Šikmý kostel

Šikmý kostel https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434224/bmid_sikmy-kostel-7BI-434224.png 5 6819 1624

Šikmý kostel série

Románová kronika ztraceného města. Podtitul knihy lapidárně shrnuje příběh o někdejší pastevecké vesnici, která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí, aby o století později zašla na úbytě – také kvůli těžbě uhlí. Dnes už z výstavných budov a vznosné katedrály nezbylo nic. Jen šikmý kostel, který strmě a varovně ční do pusté krajiny. Kniha začíná obrovským důlním neštěstím roku 1894, které drsně zasáhlo do života obyvatel celého kraje. Patří mezi ně i hrdinové této knihy, jejichž pohnuté osudy můžeme po následující čtvrtstoletí sledovat. Barbora, Julka a Ludwik jsou představiteli tří naprosto odlišných dějových linií, které se však na mnoha místech proplétají a vytvářejí plastický obraz polozapomenutých časů, jejichž drsnost je pro dnešního čtenáře v mnoha ohledech téměř nepředstavitelná. Každý z hrdinů čelí životním výzvám po svém: někdo se jim trpně poddává, jiný se snaží uchopit šance, které mu kvasící doba nabízí. Do všech osudů však opakovaně a nemilosrdně zasahují velké dějiny, které úsilí obyčejného člověka mohou snadno proměnit na prach. Anebo ne. Příběh je vystavěn na skutečných událostech, z nichž mnohé doposud nebyly v české románově tvorbě zpracovány. Vyprávění ubíhá v dramatickém tempu a natolik autenticky, že se děj před očima čtenáře mnohdy mění na film zaznamenávající i to, co donedávna zůstávalo skryto ve třinácté komnatě české historie.... celý text

blackholesun32
04.04.2020 3 z 5

Není to špatná kniha, ale že bych z ní byl urvanej jako téměř všichni, tak to říci nemohu. Nejradši bych dal 3 - 4, to tu však není! A přitom to rozhodně není špatně napsáno. Nicméně mi nějak přišlo, že to ne vždy plyne. Určité pasáže jsem se nudil. Jak už psal někdo přede mnou - vlastně jsem se neidentifikoval s žádnou postavou, žádná mi nebyla dostatečně sympatická. Nejvíce snad Jurek a jeho žena. Vlastně mi taky vadilo, že má kniha poměrně zaměnitelný styl - respektive nebyl ničím zajímavý. A přestože mám románové kroniky rád a Ostravsko je dostatečně zajímavý kraj (ale to i Podkrkonoší, Krušné hory - obecně Sudety), tak jak jsem psal již výše, ne zcela mě kniha ohromila.

starksdaughter
04.04.2020 5 z 5

Příjemně plynoucí příběh popisující několik generací rodin v drsné době havířského města. Za mě krásná kniha, u které mi bylo líto, že končí.

JezinkaJ
03.04.2020 4 z 5

Dobře napsaný příběh, byla jsem tam s nimi už od začátku, i pro tu sůl jsem šla.
Nevím, zda níže nejde o spoiler. Doufám, že ne.
Kniha jen potvrzuje to, co si dlouho myslím, běda ženám, kterých po odchodu muže nezbude ani půl. Barbora promarnila víc jak půlku života. Marně se sama sebe ptám, bylo by jí líp, kdyby byla vzdorovitější a svým způsobem životaschopnější? Pro to, co provedla nejstarší dceři, omluva není. A protivná byla na všechny. Na druhou stranu, vystačila s tím, co měla...
Mně byla mnohem bližší Julka. Dokázala se svým životem líp naložit a ještě byla kamarádka v nouzi, to se počítá.
Už se moc těším na další díly. Čas od času mám venkovské příběhy moc ráda. Jsem přeci ten příběhář. :-)
Svým způsobem je pravda, že se máme lehčeji, ale máme se opravdu líp? Spíš myslím, že jinak. Naše doba na nás klade jiné, ale taky nároky.

andream
03.04.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších knih co jsem v poslední době četla . Kdpyz si člověk uvědomí jak to dřív měli lidé těžké , zjisti ze teď vlastně žádné problémy nemá.... vřele doporučuji přečíst ....

Eeva11
02.04.2020 5 z 5

Sonda do devatenáctého a počátku dvacátého století mne hodně bavila. Knihu jsem tentokrát nečetla, ale poslouchala v podání herečky Vilmy Cibulkové. Díky jejímu umění, zážitek z knihy byl ještě umocněn. Kdyby to bylo možné, dala bych i více hvězdiček než je maximum.

