Oběť 2117

Oběť 2117 https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/422846/bmid_obet-2117-Ff6-422846.jpeg 4 1010 260

Případy oddělení Q série

Na břehu Středozemního moře se najde tělo uprchlíka. Noviny o něm píšou jako o „Oběti 2117“ a jeho smrt vyvolá sled nečekaných událostí, které přivedou Asada na pokraj zhroucení. Musí čelit démonům z minulosti vyvolaným články španělského novináře a současně se spolu s Carlem dostává do neúprosného závodu s časem, aby zabránili nevyhnutelné katastrofě uprostřed Evropy. Tu připravuje irácký terorista Ghálib. Asada známe jako člověka se svérázným smyslem pro humor, který si dokáže poradit v každé situaci. Jeho temná minulost nám však prozatím zůstávala skryta. Jaký je jeho skutečný příběh?... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

Offer 2117 , 2019

mandari
25.01.2020 5 z 5

Jako vždy, skvělé čtení. A konečně jsem se dozvěděla více o Asadovi.

jfialova
25.01.2020 4 z 5

Celkově dobrá kniha s trošku jinou atmosférou a stavbou děje než jsme zvyklí z předchozích dílů. Konečně se vyjeví tajemná Asadova historie, Karl má napilno mezi Kodaní a Německem, kde se řeší paralelně dva případy. Téma teroristických útoků a ilegální migrace je aktuální a trochu kontroverzní, o to více lze cenit, že se do toho autor dal. Pár momentů bylo slabších, celkové navození atmosféry zoufalství a marného pátrání se podle mě ale povedlo.

9773
24.01.2020

Další skvělá kniha od pana Olsena. Slza ukápla ačkoliv si člověk najde pár výhrad. Za mě to byl dost vleklý začátek a otázka proč se Asad nepokusil svou rodinu zachránit dřív. Naučil se bez nich zkrátka žít bez ohledu na to, kde, jak a jestli vůbec žijí ony. Co autor udělal s Rose, to je kapitola sama o sobě a jsem ráda, že jí opatrně opět vrátil do sedla. Snad plánuje autor brzy další knihy, byla by škoda se nedozvědět, jak to dopadlo s Hardym, Monou a Asadovou rodinou.

oskli
24.01.2020 2 z 5

Klobouk dolů před každým, kdo tohle dokázal přečíst! Já měla co dělat i s audioknihou, jaký mi to připadal blábol. Měla jsem opravdu sto chutí ji nechat být a sáhnout po čemkoli jiném. Jen z úcty k autorovi a jeho prvním knihám, které jsou skvělé, jsem to nevzdala. Ale byl to boj.
Tohle přece není oddělení Q! Autor už evidentně nevěděl kudy kam, takže po minulém "odkopání" Rose, tentokrát rozbořil všechno tajemno kolem Asada, což byla jedna z jeho hlavních devíz. K tomu zvolil atraktivní téma terorismu, hodně patosu, a aby Carl nepřišel zkrátka, i on dostal nějakou tu šokující novinku do života. Neuvěřitelně mě to nezajímalo a nebavilo, navíc od samého začátku obě linie byly totálně předvídatelné.
Autor vždycky pracoval s úžasnou psychologií postav, což v posledních knihách chybí. Tady jednoduše antihrdiny nastavil jako šílence bez nějakého pozadí, prostě terorista a blázen. Tečka. Proboha proč?
Kniha má poměrně vysoké hodnocení, což naprosto nechápu. Já se bohužel utvrdila v tom, že s radostí kdykoli v budoucnu otevřu Ženu v kleci, Vzkaz v láhvi nebo skvělou Složku 64, ale nové knihy už zkoušet nebudu. Nejsem masochista.

