Sophiina voľba

Sophiina voľba https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/135629/bmid_sophiina-volba-135629.jpg 4 3187 500

V románe Sophiina voľba Styron originálnym spôsobom spracúva problematiku druhej svetovej vojny, nacistických vyhladzovacích táborov i "zlaté roky" v povojnovej Amerike. Začínajúci spisovateľ Stingo, dvadsaťdvaročný neskúsený Južan, nás zavedie do New Yorku roku 1947. V nájomnom dome v Brooklyne sa spriatelí s Nathanom, temperamentným židovským intelektuálom, a Sophiou, krásnou a krehkou poľskou katolíčkou. Stingo je svedkom ich vášnivého a deštruktívneho vzťahu a neraz musí otrasenej Sophii robiť dôverníka. Sophia pred ním postupne odkrýva svoju minulosť z predvojnového Poľska, koncentračného tábora a napokon aj svoje najväčšie tajomstvo – drastickú voľbu, ktorá ju navždy poznačila. ... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Ikar (SK)

Sophie's Choice , 1979

Jejda
02.06.2015 5 z 5

Krásná kniha. Film taky nebyl špatný, ale oproti knize mě trochu zklamal.

klara2898
29.05.2015 5 z 5

Jedna z nejdůležitějších knih v mém životě.Dostala se mi do ruky ještě za totality,první vydání,které u nás vyšlo a které mi maminka knihovnice půjčila až po chvíli přemlouvání s tím,že bych si to měla asi přečíst až budu o něco starší...Přečetla jsem to v šestnácti a pak i později. Mnohokrát jsem si na knihu vzpomněla,na hrůzu Sophiiny volby.Nenapadá mě otřesnější nutnost volby..

magickajana
26.05.2015

Kniha, která zůstane v mém srdci nadlouho. A pokud ne a začnu si uvědomovat, že se mi pomalu z paměti vytrácí, přečtu si ji znova...Pravdou je, že začátek může být pro někoho trochu nudný a nezáživný, ale kdo vydrží až do vstupu Sophie na scénu, bude odměněn neuvěřitelným příběhem odehrávajícím se na dvou "frontách". Ať už je to Sophiin příběh od dětství po osvobození z koncentračního tábora, její ulhaná povaha, pomocí níž se schovává za svá životní rozhodnutí, za své volby nebo její chorobný vztah s Nathanem, každá část příběhu má své místo a tvoří opravdu nezapomenutelné dílo. Kdo vydrží těch zdánlivě nekonečných 700 stran, vyhraje. Nedoporučuji zkrácenou verzi, postrádá totiž momenty, které možná nejsou významné dějově, ale kompozičně ano, díky i těm nejměnším detailům kniha drží pohromadě a nepůsobí jako poslepené střípky rozbitého zrcadla.

Janule164
24.05.2015 5 z 5

Jedna z mála knih, které mě donutily číst pořád, přemýšlet o příběhu, zapomínat na jídlo a spánek. Přestože je vlastně tak hrůzná....

ela111111111
11.05.2015 4 z 5

Ze začátku mi kniha přišla celkem nudná, ale jak jsem se pročetla k Sophii a jejímu příběhu, naprosto si mě získala...

Daniel.95
08.04.2015 5 z 5

Popravdě, než sem začal čist neměl jsem od knihy skoro žádná očekávání, ale hned po prvních pár stránkách sem si oblíbil postavu Stinga. Moc se mi líbil styl psaní a i postupné odkrývání Sophiina života a její volby a zla páchaného nacisty. Pro mě jedna z nejsilnějších a nejlepších knih co jsem četl.

verca_ka
21.03.2015 5 z 5

Pro mě román všech románů. Celých 700 kvalitně popsaných stránek, které jsem s požitkem hltavě konzumovala, plných lásky i nenávisti, lží a následně vyjevených šokujících pravd, frustrace i radosti, sexuálních zklamání i bujarých kopulací, a to vše ve stínu Sophiiny osobní zdrcující zpovědi. Sophiin a Nathanův závěr se dal ke konci již předvídat, ale jinak to dopadnout nemohlo.
Tohle všechno a mnohem mnohem víc vás nechá Styron společně se Stingem prožívat. Emotivní, krásné, depresivní, pravdivé.

Martinka15
11.03.2015 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Než jsem kniha začala číst, myslela jsem si, že to bude "jen" vyprávění Sophie o hrůzách, které v Osvětimi zažila. Překvapivě jsem zjistila, že kniha je vyprávěna samotným Williamem Styronem (Stingo) a kniha je tak trochu i jeho autobiografií. Kromě samotné Osvětimi se autor zabývá otázkami puritánství, rasismu a mnoho dalšího. Za mě dokonalá kniha, která ve mně zanechala hlubokou stopu.

Ropušák
08.03.2015 4 z 5

Další kniha, kterou by měl do rukou vzít každý. Mě k tomu donutila maturita a jsem za to rád. Knížka je sice trochu složitější, ale každý si v ní najde, co mu vyhovuje. Mě více zaujalo vyprávění Sophie.

mekotatko
27.02.2015 4 z 5

Sophiina volba na mě zvláštním způsobem zapůsobila. Jelikož jsem si ze školy pamatovala podstatu příběhu, už od začátku jsem čekala, kdy dojde k té osudné volbě. A ono nic. A dlouho nic. Namísto toho jsem četla příběh o Stingovi ztraceném v New Yorku. Přiznávám, že jsem byla otrávená a chtěla to vzdát. Když se začaly v příběhu objevovat střípky z Osvětimi, vydržela jsem a příběh o Stingovi mě dokonce začal bavit. Nakonec jsem pochopila, že ta první úmorná pasáž tam přeci jen tak nějak patří, pro dokreslení celého příběhu. Moc pěkná kniha!

