Skleněný trůn

Skleněný trůn https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/235352/bmid_skleneny-trun-rl8-235352.jpg 4 4575 4575

V temných a špinavých solných dolech Endovieru si doživotní trest odpykává osmnáctiletá dívka. Celaena je od dětství trénovaná k jednomu jedinému úkolu – stát se tím nejlepším zabijákem na světě, rychlým, tichým, neodhalitelným a všehoschopným. Ale udělala chybu. Nechala se chytit. Korunní princ jí nabídne poslední šanci: Svobodu výměnou za velkou oběť. Musí ho reprezentovat v turnaji, kde se proti sobě postaví 24 šampionů, těch nejlepších vrahů a zlodějů z celé země. Bude to boj na život a na smrt. Pokud zvítězí, bude volná. Ovšem její soupeři umírají nejen při soubojích, ale i za tajemných okolností – Celaena teď o svůj život bojuje nejen s nimi, ale i s něčím tajemným a děsivým, co se skrývá v pozadí.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Throne of Glass , 2012

Karciina
12.05.2021 5 z 5

Kdo by neznal tuhle série. Za mě, řeknu to rovnou, je to jedna z nejlepších fantasy. Četla jsem ji již několikrát, obvykle když vyšel další díl do série.
Ten svět, co autorka vytvořila, je skvělý. Hned na začátku knihy máme hezky propracovanou mapu Eriley, kde se první díl odehrává. V první scéně se setkáváme s nejlepším nájemným vrahem, Celeanou, princem Dorianem a velitelem stráží Chaolem. Mezi postavami panuje skvělá dynamika, špičkování, a jak už to bývá, milostný trojúhelník (i když jen spíš lehčí prozatím). Z dalších postav bych ráda zmínila Kaina, který je v turnaji proti Celeaně, Kaltain, která usiluje o prince, nebo Nehemii, za jejíž tým já moc nekopu. Knížka má spád, nechybí akce, myšlenky postav nebo popisné scény. Jako úvod do série skvělé. Myslím, že každý si najde svou oblíbenou scénu, i postavu, i když ne všechny mohou být takové, jaké se zdají na první pohled.
Hlavně se mi líbí, jak oblečení z obálky, má Celeana na sobě i v příběhu.

Trigger warnings: otroctví, zmíňka o znásilnění, návykové látky, alkohol, trauma, noční můry, líčen pokus o sebevraždu a sebevražedné myšlenky, krev, fyzická zranění, vraždy, otrava, mučení, smrt

Jeb
11.05.2021 5 z 5

Tato celá série pro mě byla takový vstup do YA četby, tudíž je jasné, že ji už navždy budu mít uloženou hluboko v srdíčku. Skleněný trůn je opravdu má láska a já jí musím dát za sebe 5*. Musím ale zmínit, že když se na tuhle sérii koukám takhle zpětně, tak už to nevidím tak růžově. Chápu lidi, co Skleněný trůn opravdu nesnáší. Celý příběh je celkem jednoduchý a pro starší čtenáře pravděpodobně ne tak zajímavý a postavy se jeví jako naprosto dokonalé, ale na druhou stranu nemůžu autorce upřít to, že píše opravdu moc čtivě a dokáže krásně vtáhnout do děje.
Za mě bych celou sérii určitě vřele doporučila všem YA čtenářům, ale určitě nemůžu zaručit, že se bude líbit. Myslím, že pokud jste četli i jiné knihy od Maasové a sklidily u vás úspěch, tak Skleněný trůn by neměl snad zklamat.

rycccy
08.05.2021 3 z 5

Po přečtení Půlnočního města (moje prvotina od této autorky) jsem si řekl, že zkusím i další série od ní a začal u této knihy...

Od mé oblíbené autorky Cassandry Clare, mám přečteno vše co zatím vyšlo,  tak se potřebuji uvrtat k nějaké dobré sérii a toto se zdálo jako skvělá volba a hlavně jak jsem psal, Půlnoční město bylo úplná bomba... No ale nevím kde nastala chyba. Je fakt, že mi je 33 let, ale neřekl bych, že by v tom byl problém ...mám rád Young Adult. Ale o této knize mám rozporuplné pocity. Kdyby nebylo hlavní hrdinky, tak knihu odložím - ta jediná byla celkem dobře popsána (což není zase tak divný, když se skoro na každý stance píše jen o ní)a i ironicky zábavná. Ale už jsem nechápal zápletku Dorian vs. Chaol ... ti to dva mi nesedli a nějak nechápu PROČ! No nečekal jsem to, že to bude u mě takový propadák. Ale dám šanci druhému dílu.

Cacolinka
07.05.2021 2 z 5

Když tu lidé tvrdí, že se pak série rozjede po 3. díle, tak tomu dám šanci a budu číst dále. Ale když si vezmu, že jsem Pána prstenů četla ve svém Young adult věku a pak jej porovnám s touto knihou, tak mi Skleněný trůn připadá až moc jednoduchý a naivní. Zajímalo by mě, co bych na něj říkala tehdy..?

