Smrtka

Smrtka https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334111/bmid_smrtka-aCp-334111.png 4 3296 3296

Smrtka / Žatva smrti série

Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit „umění“ brát život, a přitom mít na paměti, že když se jim to nepodaří, mohou vlastní život ztratit. Okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že pokud jeden z nich vyhraje, druhý musí zemřít… Za dokonalý svět je třeba zaplatit vysokou cenu.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Scythe , 2016

evavolavka
12.11.2019

Dobře se četlo.

LadyValeria
11.11.2019 5 z 5

Tato kniha mne zlákala svou krásnou obálkou a poutavou anotací, takže jsem neváhala a přečetla ji jedním dechem. Kniha nabízí propracovaný svět, napínavý příběh a neobvyklé téma pojaté velmi zajímavým způsobem. Děj je psán z pohledu dvou hlavních postav mezi nimiž je čtenář nucen přebíhat, což mě osobně nevadí ani v nejmenším, ale někdo by se mohl trochu ztrácet. Tuto knihu bych doporučila čtenářům sci-fi a fantasy literatury, lidem kteří se chtějí nechat příběhem uchvátit, ale i každému kdo občas přemýšlí, jaké by to asi bylo, když by lidé nemuseli zemřít.

Autor příběh zasadil do (možná) nepříliš vzdálené budoucnosti, v níž lidé dokázali vymýtit nemoci a velmi kreativním způsobem přechytračit stárnutí. Aby nedošlo k přelidnění byli ovšem nuceni vytvořit ostatním nadřazený řád Smrtek, který kontroloval růst populace a to co nejvíce náhodnou popravou. Dva hrdinové, o nichž kniha vypráví, pocházejí z rozdílných prostředí a jejich osudy spojí právě až Smrtka, která si je vyvolí jako své učedníky. Někdo by snad řekl, že už jen vidina nezáviděníhodné budoucnosti strávené vražděním lidí ty dva mladé lidi musela řádně psychicky podlomit, ale problémy jim teprve začaly a jak to s nimi dopadlo si budete muset už přečíst sami...

Supernova
08.11.2019 5 z 5

Napsat tento komentář mi trvalo opravdu déle, než číst Smrtku! A proč. No protože jsem si nedokázala sesumírovat v hlavě, proč se mi Smrtka tak (ano, řeknu) dobře četla, když se jinak morbidním tématům tak nějak podvědomě vyhýbám. Je ale pravda, že už obálka, která je mimochodem vážně povedená, naznačovala, že navzdory názvu to bude podáno tak nějak... lehčeji. Cech smrtek prostě musí zbavit tento autorem dobře propracovaný svět nadbytečných jedinců. Zajímavé jsou deníčky a prožívání a postoje některých postav. Ta kniha mě vedla k prapodivným úvahám, není to ten typ příběhu, který rychle zapomenete. Vlastně se četla tak lehko, že by mě to svádělo k méně hvězdičkám, protože... proč vlastně? Ne. Zaslouží pět. :D Za mě nějakým způsobem rozporuplná kniha, což je asi na ní prostě skvělé.

Ivet1990
07.11.2019 3 z 5

Kniha i děj byl zajímavý, ale vzhledem k tomu, že nejsem na sci-fi, tak dávám takové hodnocení. Co je týče knihy moc hezky se četla

Drj98
03.11.2019 4 z 5

Kniha patřící do young adult, mě velice překvapila. Příjemné čtení u kterého se člověk musí občas zamyslet.
Určitě doporučuji.

pazdy15
02.11.2019 5 z 5

Tak tohle byla PECKA!!! Naprosto originální nápad. Vykreslení utopistického Světa, a hlavně tedy Smrtek, to bylo něco suprovýho. Z některých postav čišel respekt jenom to člověk četl. Krásně promyšlený příběh plný zvratů, překvapení a moudrosti. Jednoznačně má letošní nejoblíbenější kniha - smekám před autorem! 5 z 5

Kacennnka
02.11.2019 4 z 5

Smrtka je utopický příběh o dokonalé společnosti, kde jsou lidé nesmrtelní, zabezpečení a pohodlní. Je to příběh plný mrtvol a intrik. Je to příběh, který není i přes téma morbidní. Je to příběh, který chcete číst, protože nic takového jste v ruce neměli. A Shusterman to má vymyšlené do puntíku, to mi věřte.

novecento
01.11.2019 4 z 5

Zajímavě vystavěný příběh, kterému bych ale osobně ubral cca 200 ,,matných,, stránek a tím došel rychleji k povedenému závěru.

