Skleněný trůn

Skleněný trůn
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/235352/bmid_skleneny-trun-rl8-235352.jpg 4 4606 4606

V temných a špinavých solných dolech Endovieru si doživotní trest odpykává osmnáctiletá dívka. Celaena je od dětství trénovaná k jednomu jedinému úkolu – stát se tím nejlepším zabijákem na světě, rychlým, tichým, neodhalitelným a všehoschopným. Ale udělala chybu. Nechala se chytit. Korunní princ jí nabídne poslední šanci: Svobodu výměnou za velkou oběť. Musí ho reprezentovat v turnaji, kde se proti sobě postaví 24 šampionů, těch nejlepších vrahů a zlodějů z celé země. Bude to boj na život a na smrt. Pokud zvítězí, bude volná. Ovšem její soupeři umírají nejen při soubojích, ale i za tajemných okolností – Celaena teď o svůj život bojuje nejen s nimi, ale i s něčím tajemným a děsivým, co se skrývá v pozadí.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Throne of Glass , 2012

zluk
19.02.2021

To jako vážně :D
Co je to probůh za naivní dětinský blábol. To vážně někdo čte?

NikolaJ.
18.02.2021 5 z 5

Miluji celou sérii :)

_Bára_
18.02.2021 4 z 5

Kniha byla skvělá. Přečetla jsem ji na jeden dech. Musím, ale říct, že jsem měla stejný problém jako u dvorů. Nejdřív mi myšlenka, že Celaena bude s Dorianem nevadila, jenže jakmile mezi něma něco proběhlo, nebylo to ono (stejně tak jsem to měla u Tamlina). Na druhou stranu Chaol, ten je skvělej. Hrozně moc se těším na další díl.

Mikuše-Ivet
16.02.2021 2 z 5

Na sérii jsem se hrozně moc těšila a nejen kvůli recenzím, ale kvůli zajímavému příběhu. Což o to větší přišlo zklamání. Těšila jsem se na nelítostnou vražedkyni bez slitování a místo toho jsem dostala holku co si na hromadu věcí stěžuje. Co se týče děje, tak musím uznat, že se velmi dobře četl, což podpořilo mé odhodlání knihu dočíst, i když místy mě přišla nudná a zdlouhavá. Ptala jsem se na názor ostatních jestli tomto způsobem dej pokračuje a nebo jestli se rozjede, tak jsem byla ubezpečena, že první dva díly jsou zdlouhavé a nudné, ale od třetího dílu se to pořádně rozjede. No, takže sérii dávám šanci a pokusím se prokousat i druhým dílem a doufá, že ve třetím se to zlepší, protože jestli ne potom nechápu tak skvělé recenze.

greenie05
14.02.2021 3 z 5

(SPOILER) Ze Skleněného trůnu mám smíšené pocity. Když jsem to dočetla, chtěla jsem tomu dát alespoň čtyři hvězdy, protože to bylo opravdu čtivé. Ale pak jsem se zamyslela a uvědomila si, že kromě toho, že se to četlo velice dobře, mě tam vlastně nic nezaujalo.

Hlavní hrdinka vyzařuje silnou Mary Sue energií, dokonalý vzhled, drzá, chytrá a v osmnácti nejlepší sériový vrah na světě. A ostatní postavy? Taky nic moc, byli mi tam všichni prakticky ukradení. Nejvíc sympatický byl snad Chaol, ale i tak mi připadalo, že kdyby zničehonic zemřel, bylo by mi to vlastně úplně jedno.

Samotný příběh mě taky nijak moc nezaujal. Z popisu knihy to znělo dobře, představovala jsem si krvavý napínavý turnaj mezi nejlepšími vrahy světa, ale místo toho jsem se spíš dočkala nudných romantických scén mezi Celaenou a princem Dorianem. Záhadná úmrtí bojovníků měla působit tajemně, ale finální rozuzlení tomu jakoukoliv tajemnost a strašidelnost sebralo. Finální souboj se mi ale překvapivě líbil, proto tomu dávám další hvězdu. Jenže to snad byla jediná scéna, kterou jsem si opravdu užívala.

