Sophiina voľba

Sophiina voľba https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/135629/bmid_sophiina-volba-135629.jpg 4 3187 500

V románe Sophiina voľba Styron originálnym spôsobom spracúva problematiku druhej svetovej vojny, nacistických vyhladzovacích táborov i "zlaté roky" v povojnovej Amerike. Začínajúci spisovateľ Stingo, dvadsaťdvaročný neskúsený Južan, nás zavedie do New Yorku roku 1947. V nájomnom dome v Brooklyne sa spriatelí s Nathanom, temperamentným židovským intelektuálom, a Sophiou, krásnou a krehkou poľskou katolíčkou. Stingo je svedkom ich vášnivého a deštruktívneho vzťahu a neraz musí otrasenej Sophii robiť dôverníka. Sophia pred ním postupne odkrýva svoju minulosť z predvojnového Poľska, koncentračného tábora a napokon aj svoje najväčšie tajomstvo – drastickú voľbu, ktorá ju navždy poznačila. ... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Ikar (SK)

Sophie's Choice , 1979

AllyKumari
11.07.2016 4 z 5

Z některých částí jsem byla trochu rozpačitá, z některých na mne padala hořkost nad lidskou tragédií Sofie a druhé světové války. Oceňuji hlavně to, jak autor na Sofii ukázal, že ať si myslíme cokoliv, válka a genocida se týkají nás všech, ne jen "těch druhých" mezi které se neřadíme.

zpevSusannah
03.07.2016 5 z 5

Tento příběh je pro mě tak silný, že ani nenacházím slova...
Vždy, když jsem zavřela knihu, cítila jsem hluboký pocit smutku. A i přes ten silný pocit úzkosti jsem musela číst dál a dál.
Sexuálně nenaplněný Stingo občas u mě vyvolával rozpaky a otázky, zda opravdu zapadá do té celé hrůzy okolo schizofréního Nathana a krutého osudu Sophie. Závěrem ale musím říct, že ano. Zaplnil všechny potřebné mezery a dal člověku možnost na chvíli vydechnout a uniknout před hrůzou nacismu a Osvětimi.
Pět hvězd je málo.

Dotaz: " Řekněte mi, kde byl v Osvětimi Bůh? "
Odpověď: " Kde byl člověk? "

Koralina1
24.06.2016 4 z 5

skvělá kniha

denyjanostik
17.06.2016 4 z 5

Skvělé.

hana1984
08.06.2016 5 z 5

Nečekala jsem to,ale je bezvadná,čtivá,prostě úžasná.

Ječmínek
04.06.2016 5 z 5

Všechno už bylo tady v komentářích řečeno. Přidávám se na stranu těch, kteří si tuhle skvělou knihu zamilovali. A Sophii jsem si taky zamiloval. Byla tak skutečná, se všemi svými chybami, chtěla jen žít, užívat si, ale život s ní smýkal a ona nebyla tak silná, aby dokázala vzdorovat.

niki-chan
25.05.2016 5 z 5

Surové, depresivní, tragické, ale i úchvatné dílo...

Julieta Kori
21.05.2016

O existenci této knihy vím už spoustu let, ale pořád jsem se jí nějak vyhýbala, každopádně jsem ráda, že jsem se k ní teď dostala a mohla pořádně ocenit celý její smysl a hloubku. Není to jednoduché čtení, člověk by se v knize mohl snadno ztratit, ale mě dokázala pořádně vtáhnout do děje. Prožívala jsem každý okamžik, který Stingo vyprávěl a vyvolávalo to ve mě opravdové emoce tak moc, jak se podaří jen málokterým knihám. A že to není tolik o 2. světové válce? Je to zvláštní, ale tohle se mi taky tolik líbí, že je o Sophiině volbě taková představa, a nakonec to není zase úplně pravda, a tahle forma vyprávění pomocí vzpomínek se mi moc líbí.
Navíc jsem toho tolik nevěděla o tom, jak vypadala brzká léta po válce v USA, měla jsem jen mlhavé představy a byla jsem opravdu překvapená, když Morris Fink říkal: Nevíš, co je to Osvětim?
Rozhodně knihu řadím vysoko mezi mé oblíbené a určitě bych si chtěla od autora přečíst i jeho další knihy.

Barbora4
25.03.2016 5 z 5

Kniha je právem oceněné dílo.Když jsem si četla níže uvedený komentář docela mě to překvapilo.Pro to jsem se rozhodla napsat i svůj vlastní názor pro případ ,že by si někdo před přečtením zvolil soudit podle jednoho názoru.Styron pojal knihu o Sophii trochu jiným zbůsobem než mnozí očekávali ,protože ANO v knize se opravdu nácházejí témata a věci ,které nesouvisí s daným tématem,ale i tohle dělá knihu vyjmečnou.Upřímně řečeno vše napsané jsem pochopila ,tak ,že je kniha napsaná spíše formou deníku než příběhu.Pokud tomu je tak, není se čemu divit ,že dané ,,mimo" témata se tam objevují.Sophiin příběh řadím mezi složitější četbu a to i pro její začátek ,který se jí samotné netýká ,ale hlavně i proto ,že kniha je napsaná na základě vzpomínek.Styronova (Sophiina)prvopočáteční lež a utajení podstatné informace,která knize dává jméno byla pro mě geniální.Myslím ,že s formou jakou je napsaná táhle kniha se čtenář potká párkrát za život.A ty vedlejší témata sexuální neřesti?Kdo má rád Remarqua oblíbí si i tohle :-)