Googies
29.10.2019 5 z 5

No proste pecka. Oddychla jsem si, ze to neni sladarna. A take jsem si oddychla, ze mam hned po ruce druhy dil!!!

Sianka
26.10.2019 5 z 5

Když jsem kolegyni vyprávěla o této knize, shrnula jsem to slovy: skvěle se mi četla, to téma bylo zajímavé a provokativně uchopené, ale jako film bych to nikdy nechtěla vidět. Nepatřím totiž mezi fanynky hororů a nedokážu si představit, že by se to dalo natočit natolik decentně, aby to neztratilo svůj náboj, a současně tak, abych tu vizuální stránku snesla. Vlastně se mi nechce věřit, že jsem právě tuhle knížku zhltla jako malinu a to téma mi nadlouho uvízlo v paměti. Čtivé a fascinující.

JupiterOnFire
25.10.2019 1 z 5

Kniha mi přišla totálně o ničem. Žádný zvrat, jen kontinuální story o něčem, co absolutně nepobírám. Bylo by asi pěkné kdyby se podařilo vyléčit rakovinu a další nemoci, ale osobně mě nesmrtelnost děsí.

niki4302
22.10.2019 5 z 5

Jde poznat, že autor je muž. Vztah mezi hlavními postavami se rozvinul prakticky jen tak. Ale to knížce na ničem neubírá. Ze začátku se moc akce neděje, poté je děj svižnější a člověk se do toho víc začte a nechá se vtáhnout. Motiv této knihy se mi moc líbí, je to něco nového a nutí člověka se zamyslet a porovnávat s dnešní dobou.

Charmedka
22.10.2019 4 z 5

Od knihy jsem čekala něco trošku jiného, ale nemůžu říct, že bych byla zklamaná, to vůbec ne. Kniha se mi četla dobře, tenhle svět mě neskutečně bavil. Byl morbidní, tvrdý, ale zároveň i plný přátelství a citů.

Na konci každé kapitoly jsou zápisky od určité smrtky, což mě bavilo, protože to ještě více rozvíjí a doplňuje knihu a hlavně se lépe vcítíte do života smrtek, které vlastně nejsou necitelné bytosti.

Roscata
18.10.2019 4 z 5

Smrtka má jednoznačně dobrý nápad i děj, jen jsem měla první polovinu problém se začíst. Nevím jestli to bylo kvůli nevhodné náladě ale děj mi připadal bez jiskry, měla jsem problém postavám uvěřit jejich názory. Nakonec se to ale s druhou půlkou zlomilo a já hltala stránku za stránkou.
I Rowan a Citra byli ze začátku neforemné a nudné postavy ale jak děj ubíhal měnili se a rozvíjeli, až mi nakonec záleželo na tom co se s nimi stane. Konec byl pro mě nečekaný a díky němu se těším na další díl.

Lukasitch
16.10.2019 2 z 5

Těžko hodnotit - nemůžu říct, že by mě kniha vyloženě nebavila, ale celé to bylo takové jednoduché, povrchní a příběh průhledný. I ty postavy mi byly ukradené. Nicméně v pubertě bych z toho asi učůrával, takže žánr sedí a tomu to kladu za vinu. Další díly si nechám utéct.

Highlander
15.10.2019 5 z 5

Oukej, už nevím, kdo mi to doporučil, ale díky. :)

Je to velmi zajímavá utopie, kdy se nad tím autor i zamyslel. Což je výhoda. Je sice asi nereálné, abychom se úplně zbavili smrti, nicméně se mi líbí, že autorovi vše docela pěkně a hladce prochází - jsou podchyceny různé následky nesmrtelnosti - a tím teď nemyslím jen ten hlavní - kontrolu populace, přelidnění.
Prostě to jako svět funguje. :)

Jen si myslím, že uklidňování se, že je minimální šance, že budete pokoseni, je k něčemu dobré. Protože všichni víme, že pokoseni být můžeme. Kdykoliv, jakkoliv.
Smrt je strašná věc, v této 'smrtelné' době... ale přijde. Dřív nebo později.. jaký ale musí být pocit, když si pro vás přijde smrt, když jste prakticky nesmrtelní? To si nedovedu představit.
Ne tak když váš pokosí dřív, než vůbec stihnete obrátit list - zatímco jiní si žijí už stovky let. Smrt není fér a nikdy nebyla... ale pokud přidáme do rovnice nesmrtelnost, pak je to ještě horší.

