Šikmý kostel

Šikmý kostel https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434224/bmid_sikmy-kostel-7BI-434224.png 5 6853 6853

Šikmý kostel série

Románová kronika ztraceného města. Podtitul knihy lapidárně shrnuje příběh o někdejší pastevecké vesnici, která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí, aby o století později zašla na úbytě – také kvůli těžbě uhlí. Dnes už z výstavných budov a vznosné katedrály nezbylo nic. Jen šikmý kostel, který strmě a varovně ční do pusté krajiny. Kniha začíná obrovským důlním neštěstím roku 1894, které drsně zasáhlo do života obyvatel celého kraje. Patří mezi ně i hrdinové této knihy, jejichž pohnuté osudy můžeme po následující čtvrtstoletí sledovat. Barbora, Julka a Ludwik jsou představiteli tří naprosto odlišných dějových linií, které se však na mnoha místech proplétají a vytvářejí plastický obraz polozapomenutých časů, jejichž drsnost je pro dnešního čtenáře v mnoha ohledech téměř nepředstavitelná. Každý z hrdinů čelí životním výzvám po svém: někdo se jim trpně poddává, jiný se snaží uchopit šance, které mu kvasící doba nabízí. Do všech osudů však opakovaně a nemilosrdně zasahují velké dějiny, které úsilí obyčejného člověka mohou snadno proměnit na prach. Anebo ne. Příběh je vystavěn na skutečných událostech, z nichž mnohé doposud nebyly v české románově tvorbě zpracovány. Vyprávění ubíhá v dramatickém tempu a natolik autenticky, že se děj před očima čtenáře mnohdy mění na film zaznamenávající i to, co donedávna zůstávalo skryto ve třinácté komnatě české historie.... celý text

Bezkyne9
24.04.2020 5 z 5

Velike diky pani autorce, za silny a krasny literarni zazitek spolu s nahlednutim do prehlizeneho koutku ceske historie. Kniha je krasne ctiva, lehce a pritom hluboce a s uctou se dotyka osudu obyvatel, jiste za jejim napsanim stoji nesmirna prace a odhodlani. Vrele doporucuji k precteni vsem :)

evajs.evajsek
23.04.2020 5 z 5

Kniha mne překvapila poutavým vyprávěním. Osudy hrdinů se vzájemně proplétaly, z popisů původní staré Karwiné, Fryštátu i Ostravy příjemně mrazilo. Nádherně vykreslené rodinné vztahy, úcta k rodičům, rodinná tradice dědění povolání z otce na syna. Určitě toto téma a vyprávění o historii hornického kraje má lidem hodně co říci. Vzpomněla jsem si u toho na vyprávění dědečka i tchána, kteří zažili výbuch na dole. Strach o přežití, který tehdy hornické ženy vdovy každý den zažívaly, si nedokážu představit. Kniha má nádherný přebal, zajímavé jsou i mapky uvnitř. Jak jsem se dočetla v recenzi, měla by mít kniha ještě další dvě pokračování. Těším se. Knihu doporučuji.

deniska2
22.04.2020 5 z 5

Jsem z Karvine a kniha se mi moc libila a bavila.Dozvedela jsem se i spoustu věci co jsem nevedela.Kniha se hezky čte a má hezkou obalku.Za mne 5 hvezdicek.Tesim se na další dily.

Terry11
21.04.2020 4 z 5

"Ve snu Žofie vidí, jak země všechno polyká, stejně tak jako teď vagony polykají vytěžené uhlí. Za ohromného rachotu se karwinské domy bortí a propadají pod povrch, aby vyplnily vyrubanou prázdnotu. Nahoře zůstává jen holá země , šedivá a nehostinná. A uprostřed té apokalyptické planiny se tyčí starý kostel, ale je jakýsi divný, jako by se zešikmil. Šikmý kostel! "

