Vražda na faře

Vražda na faře https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/52650/bmid_vrazda-na-fare-wXs-52650.jpeg 4 700 110

Slečna Marplová série

Fara vesničky St. Mary Mead se stane dějištěm vraždy. Obětí je člověk, jehož nikdo neměl rád, dokonce ani sám farář. Kdo by mohl být pachatelem činu, když důvod k němu měli snad všichni – nejbližší příbuzní, nebo jiní obyvatelé vesnice? Vyšetřující zástupci zákona nejsou bezmocní a hloupí, ale vztahům mezi místními nerozumějí… Na scéně tohoto zločinu, již ve své knize z roku 1930 zinscenovala královna detektivek Agatha Christie, se poprvé objevuje později tak slavná slečna Jane Marplová. Zpočátku ji policie přijímá jako ostatní osamělé staré dámy, jako neškodnou povídalku s podivnými názory. Ona však nejen zná místní poměry, ale také dokáže nahlédnout do hloubi lidských povah. Přesto dlouho tápe, neboť nadprůměrně inteligentní vrah promyslel každičký detail. Slečna Marplová je však bystrá, neunikne jí žádná nitka, snad umí i číst myšlenky – a je to nakonec ona, kdo poradí policii poslední, usvědčující krok…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Murder at the Vicarage , 1930

sarka45
10.04.2019 5 z 5

Klasická Agatha Christie a moje milovaná slečna Marplová. Posloucháno jako audiokniha. Pan Brousek a paní Merunková byli skvělí, ale mám raději, když je audiokniha více čtena než hrána. Navíc už jsme měla své představy o jednotlivých postavách a pan Brousek měl očividně jiné :-). Ale přesto to bylo velice příjemné poslouchání.

jacqueline
16.03.2019 5 z 5

Pro mě první kniha od Agathy a opravdu mě nadchla. Nemohla jsem se od ní odtrhnout a stále jsem už chtěla být doma, abych ji mohla dočíst a zjistit, jak to všechno je!

morienhithwen
17.02.2019 5 z 5

Nejspíš můj nejoblíbenější případ slečny Marplové a dost možná i nejoblíbenější kniha Agathy Christie.

soupik2012
25.01.2019 3 z 5

Téměř všechny knihy od Agáty jsou ve své podstatě stejné a přitom vůbec nenudí. Spousta postav, různé kombinace a nečekaný závěr. A celé je to zabalené do laskavého humoru. K této knize jsem se vrátila díky audioknižnímu vydání a musím říci, že pan Brousek z této knihy udělal naprostý skvost. Již teď si dovolím tvrdit, že bude hlavním kandidátem na ocenění nejlepší narátor za rok 2019.

85098211
18.01.2019 5 z 5

Zase další skvostná detektivka z pera Agathy Christie a zároveň úplně první případ slečny Marplové, kterou si oblíbíte hned na první dobrou ;-). A i když je samozřejmě jiná, než její slavnější kolega Hercule Poirot, je také hodně sympatická a policisté by bez ní (většinou) byli ztracení. Protože i ona se svou znalostí lidských povah řeší vraždy a jiné prohřešky proti zákonu s lehkostí, kterou jí my, obyčejní smrtelníci, můžeme jen tiše závidět...

sgjoli
17.11.2018 4 z 5

Moje první kniha se slečnou Marplovou a rozhodně jsem nešlápla vedle. Byla jsem nadšená. Sice mi Marplová nepřirostla k srdci tolik jako Poirot, ale její důmyslnost byla zábavná a já si ji užívala. Děj zajímavý, zápletka také, čtivě napsané. Doporučuji. :)

Alizon
05.10.2018 5 z 5

Jedna z mych oblibenych se slecnou Marplovou. Az tady na databazi vidim, ze byla v dane serii prvni, ale rozhodne se povedla! U jine knihy od Agathy Christie jsem psala, ze Poirot se mi docela vyjimal na cestach - u slecny Marplove mam naopak rada kdyz "zustava doma" a muzeme si tedy jeji vesnicku uzit se vsim vsudy - a mistni prostredi se vsemi jeho postavickami dava kniham neodolatene starosvetske kouzlo.

