Šikmý kostel

Šikmý kostel
https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434224/bmid_sikmy-kostel-7BI-434224.png 5 6917 6917

Šikmý kostel série

Románová kronika ztraceného města. Podtitul knihy lapidárně shrnuje příběh o někdejší pastevecké vesnici, která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí, aby o století později zašla na úbytě – také kvůli těžbě uhlí. Dnes už z výstavných budov a vznosné katedrály nezbylo nic. Jen šikmý kostel, který strmě a varovně ční do pusté krajiny. Kniha začíná obrovským důlním neštěstím roku 1894, které drsně zasáhlo do života obyvatel celého kraje. Patří mezi ně i hrdinové této knihy, jejichž pohnuté osudy můžeme po následující čtvrtstoletí sledovat. Barbora, Julka a Ludwik jsou představiteli tří naprosto odlišných dějových linií, které se však na mnoha místech proplétají a vytvářejí plastický obraz polozapomenutých časů, jejichž drsnost je pro dnešního čtenáře v mnoha ohledech téměř nepředstavitelná. Každý z hrdinů čelí životním výzvám po svém: někdo se jim trpně poddává, jiný se snaží uchopit šance, které mu kvasící doba nabízí. Do všech osudů však opakovaně a nemilosrdně zasahují velké dějiny, které úsilí obyčejného člověka mohou snadno proměnit na prach. Anebo ne. Příběh je vystavěn na skutečných událostech, z nichž mnohé doposud nebyly v české románově tvorbě zpracovány. Vyprávění ubíhá v dramatickém tempu a natolik autenticky, že se děj před očima čtenáře mnohdy mění na film zaznamenávající i to, co donedávna zůstávalo skryto ve třinácté komnatě české historie.... celý text

Oliinecka
09.05.2020 4 z 5

Děkuji za krásný zážitek při čtení!

Standa24
08.05.2020 5 z 5

Zajímavý historický román odehrávající se na Česko-polském pomezí na přelomu 19. a 20. století. Osudy jednotlivých postav se postupně prolínají a zažíváme s nimi jejich každodenní radosti a starosti (tedy spíše ty starosti). Z historického hlediska mě zaujalo připomenutí tzv. Sedmidenní války mezi Československem a Polskem v roce 1919.

zupri
07.05.2020 5 z 5

Moc čtivá knížka s mrazivým koncem ... brrr
Jsem ráda za rozšíření obzorů z naší historie a těším se na další knížky od autorky.

Fcelka11
07.05.2020 5 z 5

Kniha mě mile prekvapila. Zajímavě popisuje několik osudu, které se nakonec protnou. Knížka se mi četla dobře, doslova jedním dechem. Místy se mi zdálo, že autorka až zbytečně dokola popisuje detaily a pocity, jinak měla kniha po celou dobu dobrý spád. Určitě doporučuji. Je to zajímavá zpověď lidí a jejich osudů z místa, které moc Čechů nezná.

soupik2012
06.05.2020 4 z 5

Při poznávání nových autorů mě k poslechu této audioknihy nalákalo vysoké hodnocení a také přirovnání k paní Mornštajnové, kterou mám moc ráda. A to byla chyba, protože má očekávání, byla díky tomu mnohem vyšší. Kniha není vůbec špatná, ale na rozdíl od knih od paní Mornštajnové v ní jsou hluchá místa, ve kterých se téměř nic neděje. Začátek mě bavil moc. Téma i prostředí jsou velice zajímavá. Ale od vynuceného stěhování se kapitola Barbora neskutečně vleče. Knize by moc prospělo proškrtání, případně větší počet postav, aby kniha chytla rychlejší tempo. Kapitola Ludwik je perfektní a asi mě bavila nejvíc. Následující kapitoly Julka a Barka v sobě mají znova několik nudnějších pasáží. Ale jako celek je to opravdu vynikající kniha a jsem ráda, že jsem si jí mohla poslechnout. Audioknihu čte paní Vilma Cibulková a opravdu si neumím představit, že by tuto audioknihu někdo dokázal načíst lépe.

Jirinamac
06.05.2020 5 z 5

Myslela jsem, že mě knížka o nějakých hornících nebude asi bavit. Omyl, bavila mě. Tyto končiny vůbec neznám a jsem ráda, že je v knížce historie této části popsána tak čtivě. V této době nebylo lehké žití, tady navíc byla tvrdá a nebezpečná práce a pro samotné ženy s mnoha dětmi obzvlášť. Chyběla mi tam nějaká vřelost v rodině, ale na to asi tenkrát nebyl čas, proto jsou postavy v knížce dost chladné. Jen škoda, že není možné sáhnout hned po dalším pokračování.

pocketka
06.05.2020 5 z 5

Jak já se bála, že budu zklamaná. Na Šikmý kostel čtěte samé pozitivní reakce, máte velká očekávání. A ty se naplní. Spisovatelka píše krásným jazykem, poutavě, uvěřitelně. Kdybych mohla, dám více hvězdiček za skvělý konec, kdy jsem si říkala: no jo, pár stran do konce, to bude 'žili, byli, šťastně až do smrti' a ejhle.... Prostě nádhera, víc takových knih.

