Pyramidy

Pyramidy https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/285799/bmid_pyramidy-8zN-285799.jpg 4 1399 1399

Není snadné být faraónem v pubertě. Nesmíte s sebou nosit peníze, ovoce vám loupají mladé ženštiny nevázaných mravů, kdekdo si myslí, že můžete za to, že vychází slunce a kukuřice roste. Neustále se vám zdá o sedmi hubených a sedmi tučných krávách, a k tomu všemu ještě díky parakosmické nestabilitě vybuchne Velká pyramida. Pak si ještě musíte poradit se všemi těmi vrahy, sfingami, dřevěnými koňmi, filozofy, svatými krokodýly, chodícími mumiemi, dravým stavitelem pyramid a s Hitem se supí hlavou, který je bohem všech neočekávané příchozích. Přitom všechno, co byste opravdu chtěli, je udělat něco pro mladé lidi a starobylý střed města.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: ekniha , Talpress

Pyramids , 1989

Dryáda
06.01.2016 3 z 5

Z počátku jsem měla trochu problém ponořit se do knihy, ale po několika stránkách děj už příjemně plynul. Kniha je zábavná, vtipná a zajímavá. Bylo to mé první čtení Pratchetta a bohužel po všech chvalozpěvech, které slýchávám od lidí kolem sebe, jsem tak nadšená nebyla. Je to sice příjemné a zábavné čtení, ale nic "bombastického", proto jen 3 hvězdy.

TheCiko5
08.09.2015 3 z 5

Je mi moc líto, že první čtvrtina knihy (jedná se o část, kdy Těpic studuje v Ankhu), co se čtivosti a dějovosti týče, o dvě třídy převyšuje zbytek. Tato část je svižná, vtipná, dobrodružná, představuje nám (nám, kterým čteme Pratchetta chronologicky) novou postavu v akci. Pak se nepochopitelně děj rozvleče jak med v čaji a do konce příběhu tempo už nenabere. Jakoby autor u psaní vařil a krmil slepice. Těpice mění za spoustu více či méně výrazných postav a děj se postupně rozdrobuje a rozhašteřuje a není úplně jasné, kudy a kam se ṕříběh ubírá. Jasně, Pyramidy sice obsahují spoustu pro Pratchetta tolik charakteristických bonmotů, myšlenek a hlášek, ale na to, aby mě zaujala kniha jako celek, to prostě nestačilo.

Temný snílek
29.08.2015 5 z 5

Katastrofa v podobě pyramid, které svým geometrickým vzhledem způsobují problémy v čase i magii. No a nyní to vše vybouchne. To ovlivní celé království a zástupy mumií se prohání pouští i městy a snaží se poučovat své žijící potomky. Kdo to může zastavit a jak?

Pyramidy jsou další bláznivé dobrodružství v řadě Úžasné Zeměplochy, která nikdy nezklame. Humor je občas trochu tužší a někdy nelogický, ale vy se u toho stejně pobavíte. Někdy mi přišlo, jako by si autor dělal blázny jak z postav, tak i ze čtenářů, protože vymyslet takovouhle fantasmagorii chce vážně obdiv. Terry Pratchett je vážně skvělý spisovatel a jeho série Úžasná Zeměplocha stojí za pozornost.

„Když se nad tím tak zamyslíš, je to bláznivej svět.“
(str. 269)

Widow Embalmer
29.05.2015 4 z 5

Tady to všechno začalo. Můj první Pratchett. Jednou jsem si šlehnul Zeměplochu a už nejde přestat. Je to po čertech dobrej matroš.

Blekmun
03.05.2015 4 z 5

Keď sa Pratchett rozhodne pozrieť na zúbok tematike starovekého Egypta, musí z toho zákonite vzniknúť výnimočný čitateľský zážitok. Cech Vrahov, ťava, múmie, parakozmická nestabilita, architekti (a ich účtovníci), sfinga... Príbeh je poslabší, beriem. Ale to fakt čítate Pratchetta kvôli príbehu? Ja som sa bavil výborne.

Alix
27.02.2015 5 z 5

Žádný faraon by si neměl zahrávat s velbloudy a měl by vědět, že smrtí docela dost věcí nekončí.

shmaic
04.02.2015 5 z 5

A zase - další perfektní kniha ze série Zeměplocha. Pratchet tentokrát kydá na Egyptské Pyramidy. Perfektní mix humoru, mystična a epiky.

endroo25
10.12.2014 3 z 5

Nejvic me pobavil velbloud. :-)

Kaštaka
09.10.2014 5 z 5

Parodie starého Egypta, úvahy o víře, technickém pokroku a lidské hlouposti v jedné knize, přesně to na Pratchettově díle miluju.

