Smrtka

Smrtka
https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334111/bmid_smrtka-aCp-334111.png 4 3313 3313

Smrtka / Žatva smrti série

Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit „umění“ brát život, a přitom mít na paměti, že když se jim to nepodaří, mohou vlastní život ztratit. Okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že pokud jeden z nich vyhraje, druhý musí zemřít… Za dokonalý svět je třeba zaplatit vysokou cenu.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Scythe , 2016

Highlander
15.10.2019 5 z 5

Oukej, už nevím, kdo mi to doporučil, ale díky. :)

Je to velmi zajímavá utopie, kdy se nad tím autor i zamyslel. Což je výhoda. Je sice asi nereálné, abychom se úplně zbavili smrti, nicméně se mi líbí, že autorovi vše docela pěkně a hladce prochází - jsou podchyceny různé následky nesmrtelnosti - a tím teď nemyslím jen ten hlavní - kontrolu populace, přelidnění.
Prostě to jako svět funguje. :)

Jen si myslím, že uklidňování se, že je minimální šance, že budete pokoseni, je k něčemu dobré. Protože všichni víme, že pokoseni být můžeme. Kdykoliv, jakkoliv.
Smrt je strašná věc, v této 'smrtelné' době... ale přijde. Dřív nebo později.. jaký ale musí být pocit, když si pro vás přijde smrt, když jste prakticky nesmrtelní? To si nedovedu představit.
Ne tak když váš pokosí dřív, než vůbec stihnete obrátit list - zatímco jiní si žijí už stovky let. Smrt není fér a nikdy nebyla... ale pokud přidáme do rovnice nesmrtelnost, pak je to ještě horší.

Komentář píši po té, co jsem již přečetl i Nimbus, takže mohu s klidem říct, že je to skvělé čtení a pokud by se někomu Smrtka zdála pomalá nebo nudnější, pak vězte, že je to jen předehra.
Velmi dobře odvyprávěno, postavy sympatické a děj plyne velmi pěkně. :)

namornice
14.10.2019 5 z 5

Tý jo, tohle bylo dobrý! Smrtku jsem měla v plánu číst už nějakou dobu, ale dostala jsem se k ní až teď. Opravdu originální námět a zpracování se mi taky líbilo.
Když Nimbus, který se vyvinul z Cloudu, pomůže lidstvu k nesmrtelnosti, nejsou války, hladomor ani nemoci, cech Smrtek je jediný kdo udržuje lidskou populaci před přelidněním.
Jako většina YA knížek i tady jsou hlavními hrdiny teenageři, ale obě postavy Rowana i Citry byly napsány dobře a docela rychle jsem si je oblíbila. Postava Smrtky Faradaye a Curieové se taky povedly a jejich zápisky z deníku kosení byly skvělým zpestřením. Jak už to u YA chodí děj svižně ubíhal, žádný velký popisy prostředí a okolí a v každé kapitole nějaký zvrat a nebo důležitá událost. Konec jsem tak trochu předpovídala, ale to mi čtení nijak nekomplikovalo.
Hlavním tématem je tedy smrt a kniha se zabývá zásadními morálními hodnotami, filosofickými otázkami a občas to není lehký čtení, párkrát jsem měla těžký spaní. Rozhodně ne čtení pro citlivé povahy, ale kniha určitě zanechala silný dojem a rezonuje ve mě ještě teď, pár dní po přečtení. Jsem zvědavá na Nimbus.

mr.Zdenek
10.10.2019 5 z 5

Zajímavý námět - nesmrtelnost a co s tím.

Casmé
09.10.2019 4 z 5

(SPOILER) Zdravím, jsem Casmé a ráda bych se podělila o svůj názor na tuto knihu.
Knize dávám ★★★★ a hned si povíme proč.

✔✔✔✔✔✔
►Kniha má zajímavý námět a odehrává se v utopickém a přesto poměrně snadno představitelném prostředí.
►Velmi užitečné jsou úryvky ze smrtčích deníků, které nám dovolují nahlédnout za oponu a zároveň často vedou k zamyšlení.
►Jména si smrtky volí po významných historických osobnostech, což je velmi příjemný detail, který navíc může být i poučný.
►Děj má poměrně rychlý spád, každou kapitolu nastane jiný zvrat a je velice těžké knihu odložit a nečíst dále.
►Od první zmínky jsem si zamilovala postavu Volty, tudíž mě velice zasáhla jeho smrt a poprvé jsem brečela u knihy, ale musím velice pochválit jakým způsobem zemřel, dle mého názoru velice emotivní a skvěle napsaná smrt.
►V neposlední řadě musím pochválit přebal knihy, který zaujme na první pohled.