dennie3
21.03.2016 4 z 5

Původně jsem plánovala dát knize tři hvězdy. V jeden čas jsem dokonce uvažovala, že bych jí dala dvě. Na knize mě příšerně vytáčelo, že polovina vlastně ani není o koncentračním táboře (a já očekávala, že to bude celé o tomto tématu), že desítky stránek jsou jen o Styronových sexuálních fantaziích, které mě za 1) nezajímaly a za 2) naprosto otravovaly a trochu znechucovaly, protože přirovnání zadku ke dvěma fantastickým lunárním koulím mi nepřijde zrovna vzrušující. Všechny jeho zážitky se ženami, když nepočítám Sophii, na mě působily tak trochu sexisticky. Obdivuju ho za to, že má velice rozvinutý slovník, ale místo toho, aby přes celou stránku popisoval odstín hnědé nebo něčí prsa, mohl by knížku o polovinu zkrátit.
A přesto jsem knize dala čtyři hvězdy. Přestože jsem hrozně vytočená kvůli všem těm věcem, které jsem tu už zmínila, nemůžu si pomoct a musím knize dát čtyři hvězdy. Protože na mě příběh hluboce zapůsobil. Protože mi konec přišel geniální, protože u desítek pasáží jsem nedokázala přestat číst, protože kniha celá působí přesvědčivě, reálně, měla na mě tvrdý dopad a vyvolala ve mně spoustu rozličných pocitů. Na jednu stranu jsem naštvaná, že knihu hodnotím tak dobře, protože mě ty dlouhé pasáže téměř o ničem naprosto vytáčely, jenže na druhou stranu vím, že si to kniha zaslouží, protože po těchhle nesnesitelných částech přicházely ty části geniální. Uf. Ten Styron mě fakt naštval a fakt dostal a fakt.. faktfakt.

Libunkaa
09.03.2016 5 z 5

Docela surový příběh, ale krásně napsaný. Horší dielma už nemůže existovat.

tynacte
08.03.2016 5 z 5

Kniha mě bavila :)

K.M
02.03.2016 5 z 5

Měl by číst každý!!

Natyna3
26.02.2016 4 z 5

No.. Právě jsem dočetla poslední stránky..
Musím říct, že jsem na sebe docela hrdá, protože občas to byla vážně fuška. Kolikrát jsem si říkala ,,Proboha, proč je to tak rozvleklé?!''
Ale jsem ráda, že jsem se probojovala až ke zdárnému konci. Stálo to za to.
Můj pohled na svět se zase trošku změnil.
P. S. 10. Kniha k maturitě dočtena. :)

Edona
23.02.2016 3 z 5

Sophiinu volbu považuji za velice důležitou knihu, kterou by si měl přečíst každý. Nejenom aby si udělal vlastní názor, ale zejména, aby poznal onu "Sophiinu volbu", respektive volby. Měla jsem obavy, že knížku nedočtu, protože mi každý říkal že se to nedá číst a že to zaklapnu po pár stránkách. Ale já jsem se nevzdávala, i přesto, že Stingo a jeho sexuální zážitky mě vážně otravovaly. A myslím si, kdyby-li kniha byla právě toho ušetřena, moje hodnocení by se zvýšilo. Zároveň je dobré uvědomit si, že je to koneckonců historická romance. Tedy fikce! Na to prosím nezapomínejte, neb je mnoho dalších děl z období holocaustu, které jsou podle skutečných událostí, a dle mě mají daleko větší hodnotu.

von Bahnhof
18.02.2016 4 z 5

Strašlivá volba!

DeniisaK
26.01.2016 5 z 5

To jakým způsobem se prolínají dějové linky mě dostalo, skvělá práce. Chápu, že pro někoho je rozvleklá (a ona opravdu místy je), ale pro mě to byl skvost, který jsem přečetla téměř jedním dechem.

Lucis.s
18.01.2016 2 z 5

Čekala jsem něco jiného. Když se kniha jmenuje Sophiina volba a i ve škole se děti učí, že je to kniha o volbě matky mezi svými dvěma dětmi, nečekáte, že bude pojednávat spíše o mileneckém vztahu po oné události. Samozřejmě toto trauma Sophiin život navždy ovlivnilo, ale na můj vkus mu bylo věnováno příliš málo prostoru. Pouze pasáže týkající se Sophiina života před a během pobytu v táboře mě udržely a dočetla jsem až do konce. Jinak pro mě strašně roztahané a nezáživné.

Nikol117
16.01.2016 4 z 5

Miluji knihy o koncentračních táborech a příběhy s nimi spojenými. Kniha i přesto kolik má stran, se čte velmi dobře. Jediné co mi asi vadilo, že tam vlastně o Sofii a jejím zážitku z Osvětimi tolik není...Škoda, ale i tak tuhle knihu určitě doporučuji.

Lukyn96
09.01.2016 4 z 5

Hustou džunglí stránek jsem postupoval svižně a cesta mě bavila, pouze na Stingův vztah se Sophií bylo nutno obstarat si mačetu.