Skleněný trůn

Skleněný trůn https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/235352/bmid_skleneny-trun-rl8-235352.jpg 4 4547 890

V temných a špinavých solných dolech Endovieru si doživotní trest odpykává osmnáctiletá dívka. Celaena je od dětství trénovaná k jednomu jedinému úkolu – stát se tím nejlepším zabijákem na světě, rychlým, tichým, neodhalitelným a všehoschopným. Ale udělala chybu. Nechala se chytit. Korunní princ jí nabídne poslední šanci: Svobodu výměnou za velkou oběť. Musí ho reprezentovat v turnaji, kde se proti sobě postaví 24 šampionů, těch nejlepších vrahů a zlodějů z celé země. Bude to boj na život a na smrt. Pokud zvítězí, bude volná. Ovšem její soupeři umírají nejen při soubojích, ale i za tajemných okolností – Celaena teď o svůj život bojuje nejen s nimi, ale i s něčím tajemným a děsivým, co se skrývá v pozadí.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Throne of Glass , 2012

Tesset
18.02.2022 5 z 5

Za mě moc fajn fantasy. Spíš takový úvod k dalšímu pokračování, i když příběh prvního dílu byl ukončený. Dlouho mě tahle série míjel, ale konečně přišla na řadu. Jsem spokojená a doufám, že i s dalšími díly to bude stejné.

NikDisk
12.02.2022 4 z 5

Musím se přiznat, že jsem si koupila celou sérii díky kladným recenzím. Ale musím říci, že tento první díl mě teda moc nezaujal. Nevím, zda je to tím, že předešlá trilogie od jiné autorky, kterou jsem četla, byla prostě lepší, nebo si musím zvyknout zase na něco jiného a chviličku potrvá, než se do tohoto světa vžiji. Uvidíme po dalších dílech.‍️

AnnaNes
06.02.2022 5 z 5

Už několikrát mě odradila obálka knížky. Vyvolávala ve mě pocit jaká blbost to musí být. Nakonec jsem se dostala ke čtení až díky jedné pozitivní recenzi, kterou jsem nedávno četla. Příběh byl super, že se musím hned vrhnout na druhý díl.
Přemýšlím, kolik lidí mohla obálka na první pohled odradit.

Akin309
27.01.2022 5 z 5

Trón zo skla je strhujúci príbeh plný napätia, ktorý Vás okamžite vtiahne do deja. Postavy si zamilujete a budete chcieť s nimi prežiť kazdý okamžik Celaenin život pred odohratím príbehu je plný tajomstiev, ktoré čakajú na odhalenie. Na čo sa mimoriadne teším.
Neváhajte a určite si prečítajte túto sériu !

Salvatoreanne
04.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Mám smíšené pocity ale kniha je poutava, děj nestojí a hlavni postavy se mi zamlouvaji. Na to že to byla prvotina Massove, nechala jsem si tuto sérii jako poslední.... Ale trochu mne zaskočilo že na jeji poměry jsou v knize jen polibky.
Ale Massova to proste umi neda se ji to vytknout. Ma slabost pro nebojacne hrdinky a hezke chlapy
A k tomu ty skvělé nápady dobrodružství.
Love it.... Sarah you are the best one

Petkona
04.01.2022 5 z 5

Jak to, že jsem se k téhle sérii dostala až teď? Proč mě k tomu někdo nedonutil? To bylo naprosto skvělé od první do poslední stránky. Od S. J. Maas mám za sebou už Půlměsíční město, které bylo mimochodem taky skvělé, ale mám pocit, že až se tahle série víc rozvine, tak možná bude ještě lepší. Ale i toto bylo naprosto skvělé fantasy, nemělo to žádná nudná místa a děj vás pořád nutil číst dál. Celaena a ostatní postavy byly skvělé a neskutečně mi přirostly k srdci, ale musím pochválit i ty záporné postavy, díky kterým jsem měla hlavní postavy ještě radši. Fantasy prvky se mi taky moc líbily, přišly mi originální a neotřelé a skvěle se do příběhu hodily. Ve finále se mi to strašně líbilo a moc se těším na další díly. A jestli taky váháte jako já se do příběhu pustit, tak do toho určitě jděte.

Maevie
03.01.2022 3 z 5

Na autorčině prvotině je bohužel hodně znát, že ji začala psát v tak mladém věku. Oproti dvěma následujícím sériím také nejvíce pasuje do kategorie young adult. Více než fantasknímu světu a jeho problémům se autorka věnuje teenagerskému mileneckému trojúhelníku a všemi možnými vztahy okolo. Samotné klání a záhadné vraždění tak bohužel probíhá jakoby mimochodem v pozadí a větší pozornost se jim věnuje jen několikrát.

