Skleněný trůn

Skleněný trůn https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/235352/bmid_skleneny-trun-rl8-235352.jpg 4 4551 890

V temných a špinavých solných dolech Endovieru si doživotní trest odpykává osmnáctiletá dívka. Celaena je od dětství trénovaná k jednomu jedinému úkolu – stát se tím nejlepším zabijákem na světě, rychlým, tichým, neodhalitelným a všehoschopným. Ale udělala chybu. Nechala se chytit. Korunní princ jí nabídne poslední šanci: Svobodu výměnou za velkou oběť. Musí ho reprezentovat v turnaji, kde se proti sobě postaví 24 šampionů, těch nejlepších vrahů a zlodějů z celé země. Bude to boj na život a na smrt. Pokud zvítězí, bude volná. Ovšem její soupeři umírají nejen při soubojích, ale i za tajemných okolností – Celaena teď o svůj život bojuje nejen s nimi, ale i s něčím tajemným a děsivým, co se skrývá v pozadí.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Throne of Glass , 2012

simsq
26.10.2021 3 z 5

Tahle kniha mě chvílemi nebavila a nějak mě nepohltila. Druhý díl jsem si půjčila z knihovny a plánuju si ho přečíst.
3,5/5

bergle
24.10.2021 4 z 5

Pohle hodnocení jsem od knihy asi čekala víc. Miluji tuto autorku a doufám, že každá další kniha této série bude jen a jen lepší.

freezi
15.10.2021 5 z 5

Píšem hneď pro prečítaní celej série aj noviel (tie som čítala po 4knihe-vysvetlilo mi to súvislosti). Som naozaj nadšená a prekvapená, ako dokáže niekto vytvoriť takýto svet-dej-postavy... Posledné knihy mohli byť rozdelené na viac kníh. Podľa diskus.blogov 5a6 knihu je lepšie čítať súbežne podľa presného postupu (je to chronologickejšie). Úžasný nápad, dej, zápletky a prekvapenia, popis rodiacej sa náklonnosti, priateľstva a lásky (bez erotických detailov) a tie strategické popisy vojnových bitiek a postupov. Príjemné, napínavé čítanie, odporúčam tínedžerom (aj ich maminkám). Páčili sa mi oveľa viac ako série od Ilony Andrews, Patricie Briggs, Chloe Neill, Morgan Rice, Keri Arthur, Richelle Mead, Jeaniene Frost

ilona3471
28.09.2021 5 z 5

Skleněný Trůn- Kniha která mě upoutala obálkou bojovnice Celaeny i o čem by měla být. Na začátku jak Celainu zajali myslela na to že je zabije, a uteče. To se mi líbylo! Přesto dostala nabídku od prince Doriana že podstoupí klání s ostatními bojovníky. A když vyhraje a bude sloužit králi 4 roky a poté bude mít svobodu. V této knize jsem si oblíbila kapitána Chaola, Prince Doriana a Princeznu Nehemii. Ihned jdu číst 2 díl Půlnoční koruna. :)

M.C.SMITH
26.09.2021 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem, příběh mne okamžitě pohltil a musím uznat, že jsem nadmíru spokojená. Od autorky mám jak Dvůr trnů a růží, tak i Půlměsíční město a i když má autorka své mouchy, píše skvěle.
S vervou jsem se pustila do druhého dílu a doufám, že bude stejně dobrý, jak ten první.

sisterarcheron
29.08.2021 5 z 5

Tahle kniha mě úplně pohltila a Celaenu jsem si úplně zamilovala. U jejích sarkastických poznámkách jsem se hodně nasmála. Dorian je takové sluníčko a jeho nejlepší kamarád Chaol, kapitán stráží, mně někdy pěkně štval ale pořad jsem si ho oblíbila.
Kniha byla nabitá dějem a tak doporučuji všem. A taky těm kdo mají rádi knihy se silnými hlavními hrdinkami. Ne vážně Celaena vydržela v dole celý rok i když tam ostatní vydrželi maximálně něco okolo 1 měsíce. (Tohle se dozvíte hned na začátku).
Takže ano 5*/5*

Nemám.jméno
22.08.2021 5 z 5

Skleněný trůn mě od prvních stránek pohltil a až do konce nepustil. Hlavní hrdinku jsem si okamžitě oblíbila, jejím sarkastickým poznámkám se nešlo nesmát.
Nicméně nebyla jediná, která mi přirostla k srdci. Chaola i Doriana jednoduše musím zbožňovat, ale i s ostatními jde soucítit a lehce chápat jejich motivy. No, a král byl pořádný "záporák", ten ve mně doslova vyvolával úzkostnou hrůzu. Sarah J. Maas prostě umí psát postavy.
Závěr knihy byl opravdu napínavý a já si přála, aby Skleněný trůn ještě nekončil. Naštěstí se jedná pouze o první díl, takže se těším, až se mi do rukou dostane Půlnoční koruna. Protože tahle série stojí opravdu za to.

deedulka
21.08.2021 4 z 5

Nebylo to špatné. Čekala jsem teda ještě větší pecku, ale i tak se mi kniha líbila. Hlavní hrdinka je sympatická, i když mi k ní úplně neseděla ta "nevinnost" a čistá dušička, když normálně bez zábran zabíjela pro peníze.

