Šikmý kostel

Šikmý kostel https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434224/bmid_sikmy-kostel-7BI-434224.png 5 6851 6851

Šikmý kostel série

Románová kronika ztraceného města. Podtitul knihy lapidárně shrnuje příběh o někdejší pastevecké vesnici, která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí, aby o století později zašla na úbytě – také kvůli těžbě uhlí. Dnes už z výstavných budov a vznosné katedrály nezbylo nic. Jen šikmý kostel, který strmě a varovně ční do pusté krajiny. Kniha začíná obrovským důlním neštěstím roku 1894, které drsně zasáhlo do života obyvatel celého kraje. Patří mezi ně i hrdinové této knihy, jejichž pohnuté osudy můžeme po následující čtvrtstoletí sledovat. Barbora, Julka a Ludwik jsou představiteli tří naprosto odlišných dějových linií, které se však na mnoha místech proplétají a vytvářejí plastický obraz polozapomenutých časů, jejichž drsnost je pro dnešního čtenáře v mnoha ohledech téměř nepředstavitelná. Každý z hrdinů čelí životním výzvám po svém: někdo se jim trpně poddává, jiný se snaží uchopit šance, které mu kvasící doba nabízí. Do všech osudů však opakovaně a nemilosrdně zasahují velké dějiny, které úsilí obyčejného člověka mohou snadno proměnit na prach. Anebo ne. Příběh je vystavěn na skutečných událostech, z nichž mnohé doposud nebyly v české románově tvorbě zpracovány. Vyprávění ubíhá v dramatickém tempu a natolik autenticky, že se děj před očima čtenáře mnohdy mění na film zaznamenávající i to, co donedávna zůstávalo skryto ve třinácté komnatě české historie.... celý text

veverka@ořech
13.04.2020 5 z 5

Už po přečtení několika stránek jsem se do knihy začetla, děj mě vtáhl a nepustil...Myslím, že česká literatura získala další spisovatelku, jejíž tvorbu stojí za to sledovat.

Gabi13
13.04.2020 5 z 5

Neuvěřitelně pěkně zpracovaná kniha. Velmi si cením práce, kterou paní Lednická odvedla. Osudy lidí bravurně vykresluje, popisuje a vypráví nelehké životy obyčejných lidí, povětšinou hornických rodů, které život neměli vždy nejlehčí. Osudy byli někdy tak dramatické, že nešlo zapomenout. Ke knize jsem měla k ruce mapu a stále si vyhledávala místa z knihy. Moc jsem si toto čtení užila.

karol.cadex
13.04.2020 5 z 5

Nádherná kniha plná smutných osudů dost těžké a složité doby.
Autorka mě neskutečně překvapila, napsala opravdu mnohovrstevnatý román, kroniku, sociologickou práci, ta kniha je prakticky všechno. Je v ní bída, tvrdá dřina, zvláštní nátury lidí díky době, ve které vyrůstali a se kterou se museli sami popasovat, popisy přírody a bylin a neštěstí v šachtách.
Kniha mě hodně zasáhla, obzvlášť optimismus hlavních postav, které si po tolika letech a po tolikátém neštěstí nezapomněly říkat, že teď už bude dobře... A nebylo. Vyprávění se čte dobře i přes použitou hantýrku, čtení odsýpá, jako by jej čtenářům vyprávěla do ucha babička. A to navozuje takový ten příjemný teplý pocit známého i přes to, že nás dělí od popsané doby více jak 100 let.

Coco3
12.04.2020 5 z 5

Obohatila mě, moc za to děkuji. Za prvé mám opravdu ráda ten kraj razovitý a bylo mi potěšením se dozvědět něco více o českých předválečných i poválečných dějinách v tomto kraji. Netušila jsem, i když jsem si kolikrát říkala, když jsem jela třeba přes Těšín, jaké to asi bylo pro ty lidi tam. A zároveň cítím opět vděčnost, i v této době, vnímám, že se mám dobře. Nemusím dřít na všech frontách, rodit jedno dítě za druhým. Mohu volit, vědomě volit, jak budu žít. Byl to pro mě neskutečně zajímavý exkurz do dějin českého života a zvláště ženského života, myšlení před cca sto lety a dál. Děkuji, s chutí si přečtu nějakou další autorčinu knihu.