Elulilinka1
02.01.2022 5 z 5

Úžasná kniha! Myslím, že už jsem došla na to, proč je (nejen na české) knižní scéně tak zbožňovaná a opěvovaná - je to opět něco úplně jiného, než na co jsme byli doposud zvyklí. Opravdu jsem si ji užívala, i když bych možná ubrala trochu toho rozsáhlého popisu "závěrečné bitvy".

Jo a taky jsem se asi první tři kapitoly učila číst jméno Celaena :D. Taky vám přijde tak krkolomné? Já ho pořád komolila :DD.

nikol.03
22.12.2021 4 z 5

Tým Chaol :DDD

katka-kacav3318
20.12.2021 5 z 5

Přemýšlíte jestli si tuto knihu přečíst??? Nedám vám tady žádný důvod proč byste měli, ale sakra byste si měli jít objednat celou sérii, zavřít se někde o samotě a přečíst to, protože to je opravdu něco. Poděkovat mi můžete později, až budete kreslit fanarty, psát fanfikce a bůhví co dalšího:)))
P.s. pokud sbíráte knižní boyfriendy tady se vám sbírka rozhodně rozroste.

sniciknihomolka
20.12.2021

(SPOILER) Na tuhle sérii jsem dostávala spoustu doporučení. A vůbec nechápu, proč jsem tak dlouho čekala. Po první kapitole jsem věděla, že jsem se zamilovala. První kniha byla nabytá akcí a ničím jiným. Lhala bych, kdybych řekla, že se mi první díl líbil více. Za mě byl druhý díl o krapet lepší. Stál nemůžu přestat myslet na jeden pár... Kdo ví, ví.

Petra-1
16.12.2021 4 z 5

Musím přiznat, že hodnotím po přečtení více dílů. Série se mi velice líbí. Přijde mi lepší než Dvory, ale určitě ne tak skvělá jako Půlměsíční město. Postavy sympatické, ale musím říct, že někdy mě dost štve Celaenou. Chování některých postav je také zvláštní. Všichni mají být obávaní bojovníci/vrahové,.. A nakonec se hned u první kapky krve hroutí. Příběh sice vcelku předvídatelný, ale velmi poutavý.

ripmajka
13.12.2021 5 z 5

Dočitaš sériu Patrície Briggs. Potom spoznaš manželov Ilona Andrews a máš pocit , že už nič lepšie z fantasy neprečítaš.
Kamoška ti prepašuje do batohu kníh na dlhú cestu . ,,Čítaj ,daj tomu šancu ,,
S.J. Maas mi vyrazila dych svojou sviežosťou, prúdom nových myšlienok...proste dievča vie písať a robí to evidentne s veľkou radosťou.

Nale
12.12.2021 3 z 5

(SPOILER) Autorka rozhodně umí psát. Kniha byla velmi čtivá, odpočinková, styl psaní mi sedl. Spousta věcí ale absolutně nedávala smysl.

Calaena - podle popisu nejlepší vražedkyne, královna podsvětí. Samozřejmě nadpozemsky krásná, chytrá, silná a sarkastická (jak jinak, že?:)) Pořád jen čteme, jak by každého zamordovala, jak si představuje jejich krev na zdi... ale sama je proti zabíjení, prakticky zabíjí jen když musí a nesnáší otroctví.
Dává to nějaký smysl? Její chování bylo občas nehorázně otravné až dětiské. Taky ji pořád bylo špatně (buď měla závrať a odmítala jít do skleněného hradu, měla bolesti břicha, cítila jak se ji podlamují kolena nebo zvracela) Což mi moc k nejslavnější a nejhorší vražedkyni nesedí.
Stejně tak mi nedává smysl, že by vražedkyni dali do prostorné komnaty, ustrojili ji do hezkých šatů a prakticky se k ní chovali jako ke šlechtě (mimochodem tech popisů, kde se Calaena prohlíží v zrcadle a obdivuje šaty a účes je fakt hodně).

Co mě vyloženě vytáčelo, byl ten středoškolský milostný trojúhelník. Samozřejmě, muži s Calaenou soucítí, zamilují se do ní, soupeří. Jednou si Calaena vybere tamtoho, podruhé chce zase druhého. Popisy očí, Calaeniných vlasů, tváře a nakloněné hlavy na stranu je tam kvanta (a to nepřeháním). Stejně popisy, jak jsou Chaol nebo Dorian naštvaný, když se Calaena baví s tím druhým a nedejbože stojí blízko něho! To neni chovaní kapitána stráží a koruního prince, ale 15 letých dětí. Přestože jsem si některé chvíle např. s Dorianem po večerech užívala, milostný trojúhelník zabíral snad větší část, než celý turnaj a už to bylo nudné a zdlouhavé.
Navíc, stráže v pohodě nechají Doriana, aby byl sám s nejhorším vrahem v pokoji. To fakt? Občas mezi kapitánem, princem a vražedniní se nezdál být vůbec žádný rozdíl v postavení.
V jednu chvíli jsem si prince i kapitána oblíbila, v další jsem si kvůli jejich chování ťukala na čelo.

