Vrány

Vrány https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428791/bmid_vrany-wap-428791.jpeg 4 3675 1135

Komorní příběh, který končí tam, kde začíná tma. Dvanáctiletá Bára se právě nachází na prahu dospívání. Projevuje se u ní výtvarné nadání, ale také živelná a občas nezvladatelná povaha. S nástupem puberty se konflikt mezi její spontánností a touhou matky po nekomplikovaném životě dramaticky prohlubuje. Zvlášť v kontrastu s její o něco starší, poddajnou sestrou. Čím více chce Bára svou přirozenost realizovat, tím úporněji se její okolí snaží tyto nesrozumitelné a průměru se vymykající potřeby ovládnout. Jejího talentu si všimne mladý učitel výtvarné výchovy přezdívaný Frodo, který jí nabídne citlivou oporu v boji s nároky rodiny, jež pod fasádou vnější spořádanosti ukrývá i velmi temná místa. Jenže Bára svoji válku v zákopech nerozumění stále prohrává. Jedinými spojenci se jí tak stávají vrány hnízdící před okny v parku. Vrány, které zpřítomňují přirozenou pudovost prostupující zvířecí i lidské životy. Svět, na který se Bára stále mocněji napojuje. Nabídne jí někdo opravdovou pomoc? Existuje ještě nějaké východisko?... celý text

Vilma232
19.12.2020 5 z 5

Připojuji se k pětihvězdičkovým. V téhle rodině bych fakt nechtěla vyrůstat....

pocketka
19.12.2020 5 z 5

Jak můžu dát takové knize 5 hvězdiček? Méně ale nelze, jak byla skvělá. Tenká jednohubka, kterou díky velmi čtivému stylu psaní slupnete hned. Jak já tu matku nenáviděla! Všichni rodiče podobně starých dětí by si knihu měli přečíst a před každým"pyskováním" a trestáním dítěte se zamyslet. Souhlasím s komentáři níže, že konec byl useknutý, ale jsem za něj ráda. Byl snad nejlepší ze všech variant, které se nabízely. Je to má první kniha od autorky, ale zcela jistě ne poslední.

malkina11
16.12.2020 5 z 5

Uff...

Mermaida
14.12.2020 5 z 5

Kniha se mi dostala do rukou úplnou náhodou (kolegyně ji měla půjčenou z knihovny a nabídla mi ji k přečtení). Rozhodně této šance nelituji. Čtení to bylo opravdu rychlé, přestože celkem depresivní a ubíjející (ve smyslu - co představitelka Bára musela ustát za příkoří ze strany rodičů, tedy hlavně matky, která ve všem co Bára udělala si našla jen to špatné). Příběh dal emocím rozhodně zabrat - byl velmi silný. Děkuji autorce za tuto čtivou a smutnou novelu, která třeba některým lidem otevře oči...

Arkagas
11.12.2020 5 z 5

Útlá kniha s neskutečně silným, smutným a srdcervoucím příběhem. Malá Bára je dítě plné energie, s obrovským nadáním, ale bohužel se narodila do rodiny, kde pro toto není pochopení. Matka je přesvědčena, že je na vše sama, nikdo ji nikdy nepomůže, včetně manžela a že svět se točí jen kolem ní. je hysterická, zlá a nadržuje svojí milované Katušce, která je přece dokonalá. Otec je očividný podpantoflák, a i když ho jeho žena neskutečně irituje, plní její rozkazy - bohužel jen ty, které by nikdy plnit neměl.
A Katka jako starší sestra nenabízí své mladší sestřičce oporu, ale naopak jí ještě podkopává nohy a říká jí jak je hnusná.
Pak se ale objeví nový pan učitel, přezdívaný Frodo, který má snahu tuto rodinnou situaci řešit. Plamínek naděje je tak zažehnut...

Jako máma 12 leté dcery jsem tuhle knížku četla s obrovským respektem a smekám před Petrou Dvořákovou, jaké dílo dokázala napsat. Kniha psána nenáročným jazykem - máte pocit, jako by vedle Vás Bára seděla a vyprávěla svůj příběh a přesto Vám z knihy nejspíše bude špatně. Je to kniha, která bude člověkem rezonovat dlouho. Kniha o beznaději, lásce a útěku z reality.
velmi silná kniha.

laskaknih
11.12.2020 3 z 5

Skvělé.

adel_pe
09.12.2020 4 z 5

Neuvěřitelně silný příběh, nemám moc co dodat..

Šebestová3
07.12.2020 5 z 5

Já bych tu matku....no nechci říct co. Do poslední chvíle jsem doufala v happyend. Ačkoli fyzicky tenká, neskutečné silná knížka.

Kikca.97
07.12.2020 5 z 5

Příběh mi rval srdce, neskutečně smutný... Matku jsem prve pokládala za největší bestii. Četlo se to jedním dechem, přála jsem si, aby kniha byla delší. Toto byla od Petry Dvořákové moje prvotina, chystám se na Chirurga a Dědinu s velkým očekáváním.

