Čtyři roční doby

Čtyři roční doby https://www.databazeknih.cz/img/books/88_/881/bmid_ctyri-rocni-doby-r5a-881.jpg 4 1636 210

Povídky a novely série

Čtyři roční doby se poněkud vymykají Kingově tvorbě nejen rozsahem, ale především laděním, a mohou proto být příjemným překvapením i pro čtenáře, kteří zrovna nejsou příznivci Mistra hororu. Sám King je označuje za „přirozeně šťastnou knihu“ a uvádí, že „tři z nich nejsou horory“. Se dvěma novelami se čeští čtenáři mohli setkat v dnes už historickém prvním vydání Kinga u nás vůbec – vyšly v roce 1991 v nakladatelství Práce pod názvem jedné z nich, Nadaný žák (druhou novelou bylo Tělo). Tři jsou u nás známy také ve filmové podobě: Tělo bylo natočeno pod názvem Stand By Me (Stůj při mně), Nadaný žák byl distribuován pod původním názvem a film Vykoupení z věznice Shawshank vypustil z titulu Ritu Hayworthovou. Kniha Čtyři roční doby vychází nyní v úplné podobě, jak ji koncipoval Stephen King.... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Different Seasons , 1982

toni-az
21.07.2017 4 z 5

Jak moc nemusím horrory, tak jsem se s Kingem zatím skoro nesetkal. Loni v rámci Výzvy jsem zkusil 1963, což bylo velmi povedené dílo, tak jsem na doporučení kamarádky opět rozšířil svůj rozhled, tedy alespoň ohledně Kinga.

Kniha obsahuje 4 novely (nenašel jsem souvislost s ročními obdobími) z různých prostředí. Za mě 3 naprosto skvělé příběhy, třetí v pořadí (Tělo) mi připadal zbytečně rozvláčný, vůbec jsem nechápal motivace a jednání postav, a to nejen hlavních postav, což byli 13letí kluci, ale ani těch ostatních. Nebýt této novely, bylo by za mě 5*, takto jsem musel být jako obvykle trochu skoupější a dát pouze 4. I tak nicméně doporučuji přečíst - kdyby nic jiného, tak podle knihy vzniklo několik hodně povedených filmů.

Danilla
15.07.2017 4 z 5

Nebudu knihu hodnotit jako celek ale každý příběh zvlášť.
Vykoupení z věznice Shawshank je prostě klasika. Film byl perfektně udělaný a u příběhu bych ocenila, kdyby vyšel jako samostatná kniha a byl obsáhlejší. I tak dávám příběhu plný počet hvězd.
Nadaný žák - tento příběh se mi také dobře četl. Když pominu tu brutalitu ( pořád je to jen Kingův smyšlený příběh, narozdíl od jiných autentických příběhu ze života, od jiných autorů), tak to byl děj, který mě od zacatku chytl. Také bych dala pět hvězd.
Tělo - tady o tom příběhu nevím, co si myslet. Asi mi unikla pointa toho všeho, protože někdo někam šel, něco našel a i když chtěli kluci udělat něco jiného, nakonec to vlastně neudělali. Za mě nejslabší příběh, dala bych dvě hvězdy.
Dýchací metoda - příběh nebyl úplně špatný ale pasáže z klubu mě nudili a více by mě zajímal život těhotné ženy, než porodila, čím vším si musela projít atd. Tady bych dala čtyři hvězdy.

embi
12.07.2017 5 z 5

Moje druhá kniha, kterou jsem od Kinga četla. Nejsem úplně hororový fanda a tohle mi naprosto sedlo. Nadaného žáka s parádním McKellenem jsem kdysi viděla, ale povídka je nesrovnatelně lepší. Stejně tak Shawsank (doporučuji mp3 verzi v podání skvostného Oldřicha Kaisera!), i když filmu se dá těžko něco vytknout:) Tělo mě bavilo moc a moc. Nabité emocemi, příběh nejen o dětském přátelství. Dýchací metoda se trochu vymykala, opředená tajemnem, slupla jsem ji naráz.