Teď k části se zkouškami. Těch tam mnoho není. Čekala jsem opravdu souboje a některé zkoušky byly tak absurdní (např. první zkouška- střelba s lukem) a některé se jen tak přeskakovaly, takže jsme z nich vůbec nic neviděli.
Až při poslední zkoušce se konečně začalo něco dít! Jediná napínavá část knihy (společně s tím démonem).
Nemůžu však pochopit jednu věc. Chaol zabije Caina... a doslova se z toho zhroutí. Je kapitán stráží v zemi krutého krále, kde je vražda na denním pořádku!
Ale zase... Je to YA. Všechny postavy byly kapku přecitlivělé na to, kdo jsou

Jediná postava, kterou jsem si opravu oblíbila a neštvala mě svým chováním, byla Nahemia. :) Ta mi sedla nejvíc.

Kdysi jsem sérii četla a vím, že při 3 knize se to rozjede. Takže vydržím a prokoušu se i druhou. Teď si ale musím dát chvíli pauzu.

MichaelaSess
07.12.2021 5 z 5

Výborné, Maas prostě umí....krásný příběh který má úplně všechno.

Dares
06.12.2021 3 z 5

Je to pomalý rozjazd, dej ma pohlcoval postupne a s niektorými postavami som sa nedokázal stotožniť vôbec, trebárs s Dorianom. Prišiel mi na svoj vek aj postavenie veľmi detinský a ľahostajný. Tie tri hviezdy sú viac-menej za Chaola, ktorý na rozdiel od Doriana prešiel v knihe určitým vývojom, a taktiež koncu, pretože tam možno nájsť viacero silných momentov a nespočíval len na fantasy prvkoch a akcii, ale aj na sile priateľstva a prekročení osobných hraníc.

Vjeerus
25.11.2021 5 z 5

Uhuu, tak jako rozjezd vcelku dlouhé série je to opravdu pecka. Mě v knize nic nechybělo. Měla pěknou dávku akce, lehké naznačení romantiky, spoustu tajemství, intrik a záhad, takže mě udržela v napětí (a po dočtení donutila sáhnout po dalším dílu).
Ano, kniha je plná klasických hrdinů. Hlavní hrdinka je strašně silná, krásná a schopná žena se smutnou minulostí, kterou dohání osud k těžkým rozhodnutím. Hlavní mužské postavy jsou jak jinak než k uzoufání sexy. A obě jsou čestné s vlastními bubáky z minulosti, přičemž je vlastně každý jiný, protože mají různý postoj k tomu, jak se s osudem vyrovnat.
A ano, cítím tu milostný trojúhelník, ale ruku na srdce, půlka knih s romantikou má milostný trojúhelník a v této knize je napsán zatím vcelku zajímavě a oceňuji, že hlavní hrdinka nezažívá to první zamilování do svého osudového muže, ale pravděpodobně bude vývoj opravdu zajímavý.
Charaktery nejen hlavních postav, ale i těch vedlejších mají šťávu a kouzlo a každá je dost jedinečná.
Opravdu se těším na další díly, protože celá ta věc kolem Sudby a kouzel je opravdu zajímavá a odhalování toho všeho okolo je dávkováno opravdu promyšleně a po malých částech.

Martii_l
03.11.2021 5 z 5

Nejlepší fantasy série kterou jsem kdy četla (už několikrát)!

tynka65
28.10.2021 4 z 5

Bože, díky za Maasovou a vše co napíše! Opět se jí povedlo vytáhnout mě že čtecí krize. Miluju to, stejně jako Dvory a hned se pouštím do dalšího dílu.

matouskova_
28.10.2021 3 z 5

Knihu jsem četla asi před více jak půl rokem, ale myslím, že na recenzi není nikdy pozdě. První polovinu knížky jsem četla jedním dechem a nemohla se od ní odpoutat, ten zbytek už jsem četla jen z donucení. Jsem u čtvrtého dílu téhle série a zatím první díl byl rozhodně nejčtivější a pro mě nejpoutvější. Možná by mě kniha a celý tento faktastický svět víl a všeho možného zaujal víc, když by hlavní postava nebyla tak nesympatická.