Reštaurácia na konci vesmíru

Reštaurácia na konci vesmíru https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/91531/bmid_stoparuv-pruvodce-galaxii-restaurac-agJ-91531.jpg 4 1803 155

Druhý diel štvordielnej trilógie – tak označil pokračovanie Stopárovho sprievodcu galaxiou Douglas Adams. Humor tohoto druhu je v knihe všadeprítomný. Mimochodom – dielov je v skutočnosti päť. Po výdatnom posilnení na pokraji totálnej skazy všetkého, čo kedy vo vesmíre existovalo, sa hrdinovia chtiac-nechtiac musia znova pustiť do pátrania po mužovi, ktorý vládne svetu. Nebude to ľahké. Neprajníci im prichystali množstvo úskokov, pascí a nástrah, do ktorých vedia neomylne padnúť a ešte neomylnejšie – a nečakanejšie – z nich zasa uniknúť. Zistíme, čo bude pri svojom druhom príchode svojim učeníkom zvestovať veľký prorok Zarkon, kto v skutočnosti stojí za demoláciou Zeme, prečo je výhodné mať zviera, ktoré túži nechať sa skonzumovať, a ako sa vo vesmíre varí čaj.... celý text

Literatura světová Humor Sci-fi
Vydáno: , Slovart (SK)

The Restaurant at the End of the Universe , 1980

momo01
17.02.2023 3 z 5

Z prvního dílu jsem byla nadšená a tak jsem si druhý díl vybrala jako audioknihu do auta s nadějí, že mi přinese zábavu, odpočinek a uvolnění od pracovních povinností. Bohužel to nevyšlo a příběh byl pro mě nesrozumitelný a při poslechu jsem se ztrácela. Uznávám, že moje rozpoložení a okolnosti nebyly ideální a nebyla jsem tak vnímavá k příběhu, jak bych mohla být a vlastně mě trochu mrzí, že jsem moc vtipných momentů nezachytila.

vevu.
09.02.2023 3 z 5

Četla jsem kdysi celou sérii, po letech jsem se do ní chtěla pustit znovu. Druhý díl byl pro mě tak šílený, že jsem se místy ztrácela a vůbec jsem netušila, kde se to místo v ději ocitlo. Ale pořád tam bylo dost dobrých, vtipných a moudrých míst, u kterých jsem si říkala, že má autor recht.

absolutmachal
07.02.2023 3 z 5

První díl mě fakt bavil. Tady už to trošku začalo zadrhávat. Postavy jsou všechny jako jedna. Hravost a vtípky mě zabíjí jejich plochost. Příběh pádí tak šíleně a absurdně, že stačí nepozornost a vůbec nevíš, kde seš. Třetí díl už nedám, jsem na to moc starej. Ale puberťákům věkem či stavem mysli vřele doporučuji.

mia.com
04.02.2023 4 z 5

Fajn pokracovani, i kdyz to je pro me zvlastni, jelikoz mam v hlave film, ktery znam nazpamet. Ale super, legrace a zase krasne hratky s jazykem.

Medvěd_Lenka
28.12.2022 5 z 5

Kultovní. Jediné, co se dá dodat, je "42". :)

Bakana
14.12.2022 5 z 5

Místy opravdu moc vtipné!

lukaskmn1
11.12.2022 5 z 5

Četl jsem dvakrát a v originále. Kniha opravdu nezklamala, naprosto výborný humor a naprosto geniální děj. Opravdu si stojím za tím, že série The Hitchiker´s Guide to the Galaxy je tou nejlepší, kterou jsem kdy četl. Rozhodně bych doporučil ostatním. 5/5

MilanKop
05.12.2022 4 z 5

Tento díl je také velmi humorný, ale bohužel na jedničku to nemělo, to ale neznamená, že by tato kniha nestála za přečtení. Je tu spoustu dalších nesmyslů, které se člověk nesmí snažit pochopit nebo ano? :-D prostě správná humorná četba na odreagování.

m_martina
04.12.2022 4 z 5

Občas si ráda přečtu něco humorného a první díl se mi líbil. Pokračování je bohužel o něco slabší, ale i tak to bylo docela dobré čtení. Dávám čtyři hvězdy.

Jara.v
29.09.2022 4 z 5

Na pokračování docela dobrý. Některé věty k popukání a najdou se tam i historická moudra typu: kdyby člověk neprocvičoval mluvidla, musel by začít používat mozek. Jdu na další díl a doufám, že bude aspoň stejně dobrý jako tento.

BrooksWasHere
17.09.2022 5 z 5

Neskutočne vtipné pokračovanie, ktoré vôbec nezaškodí si prečítať.
Táto séria bola výborná, kým sa nestala takou prekombinovanou ako v nasledujúcich častiach.
90 %

helusa2
29.07.2022 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha a musím říct, že se toho Vojta Kotek zhostil vskutku na výbornou! Sedí mnohem víc než Vojta Dyk v jedničce - ten si z toho udělal takovou malou pěknou soukromou šou, kdežto Kotek víc “slouží” knížce, což je super! (mmch mám je ráda oba ;-)
Nejvíc mě bavilo setkání s “mužem, který vládne vesmíru” a jeho kočičkou :-) Taky gramatika pro cestovatele byla bomba! Jo a vznik mentality lidstva je zde nastíněn poměrně pravděpodobně… ;-)

ComicGuy899
21.07.2022 3 z 5

Druhý diel mi príde ako ťažký krok dozadu.
Nejedná sa o zlé pokračovanie, ale ani o nadšení písať nemôžem.

