Čtyři roční doby

Čtyři roční doby https://www.databazeknih.cz/img/books/88_/881/bmid_ctyri-rocni-doby-r5a-881.jpg 4 1636 210

Povídky a novely série

Čtyři roční doby se poněkud vymykají Kingově tvorbě nejen rozsahem, ale především laděním, a mohou proto být příjemným překvapením i pro čtenáře, kteří zrovna nejsou příznivci Mistra hororu. Sám King je označuje za „přirozeně šťastnou knihu“ a uvádí, že „tři z nich nejsou horory“. Se dvěma novelami se čeští čtenáři mohli setkat v dnes už historickém prvním vydání Kinga u nás vůbec – vyšly v roce 1991 v nakladatelství Práce pod názvem jedné z nich, Nadaný žák (druhou novelou bylo Tělo). Tři jsou u nás známy také ve filmové podobě: Tělo bylo natočeno pod názvem Stand By Me (Stůj při mně), Nadaný žák byl distribuován pod původním názvem a film Vykoupení z věznice Shawshank vypustil z titulu Ritu Hayworthovou. Kniha Čtyři roční doby vychází nyní v úplné podobě, jak ji koncipoval Stephen King.... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Different Seasons , 1982

Frupet
30.10.2019 5 z 5

Čtyři povídky. Všechny měly něco do sebe, každá mě donutila se nad něčím zamyslet.
Vykoupení z věznice Shawshank mě nadchlo svou jednoduchostí. Pro mě to byl příběh o trpělivosti a vnitřním klidu.
Nadaný žák pro mě byl absurdním příkladem toho, jak jedna lež plodí druhou a malé zlo plodí větší a větší.
Tělo aneb příběh o nevinnosti pro mě znamenal nahlédnutí do doby, kdy si děti celé dny dělaly co je napadlo a dospělí o tom neměli ani potuchy.
A konečně Dýchací metoda, příběh o klubu neklubu, kde si pánové vyprávěli zvláštní příběhy, včetně toho o těhotné a neprovdané ženě, která bezhlavě porodila...:/

Snowflake2000
16.10.2019 5 z 5

Tato sbírka povídek obsahuje například povídku Vykoupení z věznice Shawshank, která je předlohou pro stejnojmenný dnes již legendární film. A po přečtení této povídky chápu, proč a v zásadě si nedokáži představit, že by tomu mohlo být jinak. Tato kniha není typickém Kingovým dílem, ale neurazí jeho příznivce a zároveň pokud nejste příliš velkými příznivci hororové četby tato kniha by se vám mohla líbit. Závěrem bych řekl že se jedná o lehké čtení, každá povídka má poměrně svižný děj a jedná se spíše o dramata.

Clint
14.09.2019

Rozepisovat se není třeba. Škoda že takových "povídek" není víc.

Zemiakol
09.09.2019 5 z 5

Nádherné dílo. Rita Hayworthová za mě jeden z nejlepších příběhů, co jsem kdy četl, to samé platí pro Tělo. Stephen King touto knihou dokazuje, že umí psát i jiné žánry než horor... Doporučuji k přečtení.

Shimy
15.08.2019 5 z 5

Na tuhle knížku jsem se už dlouho těšila a každá z povídek si to zasloužila. Shawshanku jsem se trošku bála, jelikož mám raději, když mi vyjde to, že si knihu nejdřív přečtu a až pak teprve vidím film na její motivy. Ale i tak mi to nevadilo a i tuhle povídku jsem si užila, jen jsem se musela občas pousmívat tomu, že jsem dost často při čtení "vypravěče" Reda slyšela v hlavě hlas Morgana Freemana :D Na Nadaného žáka jsem si brousila zuby už strašně dlouho a myslím si, že něco snesu, ale přesvědčila jsem se, že teda asi ne :) Tělo byla taková zřejmě odpočinkovější povídka, ale i tak mě skvěle vtáhla do děje a hlavně mi hrozně připomínala partičku kamarádů v TO :) Dýchací metoda byla hodně zajímavá a opět úplně z jiného soudku, než ostatní příběhy. Celkově rozhodně skvělá knížka.

