Vrány

Vrány https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428791/bmid_vrany-wap-428791.jpeg 4 3655 1127

Komorní příběh, který končí tam, kde začíná tma. Dvanáctiletá Bára se právě nachází na prahu dospívání. Projevuje se u ní výtvarné nadání, ale také živelná a občas nezvladatelná povaha. S nástupem puberty se konflikt mezi její spontánností a touhou matky po nekomplikovaném životě dramaticky prohlubuje. Zvlášť v kontrastu s její o něco starší, poddajnou sestrou. Čím více chce Bára svou přirozenost realizovat, tím úporněji se její okolí snaží tyto nesrozumitelné a průměru se vymykající potřeby ovládnout. Jejího talentu si všimne mladý učitel výtvarné výchovy přezdívaný Frodo, který jí nabídne citlivou oporu v boji s nároky rodiny, jež pod fasádou vnější spořádanosti ukrývá i velmi temná místa. Jenže Bára svoji válku v zákopech nerozumění stále prohrává. Jedinými spojenci se jí tak stávají vrány hnízdící před okny v parku. Vrány, které zpřítomňují přirozenou pudovost prostupující zvířecí i lidské životy. Svět, na který se Bára stále mocněji napojuje. Nabídne jí někdo opravdovou pomoc? Existuje ještě nějaké východisko?... celý text

Štěpničák
31.12.2020 5 z 5

Velmi zajímavá a úchvatná kniha. Snad poprvé se mi stalo, že jsem na jedné stránce knihy cítit tolik odlišných pocitů. Při jedné větě se vám chce brečet, při druhé padáte smíchy, třetí něco k zamyšlení apod. I když jsem na první pohled pochopil, že kniha není určená pro muže, vůbec mi to nevadilo. Naopak člověk spatří mnohé ze života opačného pohlaví, co si dosud neuvědomil. Velmi povedené dílo.

Monya.grch
30.12.2020 5 z 5

Kniha mě hodně zasáhla, určitě stojí za přečtení. Hodně smutný příběh, který vezme za srdce. Psáno velmi čtivě, měla jsem přečteno za dvě odpoledne.

Barulinkas
30.12.2020 5 z 5

(SPOILER) Jmenuji se Bára a říct mi máma Baruno?? Velmi silný a zároveň smutný příběh. Ani nevím co na to říct? Věřím, že takové věci se dějí v mnoha rodinách...na co si takovy lidé dělají děti? Upřednostňovat více jednu dceru? Nezajímat se o to, co by dítě chtělo? Jet podle nějaké předlohy co má doma Irena z práce? ... hrůza...

Kniha se čte sama, autorka píše suprově. Velice mě zaujala obálka a recenze, proto jsem knihu koupila a už teď vím, že si přečtu další. Doporučuji všem!

Banny_L
29.12.2020 5 z 5

Doporucuje 10 z 10 socialnich pracovnic..

Luci-_-
29.12.2020 5 z 5

Krátká kniha se silným příběhem, který nechce pustit čtenáře od knihy, opravdu zasloužených 5 hvězd.

LadyBirdx
29.12.2020 5 z 5

Neveselý krátký příběh. Chytne vás a nepustí, i když na jeden zátah se čte těžce. Dětská duše je křehounká, a kdo jiný než rodič by to měl vědět, přeci byl taky kdysi dítětem. Jen tak na něj nezapomenu.

Veronika.Lap
28.12.2020 5 z 5

Přečteno jednom dechem...srdcervoucí příběh mladé dívky, ktera toužila jenom po tom, aby ji její vlastní rodina měla ráda...když jsem četla pasáže matky, bylo mi vždycky až špatně z jejich myšlenek a z jejího pohledu na svoji vlastní dceru. Otec to samé v bledě modrém, možná vlastně ještě horší. Závěr knihy mě vlastně ani nešokoval, ale bylo mi Báry opravdu líto. Knihu doporučuji k přečtení všem.

Yunnx
28.12.2020 5 z 5

I přes útlost kniha vyjádřila vše, co vyjádřit měla a dokázala ve mně zanechat spoustu hlubokých pocitů. Nešokovala, spíš provázela životem mnoha dospívajících dětí, ukazovala, že vyrůstat v idylické rodině je opravdu malý zázrak.

hanavka
26.12.2020 4 z 5

Paní Dvořákovou čtu ráda. Píše jednoduchým jazykem, díky kterému stránky letí a než se nadějete, je konec. Tady ovšem naprosto jednoznačně láme srdce.