Mirka.cz
12.04.2020

Úchvatně napsaný příběh, který najde své místo v každé knihovně. Jsem ráda , že se objevila další dobrá česká spisovatelka.

Audrina
11.04.2020 5 z 5

Co říct o knížce, o které toho bylo napsáno tolik za tak krátkou dobu? Vždyť nic víc, než že je skvělá, se říct nedá.
Příběh je vystavěn s nesmírnou lehkostí, stránky postupně odsýpají a tragičnost příběhu spočívá v tom, že chcete a zároveň se bojíte pokračovat, jelikož víte, že na hrdiny jen málokdy čeká šťastný konec.
Velice jsem ocenila dobu, ve které se příběh odehrává, jen málokdy si autoři troufnou na jiné období než jsou obě války. Zároveň se mi líbili i prostředí příběhu, jen málokdy příběh jednotlivých hrdinů tak moc odpovídá prostředí, ze kterého pocházejí. Vždyť stejně jako kraj jsou drsní a tvrdí i představitelé románu. Narozdíl od kraje ale stále doufají, že je čekají lepší zítřky

kaczka79
11.04.2020 5 z 5

Velmi čtivý a milý příběh z okolí mého rodného Karvinska, velká nostalgie.... Budu netrpělivě čekat na další díl... Doporučuji všem.

Dandy1
11.04.2020 5 z 5

Mám radost z další české autorky, která dokáže svou prvotinou zaujmout spoustu čtenářů. Těším se na pokračování.

aralka
10.04.2020 5 z 5

Nádhera! Přečteno za dva dny, téměř se nedala odložit... Výborně zpracovaný příběh, velice poutavě vymyšlená struktura knihy , propletenec životních příběhů členů jedné rodiny v různých časových obdobích spoutané místem, kde se děj odehrává... nemusí být čtenář zrovna z Ostravska, aby ho příběh naprosto uchvátil, ale pro lidi, kteří pocházejí z tohoto kraje to bude myslím "srdcovka"... není to žádná komerční rychlokvaška, autorka si dala se zpracováním informací z různých oborů práci, začlenila do děje spoustu dobových reálií a postav, zapracovala krásně i určité místní zvláštnosti a zajímavosti jako solné poutě, vznik lázní Darkov, odlehčený hostinec v Ostravě na Stodolní ulici, šikmý kostel apod., k dokreslení určité situace používá místní nářečí, různé česko-polské termíny, postavy jsou propracované výborně i psychologicky, dialogy jsou uvěřitelné a adekvátní té době... Tato kniha patří k těm, u kterých po přečtení máte pocit, že vás vnitřně obohatila a čas, který jí věnujete není v žádném případě ztracený... doslov autorky je také výborný a spoustu věcí jaksi dovysvětlí.... Určitě plný počet hvězdiček a těším se na pokračování!

Michi.01
09.04.2020 5 z 5

Překrásná kniha! Při čtení jsem si připadala, jako bych i já byla součástí Barbořiny rodiny a prožívala jsem s hrdinkami každou stránku a každou životní i historickou událost. I když nebydlím daleko, o některých událostech v tomto regionu jsem neměla tušení. Já si z knihy odnesla především pocit pokory, životy dříve nebyly vůbec lehké a když si teď budu chtít na něco postěžovat, vzpomenu si na hrdiny Šikmého kostela :) Pro mě jedna z mých TOP knih!

Talys
08.04.2020 5 z 5

Po dlouhé době česká kniha, která mě opravdu zaujala, vtáhla do děje a nepustila, dokud jsem nedočetla poslední stránku. Osudy lidí žijících v česko-polské komunitě jsou zachyceny s realistickou upřímností a čtenář, který věří na šťastné konce se dočká nejednoho překvapení. Z několika hrdinek paní Lednické na mě nejvíce zapůsobila Julka, která svým nezdolným charakterem, opravdovým přístupem k sobě samé a morální odpovědností nezakládající se v náboženské víře předběhla dobu. Těším se na další knihy od této autorky!

