Pyramidy

Pyramidy https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/285799/bmid_pyramidy-8zN-285799.jpg 4 1393 129

Není snadné být faraónem v pubertě. Nesmíte s sebou nosit peníze, ovoce vám loupají mladé ženštiny nevázaných mravů, kdekdo si myslí, že můžete za to, že vychází slunce a kukuřice roste. Neustále se vám zdá o sedmi hubených a sedmi tučných krávách, a k tomu všemu ještě díky parakosmické nestabilitě vybuchne Velká pyramida. Pak si ještě musíte poradit se všemi těmi vrahy, sfingami, dřevěnými koňmi, filozofy, svatými krokodýly, chodícími mumiemi, dravým stavitelem pyramid a s Hitem se supí hlavou, který je bohem všech neočekávané příchozích. Přitom všechno, co byste opravdu chtěli, je udělat něco pro mladé lidi a starobylý střed města.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: ekniha , Talpress

Pyramids , 1989

Kami33
19.08.2020 5 z 5

Těpic je sympatický mladý vrah a jeho příběh se mi líbil, i když doteď netuším, co se vlastně s tou velkou pyramidou dělo. Hlavně že se to vyřešilo.

Pawlisman
16.07.2020 3 z 5

No páni, fajn, že se Pratchett snaží ukázat v různých polohách, ale tato mytologicko fylozofická mu tedy příliš nesedí. Přišel mi zajímavý snad jen začátek při skládání zkoušek vrahů. To je pravý vtipný Pratchett, ale co se stalo potom. To jednak nudilo, jednak dávalo smysl tak málo, že jsem neměl potřebu číst, protože jsem věděl, že odměna nebude a nikam se nedostanu. Konec jsem už ryze přeskakoval, rodinu stavitelů především. No těpic, to byl poděs.

Atlantis
12.07.2020 3 z 5

Pamatuji si, že jako puberťákovi, který se s radostí pročítal celým světem Zeměplochy, se mi Pyramidy nelíbily. Už jsem ale nevěděl proč, a tak jsem jim dal druhou šanci o několik let později. A i když si stále nejsem jistý, tuším důvod. Humor zde stále je a myslím, že i na slušné úrovni. Fantastické elementy jsou občas až extrémní, ale asi největší kámen úrazu je absence našich známých a milovaných postav. Celý příběh je pak takový vytržený z kontextu světa.

Klenys
07.07.2020 5 z 5

Úplně první kniha, co se mi ze Zeměplochy dostala do ruky. Díky ní jsem se do celého toho světa zamilovala. S nejlepší Tymrcha.

JKDelaney
27.06.2020 4 z 5

Souhlasím že tak moc nezapadá do série Úžasné Zeměplochy, ale i tak jsem se skvěle bavil. Vtip a obratnost vyprávět dobrý příběh srší z každého odstavce. Pro fandy TP povinnost :-)

Mikešš
16.06.2020 4 z 5

Kniha je supr, ale s porovnání s jinými díly byla občas těžko představitelná, a často jsem nesouhlasil s jednáním hlavního hrdiny a nedokázal jsem se do něj vžít. Proto odebírám hvězdičku

kurama45
14.06.2020 3 z 5

Prvá kniha z tejto série, ktorá ma tak trochu minula. A za všetko môže iná séria z čias môjho detstva. Zdá sa, že ani „Jeho Velkolepost, král Ptepicchamon XXVIII., pán nebes, vozka slunečního vozu, kormidelník sluneční lodi, strážce tajného vědění, pán obzoru, udržovatel cesty, perlík smilování, vysokorozený, neumírající král” nedokázal prekonať Úctyhodných Egypťanov a ich nechutné príbehy. Dúfam, že za toto rúhanie neskončím ako potrava krokodílov.
Pozn.: Pyramidy napísal Terry Pratchett, Úctyhodných Egypťanov Terry Deary. Tak si vravím, aká to škoda, že ma nepomenovali Terry. Mohla som mať skvelú kariéru v písaní komediálnych kníh.

terimila
31.05.2020 3 z 5

Zkonzumováno jako audiokniha. Špatné to nebylo, ale ani to nebylo tak úplně ono. Mžilibaba mi přijde jaksi... nezeměplošská. Když se tam ani jednou nezmíní veliká ATuin, tak kde to jsme? :)) Drží si to vtip, a celé autorovo uvažování a vyprávění je nesmírně osvěžující a originální, je tam plno neotřelých narážek na to, co každý z nás zná... ale něco tomu chybí. Jako by část z Mžilibaby byla podobně jako tamní čas zakonzervovaná, vyschlá, bez chuti a zápachu, tak jaksi... neživá. A když to živý být začalo, tak většinu živosti představoval velbloud matematik, kterej na mě zase působil poněkud... nechutně. No, přežvýkavci nikdy nebudou má oblíbená zvířátka. Naopak fajn byla část s želvou a šípy a konferencí filozofů, tam mi celkem jezdily koutky. :) Ovšem úplně nej byl úvod z Těpicova studia v cechu vrahů. Inu, Ank-Morpork, to je ta pravá Zeměplocha!