Z chlapských hrdinů jsem si více oblíbila Chaola. Byl podle mne víc chlap, než trochu nedospělý a přelétavý Dorian.

Konec už se mi trochu táhl, ale jako lákadlo na další díl, se osvědčil. Kdo by nechtěl znát pokračování o životě věhlasné vražedkyně. :-)

luca321
18.08.2021 5 z 5

Knihu jsem si zakoupila po dočtení Půlměsíčního města, které mě nadchlo. Skleněný trůn sice nebyla taková bomba, ale vůbec zakoupení nelituju. Zajímavý příběh i romantická linka. Čtení mě moc bavilo a hned si jdu objednat další díly.

EliškaHavlová
09.08.2021 4 z 5

Nad přečtením této série jsem přemýšlela už nějakou dobu. Po přečtení Dvorů a Půlměsíčního města, ze kterého jsem byla nadšená, jsem tedy podlehla.

Už od prvních stránek mě příběh vtáhl do děje a zaujal. Děj byl samozřejmě dost předvídatelný, ale jako celek se mi knížka líbila. Dost také pomohlo, že konec byl dobře zakončený a další díl na něj jistě dobře naváže.

Dávám zatím prvnímu dílu tři hvězdičky, protože mám od autorky zatím i oblíbenější tituly.

AriaLovesBooks
16.07.2021 5 z 5

Tato knížka mě opravdu lákala, hlavně díky všemožným pozitivním recenzím na internetu a samozřejmě také díky zajímavému fantasy námětu. Pořídila jsem si ji sice ve slovenštině, ale to mi vůbec nevadilo, právě naopak - bylo to pro mě velmi srozumitelné a zároveň jsem si více procvičila své porozumění slovenskému jazyku. Z knížky jsem byla celkově extrémně nadšená, bylo tam dobrodružství, souboje, tajemství, intriky a nechyběla ani troška romantiky. Zkrátka jsem v ní našla vše, co mám v příbězích ráda. Docela mě překvapila ta brutalita některých scén, popravdě jsem nečekala, že ten příběh bude tak napínavý a tak moc krvavý. Ale to se mi na té knize právě líbilo. Pro mě je to, co se tam dělo, srovnatelné s Hrou o trůny. V určitých pasážích je hodně znát, že je kniha určena pro mládež, ale kvůli těm více krvavým scénám bych ji zařadila do vyšší kategorie. Stejný názor mám například na Jiskru v popelu.

A jaká ta knížka tedy byla? Napínavá, neuvěřitelně čtivá, tajemná, kouzelná,... No prostě všechno možné, co byste čekali od prvotřídního fantasy příběhu. Díky tomu vím, že si musím přečíst další díly ze série.

Knihu bych doporučila všem milovníkům fantasy příběhů, soubojů a všem starším teenagerům, kteří chtějí při čtení zažít napětí.

Zojka
15.07.2021 5 z 5

(SPOILER) tato kniha mě velmi bavila. jenom mě to připadalo trošičku drastické (bojovníci bez vnitřností a bez mozku to rozhodně není téma na večer) stejně si přečtu u další knihy od této autorky

natalie_h
09.07.2021 5 z 5

Skvělá kniha

badliar_id
01.07.2021 4 z 5

(SPOILER) Dvory naprosto miluju a Půlměsíční město mě neskutečně bavilo, takže jsem chtěla dát šanci této vychvalované sérii. Chápu co na tom všichni vidí, přesto mě tenhle díl občas extrémně nudil. Každopádně to vždy zachránila akčnější scéna nebo odhalování záhadného "zla"..
Stále přemýšlím jestli tomu nechám čtyři hvězdičky, protože jsem občas cítila, že tomu dám jen tři. Asi to nechám být a uvidím, co přinesou další díly.
Celaena mi hned sedla! Ty její vtípečky a nezájem, nemohla jsem z ní :Dd. Občas mě tedy taky štvala, ale většinou bylo všechno bez problému. Chaol a Dorian, no, zatím nevím co si mám o nich myslet. Asi mi ještě nepřirostli k srdci :D. I když podle tiktoku většina Chaola nemusí a Doriana zbožňují. Nehemie je fajn a mám jí ráda. Díky TikToku vím, že pravděpodobně umře, což se mi vážně nelíbí.. Kdo se mi taky líbil byl Nox, ale pochybuju, že se ještě v knize objeví (bylo by vtipný kdyby ano :D).
Extrémně se těším na další postavy! Doufám, že se brzy objeví :)!
Romantická linka. No, díky tiktoku vím s kým Celaena skončí (lol, je divný jí tak nazývat), takže jí shipuju s tím dotyčným :D.. A beztak milostné trojúhelníky nemám ráda, takže...
Děj rychle plyne, myšlenky jsou skvěle popsané a celkově to rychle utíká. Sarah prostě umí psát. Asi to nesedne všem, ale svoje čtenáře si to najde. Já se jdu pustit do druhého dílu a uvidím, co nám přinese nového..

