Krásné tajemství

Krásné tajemství https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386412/bmid_krasne-tajemstvi-p4T-386412.jpg 4 305 106

V před světem uzavřeném klášteře Saint-Gilbert-Entre-les-Loups žije v poklidu a modlitbách dvacet mnichů. Ironií je, že společenství, které přijalo slib mlčení, se stalo proslulým pro svůj nádherný zpěv, jehož působení na posluchače je tak hluboké, že se mu přezdívá „krásné tajemství“. Až když je zavražděn známý sbormistr, brána kláštera se otevře a vpustí hlavního inspektora Armanda Gamache ze slavné quebecké Sûreté, který zde objeví neklid ve zdánlivé harmonii a je nucen konfrontovat se i se svými vlastními démony. Před odhalením vraha, před obnovením míru, musí vrchní inspektor nejprve zvážit božské i lidské a zacelit trhliny mezi nimi. Krásné tajemství vyneslo kanadské bestsellerové autorce Louise Pennyové hned trojí prestižní ocenění: Agatha Award, Anthony Award a Macavity Award.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Kalibr

The Beautiful Mystery , 2012

čef
08.03.2024 4 z 5

Autorka umí psát poutavě, i když se zde vlastně pouze pitvají vztahy v uzavřené společnosti mnichů v klášteře sv. Gilberta mezi vlky a mezi policajty samými. Mrtvola zde ovšem jaksi je, ale hlavně se probírají gregoriánské chorály a jejich komerční využití. Ponecháno částečně otevřené pro další díly. Doufám, že budou o kapku lepší.

85098211
27.02.2024 5 z 5

(SPOILER) I na tuto další knihu jsem se těšila, jako ostatně pokaždé ;-). Sérii se sympatickým a charismatickým inspektorem Armandem Gamachem jsem si totiž oblíbila hned na první dobrou a prozatím jsem ji vždy hodnotila plným počtem. No a jinak tomu nebylo ani u tohoto osmého případu, kde je nutné vyšetřit případ vraždy známého sbormistra v uzavřené komunitě mnichů. Toto společenství se proslavilo svým krásným zpěvem, ale zároveň složilo slib mlčení, proto není pro Gamache a jeho kolegy právě snadné získat tolik potřebné informace. Pátrání po pachateli se tak táhne a paralelně k tomu autorka řeší vztah Gamachovy dcery s jeho zástupcem, inspektorem Beauvoirem, který se oba dva snaží utajit už několik měsíců...
Kniha se mi opět líbila a pomalé tempo vyprávění mi nevadilo, protože to prostě k této sérii tak nějak patří a autorka tím vytváří tu neopakovatelnou atmosféru, která je pro její knihy tak typická. Ještě na závěr prozradím, že Gamache se dostane do konfliktu (nejen) se svým nadřízeným, protože si u quebecké Sûreté v nedávné minulosti nadělal celou řadu nepřátel... Víc už ale opravdu psát nebudu, hodnotím zase plným počtem a brzy se budu těšit na další setkání s Gamachem a ostatními ;-).

Emik87
24.02.2024 5 z 5

Tenhle díl je opravdu skvostný. Od obálky, přes popis kláštera a zvyklostí, i ta vražda je skvělá. Trochu nám houstne atmosféra, ale co se dá dělat.

Didi15
19.02.2024 5 z 5

Zatím žádný díl nemohu hodnotit nižším počtem , je to úžasné . A tento díl je úplně z jiného prostředí , změna . Až tuto sérii dočtu , bude mi Gamache a spol . opravdu chybět.

MirrorIsis
12.02.2024 5 z 5

První kniha co jsem četla od autorky a velmi se mi líbila.

soukroma
28.01.2024 5 z 5

Báječně jsem si početla! Veliká spokojenost s komorním příběhem z odlehlého kanadského kláštera o dvou tuctech mnichů, kde ticho a klid jsou jen povrchní. Ve skutečnosti tam bublá vztek, ochromuje strach, ovládá láska, sužuje nenávist, a to vše za zvuků hudby, gregoriánských chorálů..., jinak panuje mlčenlivost.
Ženy tentokrát mimo (i když na své lásky často myslí dva hlavní vyšetřovatelé), což jsem víc než ocenila, zato mužské a mnišské psychologie hodně. Tragické a nepříjemné, ale nesmírně živé a čtivé.
Autorku čtu jen občas, nevyhledávám ji, pouze náhodou, ale naštěstí mám štěstí na náměty, které mne opravdu baví.

netopýrek1985
25.01.2024 5 z 5

Opravdu zase zajímavý příběh. Doufám, že Gamache a Beavoir budou zase spolu vycházet. Úplně mě tato série pohltila a každý díl se úžasný.

