Smrtka

Smrtka https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334111/bmid_smrtka-aCp-334111.png 4 3297 3297

Smrtka / Žatva smrti série

Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit „umění“ brát život, a přitom mít na paměti, že když se jim to nepodaří, mohou vlastní život ztratit. Okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že pokud jeden z nich vyhraje, druhý musí zemřít… Za dokonalý svět je třeba zaplatit vysokou cenu.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Scythe , 2016

8.mia
26.01.2020 5 z 5

Úplně boží! Super příběh a závěr. Čtu především thrillery a detektivky. Ale tohle mě okouzlilo! Nimbus už čeká v poličce a nemůžu se dočkat až se do něj pustím. Musím říct, že mě už dlouho nic tak nezaujalo.

Caa
23.01.2020 5 z 5

Neal Shusterman je důkazem, že i young adult knihy se dají psát smysluplně a mohou být nejen čtivé, ale i nápadité a obohacující. Už Bez šance bylo super, ale tohle je ještě o level lepší. Rozhodně si přečtu i druhý díl.

Damato
20.01.2020 5 z 5

Cech smrtek- po dobu čtení mě neopustila myšlenka , jak na takový geniální nápad může někdo přijít. A zpracovat ho. Zpracovat to takhle geniálně, až se člověk bojí číst, jak to všechno ve finále dopadne. Má ale vůbec příběh finále? Tady nejsou vítězové a poražení. Vítězové i poražení jsou všichni, kdo v této společnosti právě přebývají…
„Nejsme stejné bytosti, jakými jsme byli kdysi. Takže pokud už nejsme lidé, co vlastně jsme…“
Prostě mazec, s dušičkou to zamává, tak že na jednu stranu obdivuji nápad, myšlenku zpracování… autor odvedl naprosto skvělou práci, na druhé straně se mám zamotá hlava z toho, jak je snadné předělat člověka ( nebo v tomto případě ne člověka, ale bytost) , aby se z něho stal bezcitný nástroj na smrt….

ReniHan
19.01.2020 5 z 5

Úžasné!!!

ZÓNA
14.01.2020 5 z 5

Moc znepokojivé...
Pojetím, odvahou a humanitou budoucnosti.
Román zařazený jako literatura pro mládež...
A mě tato ledabylost nálepky překvapuje.
Ano, příběh není psaný složitým stylem, ale hloubka cynismu a krutost uvnitř vyprávění by neměla být určena těm, kteří teprve dospívají, i když hlavními hrdiny v knize jsou jejich vrstevníci.
Málokdy se mi stane, že u knihy cítím strach a beznaděj.
Lidstvo má před sebou jistě mnoho staletí své existence, ale...
Pan Shusterman zde předložil pro lidstvo "dobrou" budoucnost.
Ale s výhradou a výstrahou.
V románu najdeme i pohlazení, čemuž se říká láska.
Lidé budou stále stejní. I když se dožijí věku, o kterém v těchto dobách můžeme pouze snít.

Netti
12.01.2020 5 z 5

Super čtení, napínavé opravdu od začátku do konce. Doporučuji

Hzjena
08.01.2020 4 z 5

Zajímavé čtení. Vskutku originální námět. Jak už komentáře naznačují, kniha obsahuje dost (pro někoho předvídatelných) zvratů. Přesto mě kniha vtáhla do děje a bavila až do posledního (opravdu nebetyčně předvídatelného) Konkláve. Zápisy deníků smrtek jsou hezké doplnění děje a Nimbovy vhledy podtrhly celkový dojem. Nijak moc nestojím o romanci v literatuře, ale tady to mohl autor trochu více rozvinout, nebo to úplně vynechat. Je to dost odfláklé. Kdyby občas jeden z hlavních hrdinů nezahlásil něco typu ,,snad ji ještě uvidím?,, nebo ,,jak se má asi Rowan?,, úplně bych zapomněl že tam něco takového je...Ale můj největší problém byl přijmout premisu autora, že Nimbus přenechal zabíjení/kosení lidem. Vždyť neomylný a moudrý Nimbus by věděl, že lidé budou dělat chyby, načež on by přesně věděl jak, kolik a přesně jací lidé jsou třeba ukončit. Váhal jsem mezi 3-4 hvězdami, možná později hodnocení změním, ale zatím jsou to slabé 4*

Eduarda
02.01.2020 5 z 5

Paráda! Pro mě první setkání s Neilem Shustermanem - moc v tom nevidím young adult, ale o to líp. Konečně něco nového a neokoukaného, ne žádná ubohoučká dobrodružná dystopie, ale hezky přemýšlení (když člověk chce). Jsem nadšená!

kedlis
30.12.2019 5 z 5

Druhá kniha kterou jsem přečetla od Shustermana a musím říct, že mě vůbec nezklamala. Skvělý nápad 'nového' světa s umělou inteligencí jako 'vládcem'. Postavy a jejich vývoj se mi líbil.

