Krásné tajemství

Krásné tajemství https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386412/bmid_krasne-tajemstvi-p4T-386412.jpg 4 305 106

V před světem uzavřeném klášteře Saint-Gilbert-Entre-les-Loups žije v poklidu a modlitbách dvacet mnichů. Ironií je, že společenství, které přijalo slib mlčení, se stalo proslulým pro svůj nádherný zpěv, jehož působení na posluchače je tak hluboké, že se mu přezdívá „krásné tajemství“. Až když je zavražděn známý sbormistr, brána kláštera se otevře a vpustí hlavního inspektora Armanda Gamache ze slavné quebecké Sûreté, který zde objeví neklid ve zdánlivé harmonii a je nucen konfrontovat se i se svými vlastními démony. Před odhalením vraha, před obnovením míru, musí vrchní inspektor nejprve zvážit božské i lidské a zacelit trhliny mezi nimi. Krásné tajemství vyneslo kanadské bestsellerové autorce Louise Pennyové hned trojí prestižní ocenění: Agatha Award, Anthony Award a Macavity Award.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Kalibr

The Beautiful Mystery , 2012

wooloong
26.07.2019 5 z 5

Moc pěkný a promyšlený příběh, výborně popsané prostředí kláštera i charakteristiky jeho obyvatel. Až do četby této knihy jsem netušila, co jsou neumy, a taky neměl chybu příběh se dvěma vlky. Jenom nechápu, proč se autorka snaží skoro do každého příběhu vecpat nějaký ten konflikt v Sureté. Připadá mi to násilné a zbytečné, jako by se jednalo o dva samostatné příběhy - jeden napsaný s láskou, nadšením a pochopením a druhý do něj uměle naroubovaný z povinnosti. Vrchní komisař Francoueur na mě působil jako podivná nereálná postava, taková Zlá královna z pohádky o Sněhurce. Opravdu je jeho nenávist ke Gamachovi tak obludně veliká?

Třeba je to práce nakladatele: "Podívejte, paní Penny, ty vaše detektivky jsou fakt celkem dobrý, ale ten váš hlavní vyšetřovatel - čestný a slušný chlapík, milující manželka, celkem pohodová rodina, to dneska neletí. Dnešní vyšetřovatel musí být konfliktní nebo mít za sebou hrozný příběh. Vezměte si třeba Harryho Holea, ten příkladně chlastá, neustále zvrací a pořád se pere. Nebo taková Kim Stoneová, ta měla alespoň úplně strašný dětství a její vášeň pro motorky je taky docela divná. Chápete? Tak tam dejte nějaký drama. Třeba nějaké kolegy, kteří Gamache pořádně nenávidí, osobní vinu, kolegu, co je pořádně ujetej, nebo něco takového, ať se to dobře prodává. "

Jaruš7
25.07.2019 5 z 5

Napínavý příběh vyšetřování zločinu ve starobylém klášteře, kdy pachatel musí být jeden z mnichů, v prostředí kde život v utajení zničilo okouzlení z obdivuhodné harmonie lidského hlasu.
Citace: "Pokud je náboženství opiem lidstva, co jsou pak chorály?"
" Jakási choroba nás zachvacuje, převlečená za zázrak."
"Ohromilo ho světlo. Chodbu vyplňovaly duhy. Barevná spektra, z nichž přecházely oči. Pohybovala se, slévala a zas oddělovala, jako by byla živá. Bylo to jako vejít přímo do samotné radosti."
Chorálové alfa vlny - drogová závislost, kterou já drogou nedotčená, vítám.
Četba a k tomu videoklipy, ZÁŽITEK, doporučuji.

Toňula
11.06.2019 4 z 5

Knihy Louise Pennyové jsou pro detektivkové fajnšmakrekry, kteří upředňostují podpovrchové napětí, důraz na logiku nebo naopak zjevnou nelogičnost, na postupné odkrývání utajených skutečností vedoucích k odhalení pachatele. Sám inspektor Gamache je uhlazený, naoko vyrovnaný muž v letech, který většinou dokáže udržet své emoce na uzdě a svou schopností pozorovat a naslouchat umí v člověku vzbudit důvěru a tím ho přimět k otevření se a často i k přiznání. Navíc jako bonus se vždy čtenář dozví něco z historie .

martineden
07.06.2019 5 z 5

Miluju celou sérii...

