Reštaurácia na konci vesmíru

Reštaurácia na konci vesmíru https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/91531/bmid_stoparuv-pruvodce-galaxii-restaurac-agJ-91531.jpg 4 1803 1803

Druhý diel štvordielnej trilógie – tak označil pokračovanie Stopárovho sprievodcu galaxiou Douglas Adams. Humor tohoto druhu je v knihe všadeprítomný. Mimochodom – dielov je v skutočnosti päť. Po výdatnom posilnení na pokraji totálnej skazy všetkého, čo kedy vo vesmíre existovalo, sa hrdinovia chtiac-nechtiac musia znova pustiť do pátrania po mužovi, ktorý vládne svetu. Nebude to ľahké. Neprajníci im prichystali množstvo úskokov, pascí a nástrah, do ktorých vedia neomylne padnúť a ešte neomylnejšie – a nečakanejšie – z nich zasa uniknúť. Zistíme, čo bude pri svojom druhom príchode svojim učeníkom zvestovať veľký prorok Zarkon, kto v skutočnosti stojí za demoláciou Zeme, prečo je výhodné mať zviera, ktoré túži nechať sa skonzumovať, a ako sa vo vesmíre varí čaj.... celý text

Literatura světová Humor Sci-fi
Vydáno: , Slovart (SK)

The Restaurant at the End of the Universe , 1980

Mayaku
24.02.2017 4 z 5

Z mého pohledu o něco slabší než první díl, zejména po stránce humorné, ale rozhodně mě Restaurant na konci vesmíru neodradil od pokračování v sérii.

"Stopařův průvodce Galaxií tuto změť akademických abstrakcí velkoryse přeskakuje - poznamenává pouze, že termín budoucí perfektum byl zrušen, protože se přišlo na to, že nic takového jako perfektní budoucnost neexistuje."

Pomejanci
27.01.2017 2 z 5

U prvního dílu jsem se parádně bavila. Tady jsem se přestala bavit po první stránce a celou knížku jsem byla absolutně ztracená! Až v poslední kapitole mi to začalo dávat trochu smysl, jinak vůbec netuším, o čem to celé bylo. Bylo to celé zmatené.

DnyNK
17.01.2017 5 z 5

Za mna oproti jednotke omnoho lepšia zaujímavejšia a napínavá jazda!

Lifa
10.11.2016 3 z 5

trochu nudnější a komplikovanější oproti prvnímu dílu.

BLeeCraleek
09.09.2016 3 z 5

Dobrá kniha, ale nedosahuje kvalit knihy první... v některých pasážích jsem se nudila. To zároveň platí i u dalších knih série. A podle mě je to co další kniha tak trochu "horší".

carcassonna
15.07.2016 5 z 5

"Hlavný problém-presnejšie jeden z hlavných problémov, lebo ich je viac-, jeden z hlavných problémov vlády nad ľuďmi spočíva v tom, koho na to môžete získať, či skôr, kto dokáže presvedčiť ľudí,aby ho získali a nechali si od neho vládnuť.
Aby sme to zhrnuli: Je známym faktom, že tí čo najviac chcú vládnuť ľuďom, sa na to práve z tohto dôvodu hodia najmenej.Aby sme zhrnuli zhrnutie: Ktokoľvek, kto je schopný nechať sa zvoliť, by tento post nemal v žiadnom prípade zastávať. Aby sme zhrnuli zhrnutie zhrnutia: S ľuďmi sú problémy!"

Arthur a Trillian mali na tvári výraz zajaca, ktorý v noci na ceste dospeje k presvedčeniu, že blížiacim sa reflektorom auta sa dá najlepšie čeliť tak, že ich pohľad opätuje.

"Vy ste vyhlásili vojnu susednému kontinentu?!"
"Presne tak!Totálnu vojnu! Vojnu, ktorá navždy ukončí všetky vojny!"
"Ale veď tam ešte nikto nežije!"
"To viem,ale raz tam niekto bude žiť.Nechali sme im otvorené ultimátum."

Claudius
09.05.2016 3 z 5

Výrazně slabší než první díl. Přijde mi, že autorovi došly nové nápady. Přestože děj je pestrý a ubíhá velmi rychle, přišel mi spíše zmatený než rozmanitý. Pořád se jedná o legendu a určitě si přečtu další díly, ale po nadšení nad prvním dílem jsem asi čekal něco víc.

Knihomolkaa
23.04.2016 5 z 5

Já jsem se do této série prostě naprosto zamilovala. Nemůžu se dočkat pondělí, až si skočím do knihovny pro zbývající díly. Kniha mě okouzluje stále více a více. Miluji autorův humor. A líbí se mi, že v knize se člověk něčemu zasměje a potom si uvědomí, že je to stejná absurdita jako se vlastně skutečně děje. Je to úžasná kniha nejen k zasmání, ale sem tam i k zamyšlení. Tedy alespoň na mě tak působí :))

Romanka89
22.04.2016 5 z 5

Opět pecka!

