Reštaurácia na konci vesmíru

Reštaurácia na konci vesmíru https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/91531/bmid_stoparuv-pruvodce-galaxii-restaurac-agJ-91531.jpg 4 1803 155

Druhý diel štvordielnej trilógie – tak označil pokračovanie Stopárovho sprievodcu galaxiou Douglas Adams. Humor tohoto druhu je v knihe všadeprítomný. Mimochodom – dielov je v skutočnosti päť. Po výdatnom posilnení na pokraji totálnej skazy všetkého, čo kedy vo vesmíre existovalo, sa hrdinovia chtiac-nechtiac musia znova pustiť do pátrania po mužovi, ktorý vládne svetu. Nebude to ľahké. Neprajníci im prichystali množstvo úskokov, pascí a nástrah, do ktorých vedia neomylne padnúť a ešte neomylnejšie – a nečakanejšie – z nich zasa uniknúť. Zistíme, čo bude pri svojom druhom príchode svojim učeníkom zvestovať veľký prorok Zarkon, kto v skutočnosti stojí za demoláciou Zeme, prečo je výhodné mať zviera, ktoré túži nechať sa skonzumovať, a ako sa vo vesmíre varí čaj.... celý text

Literatura světová Humor Sci-fi
Vydáno: , Slovart (SK)

The Restaurant at the End of the Universe , 1980

tlllk
30.07.2021 4 z 5

Po čase som sa vrátil k tejto knihe vo forma audia. a musím priznať že som si uvedomil súvislosti ktoré mi na prvý krát ušli. Takže vrelo odporúčam.

bookemma
11.07.2021 5 z 5

Aha! Tak takhle to tedy bylo se zemí! Dosti znepokojující príbeh, kdyz si človek uvedomí, ceho je to potomkem... :) Humor, ktery mé rozesmival od začatku do konce a zase jedno z nejdulezitejsich poselstvi - uzivejme si let prosto rem, at už jakymkoli. Nikdo nevi, jak dlouho jeste bude trvat.

RaptoR
05.05.2021 5 z 5

To bylo super! Nemůžu jinak, tenhle balzám na duši v podobě britského, ledabyle elegantního humoru, potřebuji dostávat ve větších než největších dávkách. Plný počet jen to hvízdne :)

ozzak
10.04.2021 5 z 5

výborný klasický britský humor ve formě scifi

n.ezn.amy
08.04.2021 5 z 5

Druhý díl Stopařova průvodce galaxií je pro mě neméně vtipný jak první díl. Hlavní hrdinové se vypraví do nejluxusnější restaurace ve vesmíru, kde mimo jiné hraje plutoniová rocková kapela z gargrakackých myšlenkových zón Postižená oblast, která je všeobecně považována nejen za nejhlasitější rockovou kapelu v Galaxii, ale i za nejhlasitější randál vůbec. Kdo má smysl pro humor, velkou fantazii, má rád suchý anglický humor a hlavně nepropadá panice, tak tato kniha je určena přímo pro něj.

Anniee
21.02.2021 4 z 5

O něco slabší než jednička, ale pořád láska.

MatoPalkes
27.01.2021 4 z 5

Prvý diel najlepší, ale stále nesmierne zábavné.

notorix
05.01.2021 3 z 5

První díl byl lepší a tohle je takové natahované a přitom se tam toho moc neděje..

mirec88
29.11.2020 5 z 5

Druhý diel Stopárovho sprievodcu Galaxiou bol teda už celý od začiatku do konca vtipný, absurdný, proste skvelý. Bavil som sa veľmi a mnohé nápady boli neskutočné a s bohatou fantáziou. Nechcem spoilerovať, lebo hocičo by som napísal z deja, bol by to spoiler. Skvelá kniha a odporúčam!!!