Kdybych nevěděla, že je to má současnice, nepoznala bych, že nejde o autorku 19.století. Mám ráda literaturu tohoto období, knihu jsem přečetla relativně rychle, ale musím se přiznat, že mě moc netěšilo ji číst. Možná, že je to momentálním karanténním obdobím, ale celý neutěšený obsah románu mi na náladě zrovna nepřidal. Je v něm tak málo pozitivního, tolik zmařených nadějí, žádná východiska z beznaděje. Za celou dobu jsem se ani nepousmála. Jen se bála, jaká pohroma zase přijde. Ano, zajímavé a dobře zpracované téma, stylisticky dobré, i když autorský styl tam výrazný není.

lenka4434
20.04.2020 5 z 5

100%. Úžasná kniha. Jestli jsem si myslela, že Hana je nejlepší současná kniha, tak Šikmý kostel ve mně zanechal mnohem více. Skvěle zasazeno do drsného hornického kraje v době, o které se moc nemluví. Se zájmem jsem přečetla i pasáže popisující historické události (které mě většinou nikdy moc nebaví).
Nevyhnu se srovnání s filmem Želary, který mi knihu dost připomíná - a doufám, že i Šikmý kostel bude jednou zfilmován. Julka je jasná Gaislerová :)
Děkuji autorce, ráda si knihu přečtu znovu.

Našeptávač
20.04.2020 5 z 5

Pěkná kniha o historii. Moc mě bavila :)

mmartinastef
20.04.2020 5 z 5

Tak této knize dávám 100 %. Výborně napsané. Připomíná mi to styl psaní Mornštajnové, kterou mám moc ráda. I když popisuje jen "obyčejné" životy, je velmi neobyčejná.

chodícírohožka
20.04.2020 3 z 5

Kniha s krásnou obálkou a názvem, podle něhož jsem od ní čekala něco trochu jiného. Líčí životy několika postav, které jsou krásně neurčité - ve smyslu, že pro mne většinou nebyly špatné, ale ani moc sympatické - a možná tedy tím reálnější. Jejich osudy byly určitě nelehké, ale nezdály se mi zrovna poutavé, párkrát jsem přemýšlela, proč o nich vlastně čtu... Líbily se mi skazky o období přelomu století, jen jsem doufala, že jich v knize bude mnohem více. Celkově mě tedy dílo příliš nenadchlo, i když žádná hrůza to také nebyla. Oceňuju práci, kterou si autorka dala se shromažďováním informací a sběrem pramenů.

nada3314
19.04.2020 5 z 5

Já jsem z Karvinskeho kraje a o to vic jsem nadsena, roman je skvely. Dozvedela jsem se plno veci, ktere jsem nevedela. Nas 90 ti lety deda, nam obcas vypravi - zije v Trinci, tak neco malo uz jsem z historie od nej pochytila, moc rada ho posloucham, kdyz nam vypravi. Moc doporucuji ❤️

janka3232
19.04.2020 4 z 5

Kdyby byla kniha o trochu kratší, byla by geniální. Ke konci je to už natahované.

Pisquosus
19.04.2020 5 z 5

Kniha je perfektní, silný románový příběh s popisem dějin. Takové knihy zbožňuju, skvělé čtení s nenuceným výkladem dějin. Paráda!

momo01
18.04.2020 5 z 5

Jsem okouzlena. Je to jeden z těch příběhů, který se nečte, ale žije s hlavními postavami. Vůbec se nedivím téměř stoprocentnímu hodnocení čtenářů.

iška
18.04.2020 5 z 5

Úžasná kniha. Chytila mě a nepustila. Kus historie o které nás zrovna moc neinformovali a ze které mrazí. A jsem ráda, že se na naší literární scéně objevuje další jméno, které budu vyhledávat a sledovat. Doporučuji.

brabofka
18.04.2020 5 z 5

Opět jedna z knih, které si zaslouží víc než možných 5*. Autorka se může hrdě postavit do řady vedle A. Mornštejnové a dalších. Skvěle vyobrazený příběh 3 lidí, kteří jsou tak rozdílní a přesto je spojuje jedno. Karwiná, šachty a česko-polské pohraničí. Je úžasné sledovat jejich osudy, které se v určité fázi schází aby pak spolu tvořili celek a to, kroniku zaniklého města. Města, které byť všichni dnes známe, ale město je to jiné a jinde. Historická fakta, která autorka do příběhu vsadila, jsou tak neznámá, a pro většinu nás nová. Těším se, že další tu bude co nejdříve!

