak už jsem viděla film). U paní Agathy se v knihách i filmech těším na atmosféru anglického venkova. Doporučuji.

tereza1198
10.02.2020 4 z 5

Jsem si jistá, že kdybych žila na anglickém venkově a měla podobně otravné sousedy, tak bych taky vraždila. Vraha jsem opět neodhadla a pátrání po něm se mi velmi líbilo. Zvlášť ten zástup anglických starých panen s vlastními teoriemi a pomluvami.

Littleben
21.11.2019 5 z 5

Podle mě je tento díl podhodnocený. 87% není málo, ale na Agátku to poměrně málo je. A to si takhle skvělá knížka nezaslouží. Já dávám 5 hvězdiček. Bez debat.

icezero
17.11.2019 3 z 5

od Agaty Christie mám přečtených pár případů s panem Poirotem a tak mě zajímalo jak to bude se slečnou Marplovou. No po pravdě když si odmyslím to prostředí anglického venkova, docela mi tím svým všechny znám připomíná Kelišovou od režiséra Trošky :D Ale teď vážně, Děj se občas až moc táhl a na vraha jsem tedy původně tipoval někoho úplně jinýho a tak mě rozuzlení trošku překvapilo

Vesmich
13.10.2019 5 z 5

Slečna Marplová na scénu, slečna Marplová na scénu...celý život vedu vnitřní při ve stylu vanilková/čokoládová a to slečna Marplová/Hercule Poirot...zpočátku jednoznačně vítězila dáma a Poirot mi vlastně lezl na nervy, později jsem ho vzala na milost, abych ho ve středním věku preferovala..teď se občas vrátím k nějaké sl. M. a po Zapomenuté vraždě, kterou žeru skoro stejně jako Není kouře bez ohýnku, jsem v krátké době sáhla po Faře, abych osvěžila paměť a nahlédla znovu na obyvatelstvo St.M.M., jak si tam tak žijí..no idylka!

Peqvy
10.10.2019 3 z 5

Děj byl táhlý jako britský deštivý den. Nicméně zápletka zajímavá a úžasně popsaná nátura Britů.

Ajrad1981
08.09.2019 5 z 5

Kdysi jsem viděla televizní zpracování, měla bych tudíž znát pachatele. Houby s octem! Jediné, co jsem si pamatovala, bylo, že neseděl ten čas. Aspoň jsem nebyla ošizena o závěrečné odhalení.

Isew
23.08.2019 3 z 5

Po delší době jsem se zase pustila do detektivky. U Agathy Christie netečou potoky krve, neobjevují se sadistická monstra, ale jedná se o poklidnou logicky odůvodněnou cestu k usvědčení vraha. Má volba tedy padla na ni. Kvalit mých milovaných Deseti malých černoušků to nedosahovalo. Bylo to velmi upovídané a párkrát jsem se přistihla, že je mi jedno, kdo je vrah. A to by se asi u detektivky stávat nemělo. Možná tam bylo až moc vikáře a málo slečny Marplové.

petraj30
14.08.2019 3 z 5

Kniha byla celkem zajímavá. Malé zpestření nudných dnů se slečnou Marplovou není nikdy na škodu. Konec byl překvapivý jako ve všech ostatních knihách od p.Christie

postrach
02.06.2019 5 z 5

Viděla jsem film.Slečnu Marplovou mám ráda Je to skvěle vymšlená postava.Lepší než detektiv Poirot.Agatha Christy je dobrá sisovatelka.Její knihy se čtu dobře od začátku do konce.Knihy nejsou zbyteně zdlouhavé.děj se nevleče........