85098211
05.10.2020 4 z 5

(audiokniha)
Toto pokračování dobrodružství Forda, Arthura Denta a ostatních zajímavých postav ze Stopařova průvodce Galaxií je lehce slabší než první díl. Určitě tentokrát doporučuji audioknihu, která je načtená naprosto famózně Vojtou Kotkem. Nedokážu si totiž přestavit, že by se mi tištěná kniha líbila tolik, jako text v jeho interpretaci ;-). V knize je opět spousta hlášek, u kterých se budete smát na celé kolo. Jinak příběh jako takový je tak trochu nijaký, měla jsem pocit, že se toho zase až tak moc nestalo, i když restaurant na konci vesmíru bych také ráda navštívila ;-). A můj oblíbenec z prvního dílu Marvin mi zde už nebyl tolik sympatický, což mě docela mrzí... Knihu jako takovou tedy hodnotím jako lehký nadprůměr a rozhodně jednu hvězdičku přidávám za skvělý zážitek z mluveného slova :-).

ComposeAdela
05.08.2020 4 z 5

Najdou se tu skvělé pasáže, ale občas mi připadaly některé části jaksi zvláštně nuceně vtipné. První díl byl rozhodně lepší, na druhou stranu mi nepřipadá, že by to byla až taková katastrofa, jak říkají někteří přispěvatelé.

Atlantis
13.07.2020 2 z 5

Mám rád sci-fi, zbožňuji britský humor, absurdní scénáře mi většinou nevadí. Takže jsem ideální kandidát na to, aby se mi Restaurant na konci vesmíru líbil, nebo ne? Ne, z nějakého zvláštního důvodu ne. Docela výrazně jsem se nudil, uchechtnul jsem se asi dvakrát a to je prostě málo. Na třetí díl se chystám už roky, ale tohle mne tak odradilo, že si ještě asi moment počkám.

Fenrir
20.06.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších knižních sérií vůbec, jen škoda, že nedokončená.

TajemnýSmrad
21.05.2020 1 z 5

Za mě nejslabší kniha z celé série. První stránka byla super a vtipná a dál to bylo... Dlouhé a... Mě to zkrátka nebavilo. Mám rád anglický humor, mám rád vesmír, ale bohužel jsem se ve stopařově průvodci nenašel...

Možná za to může 42, ale hlavní je, že neprodám panice.

MíšaS.
24.04.2020 3 z 5

Nemohu si pomoci, ale humor těchto knih mě nějak míjí. Někdy se zasměji, ale uniká mi celková pointa. Tak uvidíme, co se z toho vyvrbí dál.
Bohužel, knihovny jsou zavřené, tak čtu vše, co najdu...

Terva
28.03.2020 4 z 5

Levá věž budovy Stopařova průvodce Galaxií
se řítila mezihvězdným prostorem rychlostí,
jaké nikdy předtím ani potom
žádná kancelářská budova
ve vesmíru nedosáhla.

Druhý příběh z celkového pentagramu příběhů odehrávající se po odstranění planety Země kvůli výstavbě intergalaktické dálnice nás zavede do dost hluboké minulosti. Až k samému okraji začátku zániku Vesmíru a tak vůbec. Restaurant na konci Vesmíru vám totiž umožní vidět samotný a totální a destrukční a …..prostě konec všeho Vesmíru. Nedumejte nad tím, užívejte si obsluhu a krásného výhledu z okna. Nový začátek vás čeká za další dva miliony let.

Citát: Alespoň pro jednou nemusíte mít strach z ranní kocoviny – prostě proto, že žádné ráno už nebude!

Musím trochu přiznat, že druhá kniha už není tak zajímavá, jak by se na první pohled, možná i druhý pohled nebo i třetí pohled, nebo i...se zdála. Pokračuje tam kde začal konec, ale cestování časem je zde velmi zajímavé, ale...ale dějově už vás to vlastně ani moc nepřekvapí. Naopak se zdá, že jste se zbláznili, nebo se zbláznily hlavní postavy příběhu a nebo se zbláznil sám Božský spisovatel. (na gramatiku nehleďte, píšu to ve spěchu, než se vrátí to tele). Tedy, ta kráva, zase někam odešla, asi se dobrovolně picnout......budou krvavé bifteky ze šťastné krávy. (myslím šťastné, ne šílené!) Možná by se dalo říci „šíleně šťastné krávy“.