terimila
22.01.2020 4 z 5

Oddělení Q si drží vysokej standard, a to i v pěkně mizernejch dobách. Zkraje to není vůbec pěknej pohled na oddělení v troskách, kdy Rose je stále mimo, Asada dohání minulost a hrůza o rodinu a Carl se plácá v osobních zmatcích a překvapeních. Ale i takhle rozdrbaná parta, kde má každej svých problémů dost, se dovede dát dohromady a začít makat, když o něco jde.
Linie s Asadem je skvělá (akorát si teda pan Olsen mohl odpustit ten jeho úvodní úlet, to jsem nepobrala... i když Asad taky ne :-). Konečně se vyjasňuje, kdo to je, co má za sebou a co ho hrozí dohonit. A teď ho to dohonilo. Začíná závod s časem o záchranu nejen jeho drahých, ale i mnoha dalších lidí. Je to dobrý, logický, dává to smysl, postavy se chovají uvěřitelně. Mrazí z toho a je to tak nepříjemně vlezlý, až je to skvělý. Dost mě teda šokovala finta teroristů - přestrojit se za jejich skoro úhlavní nepřátele a ty nejbezbrannější... fuj.
Kdo mě pekelně štval, byl teda ten španělskej novinář, sice posloužil k tomu, k čemu posloužit musel, ale jako osoba mi byl krajně protivnej. Bezpáteřní zoufalec. A to vůbec nemluvím o tom vymaštěném pseudosamurajovi, který do toho všeho zaměstnává Gordona s Rose. Možná bych nad tak duševně znetvořenými jedinci měla cítit soucit, podobně jako ho cítím nad lidmi trpícími tělesně... ale nedokážu to. Ta kreatura ve mně vyvoala jen hnus, už jen proto, že se hlásí k tak zvrhlému směru jako je samurajství. Na tom, že si někdo neváží života a pochybení trestá smrtí, neni nic k považování.
No, sečteno, podtrženo - klasicky dobrej Olsen. Starý známý postavy se vyvíjí a chovají se tak, jak se od nich čeká, nový jsou barvitý a budí silný emoce. Možná až nezvykle silný. Tohle prostě Olsen umí. Takže super, dávám čtyři hvězdy a jsem spokojená.

Jaruš7
22.01.2020 5 z 5

V mých F - skvělý, bohatě pestrý děj; děsivost zákeřných vztahů v soudobých poměrech v barvitém provedení.
I když se mi vydolovaná minulost Asada jeví, jako trefa do černého, tak po tak dlouhé době sedmi dílů udělat z něj bijce, který se nechá zpacifikovat ze zadu jednou ranou snad pěstí, je přesto zde Syřan hrdinou pro multikulty Evropu.
Autor si dal záležet, a opravdu se povedla, možná s určitým cílem zveřejnit obavy, kterých se nedovedeme zbavit, což nás chrání.
Audiokniha velmi poutavá s perfektním přednesem I. Bareše.

miri.stajko
21.01.2020 5 z 5

Celou jeho sérii jsem si zamilovala a i když tato kniha byla jiná, řadím ji k jedné z jeho nejlepších. Teď už jen budu čekat na díl oddělení Q, kde se dozvím o případu Carl, Hardy a Anker - snad to bude další Adlerova kniha:)

sabina3898
19.01.2020 5 z 5

Carl a Asad jsou mí oblíbenci. Dvojice, která se sžila do týmu, který na sebe slyší. Těšila jsem se na mrazivý detektivní příběh, ale dostala jsem spíš variaci na knihu Já, poutník. A překvapivě se to nečetlo vůbec špatně. Asadovi jsem fandila jako málokomu před ním. A Carl jako o...? Už teď se nemůžu dočkat dalšího dílu.

Klobouková
14.01.2020 3 z 5

Za mě nejslabší díl celé série...

1Terisek1
13.01.2020 4 z 5

Předchozí knihy mi přišly poutavěji napsané a se zajímavější vyřešením případů. Ale i tak se četla dobře a svižně.

Kerberos
11.01.2020 5 z 5

Autor umí zareagovat na současné problémy,přistěhovalectví spojené s terorismem,které se přímo dotýká Asada a jeho rodiny.Jedná se o pomstu zakořeněnou hluboko v jeho minulosti.Poslouchala jsem audioknihu namluvenou p.Barešem,příjemný poslech.

kalimaskry
09.01.2020 5 z 5

Autor prostě nezklame. Začátek trošku volnější, ale Carl a Asad nezklamali, jako obvykle.

Susan94
09.01.2020 2 z 5

Tohle není oddělení Q, které jsem tak milovala. Pro mě to byl další příběh, který mě vůbec neoslovil, nezajímalo mě vybrané téma. Velká škoda, autor má za sebou mnohem lepší díly.

mirka71
07.01.2020 5 z 5

Výborné čtení, děsivé v tom, jak je tohle v současnosti reálné. Celou dobu mi šel mráz po zádech. Nejde o klasickou kriminálku, ale myslím, že to vůbec nevadí. Konečně jsem se dozvěděla, co je vlastně Asad zač, a z celého příběhu mi bylo tak nějak smutno, úzko, mrazivo, sama nevím.