Rudla333
07.07.2017 5 z 5

Vybrat nejlepší knihu od Mistra je těžké, ale kdybych to udělat musel, bude to asi právě tahle.
A to hlavně kvůli Vykoupení z věznice Shawshank. Nezáleží na tom, kolikrát tuhle povídku přečtu, pokaždé zahřeje. Čímž nechci shazovat zbývající povídky, které jsou také vynikající a dohromady vytvářejí mistrovské dílo.

Heisenberg
01.07.2017 5 z 5

Je ironií, že zrovna spisovatel, kterému se také říká Mistr hororu, píše lépe zrovna ty nehororové příběhy (viz tato kniha nebo Zelená míle). Musím se přiznat že jsem povídky četl odzadu, což, podle mého názoru, jsem udělal dobře. Shawshank byla prostě a jednoduše třešnička na dortu. Stephen King je mistrpán spisovatel. Kniha je důkazem.
Shawshank Redemption - 100% (díky Darabonte, že jsi ji zfilmoval, nejlepší film vůbec). Apt Pupil - 100% (kurva, ten konec byl perfektní). The Body - 100% (krásná procházka životem) . Breathing Methode - 80%

Viviana-Mori
06.06.2017 5 z 5

Nejsem zrovna laděna do povídkových knih, radši mám jeden příběh, ale tyto povídky se mi všechny moc líbily. Oproti Hodině děsu - mnohem lepší, toto byly pořádné příběhy. Nadaný žák je pro mne zcela nejšílenější věc z celé knihy. Jímal mne děs i hrůza, jako dělané na úzkost!
Tělo je zase celkově dojemně a krásně napsáno.
O Vykoupení z věznice Shawshank ani nemluvím :)
A Dýchací metoda také není špatná, taková děsivě smutná.
Za mne velmi dobré čtení od začátku do konce.

Pajan28
01.06.2017 5 z 5

King opět nezklamal!!! Tato kniha mě utvrzuje v tom, že King je pravý King!!! Bravurně napsané novely.

Ywonek
02.05.2017 5 z 5

Moje druhá Kingovka. Úplně jinej styl než ta první, ale líbila se mi moc. Sice jsem ji četla hodně dlouho, ale mám ji aspoň pěkně zažitou. ;)

Gabi.K
25.04.2017 3 z 5

Tak Vykoupení z věznice Shawshank nemusím ani popisovat, Odbivuhodný příběh, příběh muže, který byl neprávem obviněn z vraždy manželky a jejího milence, který se ohromně vyrovná s doživotním uvězněním, který si šíkovně získá dozorce i ředitele a nakonec po neuvěřitelně dlouhé době z vězení uteče. Není to horor, ale rozhodně patří mezi jedny z nejlepších děl autora a v tomto případě je film natočen opravdu podle knižní předlohy a je vážně zdařilý.

Nadaný žák - nevím jaké přesně použít slova, každopádně tento příběh nahání bázeň, úzkost . Jedná se o bývalého nacistu ve kterém zůstali nacistické praktiky a chlapce, který byl chytrý a bezproblémový, nežli ho začala facinovat holocaust a vše co se nacismu týkalo. Nakonec každý dostane co si zaslouží, alespoň v této knize.

Tělo mě moc nezaujalo, parta chlapců se vydá hledat mrtvolu o které mluvit jeden z chapcových bratrů.... Nějak jsem se nemohla se do příběhu začíst.

