Sophiina voľba

Sophiina voľba https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/135629/bmid_sophiina-volba-135629.jpg 4 3187 500

V románe Sophiina voľba Styron originálnym spôsobom spracúva problematiku druhej svetovej vojny, nacistických vyhladzovacích táborov i "zlaté roky" v povojnovej Amerike. Začínajúci spisovateľ Stingo, dvadsaťdvaročný neskúsený Južan, nás zavedie do New Yorku roku 1947. V nájomnom dome v Brooklyne sa spriatelí s Nathanom, temperamentným židovským intelektuálom, a Sophiou, krásnou a krehkou poľskou katolíčkou. Stingo je svedkom ich vášnivého a deštruktívneho vzťahu a neraz musí otrasenej Sophii robiť dôverníka. Sophia pred ním postupne odkrýva svoju minulosť z predvojnového Poľska, koncentračného tábora a napokon aj svoje najväčšie tajomstvo – drastickú voľbu, ktorá ju navždy poznačila. ... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Ikar (SK)

Sophie's Choice , 1979

Petratra
08.01.2016 5 z 5

Mám ráda tu knihu ale i film. Většinou nikdy nechci vidět film dřív než čtu knihu. Často mě film zklame. V tomto případě ale nezklamal ani film a to se povede málokdy. Podobně hodnotím Vzpomínky na Afriku a Gejšu, i u nich jsem měla dobrý pocit ze čtení i z filmu.

JezinkaJ
08.01.2016 5 z 5

Přečetla jsem tenhle román už před mnoha lety. Zakousl se do mě a nejspíš nikdy nepustí. Silný, až surový a syrový příběh.

Knihu jsem přečetla jen jednou a víckrát se týrat neplánuji. Film vidět nechci, ze stejného důvodu.

ThrisaManx
03.01.2016 5 z 5

Nemohu souhlasit s tím, že je do knihy těžké se začíst, protože je složitá a komplikovaná a musíte k ní mít informace a googlit a být jakkoli více sečtělí, jak se objevovalo v komentářích. Také nesouhlasím se Zuziiik, i když toto už je pouze věc vkusu, ale když na konci komentáře dodala, jakou literaturu čte a jaké dá přednost (50 odstínů šedi), bylo mi to jasné.
No, mě se kniha líbila. Pro někoho může být složitější, ale rozhodně bych ji nebrala jako nějakou složitou literaturu pro sečtělé a dospělé lidi, nebýt těch pornografických prvků.
Kniha rozhodně jedna z nejlepších, jakou jsem si pro doplnění seznamu knih k maturitě mohla vybrat.

Monika1984
02.01.2016 5 z 5

Můj první psychologický román, který má silný a složitý děj. Začátek pro mě byl utrpení, než se člověk dostane do děje a než se zorientuje, chvíli to trvá, ale pak to člověku nedá a chce číst dál a dál.
Zanechala ve mně smutný a hrůzostrašný dojem díky nacismu, který je hlavním tématem románu.
Doporučila bych ji všem v jakémkoliv věku, určitě se k ní ještě někdy vrátím a byla to jedna z prvních knih v mé knihovně.

Finvarra
30.12.2015 4 z 5

Sophiina volba je těžké čtení i mně chvilku trvalo, než jsem se začetla. Sophiin válečný příběh, inspirovaný knihou Five Chimneys, mi byl bližší. Nedovedla jsem tak uchopit pocity a rozpoložení američana. Myslím, že opačně to platí taky (když se začte někdo z "Nového Světa", spíše mu bude bližší napětí mezi Severem a Jihem, než válka, která probíhala v Evropě). Zkrátka, aby byl člověk schopen pojmout mistrovské dílo, musí mít řadu znalostí napříč světem, historií, hudbou... Ke knížce jsem občas musela googlit a vyplnit tak mezery ve svých vědomostech. Knihu doporučuji, už jen proto, aby lidé nezapomínali na válečnou minulost, ať v Evropě či v Americe. A ti co jsou o krůček sečtělejší z knihy vyždímají ještě víc :)

angloumene
26.11.2015 5 z 5

Opravdu silné drama. Dopředu jsem úplně nečekala, že obsahuje dvě dějové linky, kdy se každá odehrává v jiném období. Jedna je notoricky známá z doby druhé světové války, druhá, která mě upoutala o poznání více, odehrávající se až po válce. Závěrečná a snad i osudovější Sophiina volba nemá ve světě literatury obdoby.

andrea5516
19.11.2015 5 z 5

Klasika, která nezestárne.

