Vražda na faře

Vražda na faře https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/52650/bmid_vrazda-na-fare-wXs-52650.jpeg 4 700 110

Slečna Marplová série

Fara vesničky St. Mary Mead se stane dějištěm vraždy. Obětí je člověk, jehož nikdo neměl rád, dokonce ani sám farář. Kdo by mohl být pachatelem činu, když důvod k němu měli snad všichni – nejbližší příbuzní, nebo jiní obyvatelé vesnice? Vyšetřující zástupci zákona nejsou bezmocní a hloupí, ale vztahům mezi místními nerozumějí… Na scéně tohoto zločinu, již ve své knize z roku 1930 zinscenovala královna detektivek Agatha Christie, se poprvé objevuje později tak slavná slečna Jane Marplová. Zpočátku ji policie přijímá jako ostatní osamělé staré dámy, jako neškodnou povídalku s podivnými názory. Ona však nejen zná místní poměry, ale také dokáže nahlédnout do hloubi lidských povah. Přesto dlouho tápe, neboť nadprůměrně inteligentní vrah promyslel každičký detail. Slečna Marplová je však bystrá, neunikne jí žádná nitka, snad umí i číst myšlenky – a je to nakonec ona, kdo poradí policii poslední, usvědčující krok…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Murder at the Vicarage , 1930

Čmeláček
28.08.2022 5 z 5

Slečna Marplová je taková roztomilá stará dáma a já knihy s ní mám fakt moc rád :). Tohle je vynikající detektivka, která se čte sama. Skvostné! :)))

Hakate
23.08.2022 5 z 5

Vždy pokud potřebuji nějakou zaručeně perfektní detektivku a nechce se mi přemýšlet, po čem šáhnout, knihy od mistryně, královny, bohyně detektivek nikdy nezklame.
Všechny jsou skvělé, žádná není špatná. Originální, skvělé, nepřekonatelné.

milary
01.08.2022 4 z 5

Kdysi jsem četla a ohodnotila čtyřmi. Tohle hodnocení zůstává kvůli trochu zvláštnímu kontrastu; bezvadně vymyšlený případ, nekonečné (nikoliv ve smyslu nadbytečné) slepé uličky, "agathovsky" dokonale charakterizované postavy, případné dialogy, často poťouchlé a vtipné... A pak trochu divně zjednodušeně podaný konec, jaksi uspěchaný, zdá se mi.
Každopádně - i dík mým milovaným audiointerpretům Agathiných knih - čtyři výrazné stálice v hodnotě 85%.

Ticiana
01.08.2022 4 z 5

Na tak utlou knizku tady bylo fakt hodne postav. A z nejakeho duvodu mne kniha uplne nenadchla. Hodne se mi pletly postavy. Ale Agatha je stejne uplne skvela autorka.

janina66
26.07.2022 3 z 5

Slečna Marplová a její detektivky s ní, mám moc ráda. Už jsem četla lepši. Ale je to tím, že tato je jako první. Člověk si musí dávat pozor na jména všech osob v knize.

klaraj093
16.07.2022 4 z 5

Ok, ofiko jsem se zamilovala do detektivek od Christie..Knihu jsem přečetla za necelé dva dny.Je to takové jemně pomalé, ale až do konce nevíte kdo je vrah. A to mě děsně baví, to napětí a přemýšlení kdo to sakra byl. Určitě budu pokračovat touhle sérii, když budu mít náladu na klidnou detektivku.

Le Chat
14.07.2022 5 z 5

Ano, kniha má "pomalejší rozjezd", ale i tak rozhodně DOPORUČUJI, Agatha Christie prostě detektivky uměla.

Pawlisman
14.07.2022 3 z 5

Nezaujalo..

Devorah
11.07.2022 5 z 5

Agatha Christie a její stará panna Jane Marplová. Stařenka s bystrýma očima i intelektem, která se vyzná v povaze lidí a díky tomu odhalí, kdo stojí za celým zločinem. Ovšem v tomto případě jde vskutku o velice důkladně promyšlený zločin, nad kterým i ona chvíli tápe.
Knize rozhodně nechybí šmrnc a napětí, objevují se v ní i prvky suchého humoru, což jí dělá velmi čtivou. Vše je zde jak má být, nic neschází, ale ani nepřebývá. Tleskám.

jarin58
06.06.2022 4 z 5

Pomalejší rozjezd,ale jinak celkově se mi kniha líbila.