Knihomol696969
18.04.2020 5 z 5

Tato kniha mě naplnila tužbou si přečíst další dílo podobného stylu jelikož tyto díla mám opravdu rád

amurek
17.04.2020 5 z 5

Příběh této knihy se odehrává v místě, které je mi známé. Od malička jsem slýchávala slova „Ostravica-granica“, kdy řeka Ostravice dělí oblast Moravy a Slezska. Při čtení jsem si tak mohla představit prostředí, ve kterém se děj odehrává. Líbilo se mi, jak autorka cca třicetileté období kolem 1.světové války čtenářům přiblížila. Na základě historických pramenů a vyprávění s pamětníky nás seznámila s nelehkým životem hornických rodin. Každodenní dlouhou cestou mužů na šachtu, aby v náročných podmínkách dolů zajistili živobytí pro své rodiny, zatímco jejich manželky se při péči o děti a domácnost celý den modlily, aby se jim manželé a mnohdy i synové vrátili v pořádku domů. Není lehké si v dnešním blahobytu představit, v jaké bídě lidé tehdy žili, ačkoli dřeli až do úmoru. Přes to všechno si však sousedé pomáhali, jak mohli. O to horší pak muselo být pro ně období po první světové válce, kdy se museli někteří rozhodnout, kde budou žít. Přiznám se, že si vůbec neuvědomuji, že bychom se ve škole učili, že po ukončení první světové války byly na Těšínsku takovéto nepokoje, které vyústily až v občanskou válku. Autorka citlivě přibližuje čtenářům tento spor o území, který vyústil v nenávist a vraždění. Děj, ač popisující nelehký život horníků a jejich rodin, se mi četl velice dobře a moc se těším na další díl plánované trilogie. Na pokračování si však musíme ještě nějakou chvíli počkat…

monaska
17.04.2020 5 z 5

Výborně zpracovaný román na téma hornictví obyčejných lidí před první světovou válkou s krásným zasazením do drsného prostředí rázovité krajiny.

hzd
16.04.2020 5 z 5

Jsem šťastná, že mě kamarádka upozornila na tuto nádhernou knížku. Dlouho jsem po ní koukala v knihkupectví a nakonec neodolala. Přestože jsem si říkala, že si budu čtení šetřit, nešlo to. Knížka se nedá vůbec odložit. Příběh je tak úžasný i když smutný. Život v této době byl hodně drsný. Moc se těším na pokračování a určitě budu knížku nominovat na knihu roku. Všichni si knížku přečtěte, bude se vám líbit.

Dajda
15.04.2020 5 z 5

Přečteno jedním dechem. V souvislosti se současnou situací je víc než očividné, že ačkoliv žijeme v "nouzovém stavu", tak si stále chrochtáme jako prasátka v žitě..člověk se až musí klanět té chuti a vůli k životu hlavních hrdinů..opravdový román, opravdový život.

cornetka
15.04.2020 5 z 5

Pokud máte rádi příběhy “obyčejných” lidí, bude se vám tahle knížka líbit. Dostanete se do havířského prostředí, kde s tamějšími lidmi prožijete jak jejich radosti a hezké chvíle, tak i bolesti a rodinné tragédie, navíc založené na skutečných událostech. Seznámíte se s jejich životem, jejich zvyky, některé budete obdivovat za to, co všechno vydrželi a zvládli, některým se budete divit, proč už neudělali něco jinak. Šikmý kostel mě zaujal, protože ráda čtu skutečně příběhy. Určitě tuhle knihu doporučuji.