Zuziiik
13.11.2015 2 z 5

Tak čekala jsem nějakou bombu. Sophiina volba už je prostě pojem. Nic z toho se nekonalo.........přečetla jsem to víceméně a proto, že jsem to chtěla přečíst. Kniha mne vůbec nebavila. Ke konci už jsem přeskakovala stránky, jen abych to měla za sebou. Nuda nuda šeď šeď. To, proč jsem ji četla je asi na straně 650...........ano, některé pasáže z Osvětimi jsem zhltla, ale jinak celkově neustálé odbíhání od tématu, nesouvisející příběhy a věčně nadržený Stingo. Dvě hvězdičky dávám právě kvůli těm zajímavějším pasážím.........., které by vystačily na jeden časopis, což je vzhledem k obsáhlosti dost smutné.......raději si přečtu znovu 50 odstínů šedi než tuhle šeď.

7barevduhy
11.11.2015

Celá kniha je koncipována jako deníkové vyprávění mladého nadrženého žurnalisty (autobiografické prvky), které velmi trefně zachycují ve formě vyprávění cosi, čemu se dnes říká "internetový efekt". Klikáte, klikáte a proklikáváte se na stránky spolu nesouvisející. "Ještě tohle si musím přečíst, na tohle se chci podívat, tady mají slevu" a dál a dál. A když se umíte kontrolovat, tak se zase stejně jako Styron dostanete k té původní stránce. Jen jste ale mezitím zabili spoustu času. V knize se takhle zabíjí čtenářova pozornost. Jedna odbočka vedle druhé (občas zcela pro příběh nepodstatná), retrospektivní vyprávění a naprosto nezajímavý život novináře Stinga, který měl alespoň to štěstí, že potkal Nathana a Sophii, aby mu ten život okořenili. Již tak dlouhá kniha se stává díky výše uvedenému ještě delší. Kdo chce knihu číst jen proto, aby věděl, co je to ta "Sophiina volba", nechť si přečte posledních 60 stran. Bohatě stačí, abyste věděli vše, co chcete vědět a ušetřili si čas na čtení nějaké chytlavější knihy.

Eli-Eli
10.11.2015 3 z 5

Mám z knihy podobný pocit jako Carry. Dlouho jsem čekala, kdy mě děj konečně pohltí a nebudu se moct odtrhnout - ale to se až do samého konce nestalo. Rozvleklé, zbytečně nabubřelé dílo. Zaujaly mě pasáže Sofiiných vzpomínek na dětství v Krakově, na mládí ve Varšavě a především na utrpení v Osvětimi, naopak rušivě na mě působily popisy mladických sexuální tužeb autora. Díla o první a druhé světové válce (a válečná tématika vůbec) stojí v centru mého zájmu a často se k nim vracím - a i když jsem ráda, že jsem Sofiinu volbu nakonec dočetla a nepovažuji to za ztracený čas, znovu ji číst určitě nebudu.

Carry
02.11.2015 4 z 5

Od začátku jsem se nemohla začíst, nakonec jsem se do toho musela nutit denním přídělem kapitol (jedna z mála situací, kdy jsem doopravdy litovala, že jsou tak šíleně dlouhé), protože "to přece nevzdám", když už jsem začala, že ano. A navíc mě zajímalo, co z toho příběhu bude, čekala jsem na tu Volbu, o které se všude mluví.
Na tu přišla řada po asi 600 stránkách, z kterých jsem si odnesla především to, že byl vypravěč zoufale... erm, nevybouřený. A dočetla jsem to, za což jsem i přes ty komplikace na začátku, ráda. Pořád si myslím, že to bylo až nechutně a zbytečně roztažené (nebo to na mě bylo moc složité a za pár let to uvidím jinak, kdoví), ale byla to jedna z těch knížek, kde jsem nad některými částmi zůstala prostě sedět a vejrat, neschopná čehokoli.

archandelka
02.11.2015 5 z 5

Neskutečná hloubka - Styron pomalu odkrývá jednotlivé detaily příběhu, které pomalu do sebe zapadají a vytváří děsivý celek. Jednoznačně velmi intelektuální zpracování, které svým stylem asi každému nesedne. Mě ovšem naprosto pohltilo a tragédie, ke které celý příběh směřoval, jen dokreslila hrůznost celé výpovědi.

fojtikjirik
27.10.2015 5 z 5

Pozoruhodná kniha, ale i dost psychologická.