Hana62
23.11.2023 5 z 5

Rozsah témat v této sérii mě nepřestává udivovat. Opět nečekané, neotřelé, originální.
Během četby jsem si pouštěla Gregoriánské chorály...
Konec pro mě smutný, myslela jsem, že bude J.G. silnější. Ale tato kniha je ze série zatím nejlepší.

Hrabalka007
23.11.2023 3 z 5

Detektivka napsaná velmi čtivě, ale strašně depresivní závěr. Musím se z toho vzpamatovat.

Kekik
29.10.2023 2 z 5

Tentokrát to vezmu z opačného konce a začnu pochvalou obálky. Jako vždy skvostná práce.
Mám ráda sérii s Armandem Gamachem a jeho týmem. Mám ráda vesničku Three Pines. Mám ráda autorčinu tvorbu. V této knize není Armandův tým, není zde oblíbená vesnička (ani na skok jsme se tu neocitli). Ovšem to by mně nevadilo. Musíme si vystačit jen s Gamachem a Beauvoirem. To by také nevadilo. Co mi však vadilo je to, že má kniha 467 stran. A z toho je více jak 400 stran zbytečné omáčky. Marně teď po dočtení přemýšlím, co se vlastně v knize stalo. Kromě vraždy, a trochu dramatu ke konci, nic. Když jsem za sebou měla přes 300 stran, nabyla jsem dojmu, že v ději uběhlo několik dnů, možná i týdnů, a ono ejhle, bylo to jen pár hodin. Dokonce ani ne 24 hodin. To mě dostalo. Po celou dobu čteme jen o rozhovorech vyšetřovatelů s mnichy. K tomu opakování stále stejných informací. Bylo to únavné čtení. Musela jsem se do čtení nutit. Pak přišlo rozuzlení motivu a já si říkala: A to je všechno? Tečka? Musí to stačit. Mně to ale nestačilo. Motiv slabý, nevěrohodný.
Prostředí mnichů a jejich božské chorály . I já je vyhledala na YT a těším se, až si je pustím naplno znovu.
Na další díl se i přesto těším. Beauvoir a jeho osud je hodně silný pohon na další osudy oblíbených lidiček. Hlavně se těším na návrat do Three Pines.

Kami33
24.08.2023 5 z 5

Poklidné tempo, ale vyšetřování dává tušit, že se blíží těžké časy (jak pro Armanda Gamache, tak pro inspektora Beauvoira).

kap66
07.08.2023 4 z 5

Série s inspektorem Gamachem se pro mě stává čtením bez radosti. Sice dávám tentokrát čtyři hvězdy, protože autorce přiznávám dovednost dobře načrtnout a odlišit charaktery (a tady, v prostředí kláštera, to oceňuji o to víc), zvolit originální téma i motiv vraždy. Každým dílem ale roste psychologická nálož, která mě zatěžuje. Hlavní postavy všechno neustále silně citově prožívají, drahně času věnují psychoanalýze ostatních, vyvozují závěry a pak přehnaně reagují. Propána, kde by v mozku při takovém emocionálním nákladu zbylo místo na něco obyčejného, neřkuli hezkého, milého, natož legračního? (Třeba autorce křivdím; nebyla ta zmínka o inkvizici a o tom, jak ji nikdo nečeká, odkazem na Monty Pythony? No, spíš těžko.) Až mě přestanou bolet záda z toho, jak se snažím postavám s tím balvanem strastí, nenávisti, nedůvěry, manipulace a tíživě prožívané lásky pomoct, ještě se k sérii vrátím. Teď mám černo na mozku jenom z toho, jak to píšu.

Andrea81
30.07.2023 4 z 5

První kniha od autorky a určitě ne poslední.

slunicko1958
21.07.2023 4 z 5

Neobvyklé prostředí kláštera usazeného v lesích daleko od lidí, mniši v kápích, podmanivé melodie gregoriánských chorálů a šepot modliteb navodily v této knize tajemnou, duchovní atmosféru.
Úvod byl pro mě trošku nezáživný, pak mě román začal bavit. Ale přiznám se, že jsem se přistihla, že mně od poslední čtvrtiny románu začalo být jedno, kdo je vrah. Velmi mě totiž znepokojilo, že zlo vítězí dál.

