Řbitov zviřátek

Řbitov zviřátek https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/406211/bmid_rbitov-zviratek-wrA-406211.jpg 4 5279 934

Rodina Creedových se přestěhuje z Chicaga a usadí se v půvabném venkovském domě ve státě Maine. Otec je lékař, má zajímavou práci, krásnou manželku a dvě roztomilé děti. Zdálo by se, že jejich rodinné štěstí nemůže nic překazit. Nedaleko od domu je však podivný hřbitov, kam místní obyvatelé pochovávají své zvířecí miláčky. Panuje tu zvláštní ponurá atmosféra temného tajemství, již nelze přesně definovat. To ale není nic proti indiánskému pohřebišti o pár kilometrů dál… Poté, co Creedovým zemře kocour a otec ho tam tajně pohřbí, začnou se dít šílené, nepředstavitelné věci, které jsou horší než sama smrt…... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Pet Sematary , 1983

Arwen777
07.12.2021 5 z 5

Audiokniha
Výborná kniha. Mám z Kinga obrovský respekt a k jeho dílům přistupuji s obavami, že je nezvládnu. Jsem totiž trochu strašpytel. Ale tato kniha se mi líbila hodně.
Pomalý začátek a postupné rozvíjení děje mi sedí, stejně jako jen mimochodem vkládané indicie, které postupně tvoří atmosféru neznámého strachu a napětí. Obdivuji Kingovo vypravěčské mistrovství, jeho postavy jsou skvěle vykreslené a obzvlášť Jud jako vypravěč většiny příběhů je výborný, na jeho pasáže jsem se těšila. A i když člověk samozřejmě vytuší, jak kniha skončí, neubírá jí to na mistrovství. A tak se necháte postupně nést do toho nevyhnutelného závěru.
Skvělé, doporučuji.

pohoda58
01.12.2021 5 z 5

Další povedený horor Stephena Kinga, celý děj je propracovaný a nabitý napětím, kdo má rád čte horory, moc doporučuji.

ozzak
23.11.2021 5 z 5

klasika od krále hororu Stephen King

Ovecka_Saki
17.11.2021 2 z 5

Nikdy jsem neměla v plánu Kinga číst, jsem prostě posera. Ale pár let zpátky jsem si tuto knihu vypůjčila, protože zrovna v tu dobu v kinech běžela zfilmovaná verze a tak to byl jediný titul, který jsem znala z toho, co od něj strýc měl. Pak jsem si přečetla, co o knize prohlásil sám autor a to mě trošku vylekalo, tak jsem knihu tak na rok a půl odložila na poličku. Když jsem se k ní teď vrátila a přečetla prvních 200 stran, zase jsem ji odložila, nějak jsem neměla chuť ani moc času. Druhá polovina knihy se mi četla hůře. Nebavilo mě to a přišlo mi, že pořád na něco čekám, děj se táhl a já čekala a čekala a čekala. Až jsem se dočkala? Čeho? Posledních 10 stránek, kdy čtenář už stejně dávno odhadne, jak kniha skončí. Takže pro mě velké zklamání… i když si říkám, že možná je dobře, že to nesplnilo mé očekávání. Pravděpodobně bych z toho pak několik nocí špatně spala. Buď jsem měla jen špatnou knihu, nebo jsem od Kinga čekala něco víc, když ho neustále všichni chválí. Ale už dávno jsem si zvykla, že téměř vždy jdu se svým vkusem proti proudu. Kinga tedy řadím k dalším známým autorům, které už vyhledávat nebudu.

knihomolka_jaja
12.11.2021 4 z 5

Je to vlastně můj první horor od něj. Četla jsem akorát Ústav, ale to je spíš thriller než horor. Takže ano, první horor od Kinga je pro mě Řbitov zvířátek. A dojmy? Fascinuje mě, jak je king vypravny, hodně času věnuje postavám a jejich vcelku obyčejnému životu, vsednimu dni a jen občas podstrci náznak něčeho divného, podezřelého, něčeho u čeho si řeknete :jo, teď už to konečně začíná. Pro mě měla kniha pomalejší rozjezd, ale později jsem pochopila proč všechno to seznamování, chtěl, abysme měli postavy rádi než zasadí onu bolestnou ránu. A musím říct, že než jsem to vstrebala, tak pro mě bolestna byla. Mám děti! Takže jsem všechno viděla v mnohém zivejsich barvách. Bylo mi z toho krapet ouvej, ale zvládla jsem to a později už mi to tak neprislo. Kinguv román sebe zvracenejsi v sobě nese určité poselství o smrti a o jejím přijetí jako součásti života,o smíření se s ní. Knihu jsem četla jedním dechem. Opravdu jsem byla napnuta, co se bude dít dál. Není to zas tak morbidní, takže asi vhodné pro začátečníky, jako jsem já. Naopak ostrilenym čtenářům hororu připadá jako jedno z kingovych slabších děl. Mě se líbilo, i když otevřený konec ve mě vyvolal mraky otázek a nejradši bych šla s kingem na kafe, abych se dozvěděla, co bude s hlavními postavami dal.