Laylak
11.08.2019 5 z 5

Rita Hayworthova, Nadany ziak, Telo, Dychacia metoda. V takomto poradi pre mna. Kazda mala svoje caro, no prve 2 boli uplne uzasne.

Lenka.Vílka
29.06.2019 5 z 5

Takže, další povídky Kinga.

Dnes v trochu zúženém formátu. Povídky Nadaný žák a Tělo jsem už četla v Nadaném žákovi, takže dnes budu hodnotit v téhle knize jenom povídky Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank a Dýchací metoda. Jako vždy komentář k povídkám a jejich hodnocení u jednotlivých povídek, ne tady u knihy. Hodnocení průměrem těch dvou povídek je 4,5. Nu což, prdni tam pětku, Božka, už jenom kvůli "vykoupení"!

Četla jsem vydání z roku 2014 a jsem za to ráda. Má hezčí obálku.

Balthazar
09.06.2019 5 z 5

u povídky Dýchací metoda mě tedy konec docela překvapil , povídka Tělo je příjemná oddechovka, u povídek nadaný žák a Shawshank se mi bohužel fantazie mísila s filmy, které jsem viděla před knihou, ale i tak jsou povídky rozhodně lepší :)

Eremites
28.04.2019 4 z 5

Těžko napsat něco, co ještě v předchozích více než tisíci komentářích napsáno nebylo...
Z těch posledních to moc pěkně vystihli kap66 a matewr84.

Takže jen stručné shrnutí emocionálních pochodů, které mou osobou při čtení jednotlivých povídek cloumaly, zmítaly, prostupovaly, plynuly i jinak se hemžily...

Vykoupení z věznice Shawshank - velmi nerada čtu knižní předlohy k filmům, které jsem stihla vidět dřív, než číst knížku. Dosud jsem měla pocit, že si to prostě nemůžu užít se vším všudy, jakobych si předem nastudovala detailní chemické složení nějaké fakt dobré (pro mě nové a neznámé) bašty včetně všech chemických vzorců jednotlivých přísad, a pak si měla to jídlo vychutnat bez předsudků a očekávání... A přece! U Kinga se mi to poprvé podařilo - znalost filmu mi nikterak nezkazila požitek ze čtení a napětí. Skvělé, prostě skvělé!

Nadaný žák - ufff, tak tohle byl nářez (a rozhodně ne šunkový...). Ač to vůbec nebylo laděno do mistrova oblíbeného hororového hávu, vzbudilo to ve mě děs přímo učebnicový. Myslím, že odteď, když se řekne King, bezpečně si vybavím především tuto povídku. A říkám si, opravdu jsou lidé (ještě stále a nepoučitelně) schopni až takových zvěrstev? A logická odpověď, související s ústředním tématem povídky, musí znít - bohužel ano...

Dýchací metoda - temné, zneklidňující, napínavé. Kingova vysoká laťka je zde zachována, čtenář je natahován na skřipec zneklidňujících okolností až do závěrečné katarze s hororovými prvky.

Tělo - no, slabší kus nejen téhle povídkové knihy, ale celkové tvorby Kinga. Měla jsem neodbytný pocit, že se mistr pera nutkavě potřeboval vypořádat s čímsi ve svém dětství a vyventiloval si to do téhle povídky. Ospalá, pomalá , lepkavá atmosféra jednoho letního prázdninového dne a parta kamarádů. Místy malinko znepokojivé, ve větší míře spíše nostalgické vyprávění o jednom zvláštním putování.