Pistácie
02.04.2020 5 z 5

Tento několika generační příběh je skvělý. Líbí se mi autorky, které se nebojí do příběhů a historie pořádně ponořit a strávit rešeršemi klidně měsíce a roky a načerpat příběhy z reálných vyprávění. Protože pak z toho vznikají podobně výjimečná díla. Jsem ráda, že se ke mně tato kniha dostala. Spoustu lidí píše, že je zde hodně popisů, ale ty mně osobně nevadily, protože mě příběh fascinoval natolik, že jsem se do něj zcela ponořila. Jako čtenář se propletete osudy různých lidí, se kterými prožijete vlastně téměř celý život. Projdete s nimi meziválečnou i poválečnou dobou a vidíte, jak se různě vyvíjela různé éry, jak se lidé chovali a jak se hlavně i měnilo jejich chování v průběhu let i v různých obdobích. Jak se vyvíjely vztahy. Jakou roli hrály emoce. Vnímání dané doby. Co s lidmi dělal strach, nouze, ale i hojnost. Díky za tuhle knihu. Fakt.

Puntíkatýhrnek
02.04.2020 5 z 5

Tuhle knihu jsem nečetla a nejspíš ani číst nebudu, koupila jsem jí své mami na ukrácení karantény. Potřebovala jsem něco, co jí jako rizikovou skupinu udrží doma a tahle kniha to splnila dokonale. Její výsledný názor: krásná kniha i hodně smutná, jenže život takový pro většinu je....Ona je velmi, velmi náročný čtenář, takže za mne plný počet hvězdiček..

Ivana11
02.04.2020 5 z 5

Smekám před paní Karin Lednickou za krásně napsaný román, kde s úžasnou lehkostí a popisuje kus historie Slezska a seznamuje nás se životem udřených hornických rodin.

marek7824
01.04.2020 5 z 5

***** Tato kniha je jedním z nejlepších počinů poslední doby. Navíc v době , kdy si spousta lidí stěžuje na těžký život. Těm bych tuto románovou kroniku předepsal jako povinnou četbu, aby věděli, jak těžký měli život naši předci a v jak pohnuté a turbulentní době žili. Velmi oceňuji příběh vystavěný na reálných dobových událostech a místech. Nezbývá než dodat : Tleskám autorce...

Adris
01.04.2020

Já knihu zatím nebudu hodnotit, ale zatím ji vedu jako nedočtenou. A nejsem jediná, komu dělá problém ji dočíst. Není to zrovna kniha plná zvratů. Zato popisů ano. Hodně se tam poukazuje na ženské činnosti v domácnosti, které obsáhnou víc než jednu stranu. Přečetla jsem jen 70 stran, kniha mě nudila. Doufám, že se k ní časem vrátím a třeba názor změním.

S pí Mornaštajnovou nelze srovnávat, i když anotace vypadá podobna jejímu stylu.

i_vanička
01.04.2020 5 z 5

Velká krása. Jsem odjinud a tak se povedlo, paní Lednická, že tato vaše kniha přispěla k mému poznání a porozumění. A nejen to, byl to krásný zážitek :)

S.H.
01.04.2020 5 z 5

Začátek byl hezký rozjetý, ale druhá půlka se tak trochu táhla a příběhy byly takové ploché. I tak to bylo nevšední téma,období a hlavně oblast.

sioux
31.03.2020 3 z 5

Šikmý kostel je kvalitní počin. Autorka má vypracovaný literární styl, dokáže perfektně vytvořit atmosféru, hlavní postavy jsou reálné a z masa a kostí. Obdivuji spisovatelku za určitě úžasnou přípravu, aby mohla tak dobře zachytit téma Karviné a okolí na přelomu 19. a 20. století. Ale na druhou stranu to není Alena Mornštajnová v románech Hana a Tiché roky. Při čtení knih AM jsem občas skoro nedýchal a to mi v knize Šikmý kostel chybělo. Kniha nemá tak velké napětí a v druhé části knihy mi to už hodně chybělo.

Tatrman
31.03.2020 5 z 5

Tak se mi nějak začíná zdát, že 21. století v české literatuře bude patřit především spisovatelkám - ženám. Protože Karin Lednická se jistě jako již zde zmiňovaná Alena Mornštajnová nebo Kateřina Tučková zařadí k našim top spisovatelkám současnosti, které umí s lehkostí zachytit často tíživou minulost.
Šikmý kostel je skvěle napsaný román a vystavěný v duchu našich klasiků realismu! Autorka umí perfektně zachytit charakteristiku postav, zejména těžký osud hornických obyvatel konce 19. stol. a poč. 20. stol. Pro nás neznalé je to i úžasný exkurz do této tajemné razovité oblasti. Těším se na další dílo této jedinečné autorky!

KáťaM.
30.03.2020 5 z 5

Tohle byla nádherná záležitost. Anne Jacobs a další zahraniční autorky rodinných ság bych poslala na převýchovu ke Karin Lednické. Ke mně se kniha dostala jako audiokniha. Přednes Vilmy Cibulkové, která audioknihu namluvila, byl fenomenální. Jak v dramatických chvílích ztišovala hlas, zrychlovala, pak zase zpomalovala... Jménem postav se chvilku rozčílila, vzápětí zase rozněžnila, byl to koncert!
Knížka je nadčasovou záležitostí, myslím, že čtenáři si v ní mohou najít odpovědi a na mnohé problémy dnešní doby.
Jsem přesvědčená o tom, že jsem si poslechla nejlepší knížku tohoto roku. Ano už teď. Veliké doporučení místním i přespolním.