Gabina.horkov
29.04.2021 5 z 5

Pokud máte rádi fantasy knihy, tento příběh doporučuji! Dostala jsem ji k narozeninám od kamarádky a až teď ji vytáhla. Nemůžu uvěřit, že mi tolik měsíců ležela v poličce :) Úžasný příběh se skvělou hlavní postavou, lehká romantická zápletka, zajímavý děj. Jsem nadšená, už čtu další díl :)

Lionis
26.04.2021 5 z 5

Tohle je kniha, která vás vtáhne.
Prakticky se nedá knihu odložit a říct si např. že jdu spát, nebo jdu se dívat na film.
I když tématika tohoto dílu není nic zvlášť jedinečného, tak to jak vás kniha vtáhne už něco jedinečného bez pochyby je.

Když se podívám na postavy, tak je to za mě jedna ze silnějších stránek knihy. Celaena je dle mého názoru perfektní hlavní hrdinka, jejíž osobnost je doopravdy velmi silná a zajímavá, přičemž zajímavost v příštích dílech je roste. Její myšlenkové pochody příběh krásně protkávají a výborně doplňují.
Dorian je lehce ohranější styl postavy, ale ve čtení mi jeho postava nijak nevadila a i když podobného prince, který je v rozporu se svým zlým královským otcem a zamiluje se do hlavní hrdinky, kterou otec samozřejmě neschvaluje se objevuje v knihách dost často. Nevadí mě tu, chci ho a tu a hodí se sem, i když je už docela lehce předvídatelné, co bude dělat a jak se bude chovat. Ostatně si ihned vybavím několik knih kde v podstatě takový princ byl, např. Rudá královna, ale jak jsem říkal, nevadí mě to a spíše mě to vyhovuje. Jeho zpracování rozhodně není špatné a když by někomu přišel nezajímavý, tak jsem přesvědčen, že Celaena mu tu zajímavost a originalitu osobnosti rozhodně vynahradí.
Málem bych zapomněl na Chaola, ale napsal bych k němu asi něco podobného jako k Dorianovi. Předvídatelné, ale nevadí mě to a jsem za to rád.

Děj/příběh samotný není minimálně v tomto díle nic extra nadprůměrného. Ano, je zajímavé, že jsem říkal(a nejen já), že se to čte perfektně a skoro nelze se ve čtení zastavit. Ono ve finále bych tento první díl bral spíše jakožto seznámení se světem, postavami apod. Samozřejmě že se postavy a svět vyvíjejí čím dál více i v jiných dílech a toto není jejich finální podoba, ale přesto bych to bral jako seznámení, jelikož děj tu jednoduše není nic moc.

Tak snad toto dávalo nějaký smysl, ale ještě nakonec říkám, že rozhodně si doporučuji přečíst další díly, jelikož je to jeden provázaný příběh a jeho vývoj stojí za to vidět.

Vedlejší postavy 4/5, Celaena 5/5, děj 3/5 svět si dle mě zaslouží 4/5. Takto to jednoduše vypadá na krásné 4/5, ale díky té perfektní čtivosti a tomu vtáhnutí mě to vsadit tam těch 5/5 vážně láká.

Palec nahoru a já jdu číst další díly.

TFTka
22.04.2021 3 z 5

Naprosto předvídatelné (popřípadě naprosto nepředvídatelné, když se autorka rozhodla udělat něco, co prostě do té doby nenaznačila). Nicméně čte se to úplně samo a pohltí vás to. Čtivé je to doopravdy na jedničku s hvězdičkou, příběh je průměrný až podprůměrný, ale jako odpočinková fantasy je to dostačující.

Kája_14
20.04.2021 4 z 5

Na tuhle knihu jsem narazila v knihovně a přišla mi zajímavá, tak jsem si ji koupila. Nikdy jsem si nemyslela že ta kniha bude tak dobrá a že se do ní začtu, tohle je jediná kniha kterou jsem chtěla číst pořád. Já miluji fantasy knihy takže to bylo super. Už se nemůžu dočkat až si přečtu další díly, doufám že budou stejně dobré jako první díl.

cryingPickle
18.04.2021 3 z 5

Prekvapivo dobré čítanie. Uznávam, bolo tam niekoľko nelogickostí, postavy sa miestami správali zvláštne, sem tam som sa cítil ako keby som čítal romantickú knihu pre 13 ročné dievčatá ALE, aj napriek všetkým týmto negatívam ma kniha bavila. Príbeh sa moc neposunul a tento diel beriem ako taký "úvod" aby sme sa zoznámili s postavami/svetom a verím tomu, že každým dielom bude táto séria lepšia a lepšia.

knihomolkaMist
09.04.2021 5 z 5

Skvělé!
S autorkou mám takový poměrně rozpolcený vztah... Půlměsíční město se mi líbilo, Dvory už ale ne tolik. Proto jsem knihu nechtěla číst. Naštěstí jsem tuto chybu neudělala. Příběh mě totiž naprosto pohltil Celaenu jsem si velmi oblíbila.
Ani nevím proč, ale tato kniha mi připomínala temnou a morbidní Selekci :D
Vypadá to jako velmi slibný začátek série a už se těším na další díl!