matewr84
16.04.2019 4 z 5

4 povídky, z nichž jsem tři přečetl jedním dechem. Každá byla vyprávěna stylem, který slušel danému kontextu doby, postav, okolí a situacím. Nadaný žák je jedno z nejlepších psychologických děl co jsem kdy četl. Na to, že tam nejsou jinak žádné hororové prvky, jedná se vážně o děsivou četbu. Shawshank byl důvod, proč jsem si tuto knihu půjčil, páč se mi film líbil a povídka byla také super, jen trochu jiným stylem. Byla mnohem syrovější a to jí sedlo. Dýchací metoda byla ze všech povídek nejplytší, a nebylo to jen její krátkostí, ale hlavně základním motivem a zápletkou. Ale četla se dobře. To však pro mě neplatilo u povídky Tělo. Tu jsem po pravdě překousal snad na tři pokusy a i když oceňuji atmosféru a kreativní způsob psaní (meta fikce a další), tak prostě mě to moc nebavilo (hlavně ty vložené pasáže). Celkově výborná sbírka povídek, která hlavně něco nabídne fanouškům psychologické tvorby.

ibs
24.03.2019 3 z 5

Nadany zak (2.poviedka) je najviac premakane citanie co do psychologie postav i deja, TELO (3) je klasika s mnozstvom zaujimavych autorskych zivotopisnych uvah- dokonca i zmienka o Cujovi prekvapila (besny pes z romanu Cujo od Kinga), Shawshank (1) je klasika odKinga, krasne pisana- este krajsi film, no a Dychaci metoda (4) -najkratsia a najrychlejsia poviedka. Velmi fajn citanie, milovnik Kinga povie WHAW, ja asi ako neutralny citatel poviem “ nieco prilis roztahane, nieco stalo za uvahu, nieco mi pripadalo dllllhe, nieco som citala jednym dychom”.

Arev122
24.02.2019 5 z 5

Také mě nejvíce zaujal Nadaný žák, perfektně a promyšleně napsané, hrůzné... Ale jako vždy od S.Kinga celá kniha hezké počtení.

85098211
21.02.2019 5 z 5

Tyto Kingovy povídky jsou fakt hodně, hodně dobré! Jen jedna je slabší - a sice Tělo, ta se mi zrovna moc nelíbila. Ale ostatní jsou výborné. Shawshank je naprosto vynikající, Nadaný žák mrazivě zvrácený a Dýchací metoda doslova hororová. Proto hodnotím plným počtem ;-). Je to poprvé, co mne King (poměrně) příjemně překvapil :-). A to mám za sebou jeho kultovní knihu TO plus Pan Mercedes...

Supertramp91
13.02.2019 5 z 5

Popredné rebríčky môjho top ten! Prečítané viackrát, často hneď za sebou.

kap66
10.02.2019 5 z 5

Nebudu porovnávat novely mezi sebou, mrzelo by mě ubrat některé z nich jen proto, že jiná je na deset hvězd; celá kniha je dokonalým čtenářským požitkem. Ve všech autor dokázal opět to, co už znám - chytit mě ne od první stránky, ale už od prvních vět a předat mi - nenápadně a jen tak mimochodem - něco víc než zážitek z "pouhého" napětí (uvozovky proto, že tohle UMÍ skvěle, ale to se čeká, že).
"Vykoupení" řadím nejen mezi nejlepší Kingova díla, ale mezi nejlepších deset, která jsem četla, celoživotně bráno; nalezení vnitřní síly v něčem tak bezvýchodném, to mi dodává naději. "Nadaný žák" mě zasáhl morálně; probuzení zla pouze dřímajícího bylo očekávatelné, zažehnutí zla, které se nedalo ani tušit, a jeho sílení - bylo fascinující. "Tělo" ve mně evokovalo mé "klukovské" dětství a připomnělo mi – ale tak věrně! – jeho odplouvání pod vlivem dospělého života; pro mě nejosobnější próza. "Dýchací metodu" oceňuji pro schopnost hlavní ženské postavy porvat se s malostí světa; bavilo mě ale i to nadpřirozeno kolem.
Prostě řečeno, zase mě King drží o něco pevněji.

Toyenka
11.01.2019 5 z 5

Přestože je to "jiný" King, myslím, že právě tahle sbírka čtyř povídek je tím nejlepším z jeho tvorby.