Nifredil
30.03.2020 5 z 5

Je to opravdu mimořádný román. Skvěle napsaný, s úžasnou erudicí a obrovskou pokorou. Už dlouho mě nic tak nepohltilo. Dlouho se mi nestalo, aby se mnou postavy zůstávaly ještě i týdny poté, co jsem dočetla. Tohle je opravdu literární počin, nádherná věc, která dovolí čtenáři pochopit rázovitý region na Severu Moravy. Ano, tohle je ono podhoubí, z kterého vyrůstá většina lidí, žijících ve Slezsku. Prostý a přitom velkolepý příběh tohle vše zvládne. A je to jako byste nastoupili do lokálky, která se rozjede ohromně rychle, ale pak zvolní a vy si už jen užíváte jízdu, při které pozorujete spolucestující i krajinu. A to je snad jediná věc, která by se té knize dala vytknout. Začátek je jako smršť a tohle tempo pak trochu spadne. Čtenář se musí během první kapitoly chvílemi až zastavit, aby se stihl nadechnout. Jenže kdyby tempo nespadlo, tak ta kniha bude tak nabitá emocemi, že to snad ani nebude ke čtení.

Douška na závěr: Chvíli mi trvalo, než jsem byla schopná vůbec napsat dojmy, ale ani tak to, co teď píšu, zdaleka nevystihuje moje pocity při čtení a po dočtení. Kniha je fantastická.

zuzana2599
30.03.2020 5 z 5

Také já jsem s knihou spokojená a nejenom to. Nadšená ! Šikmý kostel zcela splnil mé očekávání, už od prvních stránek jsem se zcela ponořila do tohoto zaniklého havířského světa a nechala se unášet jeho příběhem. Postavy jsou tak skutečné, připomínají mi pohlednici s pohyblivými obrázky, krásný, nostalgický i krutý čas minulý, na který rádi vzpomínáme... Nechybí přátelství, láska a naděje. Barbora, Julka a Ludwik, jejich mimořádná životní pouť. Děkuji autorce za tento jedinečný zážitek !

Katka2382
30.03.2020 5 z 5

Jednoduše-nááadhera.Kniha vás prostě vtáhne a nepustí do poslední stranky.Přečetla jsem ji jedním dechem za den.Už teď se nemůže dočkat pokračování.

Moňas17
29.03.2020 5 z 5

Příběhy obyčejných lidí z hornických kolonií na karvinsku a především z města Karvinné, které již neexistuje a stálo několik km dál než než dnešní Karviná. Dnes z toho města zůstal právě jen tzv. šikmý kostel, kostel sv. Petra z Alcantary, který je šikmější než Pisa v Itálii a propadl se o cca 40 metrů.
Příběhy jsou celkem drsné, ale autentické. Říkala jsem si, že autorka vytěžila z tehdejšího života maximum a je to snad až příliš smutné, ale když jsem se nad tím zamyslela - díky šachtám jsem nepoznala ani jednoho dědu, zemřeli mladí. Jeden jako záchranář při velkém výbuchu v roce 1951, druhý v roce 1972, protože na něj spadl vozík. Moje rodina se s tím musela vyrovnat...
A tak i lidé z této knihy se museli vyrovnat s tragédiemi.
Z kritiky snad jen malinko tolik, že přece jen ti lidé nežili jen pro práci a holé přežití, uměli se i radovat. Jinak by to všechno nemělo smysl. A závěr je sice smutný, ale mohl být napsán malinko dramatičtěji. Autorka se tu navíc odvážila na tenký led česko-polských vztahů a celkově zamotané situaci mezi lidmi díky zpropadené politice. To je ovšem jen malinká výtka, román má mnohem víc předností a zcela mě pohltil. Musela jsem číst v každé volné chvilce, na jakémkoliv místě...

Čte se to jedním dechem, krásně napsáno!

Pett
29.03.2020 5 z 5

Od prvního nádechu mě pohltila černá duchna toho nejtěžšího prachu... aneb hutné vyprávění o hutnosti tehdejšího lidství... tak moc uvěřitelný prostě život, že se mi ta špína nemilosrdně zadřela pod kůži... je duši drásající, jak moc my lidé dokážeme pustošit a ničit... místo od místa... člověka po člověku.
Naservírováno s tak krásnou a krystalicky čistou písmenkovou grácií, že se má čtenářská chlopeň málem zalkla uspokojením ;) děkuji za tak skvostný český počin, který s něhou sobě vlastní oprašuje osudy našich zapomenutých luhů a hájů.