Takže, abych to shrnula. Dávám tomu 2,5 hvězdy a upřímně si nejsem jistá, jestli se mám pouštět do dalších dílů.

any37
12.02.2021 3 z 5

Měla jsem hodně vysoká očekávání, Dvory patří mezi mé nejoblíbenější série, a proto jsem počítala s tím, že tam po dočtení přivítám i Trůn. No, kdybych to měla porovnat, rozjezd je tady hodně pomalý, informace se dozvídáme postupně, nekompletně a ne úplně všechny, autorka nás pořád nechava v napětí. Co musím ale vyzdvihnout a u žádné knihy jsem už dlouho nic takového neviděla, hlavní hrdinka má mozek - když je tam něco nepřirozeneho, nebezpečného atd., tak tam hned nejde, ale rozmyslí se! Na druhou stranu právě díky tomu působila celá kniha trochu mdle, utahaně a bez pořádné akce. Ale jako každá Maasová, bylo to čtivé až až a stránky ubíhaly pod rukama.

Akisi
11.02.2021 1 z 5

Musím říct, že tato kniha mě neuvěřitelně zklamala. Podle hodnocení mnoha lidí a podle samotného popisu, o čem má toto ya fantasy být, jsem byla velmi natěšená, když jsem se konečně rozhodla do knihy pustit.

V prvé řadě postavy naprosto postrádají jakoukoli hloubku, především tedy hlavní postava Celaena. Je to perfektní příklad Mary-Sue, kdy je popisována jako ve všem perfektní, překrásná kdy všichni muži pro ni mají slabost. Její charakter je tak otravný, že jsem si nemohla pomoct a otáčela oči v sloup. Její charakter prostě nedává smysl. Světoznámá vražedkyně, avšak je jí 18 a trénink začala v osmi, zároveň je v knize vyobrazena spíše jako samaritánka s plnou hubou keců, jak by toho a tamtoho porazila. Z toho však mnoho nevidíme. Stejně tak se nepracuje s minulostí, která by ji v přítomnosti jakkoli ovlivnila, možná kromě dvou nočních můr. V prvních dvou kapitolách se popisuje více vzhled všech pohledných mužů, než její vnitřní pocity z toho, že má vlastně šanci uniknout z otroctví.

Přestože se jedná o ya knihu, stále by to mělo být fantasy. Avšak postavení a rozdíl v moci mezi korunním princem, velitelem stráží a zajatou nájemnou vražedkyní absolutně nehraje roli a jejich vzájemné vztahy se podobají spíše středoškolskému dramatu. Polovina knihy je jen jejich otravné flirtování a uměle vytvářené sexuální napětí, které jednoduše naprosto neodpovídá tomu, jak by se měly charaktery v onom fantasy zasazení chovat.

Spousta věcí prostě logicky nedává smysl a je to až do očí bijící. Celaena si velice chytře upraví dveře, aby vrzaly a aby ji žádný náhodný návštěvník nepřekvapil v jejích komnatách, avšak do konce knihy ji to ani jednou nevzbudí a ani jednou to už dále není zmíněno. A takovýchto maličkostí, avšak i důležitějších nesrovnalostí, je v knize spousta a už si jich nejde nevšímat.

Jste natěšení na příběh chladnokrevné vražedkyně, avšak místo akce dostanete arogantní puberťačku, která během celé knihy pořádně ani své tolik opěvované schopnosti nepředvedla, naopak jí během jednoho ze soubojů pomůže boží ruka, kdy při smrtelných zraněních nakonec zázrakem zapomene na všechnu bolest svých téměř smrtelných zranění a porazí naprosto zdravého protivníka. Prostě to logicky nedává smysl, ale pro děj příběhu a pro x dalších knih na pokračování přece musí nějak přežít, že ano.