Adellll
14.12.2018 5 z 5

Vykoupení je prostě srdcovka. Nejméně se mi asi líbil Nadaný žák (ale byl pořád velmi dobrý). Taková na Kinga dost "veselá" kniha.

Romanka89
01.11.2018 5 z 5

Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank 5/5 - film znám už mnoho let a patří mezi mé oblíbené, v tomto případě se knižní verze vyrovná filmovému.

Nadaný žák 5/5 - nejdříve jsem viděla film, ale kniha je o dost levelů výše, jak King dokáže popsat vnitřní pochody šílence/nadaného žáka, to opravdu běhá mráz po zádech, to se prostě do filmu zobrazit nedá.

Tělo 3/5 - je to vlastně takové malé road movie jedné partičky malých kluků, kde cílem je vidět mrtvolu. Místy to bylo pro mě takové zdlouhavé, ale celkově docela slušná, trochu jiná kingovka.

Dýchací metoda 5/5 - narozdíl od předchozích novel, které jsem četla v jiných souborech, jsem se s touto setkala poprvé a prostě "páááni!" Příběh mě naprosto dostal, ta síla a odhodlání těhotné ženy a pánský klub plný záhad, líbí se mi, že je necháno na čtenáři, proč je ten klub tak záhadný.

Čtenářská výzva 2018: Kniha s ročním obdobím v názvu.

evask
03.10.2018 5 z 5

Mně se asi nejvíc líbil Nadaný žák. Ta fascinace zlem a schopnost hrát před světem svou roli. Z toho jde opravdu hrůza. Dýchací metoda - vyvrcholení jak z hororu. Asi nejmíň mě zaujalo Tělo.

Rooseman
10.09.2018 4 z 5

Žánrově separované dílo, které je příjemným osvěžením pro všechny pozorné Kingovi příznivce i kritiky. Sám autor se v něm stačí utéct od svého stylu a oprostit se sám od sebe. Vyšlo mu to.

RITA HAYWORTHOVÁ A VYKOUPENÍ Z VĚZNICE SHAWSHANK - 4/5

Klasika a náramně povedená. Zajímavý děj a i když už v dnešní době téměř neexistuje čtenář, který by nevěděl, jakým směrem se bude novela ubývat, stejně její přečtení potěší. Vězeňská hantýrka, originální prostředí, zajímavý hlavní charakter (Andy Dufresne) včetně rozuzlení a vítězství dobra nad zlem.

NADANÝ ŽÁK - 3/5

Novela, která se z celé knihy nejvíc podobá tradičním Kingovým dílům. Je v podstatě jednoduchá, předvídatelná, ale o to víc děsivá. Autor v ní tradičně protahuje děj, vypsal se z podoby u jednoduchého tématu, které ani přes komplexní snahu nepůsobí komplikovaně. Určitě se nejedná o špatnou povídku, nicméně z celého knihy byla nejméně poutavá a v určitých pasážích se lehce dá ztratit pozornost.

TĚLO - 5/5

Jak už dokázalo přesvědčit IT, Stephen King příběhy prepubertálních mladistvých dokáže vypovědět s obdivuhodnou autentičností. Výborný příběh, který s sebou nese zajímavé poselství. Pochvalu si zaslouží i výborné propojení s vypravěčem spisovatelem, které podtrhuje úžasnou náladu celé imaginární projekce. Těžko něco vytyčit, nebo pohanit. Bezchybná atmosférická novela.

DÝCHACÍ METODA - 4/5

Povídka vyprávějící hned dva hlavní příběhy zároveň. V knize působí spíš jako doplněk, uvolněný závěr, ale autor se během ní nechal nejvíce odnést od svého stylu a to téměř ve všech svých typických rysech. Děj běží, je svižný a zasazení obou dějových linek lze považovat za fantastické. Prostředí je nakonec možná zajímavější než celý příběh, ale to koneckonců ničemu na kvalitě neubírá. Bezpochyby je potřeba docenit hodnotu i v pro Kinga nezvyklém pojetí vyprávění.