✘✘✘
►Už od doby co se dozvíme, že na jednom z konkláve bude muset jeden z hlavních hrdinů zabít toho druhého a jen jeden se stane smrtkou je myslím všem jasné, že oba přežijí a smrtkou bude Citra. Narozdíl od některých zvratů v průběhu děje, které byli nečekané a splnili účel, byl konec velmi předvídatelný a tudíž ne příliš zajímavý.
►Laciný románek mezi Citrou a Rowanem, který není pořádně dotažený a působí jako obrovské klišé dílo velmi kazí. A vyjádření "lásky" na osudném konkláve je spíše nucené, aby se nezapomnělo, že mezi nimi je určitý vztah, který za mě dílu jenom škodí.
►Jak už to bývá u smyšlených světů, zvláště těch utopických, jsou zde jisté mezery v logice, ale jak již vím, mnoho je zodpovězeno v pokračování a přetrvávající chyby je myslím férové odpustit.

Toto bude za mě vše. Knihu doporučuji všem, kteří mají rádi smyšlené světy a smrt. Žádná kniha není pro každého, ale myslím, že tato dokáže zaujmout velkou část lidí.

♄ Casmé ♄

eliska2126
09.10.2019 5 z 5

Přiznám se, že scifi moc nečtu, ale pane bože, to bylo tak skvělý. Super originální nápad s fungováním světa. Neal Shusterman píše mega čtivě a ty zvraty? No nemohla jsem to odložit. Místy je to taky dost vtipné. Děj má spád, nestojíte na místě a pořád se něco děje. Byla tam jedna maličkost, kterou jsem nepochopila. Taky mě zaujaly zápisy jednotlivých smrtek.
A fakt by mě zajímalo, jaký by bylo žít v takovým světě.

Osice
07.10.2019 5 z 5

Na tuto knížku jsem narážela opakovaně v komentářích zde na Databázi knih. Zaujala mne jak názvem, tak i obrázkem na obálce, vyčnívala z toho množství knih, které mi prolétly před očima. Kromě samotného děje, mne bavila kniha z dalších dvou důvodů.

1) Příběh je prokládán úryvky z deníků kosení smrtek, v nichž zachycují své myšlenky. Ty mě bavily hodně. Nutily mne k zamýšlení se nad životem, smrtelností, atd. Pro představu úryvek:
„To, co nejvíc přeju lidstvu, není mír, pohodlí ani radost. Přeju mu to, abychom pokaždé, když jsme svědky něčí smrti, my všichni uvnitř maličko umřeli. Protože jen bolest empatie zaručí, že zůstaneme lidmi. Žádná verze Boha nám nepomůže, jestli to někdy ztratíme.“ (Z deníku kosení C. s. Faradaye)
Trvalo mi fakt dost dlouho, než jsem přišla na to, co zkratka C. s. znamená:-).

2) Smrtky si vybírají jméno po historické osobě. Vždycky jsem měla radost, když se objevila nějaká další smrtka a já si mohla vyhledat, po kom si zvolila své nové jméno. Nejvíc mne pobavila smrtka Randová a Goodallová. A přesvědčila jsem se, jak velké mám mezery, co se znalosti historických osobností týče:-). Také jsem se neubránila úvahám, jakou historickou osobnost bych si za svého patrona zvolila já. Možná Hatšepsovet?

Ráda bych se dozvěděla o světě Rowana a Citry víc. Není mi moc jasné, jak tehdejší společnost fungovala. Něco je sice naznačeno, ale je pro mne obtížné udělat si komplexní obrázek. Určitě si přečtu i další díl (Nimbus) a budu doufat, že se mi bílá místa zaplní. Zítra si ho jdu půjčit do knihovny:-).

Paja7
07.10.2019 5 z 5

Naprosto úžasné. Vždy když jsem si myslela, že se něco bude dít takhle, autor mě přesvědčil o pravém opaku. U mě se zařadila mezi oblíbené.

Skyer
02.10.2019 2 z 5

Čekala jsem od tak vychvalovaného autora víc. Recenzenti vyzdvihují myšlenky knihy, ale mně nijak převratné nepřijdou a když už tam něco zajímavějšího je, tak to autor pořádně nerozvine (například Goddardovo působení na psychiku Rowana).
Za průměrný klišé příběh bych dala 3★ (zas tak hrozné to nebylo), ale kvůli mezerám v fungování světa dávám 2★.