Petra21
06.05.2020 5 z 5

Na rozdíl od celé řady přeceňovaných knih si právě tato své vysoké hodnocení zaslouží zcela právem! Tak bravurní práce s dobovými prameny, lehká samozřejmost slangu a sebejistá logika ve střídání časových úseků i postav představuje skutečnou literární lahůdku. Čtenář se navíc ihned po přečtení několika prvních řádek přestane obávat řemeslně učebnicového výkladu bez emocí... Těch se do "sfáraných hlubin" vešlo až dechberoucí množství. Jsem okouzlena rozličností lidských charakterů; jejich přijmutí nelehkého osudu, či naopak vymanutí se z navyklých stereotypů. Kniha proto může posloužit jako petrolejová lampa při hledání smyslu existence vlastní "šachty". Naši předkové nám prostřednictvím autorčina rukopisu mohou být nápomocni... s praktickou tvrdostí i něžností sobě vlastní.

Martina410
05.05.2020 5 z 5

Tak tohle byla jedna z nejlepsich a nejhezcich knizek, kterou jsem kdy cetla. Skvely pribeh, postavy, jazyk, to byla slast pro oci. Opravdu smekam pred autorkou, protoze to muselo dat obrovskou praci s hledanim historickych informaci.

ladyfromskye
05.05.2020 5 z 5

Tak tenhle český debut mne opravdu mile překvapil. Výborné a čtivé zpracování, do detailů propracovamé postavy a jejich vývoj v čase, a nádavkem práce s prameny i pamětníky - to vše ve mne vyvolává touhu spatřit ztracené město na vlastní oči. Snad tam zachytím další staré, emocemi nabité příběhy.

Marplet
05.05.2020 5 z 5

Krásné vyprávění o době a kraji, o nichž jsem do té doby věděla hodně málo.

Emmadriel
05.05.2020 5 z 5

Když jsem si objednávala novou várku knih, tak aniž bych si přečetla, o jakém příběhu tato kniha je, byla přidána do mého košíku a už při prvních stránkách knihy jsem věděla, že takhle kniha je Ta kniha. Budu upřímná, po Haně od Aleny Mornštajnové jsem si myslela, že už takto dobrou knihu, kterou budu chtít obdarovat blízké ženy v mém okolí číst nebudu, ale opak je pravdou. Šikmý kostel je úžasná prvotina autorky a pro mě jako člověka se zájmem o historii i přidanou hodnotu. Během čtení knihy vám nejspíš nezůstane ani jedno oko suché a budete mít potřebu číst neustále dál, protože vás pohltí příběhy všech postav a budete mít nutkání dozvědět se, jak to tedy vlastně dopadne. Už se moc těším na pokračování knihy. Tato kniha ač se vám na první pohled nemusí zdát ve vás něco zanechá. Šikmý kostel je i skvělý tip na dárek pro ženy ve vašem okolí a bezpochyby je to i kniha, která může spojovat generace.

Iv1701
05.05.2020

Šikmý kostel se žánrově velice podobá knihám Mornštajnové a Tučkové, což je za mě moc fajn. Příběh je velice čtivý, ze zajímavého prostředí hornického města, prostě se nešlo odtrhnout. Určitě si přečtu i další knihy autorky, Šikmý kostel byl velice milé překvapení. Kniha je velice silná, dokonce i slza ukápla

jankor
05.05.2020 4 z 5

Nebylo to špatné, ale místy jsem se nemohla začíst a pletly se mi postavy, vždycky jsem si při posunu děje ujasňovala, kdo je kdo. Ale rozhodně to nebyl lehký život!

PetraBery
04.05.2020 5 z 5

Moje očekávání před četbou této knihy byla opravdu vysoká a musím konstatovat, že se naplnila vrchovatě. Nádherná kronika ztraceného havířského města, spletité a ne vždy jednoduché osudy obyvatel, které se místy prolínají. Autorka předvedla skvělou práci s češtinou, po pár stránkách jsem se snadno začetla a velmi nesnadno jsem knihu odkládala. Jsem ráda, že mám knihu ve své knihovně, knihy domů již tolik nekupuji, ale tuto jsem určitě nečetla naposledy. Fotografie na stránkách autorky by klidně mohly být i v knize pro dokreslení místa. Za mne zatím nejlepší kniha letošního roku, krásná práce.

Tomha
04.05.2020 5 z 5

Velmi zajímavý příběh o nepříliš známé historii jednoho malého kousku světa. Pocházím z okolí Těšína, snad i proto mi byly reálie tolik blízké.

jana14
04.05.2020 5 z 5

Nemohu než se přidat ke kladným recenzím mnoho slibující prvotiny "Šikmý kostel" Karin Lednické. U tak mladé autorky obdivuji schopnost seznámit se podrobně s dobovými reáliemi a věrohodně je popsat. Poznáme nejen nesmírně těžký život lidí v té době, v tom kraji, ale i poněkud , možná záměrně, pozapomenuté historické střety mezi státy, které vznikaly po konci 1.světové války.

bralenka
04.05.2020 5 z 5

Vynikající, přečteno jedním dechem. Moc dobře se mi četla.

david9690
04.05.2020 5 z 5

Výborná kniha o věcech dávno minulých přesto stále nejvýše aktuálních. Četlo se to samo a kniha mi byla obzvláště blízká tím, že se dej odehrává v místech pro mě známých (nedaleko mého bydliště) , které jsem již mnohokrát navštívil. O některých věcech jsem neměl vůbec ponětí a jsem moc rád za takovou skvělou a velmi poutavou exkurzi do života předchozích generací. Za mě prostě pecka a všem vřele doporučuji!

Kacafir
03.05.2020 5 z 5

Krásná a velmi čtivá kniha.Pocházím tam z toho kraje,ba přímo z Č.Těšína.Děda fáral,otec taky.Těžká robota a tuto knihu beru jako poklonu všem těžce pracujicím lidem.A v česko-polské válce mám velké mezery.Díky za nahlednutí pod pokličku tohoto hist. tématu.Dal bych i více hvězdiček....