Autor sa miesto rozprávania zdanlivo zmysluplného príbehu radšej preorientoval na náhodné absurdné scény, ktoré so sebou súvisia prakticky, len z dlhodobého hľadiska. Vtipy mi prišli zväčša nudné, alebo priam nevtipné. No našlo sa aj veľa vtipov, ktoré ma dokázali zhodiť zo stoličky. Ak ste si užili prvý diel, budete si musieť zvyknúť na autorov obsiahlejší štýl písania.

Od tohto dielu bude jeho humor čoraz viac zložitejšie a sofistikovanejšie vysvetľovaný (neraz som zachytil, že bol jeden vtip roztiahnutý aj na 3 za sebou idúce stránky), vďaka čomu sa v tom neraz dokážete stratiť.

Ak ale odignorujem všetky výhrady, stále som si knihu celkom užil, i navzdory tomu, že si ju už tak dobre nepamätám.

Z celej série sa, podľa mňa, jedná o najslabší diel, no trojka dokázala opraviť to, čo druhý diel pokazil a pridala k tomu šarm prvého dielu.

ComicGuy899
21.07.2022 3 z 5

Druhý diel mi príde ako ťažký krok dozadu.
Nejedná sa o zlé pokračovanie, ale ani o nadšení písať nemôžem.

MikeshCZ
06.07.2022 4 z 5

Po exceletním prvním dílu je nastavena laťka opravdu vysoko. Restaurant na konci vesmíru se zdá možná trochu slabší, ale přesto určitě dobré a zábavné čtení. Budu pokračovat dalšími díly.

Thalin
19.05.2022 1 z 5

Veliké zklamání. První díl mě vážně bavil, ale s každým dalším mi to přišlo jen jako slátanina bez děje, která místy nedávala absolutní smysl a ztrácela jsem se v tom.

Pítrs85
04.05.2022 4 z 5

Ještě lepší než první díl, toliko hlášek, absurdních situací, originálních nápadů, hlubokomyslných myšlenek... ano je to agitace (a ano, dívám se tvým směrem ;-). Douglas Adams si mě po dvou knížkách, co jsem od něj dosud přečetl, naprosto lehce omotal kolem prstu a já už se teď nemůžu dočkat, až se začtu do jeho dalších extrémně záživných příběhů. Tak nezapomeňte- don't panic! a ručník s sebou ;-)

ElikaS
06.01.2022 5 z 5

Jsem moc ráda, že jsem se k série Stopařova průvodce galaxií dostala. První díl byl skvělý, ale druhý byl pro mě snad ještě lepší.
Příběh je úplně absurdní a plný vtipných situací. Autorův smysl pro humor se mi moc líbí a trefil se mi do noty. Vše je doplněno skvělými hláškami.
"Jeho první teorie předpokládala, že kdyby lidé stále neprocvičovali mluvidla, patrně by jim zatuhla. Po několika měsících pozorování přišel s novou teorií — kdyby lidé neprocvičovali mluvidla, uvedli by tím do chodu mozek."
Druhý díl se více orientuje na Zafoda, kterého jsem si oblíbila už v prvním díle, takže mě to potěšilo. Co se týče příběhu, tak ten není nijak zvlášť zapeklitý, přece jen síla knihy v tomto případě je někde úplně jinde.
Knížku jsem poslouchala jako audioknihu, kterou tentokrát načetl Vojta Kotek a za mě paráda a je ještě lepší než Vojta Dyk, který načetl první díl.
Rozhodně doporučuji a těším se na pokračování.

puczmeloun
14.10.2021 4 z 5

Po letech od posledního čtení znovu velmi příjemné překvapení. Humor je přesně takový, jaký já mám rád. Vše je hezky absurdní a krásně nesmyslné. Momenty v Restauraci na konci vesmíru (dobytče!), "realita" vzniku lidské rasy nebo návštěva vládce vesmíru mě opravdu bavily, stejně jako momentky výroby čaje a originálně pojaté výtahy. Tahle bláznivá představivost bez hranic je moc dobrá...

Poznámka 1: Velmi doporučuji ilustrovanou knihu od Černodana. Stejně tak je parádní audioverze od Vojtěcha Kotka, který zvolil mnohem lepší interpretaci, než Vojtěch Dyk v předchozím Stopařově průvodci Galaxií.
Poznámka 2: Nevím, proč jsem si toho minule nevšiml, ale z knihy si jeden vtípek očividně přebrali scénáristé Červeného trpaslíka a udělali z něj celý jeden díl. Pobavilo :)

Ajinka126
28.09.2021

[AUDIOKNIHA] Jsem tak v polovině příběhu a zatím je to málo Artura, Trilion a hlavně Marvina a až moc Zafoda. Uvidíme, co přínese druhá půlka.