"Mnohé rasy věří že vesmír byl stvořen nějakým bohem. Jen Džatravartidové z Vitlvodlu VIi věří, že vesmír vysmrkla z nosu bytost zvaná Velký Zelený Křečopažout. Džatravartidové, kteří žijí v neustálém strachu, že jednou nastane to, co nazývají příchodem Velkého bílého kapesníku, jsou malí modří tvorové s více než padesáti rukama. Díky tomu jsou jedineční, protože jsou jediná rasa v historii, která vynalezla dřív deodorant, než kolo."

lushi
28.02.2016 4 z 5

První polovina druhého dílu mě bohužel moc nebavila, naštěstí jsou knihy tak úžasně čtivé, že jsem se prokousala dál a druhá polovina byla skvělá - navíc s ohromně napínavým vyvrcholením.

DennisMoore
07.02.2016 5 z 5

Další bláznivá výprava za hranice vesmíru i zdravého rozumu, během níž se člověk musí zamyslet i nad tím, že jestli jsme se vážně vyvinuli z kadeřníků, opice z nás teď nejspíš mají ukrutnou srandu. A opět musím pochválit také ilustrace Dana Černého. Doufám, že stačí nakreslit ještě další díly, než se dočista zblázní a fix a papír mu seberou.

serpent6
03.01.2016 5 z 5

Předčil má očekávání v tom ohledu, že jsem předpokládal úbytek zábavnosti oproti prvnímu dílu. Ó, jak jsem se jen mýlil! Pravda, dusivých a zajíkavých záchvatů smíchů bylo o něco méně, ale člověk se přece nemusí zrovna válet smíchy pod stolem, aby se bavil, nebo ne? Od té doby, co jsem knihu dočetl, marně sháním vstupné na jakýkoliv dostupný Konec světa. Jsem si jistý, že takové drama by mohlo vzbudit na naší divadelní scéně značný ohlas, alespoň dokud by jej kritici nerozervali na kusy.

swamp
29.12.2015 5 z 5

Druhý díl je neméně výborné pokračování šílených dobrodružství z vesmíru..

Dinosaur
16.11.2015 5 z 5

(10/10) Opět zábavné a vtipné. Líbí se mi ten nápad s restaurací na konci vesmíru, kdyby to bylo možné, s návštěvou bych neváhal :)

Terva
14.11.2015 4 z 5

Tady se to trochu na konci Vesmíru zvrtlo a dialog již není, to co býval. Možná by se dalo i napsati, že chvilkama je to nepřehledné a lehce chaotické. I tak, ale je to kultovní dílo a když čitatel chce, tak se prostě baví. A já se bavil, smál, cestoval a perfektně jsem se najedl. Dal jsem si masitého čtyřnožce z hovězího rodu s velkýma vodnatýma očima, s malými rohy a vývarem.

Covenant
21.09.2015 3 z 5

Dialogy byly vynikající. Ať už šlo o výtah, jenž se bál jet nahoru, nebo o neporazitelného obra, stojícího proti Marvinovi, anebo ujetý Golganfrinčamany. Dokonce se domnívám, že pánové Doug Naylor a Rob Grant v knihách stopařova průvodce nalezli spoustu námětů. Např. takový robot, který se stará o cestující v kosmické lodi, kteří sice nejsou mrtví, ale hibernovaní - celý Kryton. Výtah, který dokáže dokonce předvídat i budoucnost a stále otravně nabízí cestu dolů, mi zase, i když vzdáleně, připomněl Listerův toustovač. Marvin vs. vylepšený armádní robot = Kryton vs. Nová verze, věřící v křemíkové nebe....no nic, třeba v tom vidím víc, než je. V každém případě, k dialogům nemám naprosto žádné výhrady, ale ty přesuny a naroubované nudné popisné pasáže...no prostě na jednu stranu super a na druhou, jsem měl problém tak tenkou knížečku vůbec dočíst

R.E.M.
13.09.2015 4 z 5

I druhý díl je velmi zábavný, mile absurdní a nekonečně nepravděpodobný. Skvělé čtení. Ale, jak už to u pokračování bývá, to největší okouzlení a překvapení z námětu se lehoulince rozptýlilo. 4,49 hvězdičky.

Maica
29.07.2015 3 z 5

Já nevím... Jednak mě styl vyprávění strašně irituje, jednak ale strašně baví. A děj je tak nesmyslně zábavný, že se nestačím divit. Takže lehce proti svojí vůli si asi přečtu i tu trojku, co mi leží na nočním stolku. :)

elutep
29.07.2015 2 z 5

Ať si má knížka dál svoje fanoušky, co se přidají k oné komunitě. Mě si bohužel nezískala. V prvním díle jsem se párkrát i zasmála, ve druhé už se tak nestalo (tedy pokud to vůbec bylo záměrem). Jen posledních pár stránek mě oslovilo.

farbi
26.07.2015 3 z 5

Nečakane ma to celkom bavilo. Možno tým, že sa mi nedarilo prečítať to naraz, ale po kapitolách s prestávkami. Takto tam bolo stále niečo nové a zaujímavé. Aj keď absurdít tam bolo stále dosť. Žáner síce nieje moja šálka kávy, ale priznávam, že by som rada vedela, ako celá táto patlanina dopadne. Takže určite si prečítam aj ďalší diel.