halfbloodgirl
27.12.2019 5 z 5

M I L U J U! Tato kniha rozhodně patří mezi mé TOP. Námět je originální, podobný jsem ještě nikdy nečetla. Vřele doporučuji♥

kuky921
26.12.2019 5 z 5

Výborné čtení s velmi neklasickými hrdiny.

rik
18.12.2019 5 z 5

Asi pro silnější povahy. Zápletku jsem takovou ještě nikde nezaznamenal, takže za to body nahoru. No a potom forma podání - fakt bavilo. Cynické a zároveň filozofické, humorné, s nadhledem. Sice asi úplně nepatřím do cílové skupiny pro YA, ale tohle mi pobavilo, a hned jsem sáhnul po Nimbusu. A těším se na další pokračování.

jmn7053
10.12.2019 5 z 5

Je to vlastně jen zamyšlení nad smrtí v hezkém kabátku; máte tu zajímavé postavy, netradiční prostředí a dost zábavy/akce/vzrušení a vzájemných vztahů, aby to nadchlo veškerou mladší havěť, která se nic netušíce pustí do (docela těžkého) filozofického pojednání, ha!
Pro mě, jako pro odrostlejší a otrlejší havěť, byla ta filozofická stránka velmi podstatná a žádoucí.
Příběh je opravdu unikátní; sem tam mi něco nesedělo nebo chybělo/přebývalo, ale třeba to má autor promyšlené a odpovědi najdu v dalších dílech. :)
Pokud se Vám líbila předešlá autorova díla, určitě sáhněte i po této, je zase o stupeň lepší než ostatní.

Belisima
06.12.2019 4 z 5

Uzila jsem si cteni. Kniha je i poucna. Rozhodne stoji za precteni. Od tohoto spisovatele si s radosti prectu i navod. Pise uzasne ctive. Preklad taky nic nezkazil. Hura na druhy dil.

Ainyska
05.12.2019 3 z 5

Popravdě moc nechápu ten humbuk kolem této knihy. Námět dobrý, ale žádná akce, žádné zvraty (až na konec knihy), prostě nic, co by mi nedovolovalo dát knihu z ruky. Četla jsem ji na dvakrát, není to zrovna dlouhá kniha, ale prokousávala jsem se jí docela dlouho, alespoň na můj vkus. Nejspíš se pustím i do druhého dílu, ale pokud bude ve stejném tempu jako tato, tak mi rukou projde ještě pár jiných knih, než ji dočtu.

Co se týče příběhu samotného, začal mě bavit až před koncem, kdy došlo k zajímavému překvapení a bavilo mě sledovat šokované hrdiny, kteří tomu nemohli uvěřit. Je fakt, že tohle jsem neprohlédla a velmi mě to potěšilo. Možná i proto se chci pustit do dalšího dílu, abych věděla jak to bude pokračovat. Snad bude záživnější. Tohle je kniha, na kterou si každý musí udělat obrázek sám.

iwosh
30.11.2019 5 z 5

Zajímavá myšlenka, od poloviny skvělé zvraty, hádal jsem vždy špatně.

venacava
26.11.2019 5 z 5

Moc pěkné dílo, lepší než Bez šance.

Kekik
26.11.2019 5 z 5

Vymyšlený svět, který je tak moc podobný tomu reálnému.
Autor stvořil zajímavý svět, ve kterém existuje nesmrtelnost, možnost omlazení, nanity a jiné vymoženosti. Ale přesto mi kniha připadala místy tak reálná, až mě kolikrát zarazilo to, když jsem si uvědomila, že se jedná o svět fantasy.
Smrtka mě zaujala hned od začátku.
Příběhem nás provází hlavně Citra a Rowan. Dvě sympatické postavy, které jsou postaveny proti sobě. Fandila jsem jim oběma.
S koncem jsem spokojena. Jsem zvědavá, co přinese druhý díl.
Je možné, že mám ráda člověka, který je Smrtka, a je možné v příběhu o smrti najít mezi tím všem lásku? Ano, je. Kniha Smrtka je tím důkazem. A já s radostí Smrtku DOPORUČUJI k přečtení.

sola_lupa
24.11.2019 5 z 5

Během příběhu jsem informace tak nějak postupně přijímala a s vývojem postav měnila svoje postoje vůči nim. Ale na konci to bylo jako když někdo hru jenga ukončí jedním neuváženým tahem, kvůli kterému se celá věž zhroutí. Ovšem musím říct, že to bylo skvělé čtení.

kklepkaa
20.11.2019 4 z 5

Trochu slabší rozjezd, ale pak z toho byla celkem zajímavá jízda. Myšlenka smrtek se mi líbila. Oblíbila jsem si hlavně Rowana a vůbec jeho dějovou linku. Rozhodně nadprůměr co se týče YA.