pavlusci
07.04.2021 5 z 5

K téhle sérii mě ségra dokopávala hooodně dlouho. Nechtělo se mi do ní kvůli přehnané chvále od ostatních. Bála jsem se, že mě zklame, ale opak byl pravdou. Celaena byla neobvyklá hlavní hrdinka se skvělým sarkasmem. I vedlejší postavy mě moc bavily a jsem zvědavá co se o nich –a o magii– dozvím v dalších dílech. Možná bych ocenila více popisů samotných zkoušek, ale knížka to byla skvělá!

vojta888
07.04.2021 4 z 5

Velmi dobrá kniha

betule3
04.04.2021 3 z 5

Slušný začátek série. I když to bylo takové pomalejší a rozjezdové, čtení jsem si moc užila. Sarah J. Maas prostě umí psát a tady se to opět prokázalo. Občas mě jen teda zarážela Celaenina naivita - na to, čím vším si prošla, reagovala někdy dost dětinsky a věřila všemu bez nějakého hlubšího promyšlení. Moc mě zaujala fantasy stránka knihy a už se moc těším, co všechno se o magii dozvím v dalších dílech - rozjeté je to skvěle. Za mě 3,5 *.

Katerina589
03.04.2021 4 z 5

Tak tuhle knížku jsem si užila. Je tu akce, romantika a hlavní hrdinka mi byla sympatická. Další díly mi přijdou trochu lepší, ale i tak zbožňuju celou sérii skleněného trůnu. S. J. Maas opravdu umí psát a tím se zařadila k mým oblíbeným autorům. Opravdu mohu doporučit od této autorky cokoliv.

Loriss
03.04.2021 2 z 5

Na Skleněný trůn mě nalákaly pozitivní recenze, anotace zněla zajímavě, ale nakonec to taková hitparáda nebyla.
Za prvé styl psaní byl dost jednoduchý, i když to může být dáno i překladem. Ale větší problém mám se samotným příběhem. Že se jedná o naprostou klasickou YA, o tom není sporu, začátek v dolech byl ještě fajn, ale po příjezdu na dvůr.. Celaena (jak se to vůbec čte) má neustále silácké řeči, má to být největší zabiják (že je to taky zároveň křehká sedmnáctiletá krasotinka na to už jsem v žánru zvyklá), ale nic nepředvede, řeší se šaty a jestli si vybrat sexy prince nebo sexy kapitána. Ani jednomu, jak se zdá, nevadí, že ta holka zabíjela lidi pro peníze. Ve finálním souboji toho pak taky moc nepředvede. Na takovou fantasy už jsem asi moc stará, další díly zatím rozhodně ne.

mi-380
01.04.2021 1 z 5

Možná to někdy dočtu a ocením, nejdřív ale budu muset buď hodně omládnout, nebo zestárnout tak dokonale, abych se dostal do stavu zvaného dětinštění.
20 % za snahu a 5 % za (mnou neobjevené) kouzlo, jímž dokázala mladičká autorka zaujmout davy (3257! hodnotících se dostalo na pozoruhodný průměr 87 %).

P.S.
Nejvíc jsem si tentokrát užil komentáře čtenářů, jejichž hodnocení se nedostalo nad dvě hvězdy.

katerina-an9765
29.03.2021 2 z 5

Tak nějak jsem asi čekala víc po vší chvále na S. J. Maas. Svět se mi líbí, ale příběh je takový utahaný a postavy hrozně naivní a ploché (snad kromě Nehemie). Kamarádka mě upozornila, že série dostává pořádný drive až tak od 3. dílu, tak se nenechám odradit a dám tomu ještě šanci.

Týna79
28.03.2021 5 z 5

Super začátek série, těším se na další díly. Je to super nápad na námět. Musím říct, že mi to trochu připomnělo Hunger games, ale zároveň to bylo i tak moc odlišný. Stojí za přečtení!

johana3160
24.03.2021 3 z 5

(SPOILER) Kniha uz je mimo moji vekovou skupinu a je to citit. To co bych jako nactileta prehlizela me ted bilo do oci. Celkovy napad neni spatny, ale je tam plno der, v chovani hrdinu, v trochu zdlouhavem pribehu, kostrbatem zacatku a dalsi. I presto slo o poutave cteni a bylo vtipne sledovat, kterej chlap se rozhoupe prvni. Ale nejak nebyla poradne rozvinuta ani romanticka linka ani “boj o svobodu”. Takove všechno nakousle, ale nedotahnute. Mozna je to tim, ze je to, jak jsem napsala, mimo moji vekovou skupinu, ale uz cekam od knihy vic. I tak to byla zajimava zmena:)

Knihomollla
23.03.2021 4 z 5

Dlouho jsem hledala nějaký příběh, kde by hlavní hrdinka nebyla jen ta hodná, nevinná dáma a konečně jsem ho našla. Cealena je totiž přesně ta dívka která v žádném případě není nevinná. A co se týče autorčina psaní, nemám slov. I po několika knížek, které jsem už od Sarah J. Mass četla, jsem se stále nenabažila toho jejího stylu psaní. Přesto si nechávám jednu hvězdičku na další díly z této, zatím skvělé série.