Samotné psaní také není nijak úchvatné, budete obětmi neustálého posedávání v komnatách a nesmyslného plácání pár puberťáků, sem tam se stane něco zajímavého, od čeho vás ale následně děj odvede k dalšímu otravnému slovnímu souboji mezi Celaenou a jedním z mnoha jejích obdivovatelů, protože she is not like other girls.

Jednu hvězdu tomu dávám asi za prvotní nápad, přestože je opravdu žalostně provedený, a temnému ději na pozadí, který bohužel hraje v této knize nakonec malou roli. K dalším knihám této série se nechystám, možná v budoucnu, až zapomenu, jak moc zklamaná a frustrovaná jsem teď z prnvího dílu.

tessiesulcova
08.02.2021 4 z 5

Kniha se mi líbila a těším se na další díly. Podle hodnocení čtenářů se Skleněný trůn jako 1. díl celé série nikdy není u nikoho na prvním místě. Proto tedy čekám a těším ostatní díly.
Jinak se mi kniha četla dobře, i s malým zásekem. Přesto jsem knihu dočetla a už čtu 2. díl, který už vůbec není oblíbený :D , tak jsem zvědavá, jak se vše vyvine.
Za boha si nemůžu zapamatovat na jméno hlavní postavy. Celaena je pro mě strašně složité jméno, ale i přes to je to skvělá hlavní postava. :)

ElizPetrova
06.02.2021 4 z 5

Skvělý začátek série od této skvělé autorky, bylo mi jasné, že mě nemůže zklamat. Těším se na pořádnou jízdu!

MatoPalkes
27.01.2021 4 z 5

Možno trochu naivné a rozhodne viacej pre ženského diváka, ale poctivé fantasy ktoré sa ľahko čítalo.

Čtecímaniak
27.01.2021 5 z 5

Ano, Maasová zase potvrdila, že i její začátky jsou dokonalé. Vytvořila strašně krásný svět, ve kterém jde o moc.
Nápad udělat hlavní hrdinku jako vražedkyni, ve fantasy světě je bomba. Tahle kniha byla bomba.
Hlavní postavy... Já je všechny miluju. Celaena mi neskutečně přirostla k srdci. U konce, co s ní dělali za zvěrstva... klobouk dolů. Dorian. Panebože, toho chce každý ve svým životě, ne? Chaol... Ze začátku mi byl strašně nesympatický a neměla jsem ho ráda, ale po pár kapitolách jsem si ho zamilovala. Nehemia. Tu jsem si zamilovala od naprostého začátku.
Ta romantická linka byla zvláštní. Jednou byla Celaena s Dorianem někde, potom se to úplně změnilo a konec se otočil o 360 stupňů.
Jednu věc musím uznat. Rod země a krve se mi líbil o kapku více, než skleněný trůn. Už chápu, proč je ta série ToG tak vychvalována. I já jsem ji propadla. Hned se pustím do druhého dílu.

krovacek
26.01.2021 4 z 5

Napínavá, čtivá. Ženská hrdinka co se o sebe umí postarat, trocha magie, to mám ráda. Chvilkami trochu pro puberťačky, ale naštěstí ne moc. Už se těším na další díl.

lucygreen
09.01.2021 odpad!

Já prostě nevím. Četla jsem všechny Dvory a spokojená jsem opravdu nebyla, čekala jsem, že tato série pro mě bude o dost lepší (hlavně na základě tak vysokých hodnocení) a to se bohužel nestalo. Opravdu jsem se snažila si to užít jelikož mám v knihovničce už hodně dlouho 6 dílů této série, ale asi byla chyba číst to po Orwellovi. Na začátku mě nejvíce frustrovalo, jak může být 18ti letá (vlastně 17- pak byla zavřená) holka nejhorší ze všech vrahů (co třeba vrazi s 30ti letou zkušeností?) a navíc mít úplně nezkaženou duši a řešit malichernosti. Asi nějakých 50 stránek mě to i dost bavilo, ale ke konci jsem zase nějak ztratila zájem. Zkrátka momentálně jsem docela frustrovaná z toho, že jsem této knize věnovala tolik hodin mého času. Opravdu mě zajímá, co budu dělat s celou sérií... (dárek asi před 2 lety). UPDATE: Snažila jsem se dát šanci 2. dílu, ale skončilo to na 100 straně a já doufám, že mě již nikdy nenapadne pokračovat! Neskutečně ploché postavy, extrémně nelogický děj a neskutečně blbá/nesympatická hlavní hrdinka. Hlavně, že jí to sluší :).

