Pyramidy

Pyramidy https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/285799/bmid_pyramidy-8zN-285799.jpg 4 1393 129

Není snadné být faraónem v pubertě. Nesmíte s sebou nosit peníze, ovoce vám loupají mladé ženštiny nevázaných mravů, kdekdo si myslí, že můžete za to, že vychází slunce a kukuřice roste. Neustále se vám zdá o sedmi hubených a sedmi tučných krávách, a k tomu všemu ještě díky parakosmické nestabilitě vybuchne Velká pyramida. Pak si ještě musíte poradit se všemi těmi vrahy, sfingami, dřevěnými koňmi, filozofy, svatými krokodýly, chodícími mumiemi, dravým stavitelem pyramid a s Hitem se supí hlavou, který je bohem všech neočekávané příchozích. Přitom všechno, co byste opravdu chtěli, je udělat něco pro mladé lidi a starobylý střed města.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: ekniha , Talpress

Pyramids , 1989

petrarka72
05.06.2017 4 z 5

Good bye, Mr. Pratchett... Jedna z těch slabších, ale nemožno ji minout. A jak to máte s bohy vy? :-D

lazarus
20.04.2017 3 z 5

Přiznám se, moje první literární setkání se Zeměplochou. Tři existující filmy jsem viděl a vyjma Prasátek mě přišli hodně zábavné a vtipné. Ne tak Pyramidy. Úvod v cechu vrahů neměl chybu, ovšem zbytek už byl takový ten Pejsek s Kočičkou a dortem. Místy sranda náramná, místy nezbytné přeskakování stránek. Na žádnou další epizodku z Terryho světa se tudíž v blízké budoucnosti rozhodně nechystám. Je mnoho zábavnějších knížek. Alespoň v mém pořadníku.

Elis.n
24.02.2017 3 z 5

Prostě bizárně vtipný :D. Tentokrát nemám, co jiného dodat.

Welinie
10.01.2017 3 z 5

Teda ... celkem v pohodě, ale jsou i lepší díly.

Fantastička
06.01.2017 4 z 5

Fajn kniha, která mě bavila, jen ten konec jsem moc nepochopila:)

haki34
17.11.2016 5 z 5

Jedna z mych nejoblibenejsich ;) sice uplne jina nez ostatni zemeplosske serie ale mozna o to vic se mi libila... Parodie na staroveky egypt, blizsi nahlednuti do cechu vrahu, a take do halvy nejvetsiho matemátika na zemekouli :D Ptepic a Ptraci mi taky sedli ;) plny pocet Pane Pratchette !!!!

alef
07.11.2016 5 z 5

„Lidé potřebují věřit v bohy, byť by jen proto, že v lidi se skoro věřit nedá.“

... a tak jsem se vydala, už po sedmé, poznávat Zeměplochu, ... na Zeměploše právě svítalo ... nikam jsem nespěchala, protože „světlo se na Ploše pohybuje velmi pomalu. Není žádný spěch. Tak proč se unavovat?“ ... a pěkně si vychutnávala další příběh a „do hlavy ... proudily nepřetržitým proudem nové myšlenky. Měly co dělat s hrou světla na kamenech, hlubokou modří nebe, rozmanitými možnostmi světa, který se rozkládal na všechny strany kolem ... a všechno dávalo smysl ... bylo to tak přirozené....“ pohybovat se po Zeměploše to je jako ...“když se vám udělá ve snu jasno o tom nebo onom, a když se vzbudíte, víte jen, že vám bylo jasno, ale nevíte proč a v čem“ ... a tak jsem si pomyslela spolu s Těpicem, že „je to podivný svět, ... kde se hýbe každý stín a přitom se nikdy nemění....“ ... a to byl velký úkol i pro zeměplošské matematiky, ... ten nejstarší, ve skutečnosti poslední, se protáhl a „...rychle spočítal stébla ve svém lůžku. Pak odhadl počet hřebů v dřevěných stěnách. Poté strávil několik minut vyvozením důkazu o tom, že automorfická rezonanční pole mají jednosměrně nekonečný počet kolísavých prvočísel. Nakonec, aby si ukrátil čas, se pustil znovu do snídaně“ .... a já se určitě zase brzy s chutí pustím do dalšího příběhu :-).