PetK
07.01.2020 4 z 5

Tak, konečně jsem nahlédli pod pokličku Asadovi, všem nám bylo jasné, že ten chlapec není jednoduchý blbec a něco pořádného skrývá. A teď to konečně víme.
Poslední případ (případy) se neodklání od zajeté roviny, tentokrát ovšem na aktuální celosvětové téma s trochou osobní pomsty. Celé oddělení Q mám fakt ráda, postavy jsou pro mě už staří známí, a tak myslím, že se vždycky budu těšit na další pokračování.
Proč dávám 4 hvězdičky? Poslouchala jsem v podání Igora Bareše, a ať se na mě nezlobí, ale svým přednesem zabil většinu fórů, pro které tuhle sérii mám tak ráda. Právě ten humor, především mezi Carlem a Asadem, dává knížce něco navíc oproti podobným knihám. Igor Bareš je neuměl zpracovat tak, aby byly vtipné. Kdybych nevěděla, že se zrovna děje klasický Carlovsko-Asadovský humor, asi bych ho i přeslechla. Fakt škoda.

111moni
06.01.2020 4 z 5

Ze začátku jsem měla pocit,že se přīběh vleče,tekl pozvolna,jako med,nicméně nedalo se nedočīst,i když se jaksi dalo předpokládat, jak to skončí. Možná je to můj pocit,ale trochu poslední knihy postrådají svižnost.Ale ståle se to čte moc dobře.

Hankie
06.01.2020 5 z 5

Méně drsná detektivka než na jaké jsem od Adler-Olsena zvyklá, přesto mi běhal mráz po zádech. Kéž se nedožijeme toho, aby se příběh stal realitou i u nás. Potěšilo, že se vrátila Rose a Gordon vystrčil drápky.

pavdi07
04.01.2020 5 z 5

Kniha se mi líbila, proto plný počet, ale... Souhlasím, že to je trochu jiné čtení, než ostatní oddělení Q. Více mi to připomnělo spíše Washingtonský dekret. Na 1. a 3. díl, které považuji za nejlepší, kniha nemá, ale na druhou stranu se mi líbila mnohem více než předchozí díl.

Co mi trochu vadilo je, že nejprve je objasněno, jaký vlastně specialista Asad je a člověk si říká, proč kolikrát ty své schopnosti nevyužil už dřív. Ale když se postupem času ukáže, že je nedokáže využít ani v této knize, tak je to už na pováženou. Kolikrát se nechal hloupě překvapit, zajmout apod.? To je ten profík vycvičený tím nejhorším prostředím, ochotný ihned zabíjet, co vyšel živý i z vězení smrti v přístavku 1? Tady něco nesedí ...

Když to člověk promine, tak je to dobré čtení a má i dobrý spád. A jsem rád, že jsem se dočkal vysvětlení minulosti Rose a Asada. A jako bonus opět zmínka o Karlově minulosti, takže se si máme na co těšit.

ren6939
02.01.2020 4 z 5

Jiný Adler Olsen, než jak ho znám. Nikoliv nutně méně dobrý. Téma je velmi aktuální a je otázkou, zda takový vývoj autor plánoval už u prvních dílů série. Nebo z Asada udělal špičkového zabijáka v roli lovné zvěře až v posledním románu.
Tato kniha není příliš detektivkou. Nejsou zde žádné staré případy, jen staré křivdy.
Paralelní dějová linie je trochu rušivá a přesto nabízí zajímavý pohled (už méně pak vhled) do dnešní generace dětí počítačových stříleček.
knihu jsem přečetla za cca 3 dny, takže nelze říct, že by děj neměl spád. Jen z počátku nabíral rychlost pomalu.

Eduarda
02.01.2020 4 z 5

Tak trochu jiný Olsen - zdlouhavější, ale hlubší, zdá se mi. Oceňuju aktuální téma i menší explicitnost v popisech fyzického násilí, než obvykle. Ale uznávám - člověk to nesmí chápat jako detektivku, na což jsme u Olsena zvyklí, ale spíš jako román. A to nemusí sednout každému.