ondras666
08.04.2020 5 z 5

Tahle kniha si zaslouží všech 5 hvězdiček. Má styl, příběh a dokáže něco předat dál. Postavy mají výborně propracovanou psychologii, vzájemně se prolínají jejich osudy a do toho mistrně zapracované události doby.
Autorka má dobře našlápnuto, tak snad jí to vydrží

lidunka1
08.04.2020 5 z 5

Ráda čtu o ženách i o ženách z milých dob. Karin Lednické se podařilo výborně propracovat psychologii postav. A to, co mi už dávno považujeme za samozřejmé - třeba odchod od násilnického manžela, to, že si žijeme, jak jsme si vybraly, můžeme studovat, cestovat, nemusíme dřív, tak to ještě před sto lety bylo velmi ojedinělé.
Díky, Karin.

hulina
07.04.2020 5 z 5

Poctivá a působivá kníha. Dostala mě, dojala mě, nadchla mě. 100 let starý příběh a přitom aktuální. Moc se těším na pokračování a doporučuji dál.

Barussat
07.04.2020 5 z 5

Wow... skvělá kniha! Karin Lednická je dle mého názoru nový literární "úkaz". Přestože kniha není nacpaná nějakou akcí, je napínavá, má krásnou češinu a poutavý příběh, který věřím, že lidé spíše neznají než znají. Dojal mě doslov autorky a těším se na pokračování. Úžasný!

ddkk
07.04.2020 5 z 5

Bravo, paní Lednická! To, co se vám podařilo ve vaší knize tak citlivě a se znalostí místa a jeho historie napsat, vydá za všechny učebnice dějepisu. A to i proto, že se Těšínskem a jeho složitým a mnohdy tragickým vývojem až na výjimky školní osnovy vůbec nezaobírají. Vím, o čem píšu, moje babička pocházela z nedaleké polské Ogrodzone a můj dědeček byl ze Žermanic...Moc a moc se těším na pokračování vaší trilogie, protože stejně jako vy vím, že tragédie "Zaolzí" bude pokračovat. A protože doufám, že vaše knihy přispějí k lepšímu porozumění zdejšímu lidu a jeho historii.

Skvělá kniha, které zaslouženě patří všech pět hvězdiček a kterou doporučuji všem.

edimka
06.04.2020 5 z 5

Poslouchala jsem jako audio, Vilma Cibulková tomu dodala to něco, čím bych knize dala deset hvězd.

martini.ce
06.04.2020 5 z 5

Výborná kniha, chytila mě za srdce hned na začátku na solné pouti a nepustila až do konce. Krásný jazyk, ani jedna věta navíc, citlivé použití regionálních výrazů. Historie hornického kraje je strhující a na jednotlivých osudech se rozehrávají velká dramata i malé střípky každodenního života. Karin Lednická je pro mě paní Spisovatelka. Děkuji za zážitek.

lenik284
06.04.2020 5 z 5

Z knihy jsem naprosto nadšená, Šikmý kostel se četl parádně, pro mě TOP kniha,taková ta kniha, kdy musíte číst a číst,úplně Vás pohltí a pak najednou byl konec-poslední stránka...
Spisovatelce Karin Lednické se povedl napsat strhující příběh, jak žily havířské rodiny. Líbil se mi příběh Julky ( byla mi tak nějak bližší) , nezlomné Barbory a jejích dcer, chytrého Ludwika, ale i všech ostatních!!!! S postavami poznáváme jaký byl život na vsi, ve městě, ale hlavně jaká to byla dřina, jejich zklamání, bolest, ale i lásku. Myslím si, že každý po přečtení si musí uvědomit jak se mu dneska žije lépe,je zbytečné si na něco neustále stěžovat,buďme rádi , že se nemusíme vydat tolik kilometrů třeba pro sůl,jako šla Barbora s Julkou , teplou vodu máme atd Knihu bych zavedla jako povinnou četbu.
Budu se těšit na další díl a musím jen doporučit!!!!!!!!!!!Bravo.

martineden
05.04.2020 3 z 5

Románová kronika místopisná kronika z moravsko-polského pomezí tady určitě chyběla a mně se moc líbily historické a regionální přesahy. Osudy jednotlivých protagonistů byly chvílemi schematické, trochu mi vadily skoro všechny ženské hrdinky (až na Julku), chlapi byli rozhodně zajímavější. Kniha se vrací k tradici české ruralistické literatury, taková Martínkova Černá země, to je úplný předobraz. A co teprve Rais, Knap, Prokůpek! Ta literatura o vztahu člověka k rodnému místu, půdě není zkrátka nic zastaralého a trapného.