SBH
29.09.2016 5 z 5

Kdyby bylo možné ohodnotit šesti (a více) hvězdičkami, Pyramidy by si je zasloužily. Brilantní humor, trefné hlášky a postřehy, nutná dávka metafyziky (i obyčejné matematiky a geometrie) a nezbytné humanistické poselství. Dokonce ani obvyklá Pratchettova bolest, překombinovaný a nelogický závěr, je v této knize poněkud utlumena. Navrhuji na povinnou četbu do škol.

MaxQ
26.09.2016 5 z 5

Pří prvním čtení, kdysi už neuvěřitelně dávno, nepatřila tato kniha ze zeměplošského univerza k nejoblíbenějším. Teď musím uznat, že jsem se mýlil. Celá kniha je skvělá a úplně famózní je, když se otočí časoprostor o 90 stupňů. A pár citátů:

"Když zemřete, první věc, kterou ztratíte, je váš život. Hned po něm jsou to vaše iluze."

"Most lemuje osm heraldických hroších figur obrácených hlavami k moři. Říká se, že až nastane čas a město se ocitne v nebezpečí, hroši oživnou a dají se na útěk."

Peti
28.08.2016

7. kniha ze série Úžasná Zeměplocha a opět skvělé čtení. Pyramidy a starobylé království, cech vrahů a faraonův syn a pak také jedna konkubína :).

domi88
24.07.2016 5 z 5

Tak tohle mě fakt bavilo, snad nejlepší díl :) Těpice jsem si strašně zamilovala :-x

renefer
12.05.2016 4 z 5

Další Pratchettovské čtivo, kde si tentokrát vzal na mušku můj oblíbený starověký Egypt. Největší počtář Ty mrcha byl můj favorit už od začátku a završení celé knihy rozhovorem Smrtě s mumií to byla jen třešnička na dortu dalšího bezva díla Zeměplochy.

Hovnex
20.04.2016 4 z 5

Kniha je plná skvělých nápadů, takových akorát pro Terryho, ale jejich potenciál tam není dost dobře využitý. Cech vrahů, jenž zabírá větší část první poloviny knížky, se z toho všeho jeví jako nejzábavnější, i když jsou jednotlivé cechy zmiňované snad ve většině zeměplošských knížek, tak zde se aspoň podíváme na vyškolení budoucí menšiny vrahů. Ankh-Morpork jako město miluju, takže odcestování na písčitou zem Starého království jsem nesl dosti těžce. Nikdy jsem se nezajímal o Egyptskou historii a ani pyramidy se mi nezamlouvají, možná proto mě prostředí Mžilibaby a okolí ani trochu nesedlo.
Postavy jsou vtipné a originální a historické narážky jsou zde snad na každé druhé stránce (mnoho mi jich určitě uniklo, už jen kvůli mému nezajímání se o danou oblast).
Nejvíce se mi líbil Těpicův dialog se sfingou a samozřejmě největší matematik v historii Zeměplochy!

„Bylo to tak. Bylo to psáno. Co je psáno, to je dáno. On sám to napsal. Kdysi dávno.“

Tom Riddle
23.03.2016 4 z 5

Těpic je dědicem faraonského trůnu tak tak zkrachovalého království Mžilibaby, a vzhledem k finančním potřebám státu se vydává do Ankh-Morporku studovat na vraha. Osud i jeho osobnost pro něho však mají nachystané jiné plány.

Upřímně přiznávám, že ač jsem fandou Terryho Pratchetta, nemám tak úplně v oblibě samostatně stojící zeměplošské příběhy (byť jeden z nich je podle mě paradoxně nejlepší Zeměplochou vůbec, ale o tom později, až se k němu dostaneme). Pyramidy nejsou vůbec špatné, čtou se hezky, jsou vtipné, některé scény vyloženě k popukání a i hlavní hrdina je vlastně strašně fajn. Největší plus potom vidím v následujícím: Předchozí díly Zeměplochy čtenářům dávají útržkovité informace o existenci všeljakých cechů, a tady se konečně prostřednictvím hlavního hrdiny s chodem jednoho takového cechu seznamujeme. Problém je asi v tom, že zápletka se zase tak moc neliší od všech předchozích, a přece jenom takového Mrakoplaše či Bábi touhle dobou už známe a milujeme, a tak si vždycky radši přečtu o tom, jak zabraňují nějaké katastrofě oni.

