Sophiina voľba

Sophiina voľba https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/135629/bmid_sophiina-volba-135629.jpg 4 3187 500

V románe Sophiina voľba Styron originálnym spôsobom spracúva problematiku druhej svetovej vojny, nacistických vyhladzovacích táborov i "zlaté roky" v povojnovej Amerike. Začínajúci spisovateľ Stingo, dvadsaťdvaročný neskúsený Južan, nás zavedie do New Yorku roku 1947. V nájomnom dome v Brooklyne sa spriatelí s Nathanom, temperamentným židovským intelektuálom, a Sophiou, krásnou a krehkou poľskou katolíčkou. Stingo je svedkom ich vášnivého a deštruktívneho vzťahu a neraz musí otrasenej Sophii robiť dôverníka. Sophia pred ním postupne odkrýva svoju minulosť z predvojnového Poľska, koncentračného tábora a napokon aj svoje najväčšie tajomstvo – drastickú voľbu, ktorá ju navždy poznačila. ... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Ikar (SK)

Sophie's Choice , 1979

natalie8531
04.01.2015 5 z 5

Tohle je přesně ten typ knihy, kterou by si měl každý přečíst a je to taky ten typ knihy, kterou máte chuť přečíst jen jednou. Já osobně jsem se k ní občas přemlouvala, pákrát jsem ji odložila, ale když jsem ji dočetla, pár minut jsem jen seděla a mlčela...jenom páni!

Miloush
01.01.2015 5 z 5

Pro mě osobně jedna z nejzásadnějších knih o holokaustu, rasismu a otázce lidské viny a vyrovnání se s ní. Některé pasáže jsou tak silné, že... Sophie se plazí po zemí a objímá nohy nácka Hosse, olizuje mu boty a prosí, zda by mohla naposledy alespoň spatřit svého synka.....Sophie, Sophie, jistěže, svého synka uvidíš. Copak si myslíš, že bych ti to mohl odepřít? Copak si myslíš, že jsem nějaký netvor?

kety76
26.12.2014

Tak mám konečně možnost srovnání. Včera jsem viděla film. Kniha se ze začátku obtížně četla, na můj vkus tam bylo příliš filozofování, což ve filmu nebylo. Když jsem se prokousala začátkem, tak se kniha četla dobře. Nejsilnější místo ve filmu i v knize byla její volba, rozhodnutí, ktere dítě pošle pryč. Ve filmu byla scéna zahrána naprosto přesvědčivě jak samotnou hlavni hrdinkou, tak i odnášenou dcerkou. Pro každého rodiče to musel byt strašný moment, když si představil, že na místě dívenky a její maminky by byl on sám a musel se rozhodnout. Celkově vzato, nevím, co se mi líbilo víc, zda kniha nebo film. V každém případě je kniha výjímečná, rozhodně by si ji měl každý přečíst, připomenutí válecných hrůz, jejich následků a vypořádání se celými generacemi je bohužel opět velmi aktuální, když sledujeme, co se ve světě opět děje. Znamená to jediné, že se lidé opravdu nepoučili z minulosti.

pajka0071
17.12.2014 4 z 5

Tahle kniha je fakt drsná. Děj byl vcelku zajímavý, ale občas mi připadal hrozně zdlouhavý, což mě také nudilo a musela jsem se nutit do čtení. Ovšem i tak jsem nad tím žasla.

domi88
17.12.2014 3 z 5

Velmi se mi líbí literární zpracování - dvě linie (náročnější a odlehčená), také styl psaní je výjimečný. Dlouhé věty, ve kterých se neztratíte.Celkově jak je román postavený.
Ale co se týče příběhu jsem velmi zklamaná, čekala jsem dojemný, křehký příběh O Sophii. Ne o perverzním Stingovi. Občas mi přišlo, že Sophiin příběh je Stingovi jen vedlejší. Nejspíš je to tím, že vypráví on.

zulanek
17.11.2014 3 z 5

Pro mě velké zklamání,neskutečně zdlouhavé a zpočátku nezáživné čtení.Dobré téma,ale literární zpracování nepříliš povedené.
Přečetla jsem už několik knih s touto tématikou,ovšem nesrovnatelně lepších.

Nela2
15.11.2014 2 z 5

Knihu jsem si předsevzala přečíst už dávno - přeci jen je to klasika s určitým poselstvím. Hlavní příběh o Sofii má svou kvalitu a vede k zamyšlení nad velmi závažným tématem. Ovšem styl, ve kterém je kniha psaná je poněkud nezáživný. Zbytečná obsáhlost a množství překlepů činilo čtení obtížným.

ivkalia
09.11.2014 5 z 5

Vynikající film a ještě lepší knížka. Velmi silný příběh, jeden z těch, který vnímavého čtenáře zasáhne. Osvětim, peklo, které zlí lidé vytvořili pro jiné lidi.