kap66
10.08.2018 4 z 5

"Není detektiva v Anglii, který by se vyrovnal svobodné dámě neurčitého věku a spoustou volného času."
Agatha Christie dostala skvělý nápad a v tomto prvním případu se slečnou Marplovou testovala, jestli vůbec bude takováto postava fungovat. Snad i proto je vypravěčem vikář a slečna Marplová se teprve vyloupává ze skupiny dalších starších drben. Jenže! Ona nemá jen volný čas, ale i přirozenou inteligenci, schopnost pozorovat a poslouchat lidi (i ty drby) a především dávat fakta do souvislostí. A když už se opravdu vyloupne, užijete si zápletku a její vyřešení maximálně - jako já.

pip11
22.05.2018 5 z 5

Poklidně ubíhající život v St. Mary Mead. Vražda nepříjemného chlapíka a pomalé rozuzlování případu. Líbilo se mi to. Doporučuji.

marca_m
11.05.2018 3 z 5

Vražda na faře je poměrně nezáživná a hlavně rozvleklá detektivka. Chybí jí především napětí, neustálým dialogům pak švih a vlastně i souvislý obsah. První díl se slečnou Marplovou je tak pro mě zklamáním.

DracoMalfoy
04.05.2018 4 z 5

Vraha jsem jako vždy neuhodla a příběh jako takový byl taky super. Doporučuji.

Teresita
31.10.2017 4 z 5

Klasická Agatha, co k tomu dodat. Kdo má rád detektivky tété slavné anglické spisovatelky, ten si přijde na své. Je to první díl, ve kterém se vyskytuje slečna Marplová, děj je vyprávěn v první osobě - vikářem, který ve své pracovně objeví zavražděného plukovníka, kterého ve městě neměl nikdo rád…

AnetaKor
19.08.2017 3 z 5

Nevím, jak to Agatha dokázala, ze knížky se slečnou Jane mají úplne jinou atmosféru než s Herculem...

KnihomolkaMaky
07.08.2017

Nádherný příběh! Agathu miluju a tato kniha stejně jako všechny ostatní dokázala, že je spisovatelka nepřesáhnutelnou královnou detektivek :)

konicekbily
25.06.2017 5 z 5

Moje první kniha se slečnou Jane. Zápletka a její rozpletení předčí jiné knihy s podobným motivem.

Lolila
10.04.2017 5 z 5

Milá detektívka v krásne tichom prostredí anglického vidieka s veľmi vnímavou pani Marplovou. Čo viac dodať, Agatha Christie je skvelá spisovateľka, vie navodiť atmosféru. Žiadna nuda.

lenulitah
19.01.2017 5 z 5

Skvělá detektivka. Konec mě překvapil. Celou dobu jsem si totiž myslela, že vrah je někdo jiný.

Majdule
29.12.2016 4 z 5

První případ slečny Marplové mě získal spíš pomaleji, chvilku trvalo, než jsem byla vtažena. Možná proto, že mnou milovaná Jane Marplová je zde na začátku vylíčena v nelichotivém světle jako stará drbna vyžívající se v neštěstí druhých. Jak se ale její obraz posunoval, zvyšoval se i stupeň mého nadšení. Zápletka byla, jak jsme ostatně zvyklí, důmyslná, rozuzlení nečekané. Znovu a znovu musím obdivovat invenci této autorky.

JiříM
30.08.2015 4 z 5

Moje první knížka se slečnou Marplovou... pořád sem čekal na Hercula. Sice začatek takový slabší, ale konec vynikající. Doporučuji

NoelHudson
15.08.2015 5 z 5

Detektivky nejsou vůbec mým stylem ale přiznávám, že tahle detektivka mě dostala, přišla mi velice napínavá a vzrušující a rozhodně si přečtu i další knihy od Agathy, když si budu chtít odpočinout od historických knih :)