Komentář píši po té, co jsem již přečetl i Nimbus, takže mohu s klidem říct, že je to skvělé čtení a pokud by se někomu Smrtka zdála pomalá nebo nudnější, pak vězte, že je to jen předehra.
Velmi dobře odvyprávěno, postavy sympatické a děj plyne velmi pěkně. :)

namornice
14.10.2019 5 z 5

Tý jo, tohle bylo dobrý! Smrtku jsem měla v plánu číst už nějakou dobu, ale dostala jsem se k ní až teď. Opravdu originální námět a zpracování se mi taky líbilo.
Když Nimbus, který se vyvinul z Cloudu, pomůže lidstvu k nesmrtelnosti, nejsou války, hladomor ani nemoci, cech Smrtek je jediný kdo udržuje lidskou populaci před přelidněním.
Jako většina YA knížek i tady jsou hlavními hrdiny teenageři, ale obě postavy Rowana i Citry byly napsány dobře a docela rychle jsem si je oblíbila. Postava Smrtky Faradaye a Curieové se taky povedly a jejich zápisky z deníku kosení byly skvělým zpestřením. Jak už to u YA chodí děj svižně ubíhal, žádný velký popisy prostředí a okolí a v každé kapitole nějaký zvrat a nebo důležitá událost. Konec jsem tak trochu předpovídala, ale to mi čtení nijak nekomplikovalo.
Hlavním tématem je tedy smrt a kniha se zabývá zásadními morálními hodnotami, filosofickými otázkami a občas to není lehký čtení, párkrát jsem měla těžký spaní. Rozhodně ne čtení pro citlivé povahy, ale kniha určitě zanechala silný dojem a rezonuje ve mě ještě teď, pár dní po přečtení. Jsem zvědavá na Nimbus.

mr.Zdenek
10.10.2019 5 z 5

Zajímavý námět - nesmrtelnost a co s tím.

Casmé
09.10.2019 4 z 5

(SPOILER) Zdravím, jsem Casmé a ráda bych se podělila o svůj názor na tuto knihu.
Knize dávám ★★★★ a hned si povíme proč.

✔✔✔✔✔✔
►Kniha má zajímavý námět a odehrává se v utopickém a přesto poměrně snadno představitelném prostředí.
►Velmi užitečné jsou úryvky ze smrtčích deníků, které nám dovolují nahlédnout za oponu a zároveň často vedou k zamyšlení.
►Jména si smrtky volí po významných historických osobnostech, což je velmi příjemný detail, který navíc může být i poučný.
►Děj má poměrně rychlý spád, každou kapitolu nastane jiný zvrat a je velice těžké knihu odložit a nečíst dále.
►Od první zmínky jsem si zamilovala postavu Volty, tudíž mě velice zasáhla jeho smrt a poprvé jsem brečela u knihy, ale musím velice pochválit jakým způsobem zemřel, dle mého názoru velice emotivní a skvěle napsaná smrt.
►V neposlední řadě musím pochválit přebal knihy, který zaujme na první pohled.

✘✘✘
►Už od doby co se dozvíme, že na jednom z konkláve bude muset jeden z hlavních hrdinů zabít toho druhého a jen jeden se stane smrtkou je myslím všem jasné, že oba přežijí a smrtkou bude Citra. Narozdíl od některých zvratů v průběhu děje, které byli nečekané a splnili účel, byl konec velmi předvídatelný a tudíž ne příliš zajímavý.
►Laciný románek mezi Citrou a Rowanem, který není pořádně dotažený a působí jako obrovské klišé dílo velmi kazí. A vyjádření "lásky" na osudném konkláve je spíše nucené, aby se nezapomnělo, že mezi nimi je určitý vztah, který za mě dílu jenom škodí.
►Jak už to bývá u smyšlených světů, zvláště těch utopických, jsou zde jisté mezery v logice, ale jak již vím, mnoho je zodpovězeno v pokračování a přetrvávající chyby je myslím férové odpustit.

Toto bude za mě vše. Knihu doporučuji všem, kteří mají rádi smyšlené světy a smrt. Žádná kniha není pro každého, ale myslím, že tato dokáže zaujmout velkou část lidí.

♄ Casmé ♄

eliska2126
09.10.2019 5 z 5

Přiznám se, že scifi moc nečtu, ale pane bože, to bylo tak skvělý. Super originální nápad s fungováním světa. Neal Shusterman píše mega čtivě a ty zvraty? No nemohla jsem to odložit. Místy je to taky dost vtipné. Děj má spád, nestojíte na místě a pořád se něco děje. Byla tam jedna maličkost, kterou jsem nepochopila. Taky mě zaujaly zápisy jednotlivých smrtek.
A fakt by mě zajímalo, jaký by bylo žít v takovým světě.