Elsinor024
05.06.2019 5 z 5

Jen málokterý spisovatel by dokázal udržet pozornost čtenáře na skoro 460 stranách popisem pouhých tří čtyř dnů v klášteře. Louise Penny to s přehledem zvládne. Určitě je dobré znát předchozí díly, na které se ve vyprávění často odkazuje.
Gamache se statečně pere se svými vnitřními běsy, i s těmi běsy ztělesněnými. Cestou ochraňuje a zachraňuje, co se dá. Je to tedy sice trošku takový černobílý souboj dobra a zla, Old Shatterhand a podlý padouch Santer, je jasné, na čí máme stát straně. Ale ráda se k těmhle "májovkám" vracím.
Autorce pro její skvělé vypravěčské nadání věříme i to, že v Kanadě existuje úžasná malebná vesnička, která není na mapě, lidé se tam mají rádi jako rodina, občas se tak nějak pochopitelně zamordují, uvěříme i existenci kláštera, o kterém neví ani Vatikán. (Tedy opat ohlásil vraždu svému nadřízenému arcibiskupovi, ten ale podle všeho spolupracoval v konspiraci o naprostém utajení těchhle mnichů vyrábějících neodolatelně dobré borůvky v čokoládě:)

Sečteno a podtrženo určitě stojí za přečtení, další parádní kousek sedminásobně oceněné nástupkyně Agathy Christie. Ke čtení nejlépe s "ještě teplou křupavou bagetou a čerstvým sýrem".

Han-nah
05.06.2019 5 z 5

Jak již bylo přede mnou napsáno, v knize by mělo být napsáno, např. "Pokračování", v knihovně mě na to tentokrát neupozornili.
Vražda převora skoro zapomenutého řádu Gilbertínů zavede inspektora Gamache a jeho kolegu na izolované místo kláštera. Na této komunitě mnichů, kteří se do podvědomí lidí dostanou díky úžasné nahrávce zpěvu gregoriánských chorálů. Ty když si při čtení knihy pustíte, umocníte celý děj, prostředí kláštera, modlitby, rozdělení práce, zpěv, ale hlavně mniši jsou také jen lidé , patří k nim hlavně pokora k Bohu, ale i přátelství, zášť, snaha vyniknout a všechny další vlastnosti, které jsou v klášteře schovány za hábit a mlčenlivost.

Jack333
30.05.2019 5 z 5

Poprvé mimo prostředí, se kterým jsme se pokaždé setkávali. Řekl bych, že hlavnímu hrdinovi to dost prospělo. Skvěle vymyšlena zápletka i místo, kde se to odehrává. Přímo boží!

Jiparis
20.05.2019 4 z 5

Zajímavé prostředí, chvílemi se mi zdálo, že chorály i slyším.

Marejka
14.05.2019 4 z 5

Zatím poslední kniha ze série, ale věřím, že bude pokračování, jelikož konec mi nepřišel až zas tak konečný...tentokrát dávám jednu hvězdu dolů, protože tato kniha se trochu vymyká od ostatních tím, že děj probíhá za zdmi kláštera a mně tam chyběly postavy z vesnice Three Pines. Vyskytovaly ve všech knihách, byť jen okrajově. Jinak to není vůbec špatná kniha, zajímavě se vyvíjení hlavní postavy.... o něco později zjišťuji, že další díl opravdu vyšel a mám velkou radost...

Jessybelle
08.05.2019 5 z 5

Ano, bylo to "krásné". Zapůsobilo na mě to chrámové prostředí, i dějová linka. Konečně zase klasická detektivka bez morbidních překrvených vražd, jejíž vyřešení je založené na prosté redukci...
Akorát by na těch knihách mělo být napsáno s vykřičníkem čtěte to postupně od začátku...

Jane417
02.05.2019 4 z 5

"Krásné tajemství" je dalším případem vrchního inspektora Armanda Gamache, který je tentokrát povolán vyšetřovat vraždu mnicha. Děj se tedy logicky odehrává v klášteře, což byla docela příjemná změna. Příběh má opět skvělou atmosféru, prostředí kláštera je nádherně vykreslené a klášterní chorály jakoby čtenář úplně slyšel! V knížce jsou ale další dějové linky, většinou vztahové a nejvýraznější z nich je asi ta mezi Gamachem a Jeanem Guyem, kde to začíná dost jiskřit. Možná by neuškodilo o pár stran méně, ale to je jenom můj pohled. Tentokrát L. Penny používá, pro ni neobvyklá, slovní spojení, sprostá slova a, pak již klasicky, vtip.