"Beauvoir věděl, že kořenem všeho zla nejsou peníze. Ne, zlo vytváří a pohání strach. Strach, že člověk nebude mít dost peněz, dost jídla, dost půdy, dost moci, dost bezpečí, dost lásky. Strach z toho, že nedostane, co chce, nebo že ztratí, co má."
(str. 199)

Margerite
15.06.2023 4 z 5

Tentokrát Gamache méně dokonalý, což mi sedlo. Prostředí kláštera uklidňující, vraždička být musí, ale i tak mi knížka mnoho večerů poskytovala uvolnění a klid v duši, což jsem opravdu potřebovala. Hvězda dolů za ne moc přesvědčivou argumentaci, jak vlastně Gamache vraha odhalil.

Starmoon
27.05.2023 5 z 5

Po prečítaní tejto knihy mám tri túžby: spoznať Armanda Gamacha, odísť na vééééľmi dlhé duchovné cvičenia do Saint-Gilbert-Entre-les-Loups... A najmä si prečítať všetky knihy z tejto série. Vyzerá to tak, že Louise Penny bude moja nová autorská láska; a vyzerá to tak, že to platí o mnohých ľuďoch v našom regióne, lebo jej knižky sú v miestnej knižnici skoro vždy požičané. Už teraz však striehnem, kedy sa do obehu vráti prvý diel, a chystám sa prípady vrchného inšpektora Gamacha spoznávať pekne poporiadku. Určite však neľutujem, že som začala práve Krásnym tajomstvom; takú dobrú detektívku či všeobecne oddychovku som už dávno nemala v rukách. Či už sa bavíme o postavách a ich psychológii, o budovaní atmosféry, primeraných opisoch alebo o samotnej zápletke, všetko bolo presne podľa môjho gusta; a už teraz sa teším, čím ma prekvapí a poteší (pokojne aj v horizonte niekoľkých rokov) ďalších 17 dielov.

Aduella
19.05.2023 4 z 5

To je zase krásné, podařené dílko. Vyprávění nás tentokrát zavede mimo vesnici Three Pines, do kláštera kdesi na odlehlém místě. Už jen prostředí bylo pro mne exotické, protože do kláštera plného mnichů se člověk jen tak nepodívá. Nesmírně zajímavé také bylo nahlédnutí do jejich mysli a zjištění, že život v klášteře je mnohem barvitější než se čtenáři mohlo na začátku příběhu zdát. Úplně stejně (ne-li více) mne baví dějová linka Gamache - Beauvoir a jejich rodiny, kterou můžeme sledovat od samého počátku série a která v posledních několika dílech velmi zvážněla. A tak mne nezbývá než jim držet palce a vrhnout se do další knihy o inspektorovi Gamachovi. PS: Vztah Reine-Marie a Armanda je tak krásný, že něco takového by chtěl asi prožít každý.

petraj30
05.05.2023 3 z 5

Nemůžu napsat, že téma klášterů patří mezi moje oblíbené, ale byl to rozhodně zajímavý příběh.
Od začátku jsem neměla tušení, kdo je vrah a na konci jsem byla opravdu překvapená, ale vrah a jeho motiv jen vyplňovali mezery v další nově vzniklé a napínavé linii příběhu. Doufám, že se příště dočkám dalšího vysvětlení.
Sice mi přišlo, že se to táhlo více než obvykle a chyběli mi obyvatelé vesničky Three Pines, ale i přesto se to celkem dobře četlo.

Calinda
23.04.2023 3 z 5

Tuto sérii miluji, avšak tento díl byl pro mě trochu boj. Sice se mi líbilo téma i prostředí, kde se příběh odehrával, ale při čtení jsem nedokázala udržet pozornost, přišlo mi to hodně zdlouhavé a stále dokola. Dočetla jsem jen z důvodu doplnění série a také jsem byla zvědavá, kdo je vrah, ale napětí a radost ze čtení jaksi chyběla. Na jednu stranu oceňuji, že autorka se tentokrát rozhodla pro změnu a příběh zasadila mimo oblíbenou vesnici, na druhou stranu se mi po jejích svérázných obyvatelích trochu stýskalo...

Borntobike
24.03.2023 5 z 5

Moje prvni setkani s komisarem Gamachem. Uz se tesim na dalsi.