Krásné tajemství

Krásné tajemství https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386412/bmid_krasne-tajemstvi-p4T-386412.jpg 4 305 106

V před světem uzavřeném klášteře Saint-Gilbert-Entre-les-Loups žije v poklidu a modlitbách dvacet mnichů. Ironií je, že společenství, které přijalo slib mlčení, se stalo proslulým pro svůj nádherný zpěv, jehož působení na posluchače je tak hluboké, že se mu přezdívá „krásné tajemství“. Až když je zavražděn známý sbormistr, brána kláštera se otevře a vpustí hlavního inspektora Armanda Gamache ze slavné quebecké Sûreté, který zde objeví neklid ve zdánlivé harmonii a je nucen konfrontovat se i se svými vlastními démony. Před odhalením vraha, před obnovením míru, musí vrchní inspektor nejprve zvážit božské i lidské a zacelit trhliny mezi nimi. Krásné tajemství vyneslo kanadské bestsellerové autorce Louise Pennyové hned trojí prestižní ocenění: Agatha Award, Anthony Award a Macavity Award.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Kalibr

The Beautiful Mystery , 2012

Dajine
03.02.2019 5 z 5

Těším se na pokračování.

Melanka
30.01.2019 4 z 5

Trochu se mi stýskalo po Třech borovicích, ale jinak to zase byl zážitek. Jdu si pustit gregoriánský chorál.

Gizelaa
24.01.2019 5 z 5

Tentokrát výjimečně nejsme v Three Pines, ale to nic nemění na zajímavosti knihy - opět nejvyšší ohodnocení :-)
Jen mě štve, že ještě nejsou vydané další díly (myslím, že je jich celkem 13) a nedozvím se jak to bude dál s inspektorem Gamachem a Beauvoirem.

petronella1
17.01.2019 5 z 5

Dávám plný počet hvězdiček i přesto, že tentokrát se mi kniha zdála malinko slabší. Nicméně tuto sérii miluju a už se těším na další. Konec mi přišel dost otevřený, čekala jsem ještě něco, ale na další straně už prostě nebylo nic...

pepa4081
15.01.2019 4 z 5

Na rozdíl od předešlých knih Louise Pennyové, zde není ani zmínka o Three Pines. Také okruh vystupujících osob je poměrně úzký. Příběh se odehrává v odlehlém klášteře mezi mnichy, jejichž vášní je hudba. Nechci psát spoilery, takže jen ohodnotím. Jedna z nejlepších knih série, pro mne napínavá od začátku do konce. Sympatičtí inspektoři Gamache a Beauvoir opět řeší vraždu i věci z minulosti. Nejen díky tomu, jak kniha končí, se nemohu dočkat pokračování. Doporučuji všem milovníkům nekrvavých detektivních románů.
Nanejvýš uspokojivé.

07.01.2019

nádherné

astra3
07.01.2019 5 z 5

Na knihy této autorky se vždy těším. Je to sonda do liských duší a jen jakoby bokem řeší vraždu.

111moni
05.01.2019 4 z 5

Klášter, mniši, chorály a ..vražda. A aby toho nebylo málo, události z minulosti, které pronásledují .Kniha, která vybočila ze známého prostředí vesničky Three Pines, a zavedla čtenáře jinam, do ticha a prostředí, které se tak liší. Nicméně, i když se kniha čte dobře, z mého pohledu postrádá tu dynamiku, jakoby se prostředí v němž je psána odráželo na ději a příběhu. Jako vedlejší příběh je vnitřní a nakonec i viditelný boj Jeana Guye Beauvoira.

harena
01.01.2019 5 z 5

Tentokrát není vyšetřování zasazeno do malebné vesničky Three Pines, ale vražda se stala v klášteře Saint-Gilbert-Entre-les –Loups, kam mniši nechtějí pustit žádného cizince a vrahem musí být jeden z dvaceti mnichů. Po celou knihu v duchu slyšíte nádherné gregoriánské chorály, cítíte atmosfétu kláštera, přemýšlíte spolu s komisařem Gamachem, kdo z dvaceti mnichů je vrah. A držím palce Jean Guy Beauvoirovi, aby měl v dalším díle sílu vymanit se z pekla, do kterého se pomalu dostává. Louise Penny je vynikající spisovatelka, doporučuji číst knihy postupně od 1. dílu.. Na závěr, po dočtení knihy, jsem si musela Gregoriánské chorály pustit na YouTube. Úžasně sugestivní čtení.

petrarka72
30.12.2018 5 z 5

Gamache je skvělý, jak se to zamotává s Beauvoirem, je napínavé a skvělé, prostředí je podmanivé a skvělé (dobře, osazení Three Pines mi trochu chybí, i některé postavy - ale typologie mnichů v klášteře je taky výživná) - a Louise Penny je pravděpodobně převtělení Agathy Christie: tolik znalostí o lidské povaze, tolik empatie... Takže pozor na vlky a na to, kterého krmit.