Dominika13
06.12.2020 5 z 5

Na necelých dvě stě stranách takto dopodrobna živě a reálně popsat příběh je opravdu úctyhodné. Dobrému spisovateli zkrátka stačí i těch "pár" stránek, na kterých uvede příběh, který Vás zasáhne. Úderné, reálné, pravdivé a smutné. Jsem velmi ráda, že jsem literaturu Petry Dvořákové objevila. Opravdu stojí za to! Další skvělá česká autorka v pořadí, doporučuji i její další knihy - Chirurg, Dědina..

Hella
05.12.2020 4 z 5

Děsně smutné a temné. Od prvního momentu mě neskutečně iritovala matka a myslela jsem si, že ona je ta nejhorší..... Chudák holčina. Děsivý příběh.

Juagustin
04.12.2020 4 z 5

Novelka o tom, jak těžké je být dítě, když máte smůlu na rodiče. Kniha je napsána prostým, jednoduchým jazykem, tím víc je uvěřitelná, zejména když hovoří ústy Báry. Její svět je omezen zkušeností dítěte: nedokáže rozpoznat, co je prkotina a co velký průšvih, co je adekvátní trest, co je normální a co už ne. A tak se uchyluje k osvědčené strategii: radši nikomu nic neříkat. Což přirozeně vede k tomu, že si nedokáže říct mimo rodinu, a začarovaný kruh se stále prohlubuje. Matka mi připadala až příliš nedozrálá, ale umím si představit, že i takoví lidé se stávají rodiči... Fakt hrůza.
Závěr knihy mě překvapil, trochu jsem měl pocit, jako by si autorka najednou řekla, že už ji to vlastně nebaví, a sekla perem o stůl. Kniha, která jinak působí fortelně a celistvě, skončila podivně otevřeným, fantazijním úletem.

bacouch
04.12.2020 4 z 5

Petru Dvořákovou mám ráda a četla jsem od ní téměř vše. Líbí se mi, jakým lehkým a čtivým jazykem píše, dialogy jsou naprosto přesné a kniha vždycky plyne s lehkostí. Tentokrát ovšem byla tahle lehkost zatížena tématem dosti bolavým. Občas jsem si říkala, jestli to není trošku přehnané, že to (pro mě) trochu ztrácelo na věrohodnosti (příliš jednoznačně rozdělené postavy na hodné a zlé), ale co já vím. Jo... vím vlastně to, že si musím dávat bacha při výchově a akceptovat osobnosti mých dětí a neválcovat a nebuzerovat je za každou cenu.

MakiMel
01.12.2020 5 z 5

(SPOILER) To prostě nechcete číst. Ale zároveň je to tak dobře napsané, že otáčíte stránku za stránkou a bojíte se toho, co se objeví na konci, ale nemůžete si pomoct. Pravda je, že ten konec jsem si přeložila spíš v tom smyslu, že to dítě vyskočilo z okna. Nevím, jestli měl zůstat spíš nějak zahalený tajemnem a fantazií o přeměně na vránu... Každopádně to připodobnění rodičů vran a rodičů lidí bylo nesnesitelně hořké.

Annannas
30.11.2020 5 z 5

Tak to byla síla....

domihruzkova
30.11.2020 4 z 5

Krátký, ale silný příběh.

maweik
29.11.2020 3 z 5

No... Už od první strany mě vytáčela postava matky, její slovník a volba výrazů mi zkrátka nesedla. Na knize se mi ovšem líbil pohled 12leté dívky jako retrospekce do dospívání.
Knihu bych doporučila především rodičům. A čtenářům doporučuji nemít velká očekávání.
P.S. Obálka je velice zdařilá!

hey123
27.11.2020 5 z 5

Tuto knihu si budu pamatovat dlouho. Kniha me zaujala hned, uz jen samotnou obalkou,proto jsem ji zvolila jako darek pro kamarádku. Pribeh je napsany stylem, ktery me nutil cist stale dal a dal, az byl najednou konec. Nejdrive jsem se zalekla tak jednoduché mluvy, ale nakonec mi to vyhovovalo.
Libi se mi, ze v knize vidime pohled jak hlavni hrdinky, tak jeji mamky.
Z cele knihy je mi smutno...ale zaroven jsem moc rada, ze jsem si knihu s touto tematikou přečetla. Kniha ctenare uvede do problematiky dospivajici mladeze a domaciho nasili.

Arsi007
25.11.2020 5 z 5

Vrány jsou plné syrových emocí 12 leté Báry. Nepochopená, dospívající holka, žijící v průměrné rodině s ,,tradičními" vychovnými metodami minulého režimu. Nevyčnívej, poslouchej na slovo a hlavně se snaž, aby tě ostatní milovali. Pokud to nezvládneš, budeš za to potrestaná. A chybu hledej v sobě!

Autorce se opět podařilo napsat skutečný příběh, který se může odehrávat za jakýmikoliv dveřmi. Líbily se mi hlavně emoce, které z toho na těch pár stranách prosakují na povrch a vlívají se čtenáři do hloubi duše. Závěr byl naprosto dechberoucí. Ač v průběhu čtení tušíte, kam asi vše směřuje, stejně vás to dostane.

IG: @hanybooks

klara.franta
25.11.2020 5 z 5

Kniha přečtená za dva dny. Myslela jsem si, že to bude oddychová četba, ale teda nikoli. Příběh mladého děvčete je zajímavý, věřím, že ze života mnohých dětí a dospívajících. Dál nebudu prozrazovat, určitě stojí za přečtení.