Spalovač mrtvol

Spalovač mrtvol https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/346644/bmid_spalovac-mrtvol-xH2-346644.jpg 4 4563 4563

Slavný příběh o spalovači mrtvol, podivínském Karlu Kopfrkinglovi, je podobenstvím o patologickém vývoji malého člověka k přijetí zla. Filmové zpracování z roku 1968 patří ke zlatému fondu české kinematografie.

hedus
01.11.2013

Pro někoho složitá pro jiného zbytečně zdlouhavá...... no já sama jsem z ní měla dost mrazivo po těle. Ale určitě si ji po nějakém čase znovu přečtu. Za mě tedy pět hvězd

BellC
31.10.2013 5 z 5

(SPOILER) Úžasně vykreslený charakter, jakoby nic popravení vlastní ženy mě dostalo. Za mě rozhodně pět hvězd.

koMaty
30.10.2013 5 z 5

nechutný, zato čtivě napsaný.. co s člověkem udělá režim, okolí a členství v NSDAP.. zprvu člověk milující rodinu nadevše, posléze vrah.. ale už od začátku byl pošahanej svojí prací, že člověk vzešel z prachu a má se co nejrychleji v prach zase přeměnit apod., co od takovýho člověka taky čekat.. a jak uvažoval a valil to do své rodiny a přátel.. i ta oslovení typu nebeská, nadoblačká, růžolící dívka v černých šatech.. fuj, pořád to mám před očima.. i když jsem knihu četla, pořád jsem si vybavovala to skvělé filmové zpracování, z kterýho se mi taky dělá zle..

e-lišáček
03.10.2013 5 z 5

Stačí jen: "Což abych tě, drahá, oběsil?"

newtory
16.09.2013 5 z 5

Mrazivo presvedčivé. Kniha a Film súperia na remízu. Jedna z kníh, ktorá dokazuje, že o Holokauste jednoducho nie je možné povedať posledné slovo, vždy tu zostane čosi nedopovedané, ale o to naliehavejšie. Komu je pán Kopfrkingl odporný tomu sa protiví radový človek, pretože pán Kopfrkingl, to je konfekčná veľkosť. Je to človek ktorému "padne" akýkoľvek "izmus".
To je to, čo nás desí pri pohľade do zrkadla.

Paganfairy
08.09.2013 3 z 5

Více než kniha mě bavil film. Kniha sama o sobě mi přišla spíše nudná a táhlá, a až po zhlédnutí filmu jsem si uvědomila různé podtexty a pohledy na dění a až po tom zhlédnutí mi také došla ponurost a děsivost díla. Nicméně doporučuji přečíst, myslím si, že to patří ke vzdělání.

čuřil
26.08.2013 3 z 5

Musím se přiznat, že jsem spíše zklamaný z této knížky. Začátek je pro mě zdlouhavý až bych řekl nudný. Později se to přeci jen rozpohybuje. Až nakonec kdy pan Kopfrkingl zavraždí své blízké a omilostňuje se tím, že se jim snažil především pomoci, stojí zato přečtení. Zkusím se podívat na pana Hrušinského, který je prý ve filmu výborný a uvidíme. Ale bohužel knížka mě neuchvátila. Takže ode mě pouze za tři.

Askarinka
20.08.2013 5 z 5

Výborná knížka, bez jejího zfilmování by to nebylo ono...Spalovač mrtvol a Rudolf Hrušínský pro mě navždy synonymum...

karinga
29.07.2013 5 z 5

Vždycky, když to čtu, slyším hlas Rudolfa Hrušínského.„Nikdo nebude trpět, spasím je všecky. Všecky je spasím! Celý svět…“

Lenulinka
25.07.2013 5 z 5

byla to povinna cetba, ale vubec mi to nevadilo-tenhle styl mi celkem sedi. jen jsem mela z pana Kopfrkingla fakt hnusny pocit. po precteni knizky jsem shledla i film a pan Hrusinsky ho zahral tak verohodne, ze nejaky cas jsem nemela rada ani jeho :D knihu jednozance doporucuji :-)

MildeZ
24.07.2013 5 z 5

Nelze, než doporučti k přečtení! Kniha, která se vyznačuje ponurou atmosférou a čte se zcela sama.

Belatris
22.07.2013 5 z 5

Ačkoliv mám velmi ráda Herzův film, knihu v mých očích nepřekonal. Výtečná práce s opakováním a variováním motivů mi přijde až hudební. Skvěle vystavěná postava pana Kopfrkingla mě fascinovala v každé fázi růstu zla a pokřivenosti. Překvapilo mě, jak mistrně dokázal Fuks zacházet s dialogy i monology jednotlivých postav. Jednoznačně literární zjevení na poli české literatury. Zkoušela od Fukse ještě Obraz Martina Blaskowitze, ale ten už mi nepřijde tak fascinující.

Cmelina92
19.07.2013 2 z 5

Knihu jsem přečetla jen kvůli povinné četbě k maturitě. Nelituji toho, ale ani tak se kniha nezařadila mezi knihy které jsem četla ráda.

Ječmínek
08.07.2013 4 z 5

Nejlepší horor, co jsem kdy četl. Slušný a rozvážný pan Kopfrkingl, jeho nebeská žena, čarokrásná dcera a milý syn.

Manifest blech
03.07.2013 2 z 5

Nepřečetla jsem ho na jedno nadechnutí, ale o to víc mi dala, když jsem pochopila, oč v knížce jde.

Lady Dracula
18.06.2013 5 z 5

Většinou je chyba,když vidíte prvně film a pak až čtete knihu. Tady se to tak naštěstí nestalo,jelikož až na pár opravdu malých drobností je film totožný s knihou. Obojí mě velmi uchvátilo svojí přímostí, kdy je možno vidět, jak z laskavého, sice trochu podivínského člověka, se zálibou ve smrti a Tibetu,se stává člověk ovlivňován dávným přítelem a vírou v německý národ, vrahem a psychicky narušeným člověkem. Možná vám ta kniha až ji budete číst, bude připadat divná, ale vězte, že opravdu stojí za to a že vás donutí, zamyslet se nad tím vším...

Thanyss
18.06.2013 3 z 5

Z knížky mám dost rozporuplné pocity. Použitý styl vyprávění mi moc nesedl, dle mého názoru je v některých místech děj zbytečně rozbředlý. Na druhou stranu šílenství pana Kopfrkingla, který začne vraždit svou rodinu a přitom si to ještě dokáže ospravedlnit tak, že jim vlastně pomohl, to opravdu nahání hrůzu...

tatruszka
17.06.2013 2 z 5

Já si nemůžu pomoci, ale příběh mě vůbec nezaujal, vadil mi autorův styl psaní. Knihu jsem ani nebyla schopná dočíst celou.

Ra-Amon
10.06.2013 2 z 5

Po přečtení této knihy mám trošku rozpolcené pocity. Na kladné straně zajímavý příběh z jednoho nejtemnějších období české země. Pohled na to jak strašná doba to byla nejen na světových bojištích. Co se týče záporného názoru,tam bych viděl,že prvních 90 stran bylo tak nějak odněkud nikam a trošku se člověk nudil,rovněž konec nemusel být tak useknutý. Ale jsem rád,že jsem si knihu přečetl a nutno podotknout,ještě že v této době nežijeme,byť toho násilí a bezcitnosti je kolem nás stále dost. Určitě bych tuto knihu nedával do povinné školní četby, v době školní docházky by mi ta kniha toho moc neřekla.

Rup
10.06.2013

To neustálé opakování - to je IDEOLOGIE. Sem to patří víc, než kamkoli jinam.