Fallenyard
19.04.2022 3 z 5

Zrovna tento případ mě moc nenadchnul. Bylo to místy vtipné, ty vikářovy hlášky mě fakt bavily, ale samotný příběh byl dost nuda...

animovanej medv
24.03.2022 4 z 5

Bylo to trošku zdlouhavé, ale i tak mě to moc bavilo. Vraha jsem netipla

Burák
25.01.2022 4 z 5

Agatha Christie zaexperimentovala a nechala tentokrát odhalení motivu zločinu i jeho pachatele na nové postavě, která ani není profesí vyšetřovatel a co víc, je to žena. Slečna Marplová byla podle mě skvělou volbou a mám příběhy s ní moc ráda. I když bych si v duelu Poirot vs. Marplová nejspíš vybrala Hercula, na slečně Marplové mě baví prostředí ve kterém se pohybuje - anglický venkov v 1. polovině 20. století, to je prostě moje srdcovka.
Její první příběh má trochu pomalejší rozjezd, ale celkově jde opět o velmi vydařenou detektivku na kterou jsem u autorky tak zvyklá.

Kontryhelka
09.01.2022 5 z 5

Další úžasná a zajímavá detektivka od paní Agathy. Netřeba představovat, protože všichni její příznivci dávno víme, že její knihy jsou plné tajemna, zvratů a hlavně geniální rozuzlení na konci příběhu. Její knihy se mi nikdy neomrzely a i když je znám od dětství, vždycky si je ráda přečtu a nechám se vtáhnout do děje. Parádní i filmové zpracování.

Booky84
06.01.2022 5 z 5

Příjemná a čtivá detektivka se všetečnou paní Marplovou, těším se na další.

Timkim
15.12.2021 1 z 5

Odposlechnuté pouze díky výzvě. Popravdě A.CH. nebude moji oblíbenou autorkou. Celý děj je zmatečný, vyšetřování vede místo policie kněz, který by se svojí dobrosrdečnosti zamíchal i praseti do žrádla. Za ženu má neschopnou blbku a neustále ho otravuje celý regiment přestárlých svobodných "slečen". Těžce mi to připomíná "Slunce seno" nebo "Babovřesky". S A.CH. končím, tohle je ztráta času.

SHi
26.11.2021 3 z 5

Hezká detektivka, ale spíše typu "přečíst a zapomenout". Zápletka není nijak strhující, postavy působí vesměs fádně a než jsem si stačila pořádně zapamatovat, kdo je kdo, ocitla jsem se v závěru příběhu, který mě sice trochu vytrhl z letargie, ovšem nezáživný a vleklý zbytek knihy se mu přebít nepodařilo.

Knižní střípky
26.11.2021 5 z 5

Poslech audioknihy

Pojďme do legendární vesničky St. Mary Mead, kde žije Jane Marplová a tentokráte se přímo její vesnice stane dějištěm tragédie – na místní faře je zavražděn jeden starý protivný plukovník, po kterém zůstane mladá manželka... A opět, byť na začátku s velkou neochotou a skepsí, se policie musí obrátit o pomoc na naši milou starou dámu... Interpreti: Růžena Merunková a Otakar Brousek ml.

Asi už vás nepřekvapí, když napíši, že zpracování těchto dvou audioknih bylo opět úžasné, hudební předěly skvěle dokreslovaly atmosféru, a byť jsem obě dvě knihy již několikrát v minulosti četla, poslech jsem si užila úplně maximálně.
Pro mě to byl únik z této šílené doby a byť to jsou samozřejmě detektivky, kde se vlastně vraždí, tak já mám vždy pocit, že v těch Agathiných knihách se vraždí tak nějak jinak, decentně, s takovou jemnou noblesou a její knihy jsou pro mě odpočinkovou záležitostí.

annes
03.11.2021 5 z 5

Jane M. nepotkávám poprvé, ale když se stala vražda na faře vypadalo to že se vrah nenajde. Ospalá malá vesnička kde Jane bydlí skryla skvěle vystavěnou zápletku a opravdu skvělé rozuzlení.

Lubošovo
14.10.2021 4 z 5

Tohle bylo před lety moje úplně první setkání s Agathou Christie a od té doby na ni nedám dopustit. Ačkoliv tahle knížka má svoje mouchy, pro mě zůstane jednou z nejpromyšlenějších detektivek všech dob. Hned po Černoušcích a Orient Expressu.