Malá ochutnávka:
Díky nepravděpodobnostnímu pohonu bylo SRDCE ZE ZLATA nejrychlejší, ale také nejnepředvídatelnější lodí, jaká kdy existovala. Dokázala úplně všechno, stačilo jen vědět, jak nepravděpodobné je, že se stane to, co právě chcete.
Zafod ukradl loď v okamžiku, kdy ji měl jako prezident Galaxie slavnostně odhalit. Nevěděl přesně, proč ji ukradl, až na to, že se mu líbila.

Co mě v tomto příběhu dostalo byl výtah. Žádný páter noster, ale digitálně ovládaný zdvih, který jezdí nahoru i dolu. (Do stran se mu to zatím moc nedaří, není to páter noster) Tento výtah s umělou inteligencí dokáže i vidět do budoucnosti. Ano, aby věděl, kdy a kde stojíte a kam budete chtít odvést, aby se to nezdržovalo. Problém je v tom, že výtah má UI a VÍ, že chcete do vyššího patra, kde hrozí nebezpečí i jemu. A jemu se tam zrovna moc dvakrát nechce. Ta rozmluva o tom, že i v přízemí je hezky a zda tam opravdu nechcete, místo toho jezdit někam nahoru, kde není nic zajímavého......fajn, to se povedlo – tleskám panu Adamsovi.

Citát: ...proto se nakonec došlo k rozhodnutí rozetnout celou tuhle zamotanici a vypěstovat zvíře, které se chce dát sníst, a navíc to dovede jasně a zřetelně říct.

Tahle ilustrovaná verze má zase pár velmi povedených obrázků. Ten, který mě v tomto ponurém, smrtí protkaném, (POZOR SPOILER – Asi zabili Marvina, hajzlové!!!!! KONEC SPOILERU) příběhu velmi rozesmál, je brečící Vetřelec, stresován bezútěšnou situací na straně 86, dělá „Bůůhů! Vzlik!“Fakt, jako opravdu, je to stres. Vidět v jedné sekundě konec Vesmíru a začátek Vesmíru, to dostalo i Arthura. Bohužel se pak dostal do společnosti Golgafrinčamanů a tady se to začalo trochu hroutit. Díky této společnosti idiotů, dávám jen čtyři hvězdy. Tady se mi fantasie pana spisovatele zdála už na hranicích Vesmíru.

Citát: Udělali jste dnes ráno šest nemožných věcí? Nasaďte tomu korunu snídaní v Milliways, Restaurantu na konci Vesmíru!

Chajda69
13.02.2020 4 z 5

U prvního dílu jsem se rozhodoval mezi čtyři a pět a dal čtyři, u druhého dílu se rozhoduji mezi tři a čtyři, tak dám čtyři.

Chvíli mi přišel Restaurant na konci vesmíru skvělý, chvílemi jsem se nudil, ale tentokrát bylo těch chvil, kdy jsem se nudil, až moc. Pořád je tu ten absurdní anglický humor, pořád jsou tu bláznivé a vtipné postavy, ale hluchá místa přibývala. Třeba samotný pobyt v Restaurantu na konci vesmíru mi přišel extrémně nudný. Scény z vydavatelství Stopařova průvodce mi silně připomínaly Bulgakovovu Diaboliádu.

Dva díly mi stačily. Podíval jsem se na hodnocení zbývajících, probral je se skalními fanoušky a myslím, že už dál o nic nepřijdu. Osud Arthura Denta mi až tak na srdci neleží a když nebudu vědět, jak to s ním dopadlo, žíly mi to trhat nebude. Stejně se tak trochu obávám, že bych se onu Otázku nikdy nedozvěděl.

Tms636
21.11.2019 5 z 5

Nejlepší trilogie o čtyřech dílech v tomto i dalších vesmírech

UMIKO
07.11.2019 5 z 5

Skvělé pokračování prvního dílu a opět plné úžasného humoru.

Kacennnka
03.11.2019 4 z 5