Vé-Vé
22.02.2015 2 z 5

Vypravěčovo tlachání mě tak dráždilo, že jednoduše nechápu, kde se vzala posedlost touhle knihou. Dočetla jsem to jenom se zapřením a to jsem knihu začala číst naprosto dobrovolně.

Langosh
20.02.2015 4 z 5

To jsem jediný, komu v té knize vadí pořád omílání sexu? Není tam těch řečí kolem sexu až moc?

Kdyby byla kniha jen o Sophii, jejím osudu a životě před Osvětimí, v Osvětimi a po ní (vztah s Nathanem), tak bych dal 5 hvězdiček. Kniha se četla velmi dobře, četl jsem jí elektronicky v počítači, a hlavně pasáže z Osvětimi byly velmi zajímavé a poutavé a člověk si tak mohl představit, jaké to tehdy za války v okupovaných zemí vypadalo.

Co mě ale štvalo, bylo neustálé omílání toho, jak je Stingo nadrženej panic a že by o to chtěl konečně přijít. Podle mě to do takovéhle knihy prostě nepatří, o sexu se v ní mluvilo až moc, nemyslíte? V jednu chvíli autor vypráví o tom, co prodělávala Sophie v koncentračním táboře a chvilku na to přijde Stingo a jeho neúspěšné dobývání Leslie. Vrchol pak přišel ke konci, jak Sophie vyprávěla o své volbě a hned na to se se Stingem divoce pomilovali. Prostě mi to tam nesedělo, sex a nacisti s koncentračními tábory, to mi k sobě nesedělo. I když to byly dobré pasáže, jak chudák Stingo nedobyl Leslii ani tu druhou, ale knihu jsem četl hlavně kvůli Sophii a Osvětimi.

Ale bavil jsem se a knihu jsem dočetl, i když začátek byl velmi pomalý. Ale 4 hvězdičky si kniha zaslouží. Méně sexu a sexuálních narážek, tak jich mohlo být 5. Nejsem puritán, proti sexu nic nemám, ale k tomu námětu (nacismus a koncentrační tábory) mi prostě tolik sexu přijde až přehnané a netaktní.

Styron měl napsat dvě knihy, jednu o Stingovi a druhou o Sophii, to zplácal všechno dohromady a vypadá to hodně blbě, až netaktně vůči všem těm obětem. Nejdřív plky o tom, jak by Stingo souložil a pak o Sophii a táboře. Nejde, nejde mi to k sobě.

Petruse21
20.02.2015 5 z 5

Čteno k maturitě. Složitější knížka, ale jakmile do toho proniknete, tak to stojí za to. Doporučuju.

zuzulique
19.02.2015 5 z 5

Som rada, že som sa k tejto knihe dostala až "ako dospelá," nakoľko nepochybujem o tom, že ako násťročná by som ju so znechutením odložila. Zrejme by som aj zdieľala nechuť voči Stingovi ako veľa hodnotiacich, no z môjho súčasného pohľadu som k nemu chovala skôr pocity súcitu a pochopenia. Postava Sophie je určite jedna z najvýraznejších postáv v literatúre, ťažko uchopiteľná, s pohnutým osudom, realistická a na druhej strane trochu efemérna bytosť (v očiach Stinga nepochybne), ktorej konanie je nepredvídateľné.
Styronova SV je nenadarmo masterpiece medzi románmi s podobnou tématikou.

barahousko
18.02.2015

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Obraz světa koncentračních táborů a jak silná může být mateřská láska. Kniha mne dohnala k slzám.

A mimochodem, s filmem se nedá srovnávat....Příklad toho, že kniha je vždy lepší.

Elleniel
10.02.2015 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Ukazuje nezvratitelnost, neopravitelnost duší, poznamenaných zlem druhé světové války. Velmi silné.

ehoos
31.01.2015 5 z 5

Výborná kniha. Číst ji byl zážitek, i když mě trochu zklamalo, jak málo prostoru dal autor Sofii jako takové. Doufala jsem, že uvidím hlouběji do duše osudem zkoušené Sofie a trochu mě zamrzelo, že se tak nestalo. Nicméně jako kniha o spisovateli, který se setkal se zvláštní ženou se spoustou tajemství, to bylo prostě perfektní. Upřímné, hluboké a citlivé čtení.

wiix
20.01.2015 5 z 5

Absolútne psychologické šialenstvo, od ktorého som sa nemohla odtrhnúť a o ktorom som premýšľala ešte dlhé voľné chvíle. Príbeh prevyšuje nad štýlom, preto vás to isto zaujme!

KateBeckett
19.01.2015 5 z 5

Když se mi o této knize zmínila učitelka a poté jsem viděla jak je ta kniha tlustá, říkala jsem si ,,Tak to nedám" .. ale jakmile jsem se začetla zamilovala jsem si Stinga i Sophii. Příběh se mi velice líbil.

Vesnaaa
14.01.2015 4 z 5

Z počátku jsem se nemohla prokousat k dějové lince. Chvílemi jsem knihu odložila a vzala ji do ruky zase až po několika dnech. Trápilo mně to, protože jsem na knihu čekala měsíce, až na mne přijde řada v knihovně. Ovšem po dostání se k hlavnímu ději jsem od knihy nemohla odtrhnout oči. Styronův způsob psaní se mi vryl pod kůži a já bez dechu hltala každou další větu. Námět knihy je neotřelý a skvěle zpracovaný. Nedávám plný počet jen za počáteční neporozumění si s náročnou formou psaní.