Sigurd_Lesandi
07.11.2021 4 z 5

Už jsem tu párkrát zmínil, že můj vztah s knihami Stephena Kinga je poměrně složitý, protože po přečtení knihy Revival jsem se dostal do dlouhého bloku a nechtěl jsem se k jeho knihám vracet. Nakonec jsem si přečetl Outsidera, který mě příjemně potěšil, tak jsem se pustil i do této knihy, a nakonec taky nezklamala.
U kinga je už klasika, že se jeho knihy dobře čtou. Všechny sice nemají nejlepší příběh, ale vždy se mi zatím četli dobře. Tahle toho není výjimkou. Četla se mi pomaleji, ale k ději se to hodí a osobně mi to nevadilo.
Jediná věc, kterou bych vytkl je akce. Párkrát se v příběhu stalo, že jsem měl pocit, že postava se akci prostě vyhla. Posledních 100 stran je dost nabitých, ale autor ani jednou nešel za hranu, což mě u hororu přišlo celkem škoda. Pokud nejste typ, co vyhledává co největší množství akce, tak je tahle kniha přesně pro vás. Já bych si jí tam přál trošku víc.
Postavy jsou propracované a každá má svůj charakter, takže mě hodně bavilo sledovat jejich vývoj.
Tahle kniha mě utvrdila v tom, že dám Kingovi další šanci. Milovníkům hororu doporučuji.

kedlubajz
03.11.2021 4 z 5

Poctivá Kingovka, která se řadí k jeho nejhororovějším. Vzpomínka na indiánský hřbitov a cestu k němu ve mě i po letech zůstává a je jedním z nejlepších Kingovských imaginativních momentů vůbec. Jinak mi z děje stále zůstává na patře vrcholně nepříjemný pocit. Přiznám se bez mučení, že mám rád dobré konce. Tady se ho ale opravdu nedočkáte, to tedy né..

Mirin1349
27.10.2021 5 z 5

Kinga si dávkuji za odměnu a zpětně si gratuluji, že jsem s Řbitovem zviřátek tak otálela. Alespoň jsem si příběh pěkně pošetřila, protože na té knize je dokonalé prostě všechno, už od důmyslně zpraseného názvu, který tak perfektně všechno vystihuje, až po fakt, že se s tím autor nemazlí a odpraví bez milosti ty charaktery, které potřebuje. Bylo to krásně strašidelné, čtivé, prostě úžasné. Závěr k tomu pásl také dokonale. Není co vytknout, tohle je skvost.

Lenka.Vílka
26.10.2021 5 z 5

Měla jsem chuť na něco nenáročného u čeho vypnu. Jistě, tohle není téma na klidné nedělní odpoledne, ale na knihu jsem se chystala tak jako tak už dlouho, takže dva v jednom. A já se tak pustila do knihy Řbitov zviřátek.

Začátek knihy jde pozvolna. Jako hodně moc. Což naprosto chápu. Aby čtenář poznal postavy. Aby si je oblíbil. Nebo naopak. Nebo aby zjistil, že Louis možná není takový kretén, jak se zdál na začátku. Protože to je právě on, kdo musí řešit všechny ty nepříjemné situace. Kdo musí udělat všechna rozhodnutí.

("Kocour teď spával jako špalek. Jako zabitý.")

Tahle kniha je hodně o lhaní. O tom, jak lžeme sobě, jak lžeme ostatním. Jak lžeme sobě, když lžeme kvůli svým dětem, že je to kvůli nim, když je to vlastně kvůli nám. Je taky o lásce, k našim dětem, kvůli které to všechno lhaní vzniká. A taky o tom, co se schovává v lese...

Naprosto bych souhlasila s tvrzením, že kniha je nejděsivější knihou autora. A pokud čtenář pochopí, co je onen míněný děs, užije si knihu. Pokud ne, bude říkat, jaká to byla nuda. Nejde o to, že s každou kapitolou knihu odhodíte podělaný strachy. Asi si někteří mysleli, že v každé kapitole na ně budou skákat zombie zviřátka. Potom chápu, že může být nějaký čtenář v šoku, proč rozumný vzdělaný člověk může podlehnout a udělá, co Louis udělal. Na to mám jenom jednu odpověď: nepochopil jsi, o čem tam kniha je. Z prvního i druhého důvodu.

