Šikmý kostel

Šikmý kostel
https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434224/bmid_sikmy-kostel-7BI-434224.png 5 6932 6932

Šikmý kostel série

Románová kronika ztraceného města. Podtitul knihy lapidárně shrnuje příběh o někdejší pastevecké vesnici, která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí, aby o století později zašla na úbytě – také kvůli těžbě uhlí. Dnes už z výstavných budov a vznosné katedrály nezbylo nic. Jen šikmý kostel, který strmě a varovně ční do pusté krajiny. Kniha začíná obrovským důlním neštěstím roku 1894, které drsně zasáhlo do života obyvatel celého kraje. Patří mezi ně i hrdinové této knihy, jejichž pohnuté osudy můžeme po následující čtvrtstoletí sledovat. Barbora, Julka a Ludwik jsou představiteli tří naprosto odlišných dějových linií, které se však na mnoha místech proplétají a vytvářejí plastický obraz polozapomenutých časů, jejichž drsnost je pro dnešního čtenáře v mnoha ohledech téměř nepředstavitelná. Každý z hrdinů čelí životním výzvám po svém: někdo se jim trpně poddává, jiný se snaží uchopit šance, které mu kvasící doba nabízí. Do všech osudů však opakovaně a nemilosrdně zasahují velké dějiny, které úsilí obyčejného člověka mohou snadno proměnit na prach. Anebo ne. Příběh je vystavěn na skutečných událostech, z nichž mnohé doposud nebyly v české románově tvorbě zpracovány. Vyprávění ubíhá v dramatickém tempu a natolik autenticky, že se děj před očima čtenáře mnohdy mění na film zaznamenávající i to, co donedávna zůstávalo skryto ve třinácté komnatě české historie.... celý text

Tomha
04.05.2020 5 z 5

Velmi zajímavý příběh o nepříliš známé historii jednoho malého kousku světa. Pocházím z okolí Těšína, snad i proto mi byly reálie tolik blízké.

jana14
04.05.2020 5 z 5

Nemohu než se přidat ke kladným recenzím mnoho slibující prvotiny "Šikmý kostel" Karin Lednické. U tak mladé autorky obdivuji schopnost seznámit se podrobně s dobovými reáliemi a věrohodně je popsat. Poznáme nejen nesmírně těžký život lidí v té době, v tom kraji, ale i poněkud , možná záměrně, pozapomenuté historické střety mezi státy, které vznikaly po konci 1.světové války.

bralenka
04.05.2020 5 z 5

Vynikající, přečteno jedním dechem. Moc dobře se mi četla.

david9690
04.05.2020 5 z 5

Výborná kniha o věcech dávno minulých přesto stále nejvýše aktuálních. Četlo se to samo a kniha mi byla obzvláště blízká tím, že se dej odehrává v místech pro mě známých (nedaleko mého bydliště) , které jsem již mnohokrát navštívil. O některých věcech jsem neměl vůbec ponětí a jsem moc rád za takovou skvělou a velmi poutavou exkurzi do života předchozích generací. Za mě prostě pecka a všem vřele doporučuji!

Kacafir
03.05.2020 5 z 5

Krásná a velmi čtivá kniha.Pocházím tam z toho kraje,ba přímo z Č.Těšína.Děda fáral,otec taky.Těžká robota a tuto knihu beru jako poklonu všem těžce pracujicím lidem.A v česko-polské válce mám velké mezery.Díky za nahlednutí pod pokličku tohoto hist. tématu.Dal bych i více hvězdiček....

kost83
03.05.2020 5 z 5

Dějiny mě nikdy moc nebavily a čtu spíše severské thrillery, nebo oddechovky od Hartla apod., ale sem tam se ke mě dostane takováto kniha, která mě něčím chytne tak, ze si ji musím koupit s hned přečíst. Roman je napsat tak skvěle. Historicka fakta jsou krásne zasazena do příběhu a osudu lidi, kdy se nenásilnou formou dozvíte i to, co doposud nebylo nikde uvedeno. Doporučuji a těším se na další díly!

misacaj
02.05.2020 4 z 5

Velmi zajímavé téma o historii, která není všem úplně známá. Kniha stojí za přečtení. Za mě o jednu hvězdu méně za slabší styl psaní.

veruptackova
02.05.2020 3 z 5

3,5*
Bohužel jsem se nemohla absolutně začíst. Měla jsem od knihy moc vysoká očekávání a to je vždy špatně.
Od poloviny postavy zestárly a děj se posunul do (pro mě) zajímavější části dějin. Kniha mě začala i celkem bavit a jsem ráda, že jsem to s ní nevzdala.

LenkaVrbatova
02.05.2020 5 z 5

Podle mě je tohle kniha pro opravdové čtenáře a pro milovníky historie. Co se týče stylistiky a syntaxi, je kniha excelentní. Příběh je promyšlený, navazuje na sebe, má hlavu a patu. Složitější pro někoho může být častá retrospektiva. Co na knize nejvíc oceňuji já, je historický přesah do dějin česko-polského soužití. O téhle kapitole našich dějin se příliš nemluví. Velká škoda.
Doporučuji si knihu vychutnávat. Stojí to za to.

vojteska70
02.05.2020 5 z 5

Líbila se mi. Řekla bych, že je to o opravdovém životě.

zdehan
02.05.2020 5 z 5

Perfektní kniha která vás vtáhne do děje.Skvěle popsané osudy a těžky život obyčejných lidí.Stojí za přečtení.

