Reštaurácia na konci vesmíru

Reštaurácia na konci vesmíru https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/91531/bmid_stoparuv-pruvodce-galaxii-restaurac-agJ-91531.jpg 4 1803 155

Druhý diel štvordielnej trilógie – tak označil pokračovanie Stopárovho sprievodcu galaxiou Douglas Adams. Humor tohoto druhu je v knihe všadeprítomný. Mimochodom – dielov je v skutočnosti päť. Po výdatnom posilnení na pokraji totálnej skazy všetkého, čo kedy vo vesmíre existovalo, sa hrdinovia chtiac-nechtiac musia znova pustiť do pátrania po mužovi, ktorý vládne svetu. Nebude to ľahké. Neprajníci im prichystali množstvo úskokov, pascí a nástrah, do ktorých vedia neomylne padnúť a ešte neomylnejšie – a nečakanejšie – z nich zasa uniknúť. Zistíme, čo bude pri svojom druhom príchode svojim učeníkom zvestovať veľký prorok Zarkon, kto v skutočnosti stojí za demoláciou Zeme, prečo je výhodné mať zviera, ktoré túži nechať sa skonzumovať, a ako sa vo vesmíre varí čaj.... celý text

Literatura světová Humor Sci-fi
Vydáno: , Slovart (SK)

The Restaurant at the End of the Universe , 1980

Magrata15
24.10.2019 3 z 5

Spousta zbytečného povídání kolem odvádí pozornost.
Chvílemi jsem se dobře bavila, ale u některých pasáží jsem nechápala, proč tam vůbec jsou.

opic 12
11.10.2019 4 z 5

Milé pozemštanstvo,milé veškeré emzáctvo.
Na vědomost se dává,že i tento druhý počin Stopaře,je stejně ulítlý,absurdní,bláznivý stejně jako díl první.
Jednička to bylo pro mě zjevení,jednoduše něco nového.Musím si přiznat.Tentokrát to nebylo tak úderné a objevné.Člověk rozumný-něco jako Homo čtenář se musí na něco takového naladit,tím více si to potom užije.Nebo spíše odladit.Odpočinutí od nějakého vážného románu třebas.Taková dezertní alternativa k rakvičce nebo větrníku.Během adventu a svátků vánočních si k tomu přihodte linecký s pracičkama,spláchnutý punčem.To podle uvážení a vašemu vztahu k praštěnosti.Ne to není vůbec (f)tipný.Příležitostné odmaštění od sterotypního vakua každodenosti.To není marný si vyrazit na pár stránkách od jednoho galaktického ramene k druhému.
Oddechovka nejoddechovější pravda.Žádné totální nasazení v podobě dechberoucího děje bez odtržení očí od stránek.Tady to jde na pohodu.Někdy ta kadence scén a přeskakování je síla.Někdy kapánek zamrzí,když se schyluje k něčemu nějaký zvrat.Bez pointy se to utne,nevysvětluje.Vykvajzne se Adams na to a už řeší něco jiného.Jo jasně Monty Python to nezapře jasnačka,právě o to tu běží.Takže nechápu,proč se tak divím.Asi fakt,že jsem z jinej planety.Jenže mám obavy jestli to dám v dalších dílech :-D Není zde čas na nějaké rozjímání a detaily.Valí se to fakt z planety na planetu,ani se zde neohřejete u rodinného krbu.Jo jako fakt si to dělá prdel z vesmírnýho cestování.Není čas řešit rychlost světla.Všechno je relativní.
Ani to nemá moc význam rozebírat...tak je to šílené.Stejně kdo si dal někdy amarouny tak dá i druhej díl po prvním,bzzzzzz to je snad každýmu jasný.Takže pro třetí díl a u dalších nemá cenu vymejšlet další komenty.Bylo by to blbý a praštěný,když už jich tu je taková halda.Jo a trojku už stejně dávno válcuju,protože mi to nedá :-D
Šílené,Britské,útlé v ulítlé formě.Takový už je hold ten náš domovský vesmírek.

MrPlankton
20.09.2019 4 z 5

Opět kniha plná absurdního anglického humoru - tentokrát však s o trochu více rozvitým dějem s o trochu méně nevýznamnými slepými uličkami. Stejně jako u předchozího dílu musí být prostě na čtení této knihy vhodná chvíle, protože vás příběh nenabádá se ke knize neustále vracet, a proto mi ji trvalo nadprůměrně dlouho dočíst. Bohužel jsem i místy zvolil vynechání části absurdního humoru tkvící v nějaké příběhově bezvýznamné popisné části, o které jsem dopředu věděl, že mi vtipná nepřijde a která na mě spíše působila jako umělé natahování knihy. Je to tedy opět odpočinkové čtení do veřejné dopravy, ke kávě nebo prostě na krátkodobé odreagování od reality, což v určité okamžiky plní skvěle.

malazluta
18.06.2019 3 z 5

Celá série je skvělá, hodně vtipná, některé pasáže jsem si přímo zamilovala. Trošku mi ale u všech dílů chyběl ten pocit, kdy se nemůžete od knížky odtrhnout a hltáte příběh od začátku až do konce.