Misha11
09.10.2015

Sophiina volba mě zklamala, čekala jsem od ní něco jiného a těšila se na ni, stejně jako na jiné knihy tohoto tématu.

Vyprávění pro mě bylo nudné, nezáživné, přišlo mi to i popletené, já nevím.. Knížka mi nesedla stylem, bylo tam na mě spoustu okecávání a ve výsledku to bylo k ničemu. Všechno bylo psáno složitě a celkově, nemělo to atmosféru, pořádné a propracované postavy a já pořád ne a ne najít to, proč má tohle být fenomén..
Knížku jsem měla půjčenou z knihovny, na první stránce bylo tužkou napsáno: 667, 668, 706 a 707. Čísla stránek. Když jsem to lehce za půlkou vzdala, řekla jsem si, že na ně kouknu. A ano, tohle jsou ty stránky, kvůli kterým se dílo jmenuje Sophiina volba, tohle jsou ty jediné stránky, které mi přišly zajímavé. Takže děkuji tomu moudrému člověku, který měl knížku půjčenou dřív, něž já, za to, že jsem si přečetla alespoň něco o té volbě.

Jak jsem napsala, knížka mi nesedla, ale nehodnotím ji, jelikož jsem ji nedočetla. Rozhodně vás od knížky neodrazuju, tohle je jen můj názor na ni, mně se prostě nelíbila.

,,Řeknete mi, kde byl v Osvětimi Bůh?"
,,Kde byl člověk?"

Wilik
26.09.2015 odpad!

Knížku jsem si chtěla přečíst kvůli samotnému tématu a volbě Sophie. Bohužel jsem ji po týdenním trápení vzdala. A to jsem polovinu textu přeskakovala a nedočetla ani třetinu. Nuda, chaos, ztrácela jsem se v textu.

Vltaava
24.09.2015 4 z 5

Jj, síla...zvlášť pro čerstvé matky, jako jsem byla tehdy já, když jsem to prvně četla. Ta nutnost rozhodnutí vám už zůstane navždy pod kůží, tak jako Sophii.

denisachytilova
19.09.2015 5 z 5

Když jsme poprvé u moře knížku otevřela, tak mě ze začátku vůbec nebavila a proklínala jsem se za to, že jsem si na dovolenou nevzala něco jiného. Ale knížka mě po neslibném začátku naprosto strhla. Nejkrásnější kniha co jsme kdy četla. Hned jsem si ji ve škole zapsala jako knížku k maturitě, o které chci mít referát.

HDosoudilová
17.09.2015 4 z 5

Další silná kniha tohoto tématu. nicméně tak polovinu knihy bych klidně vypustila, některé pasáže byly celkem zbytečné a nudné. Jádro knihy bylo ovšem velmi fascinující a byť jsem věděla do čeho se pouštím (a dlouho jsem hledala odvahu po této knize sáhnout), dost mě to vzalo. Vlastně ani nedokážu popsat svůj postoj k Sophii.

jindrusa
07.09.2015 3 z 5

Asi jsem od knihy očekávala víc, než mi dokázala nabídnout. Ovlivněna všemi komentáři jsem čekala příběh, který mně strhne. Bohužel se tak nestalo. Samotný příběh Sofie je silný, ale vyprávění Stinga mi přišlo chvílemi dost nudné..Četla jsem podstatně lepší knihy. Hodnotím 3 z 5.

Andra
10.08.2015 5 z 5

Viděla jsem nejdříve film. Kniha je o level lepší. Streepová se na Polku Sophii vůbec nehodila. Někde jsem četla, že ji měla hrát Magda Vašáryová. Ano!
Kniha, která musí pronásledovat svou tematikou každou mámu. Zakazovala jsem si to, ale přesto to ve mně znělo. Ta otázka. Strašné.