Timberwolf
06.08.2014 3 z 5

Příjemné čtení jako obvykle, ale jiné díly Zeměplochy se mi líbily více. (Váhal jsem mezi 3-4)

Lady Dracula
05.05.2014 3 z 5

Tak já vám teda nevím. Po delší odmlce návrat k Pratchettovi a hned takové uzemnění.
Pyramidy jsou knihou vtipnou, to zajisté. Taky nápaditou, vždyť vymyslet tolik důvodů, proč pyramidy, staré pořádky jsou lepší a velbloudi jsou nejlepšími matematiky na světě, muselo být dosti náročné. Stejně tak vyhrát si s historií, zesměšnit lidskou povahu s takovou grácií, to se jen tak nevidí. Tak proč to zklamání?
Začátek byl fajn, příjemné zpestření i mého učebního období, ale po návratu do Starého království jsem začala mít pocit, jakoby se i sám Pratchett začal pohybovat v různých čas. smyčkách. Drhlo to a občas jsem měla zvláštní chuť knihu odložit.
I pro mě zatím nejslabší díl Zeměplochy.

P.S.: Hrozně mi tam chyběl Smrť :( :)

CynicalParrot
25.02.2014 4 z 5

Tento díl je opravdu poněkud slabšího ražení, ale i přesto se zde nachází spousta míst, kde se čtenář bude bavit.

macekd
08.01.2014 4 z 5

Další Pratchettův díl ze Zeměplochy. ale tento díl mi přijde malinko slabší. Opět vtipný, skvělé propojení historických událostí, humor a parodie dost. Ale ve srovnání s jinými příběhy Zeměplochy slabší.

wooloong
29.09.2013 4 z 5

Terry Pratchett a jeho knížky o Zeměploše prostě nemají chybu. Je to přesně ten druh šíleného, bláznivého, hravého a absurdního humoru, který miluju. Navíc se mezi všemi těmi nafoukanými mágy, svéráznými čarodějkami, chemicky nestabilními draky, vznešenými upíry, huhňajícími Igory, zručnými skřety, chamtivými trpaslíky, sympatickými zombíky, pomalými trolly se sklonem k závislostem, zručnými skřety, sexy vlkodlaky, noční hlídkou v čele s Elániem, knihovnami s pokřiveným časoprostorem a knihovníkem s dlouhými pažemi, zálibou v banánech a slovní zásobou zahrnující Ook (a to je jenom stručný a neúplný výčet) najdou i geniální satirické postřehy a opravdu hluboké myšlenky, které povyšují Pratchettovo dílo z kategorie "prostě taková srandička s barevnou paperbackovou obálkou" do kategorie "Literatura".

Pyramidy mi přišly poněkud slabší. I když ta část se Sfingou byla parádní.

Ben Nevis
31.07.2013 3 z 5

Tento díl je parodií na naše dějiny a vyžaduje pouze povrchní znalost starověku (stačí trojský kůň a mumie). Bavila jsem se hlavně v ankh-morporském úvodu, který je paradoxně pro děj knížky úplně zbytečný. Pak mi bylo spíš trapně, protože nemám pocit, že by si civilizace, které panovaly v době, kdy naši předci skákali po stromech, zasloužily až takový výsměch. Ti, co znají pouze trojského koně, si přijdou na své, ale těžko pochopí, co je vtipného na střílení po želvách. Hrdina Těpic je nemastný a neslaný a to samé se dá říct o jeho sekundantech.

Nicméně je tu plno povedených momentů a pratchettovských hlášek, a tak nemám v úmyslu Pyramidy odsoudit úplně.

Roman1988
01.07.2013 2 z 5

Trochu slabější než jiné knihy ze Zeměplochy, ale velkou roli v tom bude hrát i to že mě neberou všechny věci okolo ´´Egyptu´´ a že jsem čekal větší rozvinutí děje skrze cech Vrahů

yueh24
09.05.2013 5 z 5

Pro mě jenda z lepších Zeměploch, moc se mi líbil odkaz na Egypt, Bibli a věci okolo. Moc fajn čtení.

JimDoor
06.03.2013 5 z 5

Zatim nejlepší Terry co sem měl možnost číst. To srovnávání s egyptem, řeckem a naší amok-razií bylo dokonalý :)

Vixton
03.03.2013 3 z 5

Slabší díl, ale měl pár velice povedených momentů - cech zlodějů, nejlepší matematik na Zeměploše, dřevění koňové.

jay
10.02.2013 4 z 5

Tak s klidem můžu prohlásit, že začátek byl strhující, prostředek zmateně nepřehledný a konec to dořešil :-) a dodávám že smát se v mrazu na zastávce přijde asi spoluobčanům jako známka šílenství... :-)