Reštaurácia na konci vesmíru

Reštaurácia na konci vesmíru https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/91531/bmid_stoparuv-pruvodce-galaxii-restaurac-agJ-91531.jpg 4 1803 155

Druhý diel štvordielnej trilógie – tak označil pokračovanie Stopárovho sprievodcu galaxiou Douglas Adams. Humor tohoto druhu je v knihe všadeprítomný. Mimochodom – dielov je v skutočnosti päť. Po výdatnom posilnení na pokraji totálnej skazy všetkého, čo kedy vo vesmíre existovalo, sa hrdinovia chtiac-nechtiac musia znova pustiť do pátrania po mužovi, ktorý vládne svetu. Nebude to ľahké. Neprajníci im prichystali množstvo úskokov, pascí a nástrah, do ktorých vedia neomylne padnúť a ešte neomylnejšie – a nečakanejšie – z nich zasa uniknúť. Zistíme, čo bude pri svojom druhom príchode svojim učeníkom zvestovať veľký prorok Zarkon, kto v skutočnosti stojí za demoláciou Zeme, prečo je výhodné mať zviera, ktoré túži nechať sa skonzumovať, a ako sa vo vesmíre varí čaj.... celý text

Literatura světová Humor Sci-fi
Vydáno: , Slovart (SK)

The Restaurant at the End of the Universe , 1980

Phoenix16.cz
03.01.2013 4 z 5

Kdybych měla vybrat nejlepší knížku série, byla by to tahle. Tady se Adamsovi podařilo posunout humor ještě o kousek výš a některé jeho hlášky jsou prostě nezapomenutelné. Nejvíc mě asi dostala následující "Dotyčných dvacet tisíc ještěrek určitě své kůže naléhavě potřebovalo, aby měly v čem přechovávat vnitřnosti." Nikdy by mě nenapadlo, že něco tak krutého se dá napsat tak vtipně.

bersek
19.11.2012 5 z 5

Výborný inteligentni humor, ironie a satira. Super odpočinková četba.

Drakenovec
18.10.2012 5 z 5

Restaurant na konci vesmíru - Díl, který se mi zatím líbil nejvíc. Skvělý humor se spoustou hlášek. Nemůžu tomuto dílu nic vytknout. Na závěr mého komentáře bych jenom ve zkratce napsal pár mých oblíbených pasáží:

"Nechce se mu jet nahoru," odpověděl prostě Marvin. "Asi se bojí."
"Bojí?" opakoval Zafod nevěřícně. "Čeho? Snad ne výšek? Výtah, který se bojí výšek?"

"Naposledy jsem si s někým aspoň trochu popovídal před čtyřiceti miliony lety," pokračoval Marvin.
Další odmlka.
(Trilian)"Ale co..."
(Marvin)"S automatem na espreso."

Wrent
05.09.2012 4 z 5

Neubráním se hodnocení, že první kniha byla lepší, ale některé hlášky, konstelace a momenty jsou úžasné, koncept restaurantu je tak úžasně divný a Adamsovský, že se v podstatě nemůžu dočkat, s čím přijde dál - i kvůli zvláštnímu vyvrcholení knihy, u kterého opravdu netuším, jak z něj vybruslí. A chudák Marvin...

Issiriana
29.08.2012

Fantastický humor, přímo dělaný na míru mně! :-)

Leprikon
17.07.2012 3 z 5

Možná jsem nebyla na druhý díl zábavné trilogie v pěti dílech nejlépe naladěná a proto mi přijde o něco horší než jednička. Ale jen malinko, i tak je tam furt dost pasáží, u kterých jsem se pořádně zasmála. A závěr, když se vrátí Arthur s Fordem, na zemi, a zjistí, kdo jsou našimi předky, mi v podstatě nepřijde až tak nereálný :))

kniholka
08.12.2011 5 z 5

Pokračování té skvělé legrace z prvního dílu.

R´Hell
26.06.2011 5 z 5

"Aha," poznamenal Arthur bystře,"chcete říci, že jsme cestovali v čase a nikoliv v prostoru."
"Poslouchej, ty nedovyvinutej lidoope,"obořil se na něj Zafod."Běž a vyšplhej se někam na strom, buď tak hodnej."
"Ne ne," vykládal číšník Zafodovi, "váš opičák pochopil správně, pane."

Stopařův průvodce je nejpravděpodobněji nejzábavnější kniha v celé Galaxii a dál. Vzhledem k tomu, že tato věta naprosto vystihuje můj postoj a názor, komentář bych tímto ukončila, ale ještě na úplný závěr bych ráda pochválila překlad (až na těch pár překlepů) a vynadala nakladatelství Argo, které tuto sérii rozdělili na pět kousků a nestydatě tahají ze čtenářů, kteří touží po dobré četbě, peníze. Vsadím se, že mamutí nakladatelství na Malém medvědu si svých příznivců váží více. Už proto, že na obalu jejich nejlepší knihy mají velký uklidňující nápis NEPROPADEJTE PANICE.

valda
07.05.2011 5 z 5

Tentokrát se hrdinové předchozího dílu v kosmické lodi s nepravděpodobnostním pohonem Srdce ze zlata dostanou např. do Restaurace na konci vesmíru, ve které můžete při večeři sledovat z okna zánik i vznik celého vesmíru, setkají se s nejhlučnější kapelou všech galaxií, nebo navštíví Vládce vesmíru, a nakonec se náhodou ocitnou v "záchranné" lodi jedné planety. které hrozil zánik, plné administrativních pracovníků, ekonomických poradců atd...
Kniha je psaná ve stejném stylu jako předchozí. Možná ještě trochu méně kompaktní, jakoby fejetonistická. Opět nechybí pořádná dávka holismu, spousta absurdních situací a taky skvělých dialogů, ze kterých je lehce cítit rozhlasový původ Stopaře.

gogo
24.04.2011 5 z 5

Druhý díl je možná místy ještě lepší, nežli první. V některých pasážích a je možná takový natahovanější, ale za velice vtipné mnohé části dám 5*

Jusa
21.02.2011 4 z 5

No paráda. čím dál tím lépe.:-) Doufám, že mě další díly příliš nezklamou..

Kormorán
29.01.2011 5 z 5

Nejlepší díl Stopařské série.Nesmrtelná zábava,kterou můžu číst kolikrát chci a nikdy neomrzí.

Fiona
30.11.-0001 5 z 5

To navážení do anglických gramatických časů (aneb mohlo by být i hůř) se mi strašně líbilo a samozřejmě nejen to. Mohu jen doporučit.

swamp
30.11.-0001 5 z 5

Neméně výborné pokračování šílených dobrodružství z vesmíru..

Jíťa
30.11.-0001 5 z 5

Tenhle díl se mi asi líbil nejvíc, plný ironie a narážek na všechno možné, autorovi není nic svaté. Zábavné čtení.