Je tu taky spousta fantasmagorických výjevů, ze kterých by se jednomu zamotala hlava (minispoiler: nevím, jestli je chyba ve mně, ale pořád si nedovedu představit, co přesně se stalo s velkou pyramidou poté, co se "otočila o 90 stupňů, jelikož její následující popis napovídal tomu, že vypadá přesně stejně, jako doposud), snad vůbec poprvé až příliš na můj vkus.

Pyramidy mi tak z dosavadních dílů Zeměplochy vycházejí jako jasně nejhorší, pořád ale platí za dobrý nadprůměr fantasy žánru a obsahují dvě zapamatováníhodné poučky, a sice:

- víra je krásná věc, ale nic se nemá přehánět
- aby byl někdo dokonalým pitomcem, musí být člověkem

+ Vzhledem k tomu, že už jich je větší množství, začínám pro přehled svůj i váš (kdyby to přece jenom někoho zajímalo a četl/a/i o tom, díky moc!) sepisovat pořadí oblíbenosti doposud přečtených dílů:
Mort, Soudné sestry, Čaroprávnost, Lehké fantastično, Barva Kouzel, Magický prazdroj, Pyramidy

Sakulnikov
07.03.2016 5 z 5

Hlavně ti velbloudi!

ThonT
22.02.2016 4 z 5

I když se to možná nezdá, tak hlavní slovo mají velbloudi.

honyczek
11.02.2016 3 z 5

Vyprávění o Starém království, kde měli ve zvyku pohřbívat své krále do pyramid. Avšak tyto stavby byly víc než jen místem posledního odpočinku. Měly svůj magický potenciál.

Král Ptepicchamon nechává svého syna Těpice studovat v Ankh-Morporku v cechu vrahů. Těpic zde úspěšně absolvuje závěrečnou zkoušku a záhy se dozvídá, že jeho otec zemřel. On se tak stává novým králem Mžilibaby a dostává se tak ze svého „svobodného“ světa do světa pevných pravidel, které určuje naprosto někdo jiný.

Jako další problém vnímá zbožštění královské osoby, a tak ať řekne cokoliv, vše musí lidu překládat nejvyšší kněz Dios, který si vše ohýbá podle toho, jak se mu to hodí. To se Těpicovi nelíbí a snaží se převzít vládu do svých rukou.

Líbí se mi nový rozměr, který tato kniha otevírá (když čtu knihy chronologicky). Příběh je plný humoru. Zároveň však mě však místy mrzelo, že děj přeskakuje mezi kontexty, takže chvilku trvá, než se čtenář zorientuje.

Totojsemja
08.02.2016 5 z 5

Jak vznikl Ankh-Morpork neboť jak moudří lidé hodili hnůj přes palubu:
První ze dvou legend vypráví o tom, že dva osiřelí chlapci, kteří město postavili, byli coby nemluvňata nalezeni a odkojeni hrošicí (v zeměplošské literatuře nazývané Orijeple, i když někteří historici tvrdí, že je to nesprávný výklad a přepis slova Orejaple, což je velmi rozšířený typ prosklené skříňky na alkoholické nápoje). Jeden most přes Ankh lemuje osm heraldických hroších figur obrácených hlavami k moři. Říká se, že až nastane čas a město se ocitne v nebezpečí, hroši oživnou a dají se na útěk.
Druhá, kterou obyvatelé města říkají velmi zřídka, praví, že kdysi za dávných časů seslali bohové na Zeměplochu povodeň. Tu přežila jen skupina moudrých lidí. Ti si totiž včas postavili obrovský koráb a na něj s sebou vzali dvojici od všech zvířat, krerá tehdy na Ploše žila. Po několika týdnech plavby začala rostoucí hromada všech hnojů přespříliš zatěžovat loď, proto-tak praví pověst-hnůj na jednom místě hodili přes palubu, a souš, která tak vznikla, nazvali Ankh-Morpork.

qwill
06.02.2016 5 z 5

Inhumace Velké Pyramidy? Tak to nemá chybu.....
možná je dobré před čtením tohoto dílu znát nějakou knížku z oblasti Tajemství pyramid....

Netopyr07
06.02.2016 4 z 5

Ty Mrcha, můj milovaný favorit :-D Geniální matematik.