Hella
29.12.2018 3 z 5

No....občas jsem trochu bojovala s příliš květnatými popisy mnišského života a chorálů jako takových obecně. Zároveň jsem se nedokázala příliš vžít do životů mnichů tak neskutečně (fanaticky?) zasvěcených a oddaných studiu zpěvu (ač ani trochu nezpochybňuji, že to tak nejspíš je). Je to pro mě až příliš nepochopitelné a zřejmě proto mě tahle kniha tolik nezaujala. Plus ještě to rozčarování na konci. Nicméně samozřejmě klobouk dolů před autorčiným talentem.

gad
18.12.2018 5 z 5

Změna prostředí rozhodně není na škodu. Pokud se vám dostal tým inspektora Gamache pod kůži (jako mně), tak nemůžete tento dil vynechat. Autorka dokázala, že umí, kromě jídla a přírody, také skvěle popsat lidské pocity. Při četbě prvních dílů jsem pociťoval chuť k jídlu, tentokrát mi připadalo, že cítím přesně to, co postava. Už se těším na další pokračování a jsem zvědav, kam se vztah mezi Gamachem a Bauvoirem posune.

Agatha84
18.12.2018 4 z 5

Tentokrát zklamání. První třetinu hrozí smrt nudou, málem jsem to vzdala (což se mi u této autorky nikdy nestalo a věřím,že ani nestane),druhá třetina se velmi slušně rozjela do podoby,na kterou jsem v této sérii již zvyklá. Ke konci vše gradovalo,nicméně závěr byl pro mě nepřesvědčivým rozčarováním (nikoli v zápletce samotné,ale ve vztahové rovině zúčastněných). Jen z nostalgie a lásky k autorce a jejímu dílu dávám čtvrtou hvězdu,jinak by to byly slabé tři. A příště chci do Three Pines! :-)

alnahu
11.12.2018 5 z 5

Tentokrát nás zavede vražda zavede mezi mnichy řádu Gilbertýnů - do kláštera Saint-Gilbert-Entre-les –Loups -opět zajímavý případ ,který musí inspektor Gamache vyřešit.Dobře se četla.

Ulala
08.12.2018 5 z 5

Jiné prostředí, stejní vyšetřovatelé a stále trvající problém inspektora Gamache. Three Pines mi jako celé řadě čtenářů chybí, ale příběh "ztracených" mnichů gilbertýnů je taky silným příběhem. Než inspektor rozlouskne Krásné tajemství, proběhne, za těch pár dnů pobytu v klášteře, celá řada vyhrocených situací, které naznačují další vývoj jak vztahů v Sûreté du Québec , tak i v soukromém životě jejich členů a na ten se moc těším.

HaHa11
24.11.2018 3 z 5

Tentokrát se čtenář svérázných postaviček z Three Pines nedočká - nezakrývám proto lehké zklamání! Atmosféra v odlehlém klášteru a vražda k tomu? Karty byly rozdány slušně, protagonisté nejenom vyšetřovali, vyvíjely se i jejich osobní dějové linie (a více než zajímavě). Těším se na další díl, ale chci zpátky ke Třem Borovicím!

Aleen
21.11.2018 5 z 5

Má oblíbená autorka se tentokrát nevydala do městečka U tří borovic, ale do kláštera. Hluboce na mně zapůsobila jak atmosféra místa, tak i příběh chorálů, kolem kterých se celé vyšetřování točilo. Páni! Ta Pennyová ale umí popisovat a vyprávět!! Inspektoru Gamachovi ani nemusím držet palce, aby se mu dařilo, na to je talent od přírody, tentokrát je třeba držet je spíše jeho mladému kolegovi...

Modrina
19.11.2018 5 z 5

Louise Penny zraje jak víno, je čím dál lepší. A to jsem si myslela, že už není kam stoupat. Nemohla jsem se od příběhu odtrhnout a doufám, že další díl vyjde velmi brzy. Prostředí izolovaného kláštera bylo neotřelé, příběh v něm se odehrávající uvěřitelný a osobní dějová linka skvělá. Knihu rozhodně doporučuji, samozřejmě postupně od prvního dílu, jinak se o hodně ochudíte.

Belatris
03.11.2018 5 z 5

Snažím se zůstat objektivní, ale s každým dalším dílem série s vrchním inspektorem Gamachem se jen utvrzuju v tom, že Louise Penny je superstar. Je neuvěřitelné, jak většinu textu tvoří dialogy, přitom nejde o ploché "uplkané" knížky. Penny je kouzelnice, která místo hůlky používá pero.
V jejích knihách si užívám jak ty seriálové části - jednotlivé případy, které jsou uzavřeny v rámci každého dílu -, ale i sériovost - věci, které se táhnou přes více dílů a vyvíjejí se. V Krásném tajemství mě právě ty sériové dějové linky úplně dostaly a nejradši bych se hned pustila do dalšího dílu.
Bála jsem se, že se mi díl nebude líbit tolik jako ty, které se odehrávají ve vesnici Three Pines, ale prostředí odlehlého kláštera, který žije hlavně hudbou (gregoriánskými chorály), je podmanivé.