Kopec91
26.09.2019 5 z 5

Jedna z mých prvních scifi/fantasy knížek a musím říct, že se mi moc líbila. Skvělý čtivý příběh, situace k zamyšlení, ty při kterých jsem chtěla někoho praštit i ty kdy se mi vehnaly slzy do očí.. a při čtení posledních stran jsem skoro nedýchala..(to se mi u všech knih nestává =) ) Za mě rozhodně palec hore.

elik-play5518
23.09.2019 5 z 5

Velmi dobré sci-fi

MirekMM
19.09.2019 1 z 5

Zajímavý námět, říct o něm ale, že je nedotažený, by bylo dost mírné hodnocení. Dlouho se mi nestalo, abych se musel u čtení knihy vědomě hlídat, abych o ničem příliš nepřemýšlel - Smrtka takhle fungovala od prvních stran.
Nezvládl jsem knihu ani dočíst, radši jsem se ale jen zeptal někoho, kdo knihu dočetl, abych se ujistil, že na konci se neskrývá velký zvrat, který by část nelogičností aspoň trochu vysvětlil.
/SPOILERY/
Svět ovládaný všemocným a vševědoucím programem Nimbus, kde věda i snaha posunout lidstvo dál ztratila smysl, je čtenáři předkládaný jako radostná utopie. Lidé neumírají přirozenou smrtí ani na následky nehod - v druhém případě díky údajně drahým oživovacím centrům. Proč tedy Smrtky jednoduše nevybírají tam?
Následkem dohledu a nemožnosti zemřít přestali lidé páchat zločiny. Vážně?
Podobné věci se objevují téměř na každé stránce.

1 hvězdička za krásný přebal a záblesk originální myšlenky ztracené hluboko v logických chybách a mizerně napsaném textu.

Xxdvee
19.09.2019 5 z 5

Kniha je čtivá s originálním námětem.

anid
18.09.2019 5 z 5

Tak tohle byla jízda. Kniha mě celá pohltila a i když jsem se bála, že anotace prozradila až moc z příběhu, byly tam pasáže, které rozhodně překvapily. Obálky jsou krásné, příběh úžasný, postavy se lehce zamilují. Svět má dle mého mušky (hlavně myšlenka, že nic už vymyslet nejde).
Měla jsme jediný problém. V jedné scéně jsem si celkem jistá, že se prohodili hlavní postavy. Nevím jestli je to chyba překladu....

Roux
17.09.2019 3 z 5

Další opěvovaná knížka, která je dle mého velmi přeceňovaná. Ano, chápu, že již několik let nejsem cílovka, ale zastávám názor, že i kniha pro mládež se dá napsat dobře. Do druhého dílu se mi nechce ani nijak pouštět.

dontbullshitme
15.09.2019 4 z 5

Koukala jsem při čtení jak puk, jistě, byly tam věci, co se mi moc nelíbily, ale jako celek se kniha povedla! :)

tom8157
07.09.2019 5 z 5

Velmi originální a zajímavý nápad. Kniha je čtivě napsaná a plná zvratů, takže jsem se od ní nemohl odtrhnout. Rozhodně doporučuji.

MarsyPint
05.09.2019

Už od prvních řádek se mi kniha moc líbila. Zajímavý a místy velmi vtipně napsaný příběh, děj nijak nepřitažený za vlasy a i vážné zamyšlení mezi samotným příběhem jsem četla jedním dechem.Moc pěkná fantasy.

Sylvanas
03.09.2019 2 z 5

Kousek jsem přečetla, ale nedostala jsem se ani do čtvrtiny. Na jednu stranu mi přišel příběh originální, ale na tu druhou se mi zdálo, že je jen jakousi předělávkou a slátaninou všeho možného.

Spojenc
29.08.2019 5 z 5

Moc, moc mě to bavilo. Knížka je opravdu chytlavě napsaná, děj má spád a postavy si zamilujete (a když né všechny postavy, vím o jednom klučinovi, kterého každý miluje)

mazda333
29.08.2019 4 z 5

Teda musím říct, že ze začátku mi připadalo hodně bizarní číst o smrtkách, sekáčích a cílených likvidacích. Postupně jsem si ale na tento nepředstavitelný svět zvykla a už jsem obočí nezvedala tak často. Líbilo se mi, jak autor promýšlel, jak by se lidstvo chovalo, kdyby se nemuselo strachovat o život v tak velké míře jako my. Přesto tento utopický svět zdaleka tak dokonalý není. Zdá se, že na lidskou chamtivost zkrátka není žádný lék. Nicméně zajímavý příběh postavený na prosté myšlence. Má to sice nějaké mouchy v logičnosti, ale to pomíjím. Hlavní účel to splnilo - jednoduchá odpočinková četba, která rychle odsýpá.