SydBarrett
10.06.2019 5 z 5

Vskutku, ještě lepší než první díl! Dokonce nejlepší z celé série (protože ty pozdější díly jsou už pěkně nanic). Úvod, když jsem jej recitoval třídě, schytal úspěch dokonce i u spolužáků.

pampelišinka
05.06.2019 5 z 5

Jedna z nejvtipnějších knih, co jsem kdy četla. Za mě předčila první díl. Zafod je pořád vůl, Arthur pořád zmatený chudák a restaurant asi ten nejlepší počin, o jakém jsem kdy ve sci-fi četla.
Jednoznačných pět.
Jednoduše, lehoučká, kapesní knížečka napěchovaná humorem přímo stvořená na zkrácení všeho možného čekání všude možně.))

jan14s
13.05.2019 5 z 5

Skvělá kniha, nikdy jsem se u knihy tak nezasmál. Musím uznat, že začínám mít rád dokonce i Zafoda, což jsem po zhlédnutí filmu nepovažoval za reálné.

kralika
04.03.2019 3 z 5

Je mi líto, anglický absurdní humor Monty Pythonovského střihu miluji, ale tady si to užívám jen tu a tam. Pravda, když, tak to stojí za to, a budu si to pamatovat ještě dlouho...

"Největší problém, nebo spíš jeden z největších problémů - je jich totiž víc - zkrátka jeden z mnoha největších problémů, pokud jde o vládnutí, je, koho se na to podaří sehnat. Přesně řečeno komu se podaří donutit lidi, aby si to od něho nechali líbit.
Abychom to shrnuli: je známo, že lidé, kteří nejvíc chtějí vládnout se na to ipso facto nejmíň hodí. Abychom shrnuli předchozí shrnutí: tomu, kdo si dokáže zařídit, aby se stal prezidentem, by se v žádném případě nemělo dovolit, aby se jím stal. Abychom shrnuli shrnutí předchozího shrnutí: s lidma je to holt těžký."

Eldaren
28.02.2019 5 z 5

Zábavné pokračování šílené jízdy. Za mě se kvalita stále drží vysoko. Těším se, co prijde příště.

Jury
27.02.2019 3 z 5

Prvni pulka me dost chytla pak uz to bylo slabsi ale bavilo vic jak 1 dil... Sem zvedavy co bude ve 3 dile :)

petra1394
17.01.2019 4 z 5

Jednička je prostě jednička. V tomhle díle mi chyběly rozhovory Arthura a Forda, které byly až na samém konci, jinak se vše točilo kolem Zafoda a Arthur v prvních devíti desetinách knihy prohodil asi tak 5 slov. Nicméně konec to zachránil :)

py-radicz
10.01.2019 3 z 5

Zprvu jsem byl docela zklaman, neb jsem nemel na knihu moc cas, takze jsem ji braval do ruk zridka a musel jsem se do ni nutit. Minimalne vsak od druhe pule to byla docela zabava.

VesmirnaOndatra
09.01.2019 5 z 5

V rámci rereadingu po 10 rokoch sa začína vynárať istá znepokojivá otázka, ktorá by sa dala formulovať asi takto:

Ako sa mi za tých 10 rokov mohlo trikrát podariť zamilovať sa do mužov, ktorí nemali radi humor Douglasa Adamsa?? Trikrát.

Sú proste otázky, na ktoré ani 42 nie je uspokojivá odpoveď.

Faila
02.01.2019 4 z 5

K tomuhle dílu jsem se musela docela nutit, ačkoliv pokaždé, když jsem začala číst, hltala jsem stránky jedním dechem a nedokázala se odtrhnout. Originální je to pořád dost, i když mi to nepřišlo tak vtipné jako první díl. Možná je to na mě už moc šílené a na hlavu padlé. Ale takových věcí je v životě málo a občas jsou potřeba. Před dalším dílem si dám každopádně delší pauzu.

rutto45
27.12.2018 4 z 5

O niečo slabšie ako jednotka, ale ešte sa to dalo.

Monika_cz
23.12.2018 5 z 5

Známí hrdinové, bláznivé čtení, které by si člověk přál, ale i nepřál zažít. Restaurant na konci vesmíru je úžasná kniha, u které si člověk odpočine a zasměje se. Je to kouzelný příběh, vesmírně lodě v kapse, cestování časem, vybuchující restaurace a plno jiného, prostě vše, co si člověk může jen přát.

Corso
25.11.2018 4 z 5

Ako pisu ludia, trosku slabsie ako prvy diel. Len poznamocka k vydaniu Argo 2015... 152-153 strana ma dostala!!!

Koza3
29.10.2018 4 z 5

Obecný komentář k pentalogii: Je to super sága, přečetl jsem ji šmahem celou a jsem příjemně potěšen. Vedle knižního zpracování Červeného trpaslíka se jedná o jedno z mála knižních britských scifin, u kterých to hýří vtipem. Škoda, že každý díl je od toho prvního příběhově vzdálený a nemá takové provazby, jaké bych si představoval. Základní myšlenky bývají často nevysvětleny a tak mě čeká dost googlení, abychom si ostatními geeky řekli, co vlastně znamená 42 :-)
Komentář ke knize: Pokračování jede v dobrém tempu, potkáme se se stvořitelem vesmíru (teda on si to nemyslí), dostaneme se do headquarters Průvodce a vrátíme se na planetu Zemi, ale trošku v jiném časovém období. Původní civilizace a jejich řešení inflace je k popukání :-)

Arven2001
19.10.2018 4 z 5

2.díl byl mnohem slabší, než první, což je jedna z mých nejoblíbenějších knih. Přes to se mi knížka hrozně líbila a opravdu mě bavila.

Ivan F
14.10.2018 4 z 5

Ani lepšie, ani horšie než prvý diel. Autor si udržuje nastolený trend, len vtipu je o niečo pomenej, namiesto neho je tu sem-tam filozofia. No a tá sa naplno predstaví až vtedy, keď sa človek zamyslí nad vesmírom, životom a tak vôbec ...

Tempo príbehu je veľmi podobné prvému dielu, sú tu starí známi a mnohé z toho, čo je v knihe, by som chcel zažiť. Škoda, že to nie je možné. Alebo sa mýlim?