Zde jsou tady navíc rozebraný dva nejhorší strachy. Smrt obecně. Jak jí předejít, jak se s ní smířit, co je po ní. A smrt velice konkrétní. Ta nejhoršího druhu. Ztráta dítěte. Jak jí předejít, jak se s ní smířit, co je po ní. A jak jí ochcat. Ale nic není zadarmo. Nikdy. A proč je tak snadné podlehnout, když znáte risk. Což pro mě bylo mnohem silnější, než tajemno za tím, proč se ty věci na hřbitově dějí. To bylo na druhém místě. Byť je to spolu propletené. Možná proto je to tak univerzální kniha, ve které si každý najde přesně to, co on sám konkrétně hledá.

("Někdy je lepší být mrtvý.")

Protože ty myšlenky, ty výmluvy, to bylo děsivý! To je ta děsivá část. A ve výsledku je kniha strašně smutný a depresivní čtení. A byť jsem na pocity zmaru, neštěstí a různých způsobů ztrát u mistra zvyklá, tohle na mě bylo i tak dost náročné.

Velké plus za citaci z povídky, která se stala mou hodně oblíbenou ;)

A druhé velké plus za konec. Když je takhle napsaný konec povídky, vždycky skáču metr vysoko. Když je to u beletrie, tak to dost lidí bere jinak. Já ne. Úžasný!

mataaskorice
26.10.2021 5 z 5

Mé první setkání s Kingem. Kniha se četla dobře. Není to úplně horor od A do Zet, je to příběh jedné rodiny reflektující její život po přistěhování do nového domu v Ludlow. S přibývajícími stránkami se ale zlo do života této rodiny začleněňuje víc a víc. Umí manipulovat s lidmi, vtírat se do jejich mysli, ovlivňovat jejich konání. Byla jsem napnutá jak kšandy. Po čtení o samotě kolem půlnoci jsem se i bála. Nicméně začínám pozorovat, že se jako čtenář začínám zlepšovat v míře ponurých věcí, které zvládám číst. Konec bych si pro sebe představovala jiný, takže mi nezbývá, než se s Kingovou verzí smířit.

wullcann38
14.10.2021 4 z 5

(SPOILER) No, mé první setkání s Kingem v knihách nedopadlo úplně dle mých očekávání.
Možná jsem věděl o čem kniha jelikož jsem viděl film (Ten z roku 2019), ale bylo tak docela dost rozdílů (Smrt jiného dítěte).
Ale jinak fajn počtení, hororová atmosféra tam určitě je.
Takže za mě:78%

Torgal
12.10.2021 4 z 5

Kniha o smrti a umieraní. Rôznych pohľadov na tieto témy je tu mnoho a zamyslenia nad nimi tvoria hlavný obsah diela. Príbeh samotný na mňa pôsobil len ako kostra, na ktorú sa navešali a sám o sebe by vydal maximálne na poviedku. Pravdupovediac niektoré jeho nadprirodzené prvky mi prišli v kontexte zvyšku pomerne rušivé - zjavenia Pascowa alebo dôkazy, že moc indiánskeho cintorína siaha ďaleko za jeho hranice. Tiež mi svojou náladou k zvyšku knihy nezapasoval záver, ale to už je o osobných preferenciách čitateľa. Stále je to totiž výborné, mrazivé čítanie. 8/10

Liliana2006
06.10.2021 5 z 5

Úžasná kniha, ač jsem prvních 100 stránek zápasila se čtením stálo to za to. Děj potom byl neotřelý a napínavý. Přesně takový, jaký si od Kingovky představuji.

zandu
13.09.2021 3 z 5

Já mívám u jeho knih většinou "problém" na začátku, kdy se mi děj vleče, přesto nemám tendence knihu odložit. Poté mě příběh neskutečně vtáhne. A pak - dlouhý závěr a neurčitý konec, kdy si člověk může domýšlet, co bylo vlastně dál... Bylo to dobré, ale asi jsem očekávala víc...

Eliza562
12.09.2021

Jak tohle hodnotit? Jinak než za 5 asi ne. Četla jsem to roky zpátky a furt si vybavuji děj.

Rainbow_Owl
08.09.2021 5 z 5

(SPOILER) Cyntoryn zvieratiek, kniha, ktorú sám autor označuje ako najdesivejšie dielo, ktoré napísal. Prvotne ani nebolo jej vydanie plánované, oddychovala na dne zásuvky jeho pracovného stola.

Re-reading, ktorý som si naozaj užila. Chicagsky lekár Louis Creed sa sťahuje so svojou manželkou Rachel, dcérou Ellie a synom Gageom do mestečka Ludlow. Spolu s nimi prichádza aj ich ďalší člen rodiny, kocúr Winston Churchill, ktorého zbožňovaný najmä malou Ellie. Rodinka sa postupne spriatelí so susedmi Judom a jeho manželkou Normou.