Hysterická, pedantická matka, cholerický otec a sestra zvyklá být na výsluní. K tomu křehká duše s láskou k rodinou nepochopenému koníčku schovaná v mlčenlivé, tvrdé povaze a neštěstí je na světě.

Kniha je velmi jednoduše uvěřitelná a není těžké si představit, že příběhů, jako je tento, se kolem nás mohou dít stovky.

Mrs.Lovely
26.12.2020 5 z 5

Přečteno jedním dechem.

PetikH2O
22.12.2020 5 z 5

Peta umi. Z tech jejich knih je mi tak ouzko, ale chci je cist az do konce zivota.

Foxik606
21.12.2020

Včera večer jsem ji před spaním zhltala, ale pachuť příkoří, nespravedlnosti vůči Báře, stejně jako hlodání vlastního svědomí coby matky jsem pociťovala ještě dlouho do noci.
Krásný, silný příběh pro všecky mámy povinný a poselství pro ně- dovolme našim dětem být sami sebou a ne aby byly našimi loutkami....Otec měl na tom všem stejnou míru zodpovědnosti, vedle své ženy svou roli však neustál.

Vilma232
19.12.2020 5 z 5

Připojuji se k pětihvězdičkovým. V téhle rodině bych fakt nechtěla vyrůstat....

pocketka
19.12.2020 5 z 5

Jak můžu dát takové knize 5 hvězdiček? Méně ale nelze, jak byla skvělá. Tenká jednohubka, kterou díky velmi čtivému stylu psaní slupnete hned. Jak já tu matku nenáviděla! Všichni rodiče podobně starých dětí by si knihu měli přečíst a před každým"pyskováním" a trestáním dítěte se zamyslet. Souhlasím s komentáři níže, že konec byl useknutý, ale jsem za něj ráda. Byl snad nejlepší ze všech variant, které se nabízely. Je to má první kniha od autorky, ale zcela jistě ne poslední.

malkina11
16.12.2020 5 z 5

Uff...

Mermaida
14.12.2020 5 z 5

Kniha se mi dostala do rukou úplnou náhodou (kolegyně ji měla půjčenou z knihovny a nabídla mi ji k přečtení). Rozhodně této šance nelituji. Čtení to bylo opravdu rychlé, přestože celkem depresivní a ubíjející (ve smyslu - co představitelka Bára musela ustát za příkoří ze strany rodičů, tedy hlavně matky, která ve všem co Bára udělala si našla jen to špatné). Příběh dal emocím rozhodně zabrat - byl velmi silný. Děkuji autorce za tuto čtivou a smutnou novelu, která třeba některým lidem otevře oči...

Arkagas
11.12.2020 5 z 5

Útlá kniha s neskutečně silným, smutným a srdcervoucím příběhem. Malá Bára je dítě plné energie, s obrovským nadáním, ale bohužel se narodila do rodiny, kde pro toto není pochopení. Matka je přesvědčena, že je na vše sama, nikdo ji nikdy nepomůže, včetně manžela a že svět se točí jen kolem ní. je hysterická, zlá a nadržuje svojí milované Katušce, která je přece dokonalá. Otec je očividný podpantoflák, a i když ho jeho žena neskutečně irituje, plní její rozkazy - bohužel jen ty, které by nikdy plnit neměl.
A Katka jako starší sestra nenabízí své mladší sestřičce oporu, ale naopak jí ještě podkopává nohy a říká jí jak je hnusná.
Pak se ale objeví nový pan učitel, přezdívaný Frodo, který má snahu tuto rodinnou situaci řešit. Plamínek naděje je tak zažehnut...

Jako máma 12 leté dcery jsem tuhle knížku četla s obrovským respektem a smekám před Petrou Dvořákovou, jaké dílo dokázala napsat. Kniha psána nenáročným jazykem - máte pocit, jako by vedle Vás Bára seděla a vyprávěla svůj příběh a přesto Vám z knihy nejspíše bude špatně. Je to kniha, která bude člověkem rezonovat dlouho. Kniha o beznaději, lásce a útěku z reality.
velmi silná kniha.

laskaknih
11.12.2020 3 z 5

Skvělé.

adel_pe
09.12.2020 4 z 5

Neuvěřitelně silný příběh, nemám moc co dodat..

Šebestová3
07.12.2020 5 z 5

Já bych tu matku....no nechci říct co. Do poslední chvíle jsem doufala v happyend. Ačkoli fyzicky tenká, neskutečné silná knížka.