Sirael23
14.04.2019 5 z 5

Vsadím se, že Gregoriánům na Spotify stoupla popularita :D Tak tohle mě bavilo, jak linka s mnichy (až do konce jsem nevěděla, kdo to byl) i linka Gamache - Jean-Guy - vrchní komisař. Nejdřív taková idylka a pak celkem drama, až jsem to prostě musela dočíst, i když už byl večer, a já chtěla jít spát. Autorka má zkrátka zmáknutou psychologii postav, takže i když se zdánlivě v tichém klášteře nic neděje, uvnitř to krásně bublá. Za mě zase 5 hvězd.

Dorkas555
11.04.2019 4 z 5

velice zajímavé prostředí uzavřeného kláštera v úplné pustině, jako obvykle uvěřitelné postavy, k tomu inspektor Armand Gamache a intriky jeho kolegů ze Surreté, které ho čím dál těsněji spoutávají...
patří k mým nejoblíbenějším z celé série

bagel
20.03.2019 5 z 5

Každá další kniha autorky je lepší a lepší. Líbilo se mně více než příběhy z vesničky Three Pines, atmosféra kláštera byla opravdu působivá.

Luciska13
07.03.2019 5 z 5

Další úžasná kniha od autorky, kterou mám s další a další novou knihou radši a radši. Úžasný promyšlený příběh, při jehož čtení si člověk úplně představí prostředí, ve kterém se odehrává. Krom detektivní zápletky mě zaujal i soukromý příběh hlavních hrdinů. Nemohu se dočkat dalšího pokračování.

Nestorkea
06.03.2019 5 z 5

Začátek se mi trochu vlekl a měla jsem trochu zmatek v postavách mnichů. Ale druhá polovina knihy byla úžasná. Naprosto mě dostala část, kde Gamache s nadřízeným mluví k Jean Guyovi, každý do jednoho ouška- jeden zástupce dobra a druhý toho zkaženého. Beauvoir nám krásně ukazuje, jak nás naše závislosti a démoni dokážou zničit. Doufám, že se v příštích dílech dokáže s temnotou poprat.

Šungitka
25.02.2019 5 z 5

Gamache je moje srdeční záležitost.
Další díl by prý mohl vyjít snad v dubnu a pak další možná říjen. To je předběžná informace na můj dotaz v nakladatelství.

Simi
10.02.2019 5 z 5

Opět skvělý příběh. Samotná detektivní zápletka, pouze doplňovala stupňujíci boj mezi Gamachem a ostatními ze špiček Sureté, který začal Gamachovým stíháním komisaře Arnauda, kterého postavil před soud. Gamache tenkrát udělal chybu, jak přiznává v tomto díle. Měl šetřit dál a dokázat vinu i těm ostatním z vedení Sureté. Neudělal to a proto se s nimi musí střetnout v záverečném boji. Buď on, nebo oni. Ne ještě v této knize, ale blíží se to. Tento díl jsem delší dobu odkládala. Jelikož jsem kdysi přeskočila nevydané díly a přečetla si díl 9. a 10. ve slovenštině, věděla jsem, že v tomto díle dojde k roztržce mezi Armandem Gamachem a Jean Guy Beauvoirem. Možná i to je důvod, proč autorka díl umístila mimo námi milované Three Pins, snad aby nebylo “znesvěcené”. Samotná detektivní zápletka byla pro mne podružná, dokonce mi bylo líto, že vraha vytrhli z lůna jeho kláštera a odvážejí ke světské spravedlnosti. Poznala jsem však život jednoho z menších klášterních komunit na okraji civilizace, doslova mezi vlky. Toužím zasednou do lavice a prožívat pocity naplněni a uvolnění při poslechu nádherných gregoriánských chorálů.

MahulenaK
08.02.2019 5 z 5

Moc mi chyběla vesnička Three Pines a její osobití obyvatelé, ale příběh z kláštera byl natolik jiný a působivý, že nemůžu hodnotit jinak. Přestože v knížkách s inspektorem Gamachem nikdy nejde o nějakou akční detektivku, každý další příběh je prostě skvělý. Jen budu muset bohužel dlouho čekat na nějaké další pokračování, protože 9. a 10. díl už jsem četla ve slovenštině...

monika0356
03.02.2019 5 z 5

Jsem zvědavá jaké bude pokračování :)