Kuzzie
02.05.2020 5 z 5

Naprosto uchvacující. Nemám vůbec co vytknout. Příběh mě chytil hned na začátku a nepustil ani na chvíli. Paní Lednická umně zvolila i jazyk vyprávění a tím ještě umocnila prožitek,ale zároveň ho člověk mohl plynule číst,i když nepochází z téhož kraje a jeho nářečí je mu cizí. A jsem jí velice vděčná za osvětlení mně naprosto neznámé historie. Ono jenom zmínění jména Rothschild mi způsobuje husí kůži, ale pravdu je prostě třeba odhalit.

Terezz1
01.05.2020 5 z 5

Perfektní. Skvěle popsaná místa, lidské osudy a práce s jazykem (polské výrazy...) mě vtáhly do atmosféry. Je vidět, že za dílem stojí obrovský kus práce, autorka si dala opravdu záležet, a i proto se moc těším na její další knihy. Jediné, co mi trošku vadilo, bylo časté používání výrazů typu "při pohledu na ni měla zlou předtuchu".

rodak
01.05.2020 5 z 5

Děkuji autorce za tuto knihu.Jednak jsem se dozvěděl o česko-polském soužití v dané době a užíval si osudy hlavních hrdinů.No užíval,velmi těžká a náročná doba.Ale kniha je krásně, románově napsaná.Nejvic mi v hlavě utkvěla Barbora, čím vším prošla a proč byla taková.Na další případné díly jsem velmi zvědavý.

Joges
30.04.2020 5 z 5

Propad do dějiště historických událostí, zajímavé prostředí i postavy, spletité osudy, prostě nádhera. Už dlouho mě žádný český román tolik neupoutal. Kniha svým nestranným popisem událostí připomíná Sňatky z rozumu, a ty já můžu. Vadilo mi pouze přeskočení válečného období, což autorce s mírným povzdechem odpouštím. Jak jsem se totiž dozvěděl, bude pokračování!

Danago
30.04.2020 5 z 5

Na knížku jsem se nechala nalákat přáteli a super hodnocením. A musím říct, že vůbec nelituju. Jsem nadšená.
Velice čtivě popsaná část naší historie z regionu Slezska , o které jsem vůbec nic nevěděla. Život byl opravdu velice těžký , toho pěkného bylo pomálu a přece si toho lidi vážili a uměli se radovat. Dnes si něco takového nedovede nikdo ani představit a ruku na srdce asi by jsme se tam nechtěli vrátit. Vede mě to k zamyšlení, jak se vlastně přes všechen stres a naše nároky máme dobře. Vážíme si toho dostatečně? Asi jak kdo...
Přečtěte si tuto knihu a nebudete litovat.
Těším se neuvěřitelně na další pokračování a tuto ságu chci mít doma celou. A určitě ji nebudu číst jenom jednou.
Před autorkou smekám a děkuji. Víc takových českých autorů.
Skvělá kniha, která si určitě zaslouží místo mezi mými TOP za rok 2020

mira.l
29.04.2020 4 z 5

Na tuto knihu mě tak nějak nalákalo všeobecné nadšení a povětšinou velmi kladná hodnocení a nadšené komentáře.
Musím konstatovat, že o regionu, který leží na zcela druhé straně republiky vím to, že je to daleko, že se tam těží/-ilo uhlí, že je to do Polska co by kusem uhlí dohodil, a to bude tak všechno. Třeba to, co se tam dělo mezi Čechy a Poláky po první světové válce, o tom jsem neměl (asi jako většina čtenářů) nejmenší tušení.
Kniha mi ukázala ledacos z historie tohoto kraje, kde rozhodně nebyl lehký život a kde uhelný prach nepolykali jen chlapi v dolech. Je to velice čtivě napsaný příběh o osudech několika lidí z několika rodin, které se časem nečekaně protnou, který plyne tak nějak sám, i když veselého je toho v něm opravdu pomálu, když tam svitne nějaká naděje na něco radostného, veselého, lepšího pro postavy děje, trvá to tak půl stránky a pak se to zase nějak pokazí. Co se postav týká, taky se tam dost těžko hledá nějaká vyloženě kladná, snad mladší Barbora, jinak každá postava má nějakou svoji "mouchu", nechť si to každý přebere jak chce. Občas mi při čtení vytanula na mysli jiná kniha, občas jsem si říkal, jako bych právě četl Větrnou hůrku po česku...
Vzhledem k tomu, že nejsem lokální patriot, tak mě ta knížka nezasáhla nějak osobně natolik, abych z ní byl naprosto paf, ale uznávám, že je to velice zajímavý počin. S plným hodnocením bych byl z výše uvedeného důvodu opatrný, ale poctivé čtyři * dám rád.
Má to být první román z jakési série, pokud na sebe osudy Barky, Fanky, Žofky, Ludwika, Tomka, Jurka, Julky a jejich potomků budou navazovat, asi si rád přečtu i pokračování.

certik003
29.04.2020 5 z 5

Tahle knížka se mi opravdu hodně moc líbila, krásně popsaný těžký život obyčejných lidí na Ostravsku. Po dočtení knížky jsem byla smutná, že už je konec a říkala jsem si, že bych si hrozně ráda přečetla o tom, jaký byl osud hlavních postav a jejích potomků v dalším období. A byla jsem hrozně mile překvapená, když jsem zjistila, že tohle je první díl. Strašně moc se těším na další pokračování.

AlbionFoxyFox
28.04.2020 5 z 5

Úžasná kniha, která mě jako obyvatelku pomezí Českého Těšína a Třince chytila za srdce a asi dlouho nepustí.

kape97
28.04.2020 5 z 5

Úžasné, úžasné. Velmi čtivá kniha. Moc se těším na pokračování. Kniha mě přesvědčila, že se musím více zajímat o českou historii :)