DanSha
25.06.2021 5 z 5

(SPOILER) Vzhledem k tomu, že TOG je autorčina prvotina a začala ji psát jako teenager, dokážu snadno přehlédnout pár nedostatků a nesrovnalostí v příběhu. V 16 letech se kdekdo pere i s popisem přípravy palačinek :)), zato S.J. Maas ze sebe dostala tenhle neotřelý příběh nájemné vražedkyně, ze které se nakonec vyklube jedna z nejmocnějších víl a ztracená královna. Svět byl krásný, postavy jsem si rychle oblíbila a malý lid mě dojímal. Jen mi připadá, že Aelin nedostala dostatek prostoru k tomu, aby využila svou ničivou ohnivou moc. Čekala jsem, že všem valgům v závěrečné scéně vytře zrak a nakonec tak trochu hrála druhé housle. Přesto doporučuji všem fantasy nadšencům nevynechat! Jednou se k této sérii zase ráda vrátím a přečtu si ji znovu.

Toledo
17.06.2021 2 z 5

Pro mne první kniha z žánru fantasy a musím podotknout, že to byla taková pěkná pohádka. Doporučovala bych spíše mladším čtenářům, mě příliš nezaujala...

evik_svistik
01.06.2021 5 z 5

Příjemný fantasy příběh, s vyváženou dávkou napětí i romantiky, četlo se mi to lehce. Další díl je nutností.

Cami.lla
15.05.2021 3 z 5

Romantické oddechové fantasy. Oproti jiným fantasy příběhům je to lehčí čtení, není zde takové množství postav ani příliš zamotaný děj. Přesto je svět Eriley propracovaný a dobře vykreslený.

Karciina
12.05.2021 5 z 5

Kdo by neznal tuhle série. Za mě, řeknu to rovnou, je to jedna z nejlepších fantasy. Četla jsem ji již několikrát, obvykle když vyšel další díl do série.
Ten svět, co autorka vytvořila, je skvělý. Hned na začátku knihy máme hezky propracovanou mapu Eriley, kde se první díl odehrává. V první scéně se setkáváme s nejlepším nájemným vrahem, Celeanou, princem Dorianem a velitelem stráží Chaolem. Mezi postavami panuje skvělá dynamika, špičkování, a jak už to bývá, milostný trojúhelník (i když jen spíš lehčí prozatím). Z dalších postav bych ráda zmínila Kaina, který je v turnaji proti Celeaně, Kaltain, která usiluje o prince, nebo Nehemii, za jejíž tým já moc nekopu. Knížka má spád, nechybí akce, myšlenky postav nebo popisné scény. Jako úvod do série skvělé. Myslím, že každý si najde svou oblíbenou scénu, i postavu, i když ne všechny mohou být takové, jaké se zdají na první pohled.
Hlavně se mi líbí, jak oblečení z obálky, má Celeana na sobě i v příběhu.

Trigger warnings: otroctví, zmíňka o znásilnění, návykové látky, alkohol, trauma, noční můry, líčen pokus o sebevraždu a sebevražedné myšlenky, krev, fyzická zranění, vraždy, otrava, mučení, smrt

Jeb
11.05.2021 5 z 5

Tato celá série pro mě byla takový vstup do YA četby, tudíž je jasné, že ji už navždy budu mít uloženou hluboko v srdíčku. Skleněný trůn je opravdu má láska a já jí musím dát za sebe 5*. Musím ale zmínit, že když se na tuhle sérii koukám takhle zpětně, tak už to nevidím tak růžově. Chápu lidi, co Skleněný trůn opravdu nesnáší. Celý příběh je celkem jednoduchý a pro starší čtenáře pravděpodobně ne tak zajímavý a postavy se jeví jako naprosto dokonalé, ale na druhou stranu nemůžu autorce upřít to, že píše opravdu moc čtivě a dokáže krásně vtáhnout do děje.
Za mě bych celou sérii určitě vřele doporučila všem YA čtenářům, ale určitě nemůžu zaručit, že se bude líbit. Myslím, že pokud jste četli i jiné knihy od Maasové a sklidily u vás úspěch, tak Skleněný trůn by neměl snad zklamat.