Hellothere
09.01.2021 5 z 5

(SPOILER) První tři díly ze série jsem četla asi před 3 nebo 4 lety. Pamatuji si, že už tehdy mě moc bavily a úplně si nepamatuji z jakého důvodu jsem nedočetla celou sérii až do konce. Každopádně po začátku 4 dílu jsem přestala a dlouho se k Sarah nevrátila. Ale před 2 lety jsem zhltla všechny Dvory a stala se z nich jedna z nejoblíbenějších sérií ve sbírce. Po 2 letech stálého odkládání jsem znovu našla chuť se ke Skleněnému trůnu vrátit a musím říct že nelituji. Kniha chytlavá, čtivá a budete napnutí od začátku až do konce.

PrinceznaAnna23
07.01.2021 5 z 5

Kniha se mi líbila. Má napínavý děj a zajímavý příběh.

KájaKoxík
04.01.2021 5 z 5

(SPOILER) Za mne super kniha dávám 5 z 5. Poprvé jsem četla v roce 2015 a letos (2020) čtu znovu celou sérii.
Autorka nás přivádí do úplně nového fantasy světa. Světa, kde se magie vytratila. Nenajdete tu klasické rasy jako jsou trpaslíci nebo elfové. A proto je čtení ještě větším dobrodružstvím. Knihu a celou navazující sérii rozhodně doporučuji.

Kniha vypráví příběh Celeany Sardothein bývalé nájemné vražedkyně, nejlepšího zabijáka Adarlanu (místního království), který začíná v pracovním táboře Endovier, kde již rok odsouzená vražedkyně doluje sůl. Dokud nepřijede korunní princ a neudělá ji nabídku, která se neodmítá. Nabízí jí svobodu, svobodu kterou získá jen když porazí dalších 23 šampionů a stane se Královou bojovnicí, na této pozici bude plnit rozkazy další 4 roky.

SPOILER = OBSAH
Celeana je po roce v pracovním táboře v dost špatném stavu a tak se znovu dostat do formy není lehké. Jejími protivníky jsou lapkové, zloději, vojáci i jiní profesionální vrazi. Ze začátku pro ní není těžké plnit jednotlivé úkoly, dokonce se musí přemáhat aby neukázala jak moc je dobrá. Toto se ukáže dosti prozíravé, když její protivníci začínají umírat příšernou smrtí. Hradem obchází něco, co trhá muže na kusy a znovu mizí. Celeana si mimo klání maskuje jako šlechtična Lillian a seznámí se s princeznou z Eyllwe (jedno z podrobených království, jež nyní spadá pod Adarlan) Nehemii a vznikne mezi nimi přátelství. Také nalezne vchod do tajných částí hradu a vchod do hrobky první královny a krále Adarlanu. Cain jeden ze soutěžících je ale stále silnější. Celeana na něj náhodou narazí v podzemí hradu, kde vyvolává děsnou bestii Ridderaka, pomocí které zabíjel jiné soutěžící a přebíral jejich sílu. Stvůru se jí podaří zabít, ale je zraněna a jen díky Nehemii, která ji vyléčí pomocí znamení Sudby nepodlehne jedu. Během klání se spřátelí s Noxem a prozradí mi pravou podstatu Cainovy síly, poradí mu aby uprchl a on ji poslechne. V závěrečném souboji mezi soutěžícími Celeana porazí Hroba takovým způsobem, že je jasné, že takovou potupu jen tak nepřejde. Posledním protivníkem je tedy Cain. Souboj je dost náročný a chvílemi nepřehledný. Nakonec Caina porazí, díky podpoře Chaola (kapitána stráží, se kterým celý čas trénovala a dost se sblížili) a Nehemie.