Viac ako 80-ročný Jud sa stáva Louisovým najlepším priateľom. Idylka ako z časopisu. Mladá rodinka k svojmu pozemku "dostala" aj nenápadnú lesnú cestičku. Jud sa ponúkne a ochotne ich ňou prevedie. Cieľom je cintorín zvieratiek. Väčšina pochovaných domácich miláčikov prišla o život na rušnej hlavnej ceste, cez ktorú kamióny jazdia akosi prirýchlo.

Louis pracuje ako univerzitný lekár, jeho prvý pracovný deň je plný hrôzy. Mladý študent Victor Pascow príde o život po zrážke s kamiónom. Tu nastáva zlomový okamih a pokojný život rodiny sa končí. Na odvrátenie katastrofy nestačilo ani priateľské varovanie ducha Victora Pascowa, aby Louis nevstupoval za cintorín zvieratiek na územie niekdajšieho miestneho indiánskeho kmeňa Mikmakov.

Dostávame k hlavnej myšlienke knihy- smrť. Je smrť prirodzenou súčasťou života? Kedy o nej začať hovoriť svojim deťom? Je definitívna? Ako nás zmení strata milovanej osoby? Budeme po bolestivej strate rovnakými ako pred ňou?

Kniha s veľmi ťaživou, sem tam až hororovou atmosférou. O trúchlení, smrti, indiánskom pohrebisku s kyslou a kamenistou pôdou kde môžete stretnúť aj bájneho Wendiga. O tom, že mŕtvych treba nechať odpočívať. Aj napriek našej silnej bolesti z ich straty.

killy
03.09.2021 5 z 5

Kniha, která mě přivedla ke čtení. Moje první Kingovka. Můj první horor, který ze mě udělal milovníka strachu. Dokonale napínavé dílo, dodnes cítím tu atmosféru u Juda na verandě, dodneška si představuju pach vlhké zeminy, mrazí mě při vzpomínce na toho zatraceného kocoura, vidím klikatou cestičku houštím... Rozhodně doporučuji přečíst od Kinga právě tuto knihu i kdyby to měla být vaše jediná.

Bediczek
29.08.2021 5 z 5

Bajecne, famozni, uzasne. Nechapu proc jsem si to doted neprecet. Takove napeti a mrazeni jsem uz dlouho u cteni nezazil.

tetanurae
24.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Na úvod je potřeba uvést, že filmové zpracování z roku 2019, na které jsme si tak nějak zvykli, se drasticky odlišuje od knižní předlohy a dokazuje, že filmaři se při honbě za ziskem neštítí zohavit cenné dílo a zvrátit jeho primární myšlenku.

Louis Creed je lékař, jenž se se svou krásnou ženou, malou dcerkou a ještě menším synem přistěhuje do Ludlow ve státě Maine. Koupě domu se zdá být výhodnou a rodina doufá, že zde nalezne kýžený klid.
Přes cestu žije ve svém domě Judson Crandall, starousedlík, který působí zvláštně, tajemně, a ačkoli se s Louisem brzy spřátelí, očividně v sobě drží jakési nevýslovné tajemství.
Kousek za Creedovic domem se rozkládá obrovský les a v něm dlí prazvláštní místo, označované místními dětmi jako Řbitov zvířátek. Tím však záhada nekončí, neboť o další kus dále se nachází prastaré pohřebiště Mikmaků, a právě to je obdařeno nepopsatelnou mocí, zlem i tendencí měnit osud. Když Louisově dceři Ellie zajede kamion jejího kocoura Churche, Louis jej na Judsonovo naléhání pohřbí na půdě Mikmaků. Church ovšem následný den přikulhá zpět. Je živý! Louise tak začne svírat jediná otázka- co kdyby tam někdo pohřbil člověka???‍️‍️‍️

Stephen King zde rozehrává mistrně se prolínající zápletku, která je sice dost dobře čitelná, ale přesto neuvěřitelně poutavá a nahánějící hrůzu.
Je to rozhodně příběh, který pravém patří ke špičce ledovce hororové literatury, a není divu, že se řadí mezi nejlepší knihy ze Stephenova pera. Přes všechny nesporné klady se dá dílu vytknout jeho zbytečná vleklost a obsáhlost. Místy může čtenáře nudit nadbytečnými pasážemi; autor Kingových kvalit by měl zvládnout takový děj vtěsnat do dvou třetin obsahu, ale i navzdory těmto drobným ,,vadám" splňuje nároky nejnáročnějších kritiků.
Celkové hodnocení 90% -hluback--

BaPe895
02.08.2021 5 z 5

Húú, při čtení vám bude běhat mráz po zádech. King umí dokonale navodit atmosféru blížícího se a těžko uchopitelného zla.