Spalovač mrtvol

Spalovač mrtvol https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/346644/bmid_spalovac-mrtvol-xH2-346644.jpg 4 4548 571

Slavný příběh o spalovači mrtvol, podivínském Karlu Kopfrkinglovi, je podobenstvím o patologickém vývoji malého člověka k přijetí zla. Filmové zpracování z roku 1968 patří ke zlatému fondu české kinematografie.

hladko
24.01.2011 4 z 5

Po přečtení se ve mě probudila opětovná touha projít se chrámem smrti po boku filmového pana Kopfrkingla, jehož vytříbené chování a kultivovaný projev ve své extrémnosti hraničí s projevem chorobně úlisným, vše tak dokonale ztvárněné mistrem svého oboru, panem Hrušinským. Jednak bych se chtěl potolikáté znovu kochat oním hereckým koncertem, druhak bych chtěl pozorovat to, co mě u filmu nikdy nenapadlo a nejsem si nyní jistý, zda je to z něj patrné, totiž že knižní pan Kopfrkingl je sice výrazově přehnaně kultivovaný člověk s podivínsky vášnivým přístupem ke svému povolání, jež spolu se svou rodinou staví nade vše, ale jeho charakter není ve své podstatě pokřiven, tedy až do chvíle, než je konfrontován, obeznámem a nakažen nacistickým smýšlením.
V každém případě jako čtenář jsem byl uchvácen Kopfrkinglovou životní filozofií, kdy veškerou svou pravdu nejdříve konfrontuje se smrtí, po té nechá odležet 75 minut v žárovišti a následně prožene komínem chrámu smrti, aby se nepodstatné mohlo nasypat do urny a to podstatné aby mohlo splynout s pravdivým nekonečnem. Kniha je ve zkratce knihou výbornou.

Infantility
15.01.2011 5 z 5

Film i kniha - naprosto geniální. Charismatický Hrušínský a dokonale vykreslený obraz "Oprátka pro Nebeskou" jak písemně, tak vizuálně.

Arlique
02.01.2011 3 z 5

Další případ, kdy je film lepší než jeho předloha. Hlavně díky Rudolfu Hrušínskému

ranní ptáče
30.11.-0001 4 z 5

Opravdu výborná kniha, autor si s jazykem pohrál. To, co ale dělá z filmu mistrovské dílo je právě jeho konec, odlišný od toho knižního.
Ač je kniha vynikající, film je právě svým závěrem o chloupek lepší.

Jeanette
30.11.-0001 4 z 5

Ačkoliv pan Kopfrkingl je na mě asi trochu moc psychopatický, kniha je hezky umělecky zpracovaná a má hezký námět. Líbily se mi tady monologické pasáže zabývající se úvahami nad životem a smrtí.

Elifuck
30.11.-0001 5 z 5

Skvělá kniha s krásně morbidním panem Kopfrkinglem, černým humorem a několika nadoblačnými přívlastky. Každopádně i tak mám mnohem radši filmové zpracování, které se může pochlubit skvělou atmosférou a výkonem pana Hrušínského.

Hellboy
30.11.-0001 5 z 5

Výborná knížka, která má poněkud jinou atmosféru a lehce jiný konec, než filmové zpracování.

HarryHaller
30.11.-0001 3 z 5

Po formální stránce je geniální udržet vyprávění pouze za pomoci monologu a neustálým opakováním některých jeho subjektů značit běh času, ale po příběhové stránce nezaujalo. Asi je třeba v brzké době druhé čtení.

jabazzy
30.11.-0001

Před mnoha lety jsem zcela náhodně narazila na autora Fukse v oddělení F, půjčila si pár jeho knih, poté jsem viděla i film Spalovač mrtvol... Hudba z filmu mi stále zní v uších, dokážu si vybavit filmové postavy i detaily...máme kočku, které říkáme Čarokrásná... Škoda, že to Ladislavovi Fuksovi nemůžu sama říct... Je to geniální... Děkuju.

joehot
30.11.-0001 5 z 5

Dočetl jsem minulý týden. Pan Koprfkingl automaticky poskočil na první místo v mém imaginárním žebříčku nejslizštějších postav. Hned jsem si musel koupit Pana Theodora Mundstocka. Tak moc se mi to líbilo. (Je hrůza nepsat souvětí.)

hanca
30.11.-0001 5 z 5

Knížka i film skvělí, jen bych doporučovala před filmem přečíst knížku, v niž jsou lépe vyobrazeny myšlenkové pochody hlavního hrdiny.