Violetka
29.10.2014 5 z 5

Moje asi nejmilejší kniha, četla jsem ji ale ve slovenském překladu a už aspoň 6x... Poprvé když mi bylo 20...teď je mi pomalu 2x tolik...beru ji do ruky vždy v nějakém těžším životním období... nevím, co víc bych k tomu napsala, film je taky skvělý, ale kniha je mnohem mnohem obsáhlejší, čte se sama, Sophie musela uskutečnit v životě mnoho voleb, ne jen tu hlavní, na perónu... vybrala si muže, se kterým se rozhodla být navzdory všemu... Asi nejraději mám jednu pasáž, kdy popisuje, jak byla v kostele a měla v ruce střep a chtěla něco udělat, ale uvědomila si, že tím by navždy zvítězil ON a to nemohla dopustit... ta síla toh okamžiku je popsána tak reaisticky, až mi z toho vždy bušilo srdce a brečela jsem...

malinovka
29.10.2014 5 z 5

Knížka se mi velmi líbila. Zpočátku jsem nemohla začíst. Pak jsem tomu přišla na chuť a podání některých scének a pocitů mě bavilo. Doufám, že si knížku přečtu jednou znovu.

knihomolka24
17.10.2014

Když jí k sobě necháte přijít, zaryje se do srdce a už vás nikdy neopustí.
Není třeba psát víc - kdo nepocítí, nepochopí...

Zlajda95
19.09.2014 4 z 5

Neodkážu knihu ohodnotit, čekala jsem od ní něco jiného, přesto se mi i tak líbila... ale. ALE. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Ale teď už se k ní nechci vracet.

matas888
10.09.2014 5 z 5

Za mě silný příběh... Některé pasáže mě úplně nebraly, ale zase to bohatě vynahradily ty, které mi nedaly spát :-) Musím říct, že mi sedl Styronův styl psaní, tak možná v budoucnu zkusím nějakou další jeho knihu.

Pawlisman
05.09.2014 5 z 5

Trošku náročnější kniha s obrovsky květnatým jazykem, který si člověk, čím více pije, více a více vychutnává plnými doušky. Silný příběh, který patří právem do hlavní pokladnice světové literatury. Asi neskousne každý, ale kdo ano, ten má vyhráno a myslím si, že podobně jako já, se ke knize ještě jednou vrátí.

Babo
02.09.2014 4 z 5

Nejdřív jsem viděla film , který na mě samozřejmě velice zapůsobil a když jsem viděla knihu pěkně tlusťoučkou, tak mi to nedalo a musela jsem si ji přečíst. Pocity jsou smíšené, myslím, že se k ní nevrátím. Co mi z ní jistě zůstane v paměti je to nejtěžší rozhodování v životě člověka.....tahle volba prostě nikdy nemůže být špatná nebo správná .

jitusenka
29.08.2014 3 z 5

Krásná kniha, plná emotivních situací a dokonale vykreslené atmosféry. Ale číst to bylo peklo. Kompozice retrospektivní takže přeskakování sem a tam. Když jsem se začetla a začínala být napnutá příběh přeskočil. Než jsem se dozvěděla co mě zajímá tak jsem musela protrpět dalších 10 stran filozofování nebo dlouhého vyčerpávajícího popisu čehosi.. Každopádně ve mně Sophiina volba zanechala hluboký dojem, ale už nikdy více!

MonisPop
22.08.2014 4 z 5

Knihu nedokážu zhodnotit, přestože se mi líbila. Líbil se mi příběh, styl vyprávění i postavy, ale nedokázala jsem se pořádně začíst.

Aaron Lewis
18.08.2014 3 z 5

Moc mě to nezaujalo. Bylo to vyprávěné stylem, že ta její volba mi přišla tak nějak normální (vybrala si kluka, že by to mohl vydržet). Takhle, když si to představím, tak je to strašné, ale v té knize to tak nevyznělo. Ona mi nebyla moc sympatická, možná to bylo mým věkem, ale nenadchlo mě to.

Lidudu
17.08.2014 3 z 5

Byla to povinná četba. To mi neva, díky povinné četbě se dostanete k mnoha zajímavým knížkám, které byste si třeba ani sami od sebe nepřečetli. Ale tohle..... tohle bylo peklo. Nejradši bych Stingovi nakopala tu jeho egocentrickou zadnici a naložila ho na nejbližší rychlík na konec světa!!!! Co se ale Sophiina příběhu týče, bylo to krásné. Ona byla strašně týraná vlastním životem. Volbamezi jejími dětmi nebyla jediná beznadějná volba v jejím životě. Vlastně prakticky veškeré její rozhodování pro ní mělo v každém případě špatný výsledek. Takže pokud překousnete Stinga, přečtete si něco úžasného, já už to ale znova nedám. Pěthvězdiček nahoru pro silnou Sophii, dvě hvězdy dolů za toho blbečka

koki.veru
10.07.2014 5 z 5

Nádherný román o polské dívce, která přežila Osvětim a musela se mnohokrát rozhodnout. Jediné, co mi trochu vadilo, bylo neustále přeskakování v čase.... Jinak ale nádherný příběh založený na skutečné události...