Janniska
20.04.2017 5 z 5

Nadaného žáka a Tělo jsem četla již před lety a další dvě povídky v této knize mě jen utvrdili v tom že jsem sáhla po dobré knize.Dovršila jsem četbu zhlédnutím zfilmovaných výše jmenovaných povídek a nemělo to prostě chybu(zhlédnout Nadaného žáka doporučuji)Za mě prostě jednička (ikdyž pravda,můj názor na díla S.Kinga je asi skreslený,prostě ho miluju :-)

Natka875
09.03.2017 5 z 5

Kniha se mi moc líbila odlišností jednotlivých příběhů, které měly svůj vlastní napínavý příběh a jedinečnost. Každý příběh má svou děsivou stránku reálnosti a někdy jsem se musela pozastavovat, a zamyslet se nad jednotlivými událostmi. Nejvíce mě zaujaly povídky: Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank a Nadaný žák, kvůli záhadnému příběhu. Ale všechny povídky mě zaujaly. Hlavně mě fascinovalo jakým způsobem ji King napsal. Je tam ukázaná děsivá stránka lidskosti až z toho mrazí. Dokonce jsem se dokázalo vžít do postav, díky čemuž jsem čtení prožívala více.
Moc se mi líbí způsob jakým King píše - žádné ,chození okolo horké kaše', naopak rovnou napíše jak to je, i když je to sebekrutější. Hned po této knize jsem si musela koupit Zelenou míly, o které doufám, že bude stejně dobrá, ne-li lepší.

DickBach
16.02.2017 5 z 5

Nadaného žáka jsem četla kdysi dávno. Dobré, ale.... King umí lepší.
Shawshang je luxusní kousek a to i jako film.
Dýchací metoda mi zatím uniká.
Tělo je... je dost dobré. Místy sice děj utíká mimo hlavní linku, nicméně to do klukovských myslí patří, takže nevadilo. Navíc popisy jednotlivých scének a projevů... jsou více než reálné a více než děsivé. Nevím jak vy, ale já měla nutkání ty pijavice škubat taky a šimrání v zátylku mám dodnes... Díky pane králi. :o)

Miťuli
26.01.2017 3 z 5

Dobře se mi četlo vykoupení z věznice Shawshank a nadaný žák.... tělo a dýchací metoda jsem pořád odkládala a odkládala kvůli nim i jiné knížky, až jsem si po 2. měsících řekla dost... nedočtu to... a udělala jsem dobře....

Matty
20.09.2016 4 z 5

Pouze Dýchací metoda, podle mě nejslabší a svým závěrem paradoxně nejvíce hororová ze čtyř povídek z Kingovy v zásadě nehororové sbírky zatím nebyla zfilmována. Zbylých tří se zhostili Frank Darabont ((Rita Hayworth a) Vykoupení z věznice Shawshank), Bryan Singer (Nadaný žák) a Rob Reiner (Tělo – Stůj při mně), jejichž filmy bych nyní chtěl vidět znovu a lépe prozkoumat, čím to, že se na ně dívá stejně dobře, jako se jejich předlohy čtou. Je to poselstvím, umně vpleteným do zdánlivě obyčejných a přitom čímsi tajuplných příběhů? Je to šikovným dávkováním informací a mistrnou gradací, kdy na jednu stranu víme většinu podstatného, ale když dostaneme jeden kousek navíc, celku to jenom prospěje? Nebo je to prostě tím, že King ví, jak strhnout čtenáře, stejně jako uvedení režiséři vědí, jak do hry vtáhnout diváka? Kingovo vyprávění vystihuje motto knihy, přímo využité v poslední povídce: „Jde o příběh, ne o vypravěče“.

Třebaže jsou Shawshank i Tělo vyprávěny v první osobě a důležitou rovinu Těla tvoří konfrontace vypravěčova dětského a dospělého pohledu na svět (a dle proměnlivého stylu jako kdyby chvíli vyprávěl Gordon dospělý a poté Gordon dospívající), vypravěčova úloha je hezky starosvětsky minimalizována ve prospěch příběhu samotného. Žádné postmoderní vystupování mimo příběhový rámec, nadbytečné slovní exhibice, přemoudřelé poučování čtenáře, prostě příběh. Silný, univerzální a tak nějak – nejspíš i pro četné odkazy k tamějším zpěvákům, hercům a sportovcům – poctivě americký.

freestyla
08.09.2016 5 z 5

Pár citátů z knihy:

"Stejně jako jsou venku poctivý politici - ty, který se nechaj koupit jen jednou - jsou i poctivý bachaři. Pokud jste dobrý znalci povah a pokud máte čím uplácet, je zřejmě možný koupit si pohled na druhou stranu, kterej vám umožní útěk.Ale Andy Dufresne není z těch, který by něco takovýho udělali. Tohle věděl Andy a věděli to i bachaři." Shawshank

"Paměť je hrozně ošemetná věc. Pokud chce dostatek lidí, aby si člověk na něco vzpomněl, má to dost silný přesvědčovací účinek." Shawshank

"V řiť se řit!" Tělo

"Láska má zuby, které dokážou pořádně kousnout, a zranění po nich se nikdy nehojí." Tělo

"Věřte mi: když vám řeknou, že něco bude bolet, pak to bolet bude. Většina bolesti se nachází v mysli, a když se žena ztotožní s myšlenkou, že akt rození je nesnesitelně bolestný (na základě vyprávění matky a přítelkyň, které už to mají za sebou), pak je mentálně připravena pociťovat obrovské, mučivé bolesti." Dýchací metoda

DevilMayWeep
03.09.2016 4 z 5

Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank 5*
Nadaný žák 4*
Tělo 4*
Dýchací metoda 3*

Anna 13
28.08.2016 5 z 5

Další přenádherně napsaná a promyšlená kniha od autora, který jediný dokáže TOHLE vymyslet a TAKTO to popsat.
Kniha obsahuje čtyři povídky. První dvě a ta poslední jsou prostě skvostem. Jsou plné hrůzy, děsu, typického amerického života, figurují v nich úžasné postavy,... no prostě Kingovi snad nejde nikdy nic vytknout. Perfektní kniha i pro ty co neholdují hororům. Tahle vyprávění nejsou typicky až skoro pohádkově strašidelné, obsahují sice hrůzu i děs, ale všechny jsou svým způsobem reálné.

Knihu rozhodně doporučuji...

Tclaw
09.07.2016 5 z 5

Skvělá kniha ve které mě bavily všechny povídky. Zejména povídka "Tělo" potěšila, protože jsem před přečtením knihy viděl její zfilmovanou podobu a musím uznat, že je to jedno z nejpovedenějších přenesení knihy na stříbrné plátno.

Lucek
20.06.2016 5 z 5

Každý příběh z této knihy má své kouzlo a dokáže čtenáře vtáhnout do děje. A je jedno, jestli je to partička v krimu, nácek a jeho nadaný žák, kluci (na které rodiče vesele prdí) anebo členové klubu.
Ta lidskost, se kterou jsou příběhy podané, ta hluboká studie lidských povah, ty nejkrutější a nejskrytější lidské emoce... ty-vo-le! To je na Kingově díle to děsivé, to, jak vidí do lidí...

trudoš
30.05.2016 5 z 5

Čtyři roční doby představují sbírku čtyř textů, z nichž pouze ten poslední má něco společného s hororovou fantastikou. Tedy ne že by díky tomu kniha nějak ztratila na síle, spíše naopak. Tam kde Stephen King nedokáže vystrašit, rozebere dokonalou stylistikou.
Určit, který z příběhů je nejlepší, je pro mě nemožný úkol. Takže to vezmu z druhé strany a bez dlouhého přemýšlení přiznám, že závěrečná Dýchací metoda je snad jediná, bez které bych se obešel. Pak už je tu jedna z nejsilnějších literárních sestav, jaká se kdy v nějaké knize sešla: Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank, Nadaný žák a Tělo. I když novely propojují drobné společné motivy, rozdílnější historky byste pohledali. Jedna z vězeňského prostředí o naději, kterou nemůžete nikomu vzít, druhá připomíná zvrácenou parafrázi amerického snu a třetí vzpomíná na časy mládí, které byly a už se nikdy nevrátí. Celek tvoří nezapomenutelný dezert, o kterém mohu s čistým svědomím říci, že patří mezi autorova nejsilnější díla.