Celou knihu provází trojúhelním mezi Celeanou, kapitánem stráží Chaolem a korunním princem Dorianem. V závěru knihy Celeana prince odmítne, jelikož její služba jednou skončí a ona odejde.

Dále se postupně odkrývají střípky Celeaniny minulosti v době kdy byla Adarlanským zabijákem, ale také z doby než se jí ujal král vrahů Arobynn Hamel. Její původ z Terrasenu (další z podrobených království), vražda jejích rodičů, to že málem utonula v ledové řece a její předchozí vztah se Samem, kterého zabili.

Ronnie37
04.01.2021 5 z 5

(SPOILER) Skvělá knížka, určitě jedna z mých nejoblíbenějších. Autorka píše skvěle, hrozně se mi její psaní líbí :3 Akorát mě mrzí že rozdělila moji oblíbenou trojici Doriana, Celaenu a Chaola - z prvních tří dílů... Jinak je to celkově super série.

Áža707
22.12.2020 3 z 5

Kniha, kterou jsem již četla a strašně se těšila, až se do ní pustím znova. V roce 2016 jsem zhltla první tři díly jako malinu, rok na to 4. díl a další rok povídkovou knihu Krvavé ostří. No a tím jsem skončila, přišly jiné věci a knihy hlavně na povinnou četbu a celá tato série byla odložena na neurčito.

I přes to, že přítel sérii dostal, tak stejně jsem nenašla čas. Jenže už delší dobu jsme se bavili o tom, že by bylo fajn se vrátit do úžasného světa a zjistit, jak to všechno dopadlo. Přítel to zvládl během léta a já jsem se k tomu furt nemohla dostat. Znáte to tahle kniha mě zajímá, tuhle jsem si přinesla z knihovny...

Najednou přišel konec listopadu a já se s nedočkavostí pouštěla do knihy.

Jenže se objevil P-R-O-B-L-É-M! Po všech těch diskuzích, po skvělém pocitu z minula a po radosti, že jsem se do toho konečně pustila, tak mě kniha vůbec nebavila. Do strany 300 jsem se strašně nudila a čekala, kdy se to konečně rozjede. Přišlo mi to strašně vleklý a vysvětlování zdlouhavý.

Z druhé strany Mass umí doopravdy psát a posledních 100 stran jsem jen tajila dech a chápu, že nemůže narvat zvrat hned v prvních pár stránkách příběhu. Poprvé jsem to četla celé s nedočkavostí, kam celý děj směřuje.
Tentokrát jsem po dočtení měla spíše smíšené pocity. Na další díl se těším, doufám že mě bude bavit více než tento.

Jinak abych jen nekřivdila, tak úžasně vykresleý svět, na začátku knihy mapa a skvělé charaktery. Romantická linka není momentálně znatelná, ale nechybí vtipné pošťuchování hlavních postav a samozřejmě i nějaká ta žárlivost.
⭐ 3/5

Laf
20.12.2020 5 z 5

Čekala jsem od knihy všechno možné, ale i tak dokázala předčit má očekávání. Do knihy jsem se hned začetla. Postavy jsou super a jejich příběhy ještě lepší. Navíc vytvořený nový svět, který mne hned také zaujal a s ním i příběhy, které se tam můžou odehrát. Doufám, že pokračování bude stejně tak dobré jako byl tento díl. Už se na to těším :)

jana4920
10.12.2020 4 z 5

Příběh dobrý, i když Celaena mi připadá spíš jako princezna bojovnice než nějaký vražetkyně. Znovu bych si knihu nepřečetla, ale v sérii budu určitě pokračovat.