HerrPilot
14.05.2020 5 z 5

Po Barvě kouzel a Strážích! je tohle moje třetí kniha z Úžasné Zeměplochy.
A zatímco BK jsem přetrpěl, a S! S! jsem si užil jen trochu, tak Pyramidy mne velmi zaujaly. Před koupí téhle knihy jsem byl ale skeptický, jelikož spousta sečtělejších plochozemců jí hodnotí jako slabší (kdesi jsem četl, že se snad jedná o tu vůbec nejslabší ÚZ), ale nakonec jsem se rozhodl do toho jít. A vyplatilo se.
Zatímco dvě výše zmíněné knihy obsahovaly v hlavních rolích povětšinou me nepříjemné ztroskotance bez úrovně, pohybující se v odporném Ankh-Morporku, osvícený faraon Těpic a příběh nejen o pokroku, mi vyloženě sedli. Přeci jen starověk a Egypt mají pro mne větší kouzlo, než A-M.
Děj byl pravda trochu nadupanější (koneckonců pobral prakticky celý náš starověk), zároveň ale jsem se tady usmíval víc, než u předchozích dvou knih dohromady.
Pokud si tedy ÚZ někdy v budoucnu oblíbím (nebo se k ní vrátím), bude to zásluhou téhle knihy. A taky nevylučuju její další přečtení.

4,5 (konec se mi zdál přece jen malinko chaotický), ale vzhledem k požitku ze čtení to zaokrouhlím na 5 spoře oděných *.

Kaik
20.04.2020 4 z 5

Pratchett nikdy nezklame. Bylo to nápadité a vtipné. Přečteno společně s potomky před spaním. Ondráš pak následně ve Photoshopu dokonce vytvořil několik obrazů z pouštního království.
V hodnocení jsem váhal, ale nakonec jednu hvězdu ubírám, protože příběhy z Ankh-Morporku se mi přece jenom líbí o chlup víc.

špulo
15.03.2020 5 z 5

Egypt v podaní pána Pratchetta. Jazda ako na pekáči po pyramíde :)))

Lenny33
14.03.2020 3 z 5

Trochu slabší kniha od Pratchetta, ovšem stále úžasně fantastická, originální a humorná.

pismenkovyJoe
07.03.2020 4 z 5

Tak tady jsem se bavil od začátku až do konce, opravdu zábavný díl a těch parafrází k reálnému světu..

bara587
03.03.2020 5 z 5

Za mě výborný díl Zeměplochy. I když se při čtení pohybujeme ve světě zcela smyšleném, přece jen se mnohé dozvíme o světě, ve kterém žijeme, a ještě něco navíc.

kusma
09.01.2020 4 z 5

Začátek byl výborný, člověk se opět dověděl něco o cechu vrahů. Pak jsem se trochu ztrácela, říkala si, co to k čertu jako je... Chyběl mi Vetinari, Hlídka... Ale ten závěr, to byla malina!!! Člověk hned pochopil ten zvláštní prostředek. Prostě Pratchett nemůže zklamat.

petr_
07.01.2020

Už jsem přečetl více historických románů z Egypta. Takže tato kniha mě potěšila a přinutila se zamyslet na tím proč ti egypťané dělali to co dělali.

Takže Terry Prachett to vlastně všechno vysvětluje a už všemu rozumím.

cubeice
20.08.2019 5 z 5

Mé první setkání s Pratchettem a je až trestuhodné, že jsem se s ním tváří v tvář setkal až teď. Docela se divím, že pod vlivem té energie knížka sama nevyskočila a nenafackovala mi, když jsem si jí dovolil vzít do ruky tak pozdě od jejího vzniku. Tajně jsem doufal, že časový posun způsobený vyzařováním pyramid zpomalí čas a já dokážu přečíst všechny Terryho knihy za jediný den. Nestalo se, ale nelituji, pustím se do nich tedy v čase takřka reálném a postupně. Krásná imaginace, oscilující mezi moudrostí a absurditou, vtipné, plnokrevné dobrodružství. A pokud v hodnocení ostatních sečtělejších "pratchettovců" nepatří k těm úplně nejlepším, opravdu se těším na ty "lepší". Prostě pyramidální faraónská zábava* - * to znamená, že jsem se skvěle bavil až do poslední stránky, kde jsem tiráž knihy zpočátku omylem považoval za poslední nedokončenou kapitolu...

jakub2199
03.08.2019 4 z 5

Jako vše od Sira Terryho, kvalitní kniha, kvalitní čtení, kvalitní příběh. A nyní přichází to pomyslné ALE - ale v porovnání se zbytkem tvorby slabší. Příběh je kvalitně zpracovaný. Jako vždy si Terry vezme za téma něco z našeho světa a dekonstruuje to do elementů a ty následně satirizuje. Zde jsou to pyramidy a tím pádem celá egyptská kultura. Trocha posměchu zbude i na řeckou kulturu a dozvíme se i něco o cechu vrahů. Kniha se dostane do plné síly až někdy kolem poloviny. Předchozí pasáže jsou bohužel slabší. Jsou tam velice kvalitní okamžiky, ale působí to spíše jako jedna velká příprava na to, co nevyhnutelně musí a také přijde později. Když ale porovnám dějový spád s podařenějšími knihami {jako například nepřekonatelnou sérii o Mětské hlídce či Čarodějkách} tak jsou slabiny o to markantnější. Jako vždy musím dodat, že jde o knihu báječnou, čtivou a rozhodně za přečtení stojící, jen pro čtenáře Zeměplochy spíše v mírném nadprůměru v porovnání se zbytkem tvorby.

alibaba72
16.07.2019 5 z 5

Dal bych i deset hvězdiček :-) Zeměplocha je fantastické čtení a Pyramidy mně pobaví opravdu vždy :-)

slawa.cap
29.03.2019 4 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Trochu slabší díl, co se příběhu týče, za to plný humorných situací. Myslím, že z dovedností hlavního hrdiny se dalo vytřískat víc, možná i